Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-08, 20:32   #316
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by danxxl View Post
ma da ce nebuni si astia au dat pozele alea necenzurate.mi s-a ridicat parul pe mine si nu alta.Dumnezeu sa ii odihneasca.....asa mori ca prostul pe drum.
Foarte bine au facut, pentru ca, daca nici macar camerele de viteza (exact in acea zona se afla o camera radar ) nu te calmeaza, poate niste imagini socante cu rezultatul unei prostii , ii face pe unii sa se gandeasca de 2 ori cand apasa acceleratia peste masuri. Desi.....din experientele altora , nu inveti niciodata.....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 20:41   #317
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: ACCIDENTE

18 aprilie, pe la ora 18:30, la intrare in Iasi, dinspre Pascani, o Skoda de Neamt, a luat o persoana pe capota
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0729.jpg
Views:	193
Size:	1.37 MB
ID:	515208   Click image for larger version

Name:	DSCF0730.jpg
Views:	194
Size:	1.55 MB
ID:	515209   Click image for larger version

Name:	DSCF0731.jpg
Views:	292
Size:	1.31 MB
ID:	515210  

-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 19:40   #318
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: ACCIDENTE

http://new.clujeanul.ro/cluj/patru-a...n-cluj-2569428

Alt BMW-eist care omoara 4 oameni de data asta.....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 13:27   #319
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

da eu tot ma intreb... nu-i duce capu?!?!?! eu stiu ce poate masina mea o simt cand da sa scape, stiu in ce distanta pot sa franez pe ud uscat zapada etc stiu ca nu franezi tare in curba decat daca e nevoie stiu ca nu calci acceleratia cand esti in varfu' rampei si nu vezi ce e in fata (era sa proiectez 2 babe cu un carucior care mergeau pe mijlocu' strazii imediat dupa varful rampei pana sa-mi iasa vitejiile din cap) stiu ca daca vezi obstacolu in fata primul lucru iei piciorul de pe acceleratie si o calci sa depasesti doar dupa ce esti sigur ca e suficient timp si spatiu etc. sunt multe reguli pe care astia care se omoara habar nu le au. cine-i invata frate sa conduca, cine e inconstient sa-i lase singuri din prima zi de permis peste tot? primele drumuri lungi le-am facut cu ai mei langa pentru ca sunt soferi cu experienta si de la ei invat ponturi si reguli esentiale, nu singur. stiu destui care n-au mers cu soferi experimentati in dreapta si nu stiu decat acceleratie (normal ca masinile nu mai sunt intregi, noroc ca ei sunt)
invatati fratilor sa conduceti de la cineva care stie cu ce se mananca si invatati-va limitele masinii.
vorba instructorului meu: usor sa accelerezi, greu sa franezi
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 18:00   #320
danxxl
VW Driver

Stage 2
 
danxxl's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 31
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

orice prost stie sa calce acceleratia.ai dreptate amphetamine vizavi de limitele masinii,desi tinand cont de varsta care o ai afisata esti cam incepator in ale soferiei.iar vizavi de accidentul asta,ce poti sa mai zici...au murit ca niste prosti ca altfel nu pot spune.Cred ca daca au bmw sunt regii soselelor si sunt nemurritori.Se pare ca s-au inselat.RIP.
danxxl is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 19:38   #321
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
da eu tot ma intreb... nu-i duce capu?!?!?! eu stiu ce poate masina mea o simt cand da sa scape, stiu in ce distanta pot sa franez pe ud uscat zapada etc stiu ca nu franezi tare in curba decat daca e nevoie stiu ca nu calci acceleratia cand esti in varfu' rampei si nu vezi ce e in fata (era sa proiectez 2 babe cu un carucior care mergeau pe mijlocu' strazii imediat dupa varful rampei pana sa-mi iasa vitejiile din cap) stiu ca daca vezi obstacolu in fata primul lucru iei piciorul de pe acceleratie si o calci sa depasesti doar dupa ce esti sigur ca e suficient timp si spatiu etc. sunt multe reguli pe care astia care se omoara habar nu le au. cine-i invata frate sa conduca, cine e inconstient sa-i lase singuri din prima zi de permis peste tot? primele drumuri lungi le-am facut cu ai mei langa pentru ca sunt soferi cu experienta si de la ei invat ponturi si reguli esentiale, nu singur. stiu destui care n-au mers cu soferi experimentati in dreapta si nu stiu decat acceleratie (normal ca masinile nu mai sunt intregi, noroc ca ei sunt)
invatati fratilor sa conduceti de la cineva care stie cu ce se mananca si invatati-va limitele masinii.
vorba instructorului meu: usor sa accelerezi, greu sa franezi
daca tu inveti de la ai tai asa zisele "ponturi esentiale" si inveti de la ei cum se merge pe strada, inseamna ca instructorul a fost degeaba, in plus in masina aia, numai ca sa mai faci rost de o bucata de plastic sa o tii in portofel nu?
inca o intrebare, le`ai montat la ai tai si pedale in dreapta ca in masinile cu scoala in caz de accident sau ceva?
asa gandesc astia ca tine care merg cu mama si tata in dreapta cand vrea la plimbare cu masina, iar cand scap singuri in masina mai degraba se duc ei in copac de bucurosi ce sunt ca o scapat singuri la masina decat unul care intra in masina de unul singur si afla de ce e in stare si el si masina.
atata timp cat mergi cu cineva care sa te bata in cap cum sa mergi cu masina nu o sa inveti niciodata sa mergi cum trebuie si cum iti place, ci cu forta, dupa cum vor ei. toate astea enumerate de tine se invata din primele ore de conducere cu instructorul, nu din vorbele alor tai.
te`ai intrebat cata incredere o sa mai ai in tine sa mergi cu masina de unul singur? ori deloc in urma moralelor ori destula cat sa te crezi pilot f1 pe strazile publice, crezand ca n`ai dat tot ce ai din tine cu ai tai in masina.
p.s. limitele masinii o sa le afli tot cand esti singur in masina, atunci cand te tenteaza sa vezi ce poate, nu cu tata in masina sa`ti dea peste cap cand treci de 50 km/h si cand pui o frana brusca

Last edited by cipoNCE; 21-04-08 at 19:41.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 22:15   #322
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by ggd_87 View Post
cred ca stiu despre cineva e vorba. nu e un seria 5, e un seria 3.
un prieten a lovit vineri seara masina si mi-a povestit ca a lovit o toyota si un seat. cred ca despre asta e vorba.
nu s-au luat la intrecere. era unu cu un seria 5 care tot vroia sa se dea cu asta,prietenu meu,care mergea pe banda 2 in spatele lu una.a plecat ala cu seria 5 si asta s bagat pe prima banda sa o depaseasca pe proasta aia,dar din cate am inteles ca toyota era neagra si fiind intuneric nu a vazut-o decat in ultimu moment cand a pus frana dar degeaba,s dus sanie pana in ea.
si nu avea viteze din`alea astronomice cum zic aia de 180,k la viteza asta facea si ambele masini praf + masina lui praf si el nu stiu daca se mai dadea jos.
pisica lui nu are decat: capota indoita,far stanga spart,masca sparta si carcasa de la filtru de aer sparta. atat. deci nu cred ca a avut viteza foarte mare daca are doar atatea.
Salut, eu am vorbit cu proprietarul Toyotei.. Din masina am inteles ca nu se mai poate face nimic..am inteles ceva de daune totale, nicidecum doar spatele afectat.. problema e ca, la locul accidentului am gasit plastice si geamuri la peste 15 metri... deci de la 70 nu cred ca era asa nasol.. si prietenul tau a luat 2 mil amenda, 1 mil in 48 de ore.. si radarul daca il lua, avea amenda mai mare.. culpa comuna nu e, daca era culpa comuna nu-si mai facea masina sormea pe asigurarea lui. Si Seat`ul nu este asa de afectat, pentru ca impactul a fost cu Toyota si apoi foarte putin in Seat, care era pus langa bordura si de la impact a urcat bordura care e destul de mare si a intrat in pom.. deci sa nu-mi spuna mie, ca avea 70-80.. Ma rog, faptul e consumat, dar daca era masina mea crede-ma ca nu ramanea asa.. Trebuie schimbata bara spate, stop dreapta + aripa dreapta spate care e destul de nasol de schimbat pentru ca masina e in 2 usi.. motorul merge destul de nasol.. adica in 3.. probabil de la soc plus ce o mai fii la roata dreapta care a urcat bordura aia.. deci e de umblat..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:01   #323
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
Salut, eu am vorbit cu proprietarul Toyotei.. Din masina am inteles ca nu se mai poate face nimic..am inteles ceva de daune totale, nicidecum doar spatele afectat.. problema e ca, la locul accidentului am gasit plastice si geamuri la peste 15 metri... deci de la 70 nu cred ca era asa nasol.. si prietenul tau a luat 2 mil amenda, 1 mil in 48 de ore.. si radarul daca il lua, avea amenda mai mare.. culpa comuna nu e, daca era culpa comuna nu-si mai facea masina sormea pe asigurarea lui. Si Seat`ul nu este asa de afectat, pentru ca impactul a fost cu Toyota si apoi foarte putin in Seat, care era pus langa bordura si de la impact a urcat bordura care e destul de mare si a intrat in pom.. deci sa nu-mi spuna mie, ca avea 70-80.. Ma rog, faptul e consumat, dar daca era masina mea crede-ma ca nu ramanea asa.. Trebuie schimbata bara spate, stop dreapta + aripa dreapta spate care e destul de nasol de schimbat pentru ca masina e in 2 usi.. motorul merge destul de nasol.. adica in 3.. probabil de la soc plus ce o mai fii la roata dreapta care a urcat bordura aia.. deci e de umblat..
Ce motor are ?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:50   #324
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ACCIDENTE

SINCER dupa ce ma dus tata el fiind medic legist la un caz de accident rutier mi am zis ca nici accidental voi depasi viteza imaginea na fost placuta aproape toate organele erau rupte soferul avusese un impact la 140 kmh si era mi se imi pare cu un opel vectra de ultima generatie cu o dacie asta fiind acum vreo 2 3 ani chiar 4 ani nnu voi uita toata viata ce am vazut
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 15:29   #325
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ce motor are ?
1.4 benzina
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 17:18   #326
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
Salut, eu am vorbit cu proprietarul Toyotei.. Din masina am inteles ca nu se mai poate face nimic..am inteles ceva de daune totale, nicidecum doar spatele afectat.. problema e ca, la locul accidentului am gasit plastice si geamuri la peste 15 metri... deci de la 70 nu cred ca era asa nasol.. si prietenul tau a luat 2 mil amenda, 1 mil in 48 de ore.. si radarul daca il lua, avea amenda mai mare.. culpa comuna nu e, daca era culpa comuna nu-si mai facea masina sormea pe asigurarea lui. Si Seat`ul nu este asa de afectat, pentru ca impactul a fost cu Toyota si apoi foarte putin in Seat, care era pus langa bordura si de la impact a urcat bordura care e destul de mare si a intrat in pom.. deci sa nu-mi spuna mie, ca avea 70-80.. Ma rog, faptul e consumat, dar daca era masina mea crede-ma ca nu ramanea asa.. Trebuie schimbata bara spate, stop dreapta + aripa dreapta spate care e destul de nasol de schimbat pentru ca masina e in 2 usi.. motorul merge destul de nasol.. adica in 3.. probabil de la soc plus ce o mai fii la roata dreapta care a urcat bordura aia.. deci e de umblat..
am ajuns la concluzia ca orice ti s-ar spune tu oricum crezi ce vrei...
daca avea 100-120 acum vorbeam de raniti grav sau morti. si sincer, daca sora ta a parcat acolo si-a asumat un risc. daca ai grija de masina si nu vrei sa o vezi zgariata sau facuta praf o parchezi unde ai voie, nu unde te taie pe tine....
Daca era baiatu cu bmwu nesimtit sigur nu ramanea asa si facea el gura...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 17:50   #327
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

lol.. facea gura ca ce?? ca a intrat in niste masini parcate? ia zi-mi si tu mie.. in zona aia la spital.. ai vazut vreodata trotuarul ala liber ???? sa fii norocos sa gasesti un loc de parcare.. din ce ai spus tu faza cu parcarea... poate nu stii, dar ai voie sa parchezi in locurile special amenajate.. nici in fata blocului nu ai voie.. sunt curios unde-ti lasi tu masina..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 18:12   #328
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

una e sa lasi masina in fata blocului si alta e sa blochezi un sens de mers pe un bulevard important ...
si daca 10 sunt aiurea si parcheaza unde ii taie asta nu inseamna ca si noi trebuie sa parcam acolo. Eu cred totusi ca incet incet o sa devenim putin mai civilizati si o sa respectam reguli de bun simt, nu neaparat cele legale...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 18:32   #329
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

lol.. ma faci sa rad.. spune-mi si mie.. pe batistei (strada de langa Inter) , normal ar fii fost cate o banda pe sens.. spune-mi si mie daca pot trece 2 masini simultan fiecare pe sensul lui.. asta e doar un exemplu.. si inca ceva.. in fata fiecarui bloc, vorbesc de cele situate stradal, gasesti o groaza de masini parcate.. deci nu in fata spitalului e singurul loc unde se parcheaza masini aiurea.. dar sincer, nu inteleg ce vrei tu sa concluzionezi, ca masina a fost lovita ca si-a parcat masina acolo ? adica tu daca mergi pe strada linistit, vine unu iti da un par in cap, tu erai de vina ca mergeai pe strada.. cam asta vrei tu sa spui, dar cu alte cuvinte.. poate ca acel baiat cu bmw`u e tovarasul tau si cine stie...
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 00:26   #330
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by cipoNCE View Post
daca tu inveti de la ai tai asa zisele "ponturi esentiale" si inveti de la ei cum se merge pe strada, inseamna ca instructorul a fost degeaba, in plus in masina aia, numai ca sa mai faci rost de o bucata de plastic sa o tii in portofel nu?
inca o intrebare, le`ai montat la ai tai si pedale in dreapta ca in masinile cu scoala in caz de accident sau ceva?
asa gandesc astia ca tine care merg cu mama si tata in dreapta cand vrea la plimbare cu masina, iar cand scap singuri in masina mai degraba se duc ei in copac de bucurosi ce sunt ca o scapat singuri la masina decat unul care intra in masina de unul singur si afla de ce e in stare si el si masina.
atata timp cat mergi cu cineva care sa te bata in cap cum sa mergi cu masina nu o sa inveti niciodata sa mergi cum trebuie si cum iti place, ci cu forta, dupa cum vor ei. toate astea enumerate de tine se invata din primele ore de conducere cu instructorul, nu din vorbele alor tai.
te`ai intrebat cata incredere o sa mai ai in tine sa mergi cu masina de unul singur? ori deloc in urma moralelor ori destula cat sa te crezi pilot f1 pe strazile publice, crezand ca n`ai dat tot ce ai din tine cu ai tai in masina.
p.s. limitele masinii o sa le afli tot cand esti singur in masina, atunci cand te tenteaza sa vezi ce poate, nu cu tata in masina sa`ti dea peste cap cand treci de 50 km/h si cand pui o frana brusca
phuuu greu e sa pricepi un post =))
no offence da... poate la tine se obisnuiesc d-astea da ce am scris io acolo nu se refera la prezent se refera la prima saptamana de condus. si cu cine am condus io m-a lasat sa conduc asa cum am vrut io, cu ce viteza am vrut io (nu si stil sinucigas). unii au parinti destupati la minte) de juma' de an incoa de cand am io permisu conduc singur asa cum vreau si in amaratii de 10mii km ca sa vezi n-am tras nici o zgarietura pe masina.
astia ca tine, vitejii care n-au nevoie de nimeni si nimic ca s-au nascut invatati fac destule... dupa cum am zis cunosc si io destui si niciunu' n-are masina intreaga
nu vreau reply din partea ta la postu asta si nici un comentariu la el ca se face offtopic si io's vinovatu...
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -