Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-11, 10:01   #3271
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Jean 84 View Post
Stii bine care voi, astia de pozati in interlopi si o ardeti nasol cu caterinca si amenintari. Ce va deranjeaza asa tare parerea omului? (parere la care subscriu si eu, si din cate am observat mai era un baiat cu un Audi care v-a zis ca ce face nea mitica amortizor e o "inginerie" ramaneasca, daia la care se adunau 5 insi in fata blocului si reparau Dacia pe trotuar...)
Da cine a zis ca ne deranjeaza parerile altora? Crezi ca eu daca as avea bani nu as trece la o suspensie mai buna si nu una facuta cu flexul? Insa de multe ori tonul face muzica... Iar aroganta unora care se dau in barci si se cred mari si tari ma enerveaza.

S-au pus in balanta 2 suspensii. Una sport low cost si una foarte low cost facuta de unu sau altu. De multe ori suspensia aia facuta pe genunchi a tinut mai bine decat aia sport.

Iar cu faza cu interlopii, ia paginile frumos la citit si ai sa vezi cine a inceput defapt.
__________________

#Peugeot 306 Sedan 1.8TD Tel: 0748.313.819 | Y!M: coca_roby

Last edited by Robert Coca; 02-06-11 at 10:03.
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 10:03   #3272
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

cu ce ai zis acum punem punct oricarei discutii pt ca nu merge cu tine...esti mult prea superior noua si nici nu stiu cum de am avut tupeul sa ne luam la vorba cu tine...dom inginer ramai la daewoo al tau cu sigle de chevrolet si proiecteazati singur piesele

cred ca ar trebui sa facem un topic smecial cu amenintari ,,, ca in ultima perioada numa asta e subiectul de discutie
__________________

Low bitch
1994 Mercedes Benz w202 C180 Classic 122HP - Gold Pearl (under construction)

2012 Range Rover Sport SE SDV6 3.0 Black Pearl
2007 Smart ForFour 1.3 Pulse 110HP Black & Silver
2006 SSangYong Rexton 2.7 XDi 180HP Candy Black Paint
1969 Dacia 1100 1.1 ~30HP X2

Last edited by costinbv; 02-06-11 at 10:13.
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 10:30   #3273
Jean 84

Stock
 
Jean 84's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Despre arcuri taiate si amortizoare "preparate" va pun niste intrebari ca poate o sa mi le prepar si eu:
1 - de ce arcul nu are spirele cu distanta egala intre ele?
2 - de ce grosimea spirei difera si un arc nu e la fel de gros de la un capat la altul?


3 -Stie careva ce e de fapt un amortizor? Si cum se proiecteaza el?
Jean 84 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 10:34   #3274
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Jean 84 View Post
Despre arcuri taiate si amortizoare "preparate" va pun niste intrebari ca poate o sa mi le prepar si eu:
1 - de ce arcul nu are spirele cu distanta egala intre ele?
2 - de ce grosimea spirei difera si un arc nu e la fel de gros de la un capat la altul?


3 -Stie careva ce e de fapt un amortizor? Si cum se proiecteaza el?
arcurile difera de la masina la masina...la mine de exemplu toate spirele au aceeasi distanta intre ele si in partea unde intra in oala nu sunt spirele cu raza mai mica...arcul meu este la fel la ambele capete...
si da un amortizor este un "tub" cu placute perforate prin care uleiul hidraulic trece fortat prin placute pana cand uleiul nu mai poate fi comprimat
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 10:46   #3275
Jean 84

Stock
 
Jean 84's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Probaibil la ochi ele sunt egale de la un capat la altul, dar masurand sectiunea si cautand caracteristicile tehnice vei observa ca ele au minim 2 zone de stres mecanic diferite (inclusiv cele de Dacie), una pentru socuri mici, si una pentru conditii exceptionale (care in Romania se intalnesc destul de des) in momentul in care tai din spire zona care ramane intacta va prelua solicitarile celeilalte zone, si atunci daca tai din zona pt socuri mici, zona pt socuri mari va lucra ca si cum ai face offroad si va ceda, fie invers si atunci masina va topaii pe drum. In plus materialul va suporta un stres mai mare ceea ce va duce la o rupere rapida a arcului.

Un amortizor la baza e un recipient sub presiune, iar pentru a il intarii trebuie sa maresti presiunea in el, ceea ce se poate face usor. Ceea ce nu vreti voi sa intelegeti e ca pentru marirea presiunii "tubul" asa cum l-a denumit Costin, trebuie sa aiba un perete mai gros, altfel va ceda, in plus tija mortizorului la fel va trebuii ingrosata pt a nu se indoii sau chiar rupe.

Last edited by Jean 84; 02-06-11 at 10:50.
Jean 84 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 10:50   #3276
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Exclamation AJUNGE!

Sunteti foarte "tari"! Foarte "tari" incat uitati menirea acestui forumului.....nu am dat sanctiuni la nimeni si cred ca aveti cei 7 ani de acasa ca sa INCETATI cu amenintari,jigniri.Chiar nu conteaza cine a inceput nu suntem pe maidan!Mesajul se adreseaza celor cu "muschii" la vedere.
__________________
I like the Power.

Last edited by Catalyn; 02-06-11 at 10:52.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:20   #3277
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Se pare ca astia mici ( gradinita ) ...au facut cei 7 ani de acasa in deplasare...aroganta si nesimtirea este primordiala lor...
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:32   #3278
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

E de la criză...
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:32   #3279
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

incerc inca odata , si sper ca de aceasta data sa functioneze....nu are rost sa ne mai certam pe tema arcurilor...actiunea este deja facuta si este problema noastra ca doar noi va trebui sa ne schimbam piesele asa ca nu stiu de ce va deranjeaza pe voi asa de tare acest subiect....nu am nimic cu nici unul din voi atata timp cand ne purtam cat de cat civilizat...
in concluzie fiecare isi face ce vrea la masina taie sau nu din arcuri si fiecare isi pastreaza propria conceptie in privinta arcurilor...cred ca nea ajuns cata "morala" neati facut si de acum in colo ne vedem de treburile noastre....
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:33   #3280
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Te pupa tata!
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:42   #3281
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by costinbv View Post
incerc inca odata , si sper ca de aceasta data sa functioneze....nu are rost sa ne mai certam pe tema arcurilor...actiunea este deja facuta si este problema noastra ca doar noi va trebui sa ne schimbam piesele asa ca nu stiu de ce va deranjeaza pe voi asa de tare acest subiect....nu am nimic cu nici unul din voi atata timp cand ne purtam cat de cat civilizat...
in concluzie fiecare isi face ce vrea la masina taie sau nu din arcuri si fiecare isi pastreaza propria conceptie in privinta arcurilor...cred ca nea ajuns cata "morala" neati facut si de acum in colo ne vedem de treburile noastre....
Nu te mai crede atata in centrul atentiei ca nu s-a luat nimeni de arcurile tale. Sa discutat despre conceptul romanesc de a taia arcurile si incetarea promovarii acestei tehnici pentru ca este TOTAL gresita. Dar fiecare intelege ce vrea .
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:55   #3282
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

ahahahahaha ce ma distreaza pe mine astia care o tot dau in barci cu masina lu taticu si pasiune

ia zi costine repede masina aia din banii cui o ai??

iar tu robert sunt curios cat ai tras la sapa pt masina aia.si te tot plangi pe aici ca n-ai bani da totusi apari cu un 205 pe forum.nu ti se pare si tie ca ceva se bate cap in cap?

asta ca sa nu va intreb pe amandoi cine plateste impozitu , asigurarea si combustibilu pe care il ardeti voi in fiecare zi prin oras.

cat despre pasiunea voastra cred ca ati inteles gresit semnificatia ei
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 12:09   #3283
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

a trebuit sa imi vand kartul ca sa imi iau masina...si kartu il cumparasem din banii castigati din competitii...si absolut totul platesc din banii mei...unii mai si lucreaza...si cu toiate astea zilnic ma dau cu masina si nu ma fau smecher ca am masina cand defaot merg cu ratu...dar pana la urma cine sunteti voi sa va dau socoteala
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 12:22   #3284
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

da pana la urma voi cine sunteti sa scoateti ochii la altii ca se dau cu masina lu taticu?ca asta n-am inteles-o.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 12:28   #3285
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
da pana la urma voi cine sunteti sa scoateti ochii la altii ca se dau cu masina lu taticu?ca asta n-am inteles-o.
din moment ce se da mare smecher si se apuca sa ii critice pe altii pe tot felu de copilarii am tot dreptul sa zic un adevar/...pe cand altii strang bani de la parinti noi taiem arcuri ca nu avem de unde strange mai multi bani
costinbv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -