Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-09, 11:30   #31
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: din nou viteza?

Pana nu o sa se monteze 3-4 radare fixe ca pe DN, Magheru o sa ramana pista de incercare pt toti inconstientii iar accidentele o sa curga ca pe banda rulanta
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:03   #32
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Te iau cu mine la serviciu saptamana viitoare sa-i cunosti pe toti....ai sa vezi ca nu vorbesc tampenii...
vezi cazul sotiei lu Paunescu...daca vrei sa continuam, o facem pe privat...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:08   #33
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
vezi cazul sotiei lu Paunescu...daca vrei sa continuam, o facem pe privat...
De acord
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:30   #34
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: din nou viteza?

"si oricum omul trebuia sa vina la viteza aia pe banda 3 sa ajunga la jumatatea rondului pe banda 1 si sa iasa din viraj in gaz tot pe banda 3 aproape de bordura"
hai ca am postat total aiurea are dreptate gelu_r trebuia sa vina pe banda 1 la jumatate sa ajunga pe banda 3 si sa iasa tot pe banda 1
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:42   #35
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by b-37-ssp View Post
cu ce a gresit tipul mai mult decat oricare din noi soferii de pe forum?
P.S.: cand vad asa ceva semnatura mea mi se pare deja deplasata dar sigur nu o sa ma pot abtine sa nu ii dau atunci cand o sa iau covrigul in brate...
Foarte probabil o să-i dai, dar un bulevard circulat nu e autostradă şi nici DN cu 4 benzi în câmp.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:52   #36
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: din nou viteza?

mdah...f urat,mai ales ca s-a soldat cu victime nevinovate....un nefericit cu arfe de pilot F1...te face sa iti fie frica sa mai pleci undeva,mai ales cu masina..daca eram parcat eu sau oricine altcineva acolo pt 1 sec sa imi fac nevoile?atunci ce se intampla?...
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 20:44   #37
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: din nou viteza?

@ TunerInProgres - probabil ai fi tras o sperietura zdravana care te-ar fi invatat minte sa nu-ti mai faci nevoile in mijlocul orasului.
...oricum pedeapsa care o va primi va fi prea putin pt ce a facut. eu daca as fi procuror, nu l-as incadra la omor din culpa. (parerea mea)
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 20:54   #38
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by Bmw_Rulllzzz View Post
@ TunerInProgres - probabil ai fi tras o sperietura zdravana care te-ar fi invatat minte sa nu-ti mai faci nevoile in mijlocul orasului.
...oricum pedeapsa care o va primi va fi prea putin pt ce a facut. eu daca as fi procuror, nu l-as incadra la omor din culpa. (parerea mea)
nu din culpa cu premeditare
ma refeream ca omora multi oameni daca se mai afla cineva acolo,inconstienta si multe figuri...pacat ca se intampla..
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 21:14   #39
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: din nou viteza?

la omor cu premeditare nu o sa poata fi incadrat pentru ca omorul cu premeditare implica mai multe chestiuni din punct de vedere juridic : intentia clara de a omora pe cineva , modul de infaptuire al omorului , locul , data , modalitatea de a ascunde sau nu victima , etc. pe scurt planificarea infaptuirii unui omor pas cu pas . Ar putea fi insa incadrat la omor calificat pentru ca are doua victime , a condus cu viteza incalcand legea si avea cunostinta de faptul ca datorita vitezei cu care circula poate avea oc un accident.
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 22:23   #40
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: din nou viteza?

O sa fie cercetat pentru omor din culpa fie ca a omorat 2 fete , fie ca a produs un accident de AUTOCAR si a omorat 20 de oameni..

e omor fara voia lui , chiar daca el a fost inconstient sa mearga cu viteza..

Si eu unu nu , nu sunt de acord cu anii grei de puscarie pentru asta , pana la urma absolut oricui i se poate intampla , si la 50 nu esti atent tragi de volan si intri pe trotuar si omori 3 persoane... pentru un motiv ca asta stai la puscarie 7 ani?

Pana la urma fapta e consumata , el chiar daca sta 7 ani in inchisoare , poate cand iese sa calce iar pedala la maxim , sau poate sa nu stea deloc si sa ii fi fost invatatura de minte toata viata sa nu mai mearga cu viteza...
Acum toata lumea il acuza , e normal , doar a omorat 2 oameni , dar repet i se poate intampla oricui , cand e sa se intample se intampla...
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 23:50   #41
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: din nou viteza?

pacat ... pt cei ce pier in asfel de accidente asta se intampla nu numai din vina lui a soferului ci si din vina autoritatilor care nu sunt in stare s a limiteze cum trebuie un drum si sa faca cu adevarat soferi s a plateasca amenzi drastice daca sunt prinsi cu viteza mare pe drumuri publice
dumnezeu sa i odihneasca
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 10:02   #42
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: din nou viteza?

Art. 16 (4) Fapta este săvârşită din culpă, când făptuitorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l acceptă, socotind fără temei că el nu se va produce;
b) nu prevede rezultatul faptei sale, deşi trebuia şi putea să îl prevadă.


Uciderea din culpă

Art. 192. – (1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se majorează cu jumătate.


Sursa: Codul Penal actualizat 2009

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 13:11   #43
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: din nou viteza?

A reactionat tarziu, cred ca scria un mesaj pe tel sau cauta un nr in agenda mai mult ca sigur.... Oricum omul nu era magherist.. cum zic altzi si era radar la Lido ... tampit oricum.. mai era si tare in gura
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 16:49   #44
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: din nou viteza?

abia m-a intors de pe valea prahovei si de data asta nu am vazut accidente grave doar doua tamponari una la comarnic si una pe la balotesti(cred). oricum se poate trage o singura concluzie: prea multe masini, drumuri inexistente(oricum prea "slabute" pentru numarul de masini) si prea multi soferi nervosi sau grabiti. traficul din tara noastra e un mare R@_@T.
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 17:41   #45
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by b-37-ssp View Post
abia m-a intors de pe valea prahovei si de data asta nu am vazut accidente grave doar doua tamponari una la comarnic si una pe la balotesti(cred). oricum se poate trage o singura concluzie: prea multe masini, drumuri inexistente(oricum prea "slabute" pentru numarul de masini) si prea multi soferi nervosi sau grabiti. traficul din tara noastra e un mare R@_@T.
scuza-ma dar care e legatura cu traficul din tara noastra cu nebunu asta?

Probabil in curand o sa moara si topicul asta, pana atunci trebuie sa fie tinut sus sa mai vada si racerii ca nu se mananca pe paine condusu asta...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -