Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-12, 19:23   #2131
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Stimate @JDV, īţi accept părerea cānd vine vorba de o maşină, dacă este făcută sau nu cu gust dar cānd vine vorba de respectivul clip, baţi rău cāmpii şi la urmă te dai artist şi soliciţi dreptul la o părere...
Dreptul la o parere o sa am vesnic in veci vecilor amin, nu trebuie sa solicit nimanui cu atat mai putin tie dreptul la exprimare.!!!
Si ma indoiesc ca tu ai putea stii mai bine cum sa tratezi o asemenea situatie (accidentul)
decat un politist cu 30 de ani de experienta...toti criticam profesori/instructori dar sa nu uitam ca noi am citit o carte si am facut 22/26 de intrebari...am mers cu 30 la ora in oras timp de 20 de minute in 2 intersectii si 3 strazi cu sens unic si hop carnetu...iti zic eu ca cu astfel de cunostinte nu poti da un verdict aspura acelui accident...ca daca era asa usor decat se uitau niste "gigei" pe you tube la clipuri cu accidente si hopa dosaru penal si 3 ani de mititica.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:35   #2132
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

dublu post neintentionat cauzat de intarzierea in postare a site ului.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:45   #2133
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ACCIDENTE

Ce scriu unii pe forum e rupt de realitate, adica pui frana si te loveste unu din spate, ca nu a pastrat distanta (argument), si esti de vina ca franezi prea brusc. Si cine isi da cu parerea, 2 care nu au permis, vorbesc aiurea, si daca sunt contrazisi spun ca lor nu li s-a acordat dreptul la o parere. Defapt vi s-a acordat acest drept, ati facut confuzie intre a fi contrazis si a fi privat de drept. Si parerea mea, nu, nu aveti voie sa va dati cu parerea, nici macar ca unul dintre voi faceti scoala, inca nu aveti permis.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:49   #2134
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Art. 51 din codul rutier :

Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.



Art. 108


(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza

b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

4. nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul care Il precede, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;






Sursa : http://codulrutier.xproc.ro/



Poti sa mai studiezi codul rutier ca daca o tii tot asa slabe sanse sa iei permisul.

Daca ma uit bine la semnatura ta , ai putea sa studiezi si cartea de gramatica din scoala generala. Poate asa nu iti mai etalezi educatia si cultura pe forumuri prin semnaturi "destepte".
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.

Last edited by bluey; 28-08-12 at 19:51.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:50   #2135
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Eşti copil īn gāndire! Probabil d-aia nici nu ţi-ai postat vārsta!

Astfel de comparaţii - 30 de ani a fost poliţist - deci este as īn legislaţie, spune multe!

Dacă īţi prezint femeia de serviciu de la NASA, ai să spui că este cel puţin inginer, nu?

Suferi cam mult pentru opinia ta.

P.S. Semnătura ta: "Respecta-mi opinia pentru a-ti dovedii educatia"
Dacă tot ai amintit de educaţie, mai taie un "i"...nu-ţi spun de unde!

Hai să īncheiem cu offtopicul. Ţi-ai expus opinia, restul ţi-au comentat-o, tu le-ai dat replica şi gata, am terminat!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:54   #2136
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
Ce scriu unii pe forum e rupt de realitate, adica pui frana si te loveste unu din spate, ca nu a pastrat distanta (argument), si esti de vina ca franezi prea brusc. Si cine isi da cu parerea, 2 care nu au permis, vorbesc aiurea, si daca sunt contrazisi spun ca lor nu li s-a acordat dreptul la o parere. Defapt vi s-a acordat acest drept, ati facut confuzie intre a fi contrazis si a fi privat de drept. Si parerea mea, nu, nu aveti voie sa va dati cu parerea, nici macar ca unul dintre voi faceti scoala, inca nu aveti permis.
baii .. nenea de 22 de ani .. cu permis de 10 .. ia demonstreazane noua ca nu avem dreptul la o parere aici pe forum .. si altceva .. legat de accident .. normal ca ala cu golfu e de vina .. atat timp ca sa oprit ca BOU in curu la vaca .. dao dracu de treaba ca daia ai volan frate .. sa invarti de el .. si ala din spate .. nu mai zic .. ala sigur nu stie care sunt pedalele .. a fost o secunda intreaga .. de cand pus ala cu golfu frana si pana la impact asa ca scuzama .. dar cand nu ai reacti deloc .. nu te urca frate la volan .. ca se intampla ce se vede in clip ..

si apropo .. tu ce ai fi facut daca erai in locul celui cu golful? aa?
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:57   #2137
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Eşti copil īn gāndire! Probabil d-aia nici nu ţi-ai postat vārsta!

Astfel de comparaţii - 30 de ani a fost poliţist - deci este as īn legislaţie, spune multe!

Dacă īţi prezint femeia de serviciu de la NASA, ai să spui că este cel puţin inginer, nu?

Suferi cam mult pentru opinia ta.

P.S. Semnătura ta: "Respecta-mi opinia pentru a-ti dovedii educatia"
Dacă tot ai amintit de educaţie, mai taie un "i"...nu-ţi spun de unde!

Hai să īncheiem cu offtopicul. Ţi-ai expus opinia, restul ţi-au comentat-o, tu le-ai dat replica şi gata, am terminat!
Ma perturbi ))))))
bluey is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:10   #2138
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
Mai oamenilor voi chiar nu vedeti ca vorbi degeaba si nici macar UN argument valid nu dati .. serios acum ..
Argument valid.Citeste legislatia.
L-ai pooopat in cur esti vinovat!Nu ai pastrat distanta,nu conteaza ca ala ti-a franat deodata in fata,de asta se cere pastrarea distantei!!
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:18   #2139
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Argument valid.Citeste legislatia.
L-ai pooopat in cur esti vinovat!Nu ai pastrat distanta,nu conteaza ca ala ti-a franat deodata in fata,de asta se cere pastrarea distantei!!

si eu am zis frumos .. ca amandoi sunt de vina .. nu din punct de vedere legal .. ca daca incepem sa vorbim de lege.. facem aici un milion de pagini .. se vede clar ca cel cu golful sa speriat nu a mai stiut ce sa fac .. si s-a oprit .. ci cel cu citroenul a venit foarte tare .. cine stie ce facea el acolo in masina .. si cand intr-un final a pus frana era deja prea tarziu
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:20   #2140
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
si eu am zis frumos .. ca amandoi sunt de vina .. nu din punct de vedere legal .. ca daca incepem sa vorbim de lege.. facem aici un milion de pagini .. se vede clar ca cel cu golful sa speriat nu a mai stiut ce sa fac .. si s-a oprit .. ci cel cu citroenul a venit foarte tare .. cine stie ce facea el acolo in masina .. si cand intr-un final a pus frana era deja prea tarziu
Preten,cand vine "meletia"si face cercetari nu face din punct de vedere moral,ci legal.
Cu moralitatea belesti mielu,si ramai si fara carnet si cu masina stricata,asa ca pastreaza distanta daca nu vrei sa patesti ceva de genu cand o sa ai carnet
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:37   #2141
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

Ok, discutia a degenerat extrem de mult si deja incepem sa facem offtopic si in curand ne luam de mama tata si alte neamuri. Drept urmare prefer sa nu mai postez nimic in legatura cu acest clip deoarece mi am exprimat opinia si nu trebuie sa vina nimeni sa ne imparta pe categorii in cei care au gresit si cei care au dreptate.
Motivul real pentru care nu mi am facut publica varsta este acela ca la fiecare post pe care il faceam se gasea un prost care sa posteze raspunsuri de "genul ai 18 ani asa ca esti prost"
" taci ca esti copil si nu sti nimic" " sa vorbesti cand o sa mai cresti" cum s a intamplat mai sus...si acest lucru este extrem de suparator si agasant la un moment dat.
Va respect parerile desi uneori nu primesc acelasi lucru in schimb.
Mi am realizat gresala din semnatura si drept urmare o sa o corectez desi conteaza mai putin modul in care este scris...educatia referindu se mai mult la "cei 7 ani de acasa"
O seara buna in continuare.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:52   #2142
95SAAB

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default Re: ACCIDENTE

rwblablabla......ce vroiai sa faca ala cu golfu mai mult decat sa puna frana in situatia data? sa traga de volan sa se urce pe cel din stanga lui(masina din care se filma)?.....tu asa ai fi facut banuiesc atata timp cat ai zis ca "normal ca ala cu golfu e de vina .. atat timp ca sa oprit ca BOU in curu la vaca .. dao dracu de treaba ca daia ai volan frate .. sa invarti de el"

stii ce se intampla in pasaj daca tragea de volan ala cu golfu nu?


....nu, nu scapa cu masina intreaga

ala cu citroenul nu a fost atent, a reactionat tarziu etc..tot tacamul

foaie verde solzi de peste, cine pupa-n cur plateste!

Last edited by 95SAAB; 28-08-12 at 20:55.
95SAAB is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:59   #2143
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Cel mai mult conteaza felul in care scrii. Oamenii ti se adreseaza vazand ceea ce scrii si cum scrii.
Poti sa ai si 15 ani, gramatica ta si modul in care te exprimi spun multe despre tine mai ales aici unde nu putem sa ne vedem fetele sau tricourile de firma.
Poti pune si 56 de ani la varsta, daca aberezi si nu stii cate i-uri se pun la pluraluri sau unde se pun cratimele.


P.S. Cei de 56 de ani inca mai scriu cu ī din i si incurca noile reguli.La fel inca mai scriu "sīnt" in loc de "sunt". Deci sunt usor de recunoscut.
Tu nu ai nici o scuza ca nu cunosti notiuni elementare de limba romana.
Dar asta ramane intre noi desi nu esti singurul in situatia asta.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:00   #2144
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
si apropo .. tu ce ai fi facut daca erai in locul celui cu golful? aa?
La fel faceam, aproximativ, si tot ala cu citroen-ul era de vina. Si ce vroiai sa zici?
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:05   #2145
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: ACCIDENTE

Ba copii , voi nu vedeti ca toata lumea de pe aici este de aceiasi parere!?! V-ati gasit voi doi, si fara carnet, sa vorbiti de legislatie.
Poti sa ai o parere cand vine vorba de o gagica ,sa spui " Uite ce buna e!" sau cand vine vorba de aspectul unei masini...Dar cand vorbim despre LEGE ,nu exista parerea mea parerea ta,exista doar o singura cale; iar in cazul acesta intreaga vina este a soferului Citroen-ului care nu a respectat distanta regulamentara.Daca tu esti macar la 50 m in spatele meu,ai timp sa reduci viteza si sa si opresti daca se impune , bineinteles ,asta impune si factorul atentie,pe care nu are rost sa il luam in discutie.
Cand veti lua si voi permisul ,veti vedea ca in trafic sunt nenumarate situatiile in care trebuie sa incetinesti brusc din tot felul de motive - iti taie cineva fata,sare un pieton in fata ta sau un caine etc.Pana atunci mai ascultati si de cei mai mari ca voi si care au muuuult mai multi km condusi decat voi....
Livius_27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -