Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-10, 10:09   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Poate nu ar fi rau sa luam si noi cateva legi si obiceiuri de la ceilalti. De exemplu, amenzile pentru excesul de viteza. In Elvetia, un sofer grabit care vroia sa-si testeze supercarul pe autostrada va fi mai sarac cu... 724.000 de Euro!

In Elvetia, in plina zi, un sofer in varsta de 37 de ani conducea un Mercedes Benz SLS AMG, o masina "de familie si de mers la cumparaturi" de 570 de cai putere si care poate atinge viteza de 317 km/h. Vitezomanul a fost retinut de politisti la scurt timp dupa ce a fost surprins de radar si a ramas fara permisul de conducere, dar si fara masina, care i-a fost confiscata.

Daca va fi gasit vinovat, suedezul ar putea primi o amenda de un milion de franci elvetieni, adica aproximativ 724.000 de euro.

Se pare ca distractia il va costa pe elvetian nici mai mult nici mai putin de... 1 milion de Euro (amenda + masina). In plus, acesta banuim ca va trebui sa-si cumpere alta super-masina. Alti bani, alta distractie. Si, de ce nu, alt top-speed!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 11:04   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Mi se pare ca in Elvetia, amenzile se dau si in functie de starea economica a celui prins cu "matza-n sac". Deci... Mi-ar placea sa vad si la noi asta. Sa fie pe categorii, dupa marca, model, motorizare si mai ales, HARFE!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 13:07   #3
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Mi se pare ca in Elvetia, amenzile se dau si in functie de starea economica a celui prins cu "matza-n sac". Deci... Mi-ar placea sa vad si la noi asta. Sa fie pe categorii, dupa marca, model, motorizare si mai ales, HARFE!
Păi asta vor să implementeze şi la noi!

Mie unul, la momentul ăsta, īmi convine!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 18:27   #4
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

sincer sa fiu , nu imi prea vine a crede 724.000 E + una bucata SLS ///AMG e exagerat de mult chiar si pentru unu care nu are ce face cu banii ...
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 19:20   #5
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Daca e miliardar nu e chiar atat de exagerat. Cred ca si in Finlanda este un sistem similar, se da amenda in functie de fisa fiscala a celui in cauza. Stati linistiti ca la noi chiar daca ar incerca asa ceva vom constata ca soferul e de fapt sarac lipit, masina (si conturile) fiind ale vreunei matusi batrane...
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 09:41   #6
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Asa ar trebui sa faca si la noi. Daca ai super-car, inseamna ca ai bani sa platesti si amenzi de sute de mii de euro. Nu zic sa-l ierte pe taranu` de la cucuiata din vale care abea si-a segmentat coaja de dacie si vrea sa prinda 120 prin oras cu ea, dar nici aceeasi mustrare ptr cei cu chiusapte, icsshase si altele care incurca pedalele.
__________________
frozya is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 10:03   #7
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Chiar daca Elvetia e o tara bogata, poti sa fii tampit sa pui o astfel de amenda, chiar daca mergea si cu 800 km/h. Parca ar fi la misto totul facut. Bataie de joc.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 11:51   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post


Daca va fi gasit vinovat
cum adica,daca va fi gasit vinovat?pai nu conducea el masina?putea sa faca asta din greseala? avea vreun pitic pe sub pedale care facea tractiuni cu acceleratia sau cum?
asa le trebuie frate,ai bani si vrei sa alergi masina te duci pe circuit si te alergi pana prinzi viteza sunetului nu pe strada,sau daca totusi risti,suporti consecintele...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 09:56   #9
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Asta da exemplu de abuz . Părerea mea e ca confiscatul mașinii e mai mult decāt de ajuns . Pai dacă as ști ca ma așteaptă o asemenea amenda mi-as lua un antiradar custom made si ar fi game over . Cu asemenea măsuri incurajezi abuzul .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 10:49   #10
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Oricat ai fi de bogat tot simti 724.000 E si mai ales alaturi de confiscarea unui supercar.Oricum , statul elvetian precis va investi in mod eficient banii , pe cand statul roman ar investi doar in deplasarile si vacantele parlamentarilor...

Vad ca multi sustineti sistemul amenzilor calculate dupa venitul persoanei in cauza , lucru care ar transforma amenzile actuale in unele si mai mari.Din cate stiu nu avem niciun track veritabil , deci pe la noi e "dai unde poti" si ma indoiesc ca va lipsesc momentele de nonconformare la regulile de circulatie.
__________________



Last edited by Oxide; 18-08-10 at 10:53.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 12:01   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Quote:
Originally Posted by ApocalypseXL View Post
Asta da exemplu de abuz .
Nu-s chiar in cunostinta de cauza cu legile din Elvetia,dar sunt convins ca amenda aia este legala,si legea suficient de clara ca sa nu poata fi contestata si anulata ca la noi,ba mai mult politistii o aplica fara remuscari si fara a fi intimidati

oxide,de ce nu crezi ca amenzile date in functie de venit nu reprezinta o idee buna?ar transforma amenzile date persoanelor cu venit mare destul de bine ca sa-i domoleasca in a mai face anumite contraventii
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 12:41   #12
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Nu-s chiar in cunostinta de cauza cu legile din Elvetia,dar sunt convins ca amenda aia este legala,si legea suficient de clara ca sa nu poata fi contestata si anulata ca la noi,ba mai mult politistii o aplica fara remuscari si fara a fi intimidati

oxide,de ce nu crezi ca amenzile date in functie de venit nu reprezinta o idee buna?ar transforma amenzile date persoanelor cu venit mare destul de bine ca sa-i domoleasca in a mai face anumite contraventii
e cu doua taisuri treaba asta. Pe de o parte as fi deacord cu asa ceva dar pe de alta parte ideea imi pare putin incorecta, pentru ca nu mi se pare normal ca un om sa plateasca mai mult decat celalalt pentru acelasi lucru. E ca si cum cineva ar lua 7 ani pentru furt si altcineva 2, pentru aceasi fapta.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 13:20   #13
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

prea dur, inteleg sa nu se faca prostii, da nici chiar asa, cat sa fie o libertate, nu sa te gandesti ca daca depasesti 50 la ora intri in cacat rau tare
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 13:24   #14
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
...oxide,de ce nu crezi ca amenzile date in functie de venit nu reprezinta o idee buna?ar transforma amenzile date persoanelor cu venit mare destul de bine ca sa-i domoleasca in a mai face anumite contraventii...
Pentru ca banul are aceeasi valoare pentru toti , indiferent de cati am avea fiecare in parte , fie ei mai putini sau mai multi.

Last edited by Oxide; 18-08-10 at 13:26.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 17:27   #15
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: 724.000 de Euro amenda pentru 290 km/h in Elvetia!

Nu am spus ca e un abuz al legii . E un abuz de putere după părerea mea . E absurd sa dai o asemenea amenda unui om fie el și Bill Gates . Pai gāndește-te ca de 100.000 poți sa pui pe cineva sa-ți facă un sistem antiradar care sa afișeze MUI* cānd cineva īți scanează viteza . Sincer cred ca cu 100.000 de EUR găsești ușor niște indivizi sa omoare echipajul ala care a dat asemenea amenda .

Confiscarea mașinii este deja o pedeapsa proporționala cu venitul .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -