Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-11, 14:11   #1
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Exclamation Accident ...

In data de 25.06.2011 am fost implicat intr'un accident undeva in zona George Cosbuc, vinovatul am fost eu coborand spre unirii undeva in dreptul academiei militare persoana din fata a franat brusc pt ca unul a incercat sa intre din dreapta, eu am franat am simtit masina ca aluneca, carosabilul fiind umed, am tras dreapta de volan pt a evita impactul am intrat pe linia de tramvai unde de aici am derapat si am intrat pe contrasens atingand usor un citroen rotindu'ma si lovind masina din spatele ei un taxiu (eu neavand maxim 50 km/h, presupun ca taxiul a avut ceva viteza, in urma impactului masinile au iesit sifonate bine de tot)

Problema este alta, sa chemat un echipaj de politie acesta ne'a rugat sa chemam o ambulanta pt ca ei nu au voie, poate cineva are nevoie de ingrijiri medicale, soferul taxiului avand o julitura pe mana toata lumea samnand in fata ambulantei ca nu necesita a fi transportat la spital, am incarcat masinile pe trailer atat a mea cat si taxiul, citroenul neavand decat un pic infundata usa si aripa, la fata loculi sosind si patronul taxi-ului "Punandu'mi intrebarea de unde am asigurare? ...am raspuns ceva de genul ca nu stiu, masina nefiind a mea.. tot el spunand sper sa nu fie de la Carpatica... eu sustinand ca nu stiu)

Aici toate bune si frumoase soferul taxiului amuzandu'se ca el nu a patit in viata lui asa, si cand spun amuzandu'se credeti'ma ca radea cu pofta.
Aici sau completat declaratiile cu cele intamplate sustinandu'mi vinovatia, domnul politist amendandu'ma si lunandu'mi niste puncte. Nimeni neavand nici o problema. Toata lumea semnand cum ca in accident nu sa rezultat cu victime eu intelgandu'ma cu soferul taxiului pt ce sa intamplat sa il cinstesc si pe el. Toate bune si frumoase el completand declaratia, terminandu'se totul cu "bine", numai trebuia decat sa fac copii dupa asigurare, am reusit sa fac si copiile inmandu'le atat patronului de taxiu cat si persoanei cu citroen-ul. De aici a cam inceput show-ul patronul a vazut ca defapt asigurarea e de la carpatica...luandu'ma ca ba baiatule te'am intrebat daca ai de la astia si ai spus ca nu, acum ce faci ? ...ca o sa ai prob cu mine, te voi da in judecat pe tn personal etc, eu nu am raspuns decat ca eu nu stiam de unde am asigurearea pt ca masina nu este a mea.

Intre timp am fost contacat urmatoarea zi dupa masa de un domn politist de la Udriste cum ca sunt chemat de urgenta, mam prezentat la udriste, acolo afland ca soferul taxiului sa dus la spital cum ca are durerii etc, cand am ajuns si el si soferul citroen-uli erau acolo decalarand din nou cele intamplate.
Precizez ca soferul taxiului la julitura de pe mana nu avea nici macar ghips ca sa zici ca iam rupt mana sau ceva, aici am decalarat din nou cele intamplate mai detaliat ca niciodata cu sosire de politie de ambulanta de etc...
De aici a rezultat retinerea permisului de conducere pt 15 zile... si ca se cerceteaza acest caz infractiune de vatamare corporala.

Majoritatea cu care am vorbit toti au spus sus si tare sa ma duc in judecata cu aceste pt ca e muritor de foame care doreste doar sa japcareasca (nu am nimic cu rasa lor "tigan" fara un dinte intreg in gura)

Prin aceasta poveste doresc sa aflu pareriile oameniilor care poate au mai trecut prin astfel de cazut, e primul meu accident !
__________________
Cine se trezeste de dimineata… doarme mai putin
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:22   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Accident ...

am trecut prin zona inainte sa fie urcate masinile pe platforma..
tu erai cu un logan cumva si cu spatele ai dat in taxi?era loganul sifonat tare in spate;taxiul am uitat ce masina era dar avea botul lovit serios,citroenul era pe trotuar lovit in usile de pe stanga...ciudat dar dinamica accidentului mi-am imaginat-o total altfel,adica citroenul ar fi intors,tu ai venit din spate te-ai oprit si taxiul te-ar fi pupat in fund...

legat de problema ta,nu stiu ce sa spun,asta cu imbolnavitul peste noapte e cu dus intors si cred ca varianta cea mai sigura pentru tine este sa apelezi de urgenta la un avocat!
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:33   #3
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Accident ...

Ai iesit relativ usor oricum ar fi, eu imediat fac un an de permis suspendat (dosarul este inca la parchet) dintr-un caz asemanator, 3 masini implicate + vatamare.
Oriunde ai fi avut asigurare, le-ai dat copie si sa se descurce.
Sa fii atent pentru ca respectivii au voie sa si schimbe declaratia timp de 40zile, daca vor daune, judeca te cu ei.
Sustin ideea lui Julaikos, apeleaza repede la un avocat.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 11:46   #4
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

Am inteles, multumesc pt raspuns, astept daca mai sunt cunoscatori sa isi exprime parerea.. sau daca sa mai trecut prin niste faze de genul.

Pervers rau omu, azi era fara probleme pe strada neavand nici o mana in ghips, ma observat a facut ochii cat cepele, initial am vrut sa ma opresc sa il intreb de ce a luat banii daca nu era interesat de cele intamplate, dar mam gandit ca nu isi are rostul, vom rezolva totul pe cale legal.
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 11:49   #5
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
am trecut prin zona inainte sa fie urcate masinile pe platforma..
tu erai cu un logan cumva si cu spatele ai dat in taxi?era loganul sifonat tare in spate;taxiul am uitat ce masina era dar avea botul lovit serios,citroenul era pe trotuar lovit in usile de pe stanga...ciudat dar dinamica accidentului mi-am imaginat-o total altfel,adica citroenul ar fi intors,tu ai venit din spate te-ai oprit si taxiul te-ar fi pupat in fund...

legat de problema ta,nu stiu ce sa spun,asta cu imbolnavitul peste noapte e cu dus intors si cred ca varianta cea mai sigura pentru tine este sa apelezi de urgenta la un avocat!

da eu eram cu loganul, taxiul era o skoda octavia, eu am derapata dupa ce am tras de volan stanga, cum am atins prima linie de tranvai, am simtit ca imi fuge masina , atunci mam tus cu botul spre usa citroenului, si mam rasucit taxiul intrand in cur, intradevar masiniile erau foarte sifonate, presupun ca taxiul a avut ceva viteza.
Acum faptul e consumat ! Vina imi apartine !
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 18:40   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Accident ...

e bine ca nu s-a lasat cu spitalizare pentru nimeni,legea oricum o sa iti dea dreptate sa nu platesti nimic,pentru asta exista RCA!ca ai platit amenda,asta este,totusi ai provocat un accident serios
tine-ne la curent cu evolutia ,multa bafta!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 22:14   #7
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

Cam asta e problema, ca urmatoarea zi dupa acident am fost contactat de cei de la udriste, aici mi sa anulat acea amenta si punctele, in schimb mi sa retinut permisul cu dovada 15 zile, probabil cu dreptul de prelungire pana la finalizarea anchetei...

Cu siguranta va voi tine la curent...
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 19:04   #8
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accident ...

sper sa nu vorbesc prostii dar stiam ca acum asigura politele rca si daca respectivul cere daune ??
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 22:19   #9
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

din cate am inteles Alex4u, politele RCA platesc si daunele morale etc... asta in cazul in care el ma da in judecata si castiga ...

Polita RCA valabila va plati atat daunele morale cat si cele materiale.
Dar asta in cazul in care el are castig de cauza... acum asteptam.
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 13:48   #10
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by StoAdrian View Post
din cate am inteles Alex4u, politele RCA platesc si daunele morale etc... asta in cazul in care el ma da in judecata si castiga ...

Polita RCA valabila va plati atat daunele morale cat si cele materiale.
Dar asta in cazul in care el are castig de cauza... acum asteptam.
da dar cei de la carpatica sunt niste jegosi, nu finalizeaza dosare, nu platesc etc. de aceea fug toti de carpatica.

eu unul, daca m-ar mai lovi unul cu asig de carpatica l-as bate pana imi da el banii de reparatie, apoi sa isi ia el banii de la carpatica.


acum 2-3 luni m-a pupat un polo in spate (a lui sifonata bine, a mea zgarieturi + stop spart), reparatia undeva la 350 euro (nu e o suma formidabila), nici acum dosarul nu este finalizat(deh, carpatica), eu am masina gata de peste 1 luna.

de aceea patronul a inceput cu daune morale si alte alea, ca daca o duce in service, aproape nici un service nu o sa ii dea masina pana nu primesc banii de la carpatica. si e greu sa gasesti un service care sa mai lucreze cu carpatica.


acum...daca sunteti oameni cu capul pe umeri, nu va faceti asig la carpatica si eurowons.

daca tu aveai alt rca, nu aveai probleme acum, credema.
gandestete de 2 ori inainte sa faci rca-ul.
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 13:58   #11
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
da dar cei de la carpatica sunt niste jegosi, nu finalizeaza dosare, nu platesc etc. de aceea fug toti de carpatica.

eu unul, daca m-ar mai lovi unul cu asig de carpatica l-as bate pana imi da el banii de reparatie, apoi sa isi ia el banii de la carpatica.


acum 2-3 luni m-a pupat un polo in spate (a lui sifonata bine, a mea zgarieturi + stop spart), reparatia undeva la 350 euro (nu e o suma formidabila), nici acum dosarul nu este finalizat(deh, carpatica), eu am masina gata de peste 1 luna.

de aceea patronul a inceput cu daune morale si alte alea, ca daca o duce in service, aproape nici un service nu o sa ii dea masina pana nu primesc banii de la carpatica. si e greu sa gasesti un service care sa mai lucreze cu carpatica.


acum...daca sunteti oameni cu capul pe umeri, nu va faceti asig la carpatica si eurowons.

daca tu aveai alt rca, nu aveai probleme acum, credema.
gandestete de 2 ori inainte sa faci rca-ul.
si eu am carpatica pentru ca e ieftina ... deci
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 14:10   #12
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by alex.p7m View Post
si eu am carpatica pentru ca e ieftina ... deci
fereasca sfantu sa dai intr-un taximetrist sau intr-un meltean, ca nu mai scapi de el.
ti-ai luat rca ca e ieftin? atunci, daca intra unul in tine cu acelasi tip de rca si ti-o face zob, SA NU AI PRETENTII ca masina ta sa fie reparata, pt. ca nu o sa fie decat pe banii si munca ta.


sper ca ai inteles, altfel nu imi pot da seama cum unii sunt partasi la niste ilegalitati si le fac buzunarul gros unora care ii doare fix in c*r ca un om a muncit pt. o masina....

Last edited by turmentatu; 30-06-11 at 14:12.
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 14:18   #13
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
fereasca sfantu sa dai intr-un taximetrist sau intr-un meltean, ca nu mai scapi de el.
ti-ai luat rca ca e ieftin? atunci, daca intra unul in tine cu acelasi tip de rca si ti-o face zob, SA NU AI PRETENTII ca masina ta sa fie reparata, pt. ca nu o sa fie decat pe banii si munca ta.


sper ca ai inteles, altfel nu imi pot da seama cum unii sunt partasi la niste ilegalitati si le fac buzunarul gros unora care ii doare fix in c*r ca un om a muncit pt. o masina....
stiu foarte bine , riscurile sunt de ambele parti , dar knd faci cumva sa iti ajunga banii si ai mai multe cheltuieli credema ca nu stii cum sa faci sa iesi mai ieftin ... cat despre taximetristi melteni etc , crezi ca ma int ce sunt si ce nu le pun asigurarea in brate si sa se descurce nu`i pb mea !!! si stiu ca si eu la randu meu pot patii la fel ... deci ... asta e .. incerc sa ma feresc cat pot ...

si ca tot vb ca e ieftina ... aduc vb si de faptul ca sigur sunt multi in trafic cu astfel de asigurari fix din aceasta cauza.
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 14:22   #14
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Accident ...

pai da, ii dai asigurarea si nu mai este problema ta, de aceea a "scapat" @stoadrian atat de ieftin, procese , declaratii schimbate etc.
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 14:27   #15
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Accident ...

Haideti sa nu transformam topicul in compania de asigurare x vs compania de asigurare y
Paul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -