Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-10, 11:12   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Una dintre cele mai mari firme de asigurari auto din Romania a facut un studiu asupra masinilor din trafic. Se pare ca soferii marcilor Audi, BMW si Toyota sunt cei mai predispusi la accidente. Cauzele acestora nu sunt publicate, daca este vina lor sau a altor soferi, insa masinile care viziteaza cel mai des service-urile in urma accidentelor, acestea sunt. La polul opus... ghici-ghicitoarea mea!

Daca ai BMW sau Audi, de obicei, esti vazut foarte bine. Nu si de firmele de asigurari care au cele mai multe vizite de la proprietarii unor astfel de masini. Fie ca sunt personal de vina, sau ca alte masini le tamponeaza autoturismele, soferii marcilor germane mai sus-mentionate se pare ca au lipici la service-urile auto.


Soferii de BMW, Audi dar si Toyota se pare ca sunt cam cei mai neglijenti in trafic si ajung cel mai des in service-urile auto. Cel putin asa spun cei de la firma de asigurari, care au realizat un studiu intern, printre cei care depun dosare de dauna la ei.


"In cazul BMW, frecventa de aparitie a daunelor este de circa 52%, peste jumatate din masinile asigurate, din marca respectiva, ajungand la noi cu dosare de dauna. Pe locul al doilea se afla Audi cu 49%, iar pe locul al treilea Toyota cu 35%. Asta nu inseamna, insa, ca si costurile daunelor sunt si cele mai ridicate. De exemplu, masinile din marca Volkswagen au o frecventa a daunelor de peste 33%, dar la capitolul costuri sunt cele mai ieftine", a spus Cristina Albu, purtator de cuvant Generali Asigurari. La polul opus se afla, surpriza, Dacia. Doar 22% din masinile asigurate au facut obiectul unui dosar de dauna.


Daca Audi si BMW vor sa fie ridicate pe elevator si trimise in cabinele de vopsitorie cel mai des, se pare ca masinile Dacia sunt ceva mai prudente in trafic si sunt preferatele firmelor de asigurari, implicit ale proprietarilor. Cu toate astea, tu ce preferi sa conduci?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image_01.jpg
Views:	169
Size:	247.6 KB
ID:	1597128  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 13:40   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Pai evident, problema vine din partea cocalarului de rand care sta in casa de chirpici/garsoniera, face rost printr-un pamant mostenit sau bani stransi cu greu de rude de o suma suficienta pentru a-si cumpara un haudi a4 1.9tdi 131cp full fara navi si piele, se suie de la volanul Daciei ruginite/ghidonul biciletei in ea, strange inca 2-3-4 cocalari sau 2-3-4 prynte$e, le arata ca masina poate si se infige in primul stalp sau in primul amarat care circula regulamentar => dauna. Mai grav e cand se infige intr-un tata care si-a dus copilul la o inghetata si-i striveste de gard pe amandoi, cum am vazut zilele trecute la stiri.
Astora le doresc un singur lucru: o defectiune la masina, cat de mica, pentru ca nu au bani s-o repare si in felul asta o tin in curte la facut de poze si ascultat manele, n-o mai scot pe strada sa faca rau.
De asemenea, problema poate veni si din partea bossului local, care a facut o bisnitza/camatarie mica si a pus mana pe un chiusapte/icssase (albe cu piele rosie) si fac o vizita tovarasului din alt oras, sa-i arate minunea. Pe drum, bossul stie ca masina poate, deci face depasiri apreciate total eronat (el fiind vrajit de puterea dizelului), ajungand intr-un final sa se infiga intr-o masina in care calatorea o familie, omorandu-i pe toti si pe altii pe langa, el scapand fara nicio zgarietura.
Astora nu pot sa le doresc defectiune la masina pentru ca astia au bani s-o repare. Nu pot decat sa le doresc inchisoare pe viata inainte sa faca vreo nenorocire, iar daca au facut nenorocirea, din pacate, scaunul electric s-a scos din uz la noi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 19:42   #3
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Ai mare dreptate insa ai uitat de BeaNVeul de 3-400 E , cu numere rosii adus din "Doiciland" ( 316i - 318i ) in care se urca bo$$u si se apuca de drifturi

PS: Nu generalizam !!! cunosc si proprietari de E36-E46 cu toate mintile in cap
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 08:00   #4
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
Ai mare dreptate insa ai uitat de BeaNVeul de 3-400 E , cu numere rosii adus din "Doiciland" ( 316i - 318i ) in care se urca bo$$u si se apuca de drifturi

PS: Nu generalizam !!! cunosc si proprietari de E36-E46 cu toate mintile in cap
bemveu frate ))
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 08:43   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Si sa nu-i uitam pe aia cu numere de Bulgaria/Spania/Italia/Nemtia, care deobicei nu au acte la masina sau permis de conductor si nu stiu cum sta treaba cu frana si se infig in dracu stie ce si omoara oameni nevinovati.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 15:19   #6
pheerya

Stage 5
 
pheerya's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[BMW]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

eu as fi fost curioasa care este media de varsta a persoanelor care conduc audi-urile si bimmerele astea
pheerya is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 15:54   #7
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Cool Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Quote:
Originally Posted by pheerya View Post
eu as fi fost curioasa care este media de varsta a persoanelor care conduc audi-urile si bimmerele astea
Din ce am constatat undeva intre 18 si 32 . Dar nu varsta cred ca este problema , ci mai degraba cultura primita in cei 7 ani de acasa ; sau chiar 18 .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 09:13   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Media ca media, dar gradul de educatie?! Sau aici nu discutam despre chestiile nule!?
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 10:05   #9
pheerya

Stage 5
 
pheerya's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[BMW]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

e vorba si de teribilism... si cand apare teribilismul? in anii adolescentei pana spre 30...
eu consider ca e doar o coincidenta ca acestea au fost marcile cele mai implicate in accidente rutiere... sunt marci cunoscute, apreciate de multi, multe modele cumparate si drept urmare... multe accidente...
si nu cred ca are mare legatura ce au primit de acasa in cei 7 ani... e vorba de faptul ca multi se simt zmei la volan si au impresia ca ce vad la tv ii ocoleste pe ei...
__________________
Don't take life too seriously...You won't get out alive!!!

prezent: BMW E36 316i Coupe Individual, 1996, 102cp
ex: Honda Civic FK3 5D, 2007, 2.2 i-CTDi, 140cp
VW New Beetle, 2002, 1.6 SR, 102cp
pheerya is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 09:32   #10
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

eu cred ca are putin legatura cu numarul de masini vandute din clasa premium la noi in tara.din cate stiam bmw e pe primul urmat de audi si merc
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 10:56   #11
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Pai si aia cu Daciile de ce sunt la polul opus? Loganul il gasesti cate o duzina la fiecare colt de strada, BMW si Audi nu chiar... si totusi, aia cu Loganu sunt mai cumintei, desi sunt si multi tineri la volanul Daciilor in general. Acum sa nu ma luati cu d-alea de genu "Loganu e masina proasta, nu au ei incredere in frane etc", ca vorbeam de teribilismul la volan in general, nu de teribilism raportat la masina (desi, in unele cazuri poate intra in discutie si asta).
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 13:25   #12
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Eu cred ca este vorba si de puterea masinii, in general o masina puternica te imbie la un condus mai agresiv ( deobicei asta se manifesta la clasa sociala giolban ). Iar despre BMW, ce cocalar nu-si doreste un bemveu?! Oricum, cred ca e vorba si de costul reparatiilor, intrucat piesele sunt mai scumpe la marcile premium ( Audi, BMW) decat la marcile medium ( VW, SEAT, SKODA).
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 09:11   #13
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
................ in general o masina puternica te imbie la un condus mai agresiv ( deobicei asta se manifesta la clasa sociala giolban ). Iar despre BMW, ce cocalar nu-si doreste un bemveu?! .........


Bine spus !

Last edited by Sparkle_81; 12-08-10 at 09:15.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 17:36   #14
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Hmm are trebui luat īn considerare ca multe dacii sunt reparate īn ateliere nevăzute și neauzite . Majoritatea accidentelor ușoare pot fi reparate īn 2-3 ore de un tinichigiu vopsitor.

Asa ca īn opinia mea studiul nu este relevant . Cred ca baza de dete a Politiei Rutiere ar fi mai relevanta .

Cāt despre biata Audi a devenit din nefericire un simbol al ghiolbaniei și inculturei manelelor .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 21:22   #15
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Conducatorii de Audi si BMW sunt spaima din trafic

Am BMW si imi dau seama foarte mai bine de ce este asa.....totusi le-as baga si pe soferitele de Pejou.....singurele mele 2 accidente au fost cu ele
PS mai rautacios: cu dacia chiar e greu sa faci accidente pt ca de obicei nu merge si o lasi in parcare si te urci nervos in haudiu sau benveu

Last edited by Gixer; 21-08-10 at 21:25.
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -