Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-09, 08:05   #1711
bogdan350cid

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 434
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by Claudiumxg View Post
M-am distrat tare cand am vazut comentariile, acuma sa va clarific lucrurile:
- Masina e un EVO 8 RS II( de asemenenea cunoscut ca EVO 8.5 si mai tarziu in europa pt ca MR, care nu are decat in versiunile FQ vortex generator, care a mai existat intro forma si pe 7 si a reaparut pe fq360, 400 si pe unele 9 si are legatura cu diferitele eleroane spate utilizate)
-nu sunt dusmani intre cei cu masini japoneze, e o comunitate aparte!
- masina nu va merge NICIODATA la 400m, nu a fost gandita pt asta nu va fi modificata pt asta (cine cumpara sau modifica Evo pt asta a gresit masina- Eventual o Silvia, supra, Skyline....si cel mai bine un V8 american)
- EVO e facut pt viraje (suporta 1,24 g pe skidpad, fara efect de sol, adica maximum dintre tot ce este de serie mare) , coasta, circuit cat mai virajat NU PT 400m pt asta iti trebuie un V8 si propulsie pe o singura punte, probabil candva o sa explic de ce...
- masina nu e UK sau Australia, e JDM, nu are nici o legatura cu nici o alta specificatie
Euro sau US, a fost adusa din JAPAN si are numere de UK din alte motive, legate de omologari pt competitii
-este o serie care s-a folosit pt omologare in raliuri, si acolo se va inderpta si transformarea ei
-Nu e nici fq 300 (Adica UK) nici gsr 260 (euro) , ci e un RSII care e taticul MR-ul EURO , a nu se confunda cu FQ cere nu e fabricat de mitsubishi ci e un gsr280 jdm importat de Ralliart UK si preparat de Raceflow Engines UK si nu este omologat pt raliuri,
-In afara de RS si RSII care sunt singurele versiuni omologate pt competitii si nu au serie de caroserie ci doar numar de omologare, restu CT9A-urile sunt versiuni care nu se adreseaza competitiilor dar au un potential de tuning major (daca il faci cu cap si nu te uiti la americani ci la japonezi)desi exista diferente mari fata de RS uri ( numai arata la fel da n-au de a face una cu alta)
- sa va clarific cu treptele de viteza la Rs:
-Rs 5 trepte, specificatie dedicata pt macadam, vine cu franele mici de 300 si etrier flotant, diff mecanice cu lamele
- RS II 6 trepte specificatie dedicata pt asfalt (ACD ,AYC) Brembo 320
ca sa nu vb de motor , asamblat la Ralliart si fabricat dupa specificatii Blueprinting
- turboul nu are nici o legatura cu cel de evo 8 sau 7 si este TWIN Scroll ca pe 9 ca principiu de functionare dar nu e acelas reper( ca fapt divers pe 9 exista 5 turbouri diferite), (are aceleasi dimensiuni ca pe EVO 6 TME(6.5) doar ca nu are turbina de iconel pe partea de evacuare ci titan aluminiu (TD05HRA-16G6-10.5T ) omologata RAlly si nuTD05HR-16G6-9.8T caa pe alte specificatii iar pe fQ sau 9MR care iar nu e fabricat de japonezi ci e importat in uk si transformat acolo de alta firma, care au turbina G20 neomologata...
- + multe alte diferente la cutie suspensii motor , etc, inclusiv la caroserie, Care sunt ,nus de zis Nu va suparati Nu?
- modificarile si componentele monate deja pe masina si care mai urmeaza sunt toate Ralliart Japan si au fost testate indelung un PWRC si nu au legatura cu prostiile ce se gasesc cautand pe Google si care sunt doar piese inventate , produse si utilizate de Americani pt DRAG si sunt concepute pt versiunile USDM, care la randul lor n-au nici o legatura cu JDM, Euro, AUS....
- sper ca vam adus o raza de lumina asupra probleme, si ma repet nu o sa mearga nicodata pe 400m sau liniute

PS. este omologata si masurata de diferite reviste de specialitate din JAPONIA si UK la 4,8 s 0-100km/h in specificatia standard, cu modificarile aduse , in functie de suprafete si anvelope si setari intre 3,4 si 4.0s , masuratori efectuate de Ralliart , nu pe diferite aeroporturi si sosele laturalnice din RO
- alte intrebari?

https://www.youtube.com/watch?v=xRMF77qYuwI

ceva de vazut pt a se intelege ce inseamna EVO RS RALLIART si ce stie sa faca, in orice caz nu 400m
foarte tare ca stii asa mult despre masina , sunt sigur ca o sa ti foloseasca cand intra in club cu celelalte evo uri din zona, cand crapa
bogdan350cid is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 10:28   #1712
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: Discutii despre orice!

merci, da eu sant sigur ca nu crapa, si daca crapa se face la loc ,orice
evourile crapa numai cand nu respectii ciclu de incalzire la motor si transmisie( adica pana nu are apa 70 de grade nu-l blanalesti) si recomandarile fabricantului referitor la intervalu de revizie si lubrifianti, in rest daca nu crapa in raliul ciprului sau grecia pe macadam si 50 de grade afara, cam greu pe asfalt la temp de la noi (+ ca AMS a scos aproape 1200cp din blocu de serie si inca nu a crapat, in rest in principiu poti distruge orice daca chiar vrei).daca hranesti tractoru cu ce trebe nu are de ce sa crape ,trust me
ideea de baza ii uleiu care ii sfant si filtru de la Ralliart cu neodim (mircea stie de ce a avut bucurii, dupa o revizie la fortuna-ulei din butoi-asa se lucra la noi-adica tu dai un ban si ei ti-se caca in cap).
mai avem un pic si e gata service-ul, unde o sa fie servicii si consumabile la alt nivel decat orice se ofera in zona si o sa va pot ajuta cu cea mai mare placere la orice problema ,inclusiv evo
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 11:34   #1713
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Discutii despre orice!

Reutilati service-ul de la citroen sau e vorba de alt service, oricum baia mare are nevoie de un service calumea cu oameni care stiu ce fac .
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 12:05   #1714
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: Discutii despre orice!

nu, alt service ,3 boxe ,tot ce inseamna parte mecanica +una dedicata pt diagnoza , electronica, tuning, sevice clima(A/C)....(fara tinichigerie vopsitorie ,da pt asta avem colaboratori)
in principiu tot ce inseamana peugeot, citroen,(Lexia ,Proxia,) vw, audi ,skoda(VagCom 805 si 812) pt care am achizitionat testerele si toata documantatia tehnica si de service.mai tarziu daca o sa fie cerere o sa fie si aparatura de diagnoza dedicata BMW(GT1/SSSV/DCAN) . pt evo deja am discutat pt tester MUT III / SSM II pt evo si subi, cu care se va pute face inclusiv reflash la ECU, urmeaza sa ajunga si ala cam in 2 sapt
Hala e gata , mai tre finisata la interior si aduse elevatoarele)
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 21:43   #1715
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by Claudiumxg View Post
nu, alt service ,3 boxe ,tot ce inseamna parte mecanica +una dedicata pt diagnoza , electronica, tuning, sevice clima(A/C)....(fara tinichigerie vopsitorie ,da pt asta avem colaboratori)
in principiu tot ce inseamana peugeot, citroen,(Lexia ,Proxia,) vw, audi ,skoda(VagCom 805 si 812) pt care am achizitionat testerele si toata documantatia tehnica si de service.mai tarziu daca o sa fie cerere o sa fie si aparatura de diagnoza dedicata BMW(GT1/SSSV/DCAN) . pt evo deja am discutat pt tester MUT III / SSM II pt evo si subi, cu care se va pute face inclusiv reflash la ECU, urmeaza sa ajunga si ala cam in 2 sapt
Hala e gata , mai tre finisata la interior si aduse elevatoarele)
Bafta si la mai mare!!
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 23:38   #1716
jozsi555
VW Driver

Stage 5
 
jozsi555's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 989
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Discutii despre orice!

alister mcrae a facut un singur "donut" pe stanga, restu pe dreapta, de ce? si acest service sau centru de refacere auto(nu am scris-o din batjocura, ms) unde va fi(sau este?)
__________________
jozsi555 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 19:15   #1717
2ddy

Stage 4
 
2ddy's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 197
Member of:
[Nissan]
Default Re: Discutii despre orice!

stie cineva unde si cat m-ar costa o linie pe masina...erau ceva baieti cu colantari dar nu ii gasesc pe aici...o linie de vreo 15 cm latime,pe toata lungimea masinii...mersi anticipat
__________________
o little Ford Fusion
2ddy is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 20:09   #1718
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by 2ddy View Post
stie cineva unde si cat m-ar costa o linie pe masina...erau ceva baieti cu colantari dar nu ii gasesc pe aici...o linie de vreo 15 cm latime,pe toata lungimea masinii...mersi anticipat
colantare (temporar)
sau aerograf(permanent)?

Last edited by Dany.bilan628; 25-05-09 at 21:33.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 21:28   #1719
robbyxX23
BMW Driver

Stage 5
 
robbyxX23's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 726
Default Re: Discutii despre orice!

Probabil colatare vrea..
robbyxX23 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:07   #1720
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Discutii despre orice!

temporar :d
ballack is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:21   #1721
robbyxX23
BMW Driver

Stage 5
 
robbyxX23's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 726
Default Re: Discutii despre orice!

#ballack fai tu cadou o linie pe masina..
robbyxX23 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:00   #1722
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Discutii despre orice!

mai robbyxX23, nu-mi da idei. Si asa am eu multe :P
2ddy s-a interesat pt linie pt el si pt mine. De aia am specificat de care doreste, pt ca am discutat cu el la telefon
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 10:51   #1723
W35T
VW Driver

Stage 5
 
W35T's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 813
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by ballack View Post
mai robbyxX23, nu-mi da idei. Si asa am eu multe :P
2ddy s-a interesat pt linie pt el si pt mine. De aia am specificat de care doreste, pt ca am discutat cu el la telefon

v-as putea face eu...dak ati da o tura pana in sm... )
W35T is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 20:24   #1724
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by W35T View Post
v-as putea face eu...dak ati da o tura pana in sm... )
Faci o reducere daca venim pana la tine??
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 20:41   #1725
robbyxX23
BMW Driver

Stage 5
 
robbyxX23's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 726
Default Re: Discutii despre orice!

Tu vrei sa iti faci DUmB pe capota?
robbyxX23 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -