Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-11, 15:32   #16
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Accident ...

nici nu se pune problema de acea discutie, ideea este ca acum @stoadrian are de tras datorita rca-ului, el a recunoscut ca este vina lui, dar daca incep cu spitale si alte alea, daca spitalizarea depasteste 3 sapt (parca), ii poate face si dosar penal.

tu trebuie sa vb. cu constatatorul de la carpatica sa dea drumul la dosar cat mai repede, apoi vb. si cu patronul taximetrului, poate retrage declaratia, si poate isi baga skoda intr-un service recomandat de constatator (ei sunt obligati sa iti dea o lista cu service-uri cu care au ctr.)


@alex.p7m: sa nu crezi ca ma iau de tine ca ai asig. la carpatica, este doar treaba ta, dar, sper sa nu ti se intample, dar daca o sa fie atunci sa te gandesti ce a scris un turmentat pe forum
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 15:43   #17
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
daca spitalizarea depasteste 3 sapt (parca), ii poate face si dosar penal.
In cazul meu, respectivul a stat mai putin de 15min sa l examineze la spital si totusi am dosar penal.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 18:34   #18
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

Asa este toata lumea fuge de asig de la carpatica, eu pana in momentul de fata nici nu stiam ce inseamna un accident, ce inseamna reparatii pe asigurare, nu stiam de firmele care sunt ok sau nu...

Intradevar eu ii dau dreptate omului ca nu isi poate repara masina decat prin procese si alte lucruri dar nu este vina mea, cine le da voie sa functioneze pe piata ar trb trasi la raspundere, daca ei nu existau atunci nu mai existau nici aceste mici probleme.


Ideia e ca omul vrea sa traga cat mai multi bani de pe urma mea, problema e ca nu eu voi plati aceste daune morale, tot rca va trb sa plateasca deci o sa dureze o perioada lunga... DOAR DACA SE AJUNGE IN INSTANTA SI CASTIGA !...

La el alta este problema ca in fata ambulantei a decalarat ca nu necesita ingrijiri medicale, la accidente usoare a declara ca accidentul nu sa produs cu victime ... problema e ca cea ce poate este sa dea niste banii pe la doctor si sa il tin internat o perioada de peste 10 zile, ce depaseste 10 zile dosarul va pleca spre judecatorie... dar in cazul in care ajunge aici pot cere o expertiza medicala sa se demonstreze ce a suferit el... ceea ce e putin mai complicat si ne vom judeca asa mult mult timp.

Daca cu adevarat se lasa cu mana rupta, gat intors si alte lucruri nasoale atunci as fi zis merita 100 mil, dar daca omu este chiar "tigan", si doreste doar sa japcareasca atunci ne judecam. Daca as fi condus prost sau daca ma aventura, hazardam nasol atunci sa trag.
Dar doar pt ca am derapat cu o viteza de cca 40 - 50 km cea ce se putea intampla oricui sa traga atat.

In fine voi vedea cum se finalizeaza si va voi anunta. In schimb mai astept sfaturi etc...
__________________
Cine se trezeste de dimineata… doarme mai putin
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 13:18   #19
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

Dupa cum am spus ca voi tine la curent cu cele intamplate, in fiecare luna am prelungit dovada, am incercat de vreo 2 ori sa iau legatura cu politistul care are dosarul si ancheteaza pt a mai afla si eu ce se intampla, a depus plangere penala etc. dar de fiecare data lipsea de la birou.

Asa ca tot am asteptat cca 6 luni, in data de 02.12.2011 am fost din nou sa prelungesc dovada doar ca doamnele de la parchet mi'au dat o veste buna cum ca procesul sa solutionat, mi'au spus ca a trimis o scrisoare acasa ...inca de marti 29.11.2011 urmeaza sa o primesc .... am primit'o am citit ce scrie. "CAZ SOLUTIONAT " NEURMARIREA PENALA" .... pt ca persoana vatamata nu a depus plangere penala.

Asa ca mam dus la udriste marti 06.12.2011 si mi'am ridicat permisul. (CADOU DE LA MOS NICOLAE) ...

.... acum nu stiu probabil urmeaza sa primesc si amenda acasa???
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 22:51   #20
mariannic

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default carpatica

valoarea daunelor la accidentul meu 4500 ron ,usa fata ,spata carpatica imi da 2000 ron nu vrea reevaluare , nici un service nu vrea sa o faca cu bani astia , au trecut 2 luni de la accident , joi ma duc sa repar masina, cum recuperez diferenta ? nu mai faceti asigurari la carpatica cei mai mari nemernici , paguba mea 2500 ron ,timp pierdut ,nervi tociti
mariannic is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 23:02   #21
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Accident ...

mare dreptate iti dau, si mam informat dupa beleaua mea, nu prea dau banii care sunt necesari repratiilor, decat prin judecata si procese... cea ce e rau, de umblat de aruncat bani pe avocati, pierdere de vreme...

ideia e cum am mai spus'o pana sa am acest accident nu stiam care e trb cu aceste firme de asigurari, cert este ca sunt pe piata si nimeni nu ii trage la raspundere, momentan conduc o masina de la munca... au asigurari la EUROINS ...astia din cate am aflat sunt in INSOLVENTA si inca sunt pe piata ... este normal asa ceva?

Masina in cauza a primit o noua asigurare facuta la cei de la OMNIASIG !!!

Stiu sunt de cacat CARPATICA, EUROINS !!! :
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 08:45   #22
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Accident ...

Quote:
Originally Posted by StoAdrian View Post
mare dreptate iti dau, si mam informat dupa beleaua mea, nu prea dau banii care sunt necesari repratiilor, decat prin judecata si procese... cea ce e rau, de umblat de aruncat bani pe avocati, pierdere de vreme...

ideia e cum am mai spus'o pana sa am acest accident nu stiam care e trb cu aceste firme de asigurari, cert este ca sunt pe piata si nimeni nu ii trage la raspundere, momentan conduc o masina de la munca... au asigurari la EUROINS ...astia din cate am aflat sunt in INSOLVENTA si inca sunt pe piata ... este normal asa ceva?

Masina in cauza a primit o noua asigurare facuta la cei de la OMNIASIG !!!

Stiu sunt de cacat CARPATICA, EUROINS !!! :
pai cei de la carpatica nu dau banii imediat, iti da dupa 6-9 luni, timp in care tu esti nevoit sa iti faci masina, si apoi iti arunca o suma mediocra, iar tu ii accepti si pe aia decat deloc.
in majoritatea cazurilor, am vazut ca cei pagubiti ies in minus cam intre 500-1000 ron (asta in cazuri fericite)
turmentatu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -