Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-08, 15:00   #286
animi13

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 29
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Accidente Baia Mare

urat de tooot.......... dar, care-i motivul pentru care Politia n-a venit la locul cu pricina?
animi13 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 15:18   #287
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Accidente Baia Mare

pai cine a sunat mai trebuia sa sune odata , sa inregistreze si sa mediatizeze, la posturi tv, ziare etc etc. ca alta solutie nu e. asta e deja nesimtire
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 16:08   #288
cristiano304

Stage 5
 
cristiano304's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 746
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accidente Baia Mare

azi noapte am vazut si eu un accident urat pa raza localitatii sisesti.(cei care au vazut impactul live)ca soferul vw(era beat ziceu martorii) a iesit din parcare cu spatele de la bar si un audi cu ceva viteza mergea spre cavnic lovindu-l in plin aruncandu-l vreo 8 m pana in sant unul dintre pasagerii vw era cam grav.
scuzati de calitea pozelor am facut si seara se vede doar umbra vw.am trecut azi pe acolo si am mai facut vreo 2 poze vw nu stiu daca se mai poate repara praff.....prea multe accidente
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag006.jpg
Views:	120
Size:	250.7 KB
ID:	648748   Click image for larger version

Name:	Imag002.jpg
Views:	157
Size:	287.5 KB
ID:	648749   Click image for larger version

Name:	Imag001.jpg
Views:	121
Size:	279.0 KB
ID:	648750  

Click image for larger version

Name:	Imag003.jpg
Views:	123
Size:	290.5 KB
ID:	648751  
__________________

"Power is nothing without control"

Last edited by cristiano304; 22-09-08 at 19:47.
cristiano304 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 18:05   #289
adriano9

Stage 5
 
adriano9's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 807
Default Re: Accidente Baia Mare

poi dimineata pe la 7 erau niste baieti in fata la Mcdonald si ingramadeau bara fata de la un A6 in portbagaj
adriano9 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 02:10   #290
bogdan350cid

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 434
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by VG30DETT View Post
un accident petrecut la intersectia republici cu independentei cu citeva seri in urma.WV Golf si Dacia Super Nova.Victime nu au fost dar la fata accidentului Politia a refuzat sa vina .Scuze pt calitatea pozelor .
asta spune cam mult despre militia de la noi, cum sa nu mearega la un accident ca ala chiar daca nu au fost victime?!! masini sparte si bucati de masini peste tot, trebuia sa inchida drumul sa semnalizeze locul, sa organizeze curatarea ..
o fi citit undeva un bou de plotonier ca nu merge militia numai daca sunt victime, dar asta nu era o tamponare usoara cu o bara aripa indoita...e vorba de masini sparte de tot...si trebuia sa faca si investigatii cine si ce ca ala nu e accident la 50km/h , careva merge cu mult mai mult

dar nu e de mirare ca asa merg treburile in ro, imi pare rau sa vad chestii din astea dar asta e astia suntem
bogdan350cid is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 05:24   #291
GODLESS
Colectionar Machete

Stage 5
 
GODLESS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 433
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
pai cine a sunat mai trebuia sa sune odata , sa inregistreze si sa mediatizeze, la posturi tv, ziare etc etc. ca alta solutie nu e. asta e deja nesimtire
Voi nu intelegeti o chestie !
Accidentele in care nu sunt victime se solutioneaza la sediu politiei in 48 ore , pot se fie masinile "taietei" ca nu vine nici dracu la ele, ce sa vada, cat sunt de frumoase asa sparte ? Daca sunt victime se fac masuratori , cei implicati nu au avut nici macar o zgarietura .
S-a sunat de cel putin 4 ori la 112 eram acolo si rspunsul a fost simpu daca nu sunt victime veniti aici (adica la sediu )
__________________
Atentie la viteza !!! Sa nu fie mai mare decat poate ingerul tau zbura !!!
GODLESS is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 10:03   #292
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Accidente Baia Mare

cea mai mare prostie. stiu , asta e legea in romania. poate prin mediatizare ii vine ideea unui om politic sa modifice legislatia in vigoare (daca nu fac astia nimic ma bag eu in politica). ca deh ... daca te loveste ceva betivan si zice ca mergeti numai a doua la politie nu cred ca-ti convine. ca a doua zi el nu mai are alcool in sange si poate, cu expertizele care se fac in ziua de azi, din victima ajungi usor vinovat. de aia am zis ca tre mediatizat ca poate cu campania asta se mai face un bine, se mai corecteaza greseli 1 data la 4 ani .ca domnii pe care ii votam nu se gandesc si la implicatii. cred ca m-ai inteles gresit. (si ceea ce am scris mai sus este doar un exemplu ca legislatia e facuta prost). m-ai inteles gresit in postul anterior. peace

Last edited by Dany.bilan628; 23-09-08 at 10:06.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 10:37   #293
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by GODLESS View Post
Voi nu intelegeti o chestie !
Accidentele in care nu sunt victime se solutioneaza la sediu politiei in 48 ore , pot se fie masinile "taietei" ca nu vine nici dracu la ele, ce sa vada, cat sunt de frumoase asa sparte ? Daca sunt victime se fac masuratori , cei implicati nu au avut nici macar o zgarietura .
S-a sunat de cel putin 4 ori la 112 eram acolo si rspunsul a fost simpu daca nu sunt victime veniti aici (adica la sediu )
E adevarat. Daca nu sunt victime nu vin. Dar sincer mi se pare o prostie in cazul accidentelor cu pagube asa mari. Daca se intampla doamne fereste sa-ti zdrobesti masina in halul asta si mergi la sectie cu omu respectiv cu care ai avut accidentul si el e smecher si nu recunoaste ca el a fost de vina si viceversa in cazul tau, tot trebuie sa mearga la fata locului sa faca investigatii sa vada cine e invinuitul ca doar din 2 declaratii care arata una spre cealalata nu isi poate da seama nu? E drept, tamponari minore, adica o bara indoita/rupta/crapata, asta se rezolva usor si pe o cale amiabila. Dar cand e un accident de o asemenea amploare eu unul zic ca politia ar trebui sa mearga la fata accidentului si daca nu au fost victime.
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography
Soche is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 02:24   #294
GODLESS
Colectionar Machete

Stage 5
 
GODLESS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 433
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
cea mai mare prostie. stiu , asta e legea in romania. poate prin mediatizare ii vine ideea unui om politic sa modifice legislatia in vigoare (daca nu fac astia nimic ma bag eu in politica). ca deh ... daca te loveste ceva betivan si zice ca mergeti numai a doua la politie nu cred ca-ti convine. ca a doua zi el nu mai are alcool in sange si poate, cu expertizele care se fac in ziua de azi, din victima ajungi usor vinovat. de aia am zis ca tre mediatizat ca poate cu campania asta se mai face un bine, se mai corecteaza greseli 1 data la 4 ani .ca domnii pe care ii votam nu se gandesc si la implicatii. cred ca m-ai inteles gresit. (si ceea ce am scris mai sus este doar un exemplu ca legislatia e facuta prost). m-ai inteles gresit in postul anterior. peace

Si ce ai vrea sa se deplaseze cate un echipaj la fiecare tamponare ? cate echipaje de politie vrei sa fie ? 100 ? 200 ? o medie la acidente usoare pe zi ...
Ce castigi tu daca are sau nu alcool in sange ? masina ti-o repara asigurarea chiar daca ala era beat chiar daca e treaz ... nu vad cu ce ajuta pe tine ...
Legislatie si mai buna ... cum e in vest ,accidetele usoare (fara victime) din 2009 nici macar nu o sa se solutioneze de catre politie ... ci pe cale amiabila sau cu asiguratorul ...

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
E adevarat. Daca nu sunt victime nu vin. Dar sincer mi se pare o prostie in cazul accidentelor cu pagube asa mari. Daca se intampla doamne fereste sa-ti zdrobesti masina in halul asta si mergi la sectie cu omu respectiv cu care ai avut accidentul si el e smecher si nu recunoaste ca el a fost de vina si viceversa in cazul tau, tot trebuie sa mearga la fata locului sa faca investigatii sa vada cine e invinuitul ca doar din 2 declaratii care arata una spre cealalata nu isi poate da seama nu? E drept, tamponari minore, adica o bara indoita/rupta/crapata, asta se rezolva usor si pe o cale amiabila. Dar cand e un accident de o asemenea amploare eu unul zic ca politia ar trebui sa mearga la fata accidentului si daca nu au fost victime.
Ce inseamna pt tine pagube mari ? o solenta sau nova de 1500 E (praf, dauna totala) un WV golf de 2000 E (praf, dauna totala) sau un mercedes S-clase aripa infundata (usor) far si semalizare spart si usa zgariata cost reparatie 5000 E
cum iti dai tu seama cat de mari sunt pagubele ?

Si daca e smecheri , cum zici tu , politistul care vine la fata locului sa faca cica investigati cum dracu is da el seama care a trecut pe rosu si care a trecut pe verde ? cu ruleta ? sau suna la OTV la diaconescu si vin clarvazatorii si spun ei care dinte cei doi smecheri a trecut pe vrede si care pe rosu ...

Legislatia spune urmatoarele (sa nu mai aberati aiurea) :

Art. 71.

1. Conducatorul de vehicul implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat in afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-l corespunzator.
2. In situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte imediat la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, in vederea intocmirii documentelor de constatare.
3. Daca in accidentul de circulatie sunt implicati doi sau mai multi conducatori ale caror vehicule avariate pot fi deplasate fara riscul de a periclita siguranta circulatiei, acestia se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc evenimentul, pentru intocmirea documentelor de constatare a accidentului.


Bagati la cap si nu mai vorbiti prosti ...
GODLESS is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 11:33   #295
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

N-ai inteles nimic dar in fine...Nu intru in polemica cu tine ca vad ca tu numa cum zice legea e bine si nu cum ar trebui sa fie bine pt toti

Last edited by Soche; 24-09-08 at 11:36.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 15:12   #296
GODLESS
Colectionar Machete

Stage 5
 
GODLESS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 433
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
N-ai inteles nimic dar in fine...Nu intru in polemica cu tine ca vad ca tu numa cum zice legea e bine si nu cum ar trebui sa fie bine pt toti
Si cum ar fi bine pt toti d.p.t.d.v ? ca nu mi-ai zis , nu am ce sa inteleg atata timp cat tu nu ai zis cum ai dori sa fie ? Vrei sa fie politia ,slavarea si descarcerarea inainte de producerea acidentului la fata locului ca si in Minoriti Report ? Cum vrei sa fie ?
GODLESS is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 17:08   #297
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

) funny!!
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 23:01   #298
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Nu la asta ma refer. Eu sunt de parere ca politia AR TREBUI (nu zic ca trebuie sa nu se inteleaga gresit) sa se prezinte la fiecare accident de genul celui cu nova si golful pt a stabili la locul intamplarii toate detaliile indiferent de victime sau nu. Asa s-ar scapa de multe inconveniente de genul "tu ai fost de vina, ba nu tu" si plus de asta masinile nu mai mergeau erau avariate dauna totala cum ai zis si tu. Normal ca pt orice tamponare minora nu e nevoie de politie, de obicei ori rezolva soferii intre ei ori dau niste declaratii si le solutioneaza politia. Dar in cazul accidentelor de genul cu avarii grave la masini ar fi mai bine sa se prezinte la fata locului.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 23:21   #299
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by cristiano304 View Post
azi noapte am vazut si eu un accident urat pa raza localitatii sisesti.(cei care au vazut impactul live)ca soferul vw(era beat ziceu martorii) a iesit din parcare cu spatele de la bar si un audi cu ceva viteza mergea spre cavnic lovindu-l in plin aruncandu-l vreo 8 m pana in sant unul dintre pasagerii vw era cam grav.
scuzati de calitea pozelor am facut si seara se vede doar umbra vw.am trecut azi pe acolo si am mai facut vreo 2 poze vw nu stiu daca se mai poate repara praff.....prea multe accidente
urat rau nu gluma!
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 01:20   #300
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Accidente Baia Mare

http://www.emaramures.ro/Stiri/Stire...ia-Mare-VIDEO-

din ce in ce mai multe accidente, din pacate
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -