Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-10, 15:35   #1351
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Defineste coloana
Oricum la schimbarea directiei de mers ai obligatia sa te asiguri.
In cazul in care sunt doar a si b pe strada a e de vina.
Am patit-o eu acum niste ani desi cel care ma depasea era pe linia de tramvai.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:35   #1352
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: ACCIDENTE

PT B 99 SAA
ahahahaa LOL asta e buna ia arunca un ochi doua posturi mai sus de primul meu post mai civilizatule. Ia vezi ce limbaj academic ai tu acolo

Revenind la subiect: eu sustin in continuare ca cel care schimba directia are obligatia sa se asigure daca nu este deja cineva angajat in manevra de depasire si apoi sa faca manevra. Ceea ce spui tu ma face sa cred ca faci parte din grupul celor care se baga ca oitele in depasire fara sa ii intereseze daca din spate vine lansata alta masina ceea ce nu prea e ok

PS: eu zic sa mai cauti putin tu pe net sa vezi care e dif intre depasire si devansare in domeniul auto

PT BLUEY
In situatia descrisa de tine AI DREPTATE!
__________________
give me fuel, give me fire, give me all which i desire... \m/
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:51   #1353
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE

@bluey: auzi si tu... defineste coloana... evident ca te asiguri doar nu tragi de volan asa aiurea in tramvai (in masina adica )! chiar si daca ar fi numai alea doua masini pe strada, daca tu dai semnal stanga si el se baga dupa tine si te loveste, e vinovat. Aia cu linia de tramvai e alta poveste (la multi le dadea culpa comuna pt linia de tramvai).

@danielNEC: eu am zis de politist ca era batut in cap, nu m-am exprimat la general pe un forum public cu "istetilor" si chestii de genu... ca nu ne tragem de sireturi... si pentru linistea ta personala, ma uit intotdeauna in oglinzi, la scoala m-a invatat instructoru sa fiu eu atent, ca poate cel de langa nu e... plus ca atunci cand esti la volan, te ocupi de covrig, nu de alte alea... deci daca dai de mine in trafic nu tre sa te panichezi ca nu te lovesc
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:57   #1354
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: ACCIDENTE

) Pai sa stii ca nu ma trag cu tine de sireturi ca te vad ca esti rau

Oricum ideea este sa ii dam un raspuns colegului care a ridicat aceasta problema destul de interesanta zic eu. Dupa parerea mea (exprimata si mai sus dealtfel) A este vinovat in cazul unui impact cu masina B.
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 16:25   #1355
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

B99SAA crede-ma ca se numeste neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers chiar daca dai semnal.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 17:43   #1356
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: ACCIDENTE

Recent am alfat si eu o treaba pe care nu o stiam. Daca depasesti mai mult de 1 masina (depasire, nu devansare) comiti o ilegalitate. Anume, nu ai voie sa depasesti o coloana (coloana= mai mult de 1 masina) dintr-o singura manevra. Teoretic ar trebui depasita fiecare masina in parte.

Dar, de fiecare data cand iti schimbi banda/depasesti trebuie sa te asiguri ca nu vine cineva din spate
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 19:57   #1357
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ACCIDENTE

@Spark Am avut exact situatia ta, am depasit o masina iar urmatoarea a facut stanga si a intrat in parcare, eu am tras de volan stanga si ne-am "julit". La politie, nici nu a fost vorba de depasire in coloana, linie continua sau altceva, a fost declarat vinovat cel care a facut stanga, pe motiv ca la fiecare schimbare de directie trebuie sa te asiguri.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 21:30   #1358
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: ACCIDENTE

eu n-am patit-o? dar am vazut-o de foarte aproape. eu eram in coloana si ma uitam cum s-au ciocnit 2 si au fost aruncati in sant. si e aiurea de tot.

si de aia intrebam ca era asemanator cu filmuletul postat mai sus cu motociclistul care a depastit coloana.
de aia ziceam ca e doar o curiozitate personala.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 08:21   #1359
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
B99SAA crede-ma ca se numeste neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers chiar daca dai semnal.
Da, in cazul in care esti deja pe banda urmatoare. M-am referit la faptul ca, eu de exemplu dau semnal stanga, si tu te bagi dupa mine (deci cand m-am uitat eu era liber) si ma lovesti. Oricum, de asigurat stiu ca e obligatoriu sa te asiguri, indiferent ce banda schimbi sau ce masina depasesti, trebuie sa fii chiar dus cu pluta sa nu te uiti cand tragi de volan (adica inainte!).

E pacat cand se ajunge la accidente cum e cel pus aici, omu saracu a murit pt ca nu s-a asigurat individu ala cu masina... Am anumite retineri la motocilisti, dar sunt destui care merg frumos si regulamentar, si sunt de treaba nu asa tupeisti si tari in gura... iar in cazu de fata omu a murit nevinovat
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 11:18   #1360
valyh
VW Driver

Stage 5
 
valyh's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,047
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

http://observator.a1.ro/social/O-cis...uce_21512.html
valyh is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 22:38   #1361
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE





__________________
捷达 mkII 使用一点八升`` ``初恋
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:20   #1362
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

L-as impusca pe "soferul utilajului"....
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 11:49   #1363
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Sa iti dau si eu o situatie :

Sos. Barbu Vacaresti ce se intersecteaza cu B-dul Lacul Tei ( parcul circului ).
Exista 2 benzi / sens + linie de tramvai,refugiu si semafor.
Banda 1 este destinata persoanelor care merg inainte,banda nr. 2 pentru persoanele care vireaza la stanga iar linia de tramvai pentru tramvai evident.

Unul a depasit refugiul pe partea stanga in dorinta de a merge inainte catre Stefan Cel Mare iar cel de pe banda 2 a virat stanga catre Lacul Tei : rezolutia : Cel de / linia de tramvai ia fost ridicat permisul de conducere pentru depasirea refugiului pe partea stanga + ca din asta ( posibil a rezultat un acc ) iar in cazul accidentului a fost culpa comuna si sanctionat si celalalt conducator intrucat nici cel de pe banda 2 nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Deci Pusca si cureaua lata!

La un acc. conteaza si becul de iluminat stradal,si carosabilul,si oamenii din masina si orice in special amprentele de pe ambele masini implicate pentru ca ce multi nu stiu gaborii aia cum spun mai toti ca sunt prosti nu sunt chiar atat precum par,amprenta de / caroserie deseneaza 80% din accident in mintea oricarui politist.

Last edited by PSD-ul; 15-10-10 at 12:01.
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 12:15   #1364
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE



TazMan is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 14:29   #1365
RuDoLf3721

Stage 5
 
RuDoLf3721's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 725
Default Re: ACCIDENTE

inca nu am aflat detalii .. din auzite ar fi fost 3 insi in masina , toti au scapat ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	15102010603.jpg
Views:	210
Size:	1.48 MB
ID:	1696361  
RuDoLf3721 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -