Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-14, 08:30   #4981
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Am un Rover 75, an 1999, motor 2000 benzina, cutie automata. Am plecat dimineata cu ea de la serviciu si aproape sa ajung acasa, cand sa urc o panta mica nu a mai mers, intra in toate vitezele dar nu pleaca de pe loc. Este de vina cutia sau ambreajul?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 11:04   #4982
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ortoanuv View Post
Am un Rover 75, an 1999, motor 2000 benzina, cutie automata. Am plecat dimineata cu ea de la serviciu si aproape sa ajung acasa, cand sa urc o panta mica nu a mai mers, intra in toate vitezele dar nu pleaca de pe loc. Este de vina cutia sau ambreajul?
Mai mult ca sigur este de la cutie(verifica si uleiul sa nu-l fi pierdut si nu mai face presiune). Cutia automata nu are kit de ambreiaj ca la cea manuala.
Fa o verificare a cutie si daca e din ea nu stiu daca gasesti pe cineva sa ti-o repare, dar pentru achizitaia uneia sh iti pot sugera pe cineva care are preturi bune.

Last edited by bacyta; 05-03-14 at 11:07.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 11:20   #4983
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Mai mult ca sigur este de la cutie(verifica si uleiul sa nu-l fi pierdut si nu mai face presiune). Cutia automata nu are kit de ambreiaj ca la cea manuala.
Fa o verificare a cutie si daca e din ea nu stiu daca gasesti pe cineva sa ti-o repare, dar pentru achizitaia uneia sh iti pot sugera pe cineva care are preturi bune.
Ok. Am dus masina la service sa vad ce are dar in caz de reparatie si mecanicul a zis ca decit să o repar mai bine una sh.
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 11:36   #4984
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ortoanuv View Post
Ok. Am dus masina la service sa vad ce are dar in caz de reparatie si mecanicul a zis ca decit să o repar mai bine una sh.
Exact. Nu cred ca exista meseriasi atat de buni in Romania sa repare o cutie automata de tipul asteia.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 15:09   #4985
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Exact. Nu cred ca exista meseriasi atat de buni in Romania sa repare o cutie automata de tipul asteia.
Poti sa-mi spui de unde pot lua una sh?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 19:16   #4986
pataec

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut!
Am un rover 75 2.0 diesel.
Am o problema la inchiderea centralizata: nu mai pot sa inchid sau sa deschid masina din telecomanda. Cu nici una dintre cele 2 telecomenzi

Pot sa o deschid cu cheia. Din masina, de la butoanele de langa schimbator, inchiderea centralizata functioneaza. Ceea ce ma face sa cred ca e o problema legata strict de inchiderea/deschiderea din telecomanda. Exista vreo piesa/ modul ce se poate defecta?

Mi-ar prinde bine un mic ajutor. Multumesc anticipat.
pataec is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 11:53   #4987
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare. De curând am cumpărat şi eu un rover 75 diesel din 2001 şi m-am lovit deja de prima problema. Am citit pe forum şi am văzut că e destul de comună problema cu ambreiajul la maşinile astea. Am păţit şi eu că şi sebyaft şi aş vrea să merg pe varianta folosită de el cu pompă ambreiaj de bmw. Dacă poate cineva să mă îndrume îi sunt profund recunoscător.
Cam asta patesc eu: În prima faza îmi prindea pedala la ambreiaj tot mai jos până nu am mai putut băga în viteză. Am luat o pompă master second şi acum cuea îmi face presiune dar rămâne pedala jos şi se aude un fasait şi văzând că mai mulţi proprietari cu ales varianta cu pompă de bmw vă rog dacă aveţi bunăvoinţă şi timp să îmi explicati şi mie ce trebuie făcut că să meargă. Ce fel de pompă trebuie să iau şi ce am de modificat la ea. Mulţumesc anticipat
Sau eventual că prima varianta nu găsesc set de garnituri să încerc să le schimb?

Last edited by sadsmile; 12-03-14 at 12:01.
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 12:49   #4988
florin 75

Stock
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 2
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by Dan98 View Post
Rover a dat faliment...
auu dat dar sincer vorbind au fost sii vor fi masini tari
florin 75 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 12:53   #4989
florin 75

Stock
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

buna , recent miam luat si eu un rover 75 diesel motor 1951 , anu 2003 ,euro 3 , as dorii sa aflu din mare cam cat mar costa taxa ? masina e superba am cumparato de la unic proprietar din afara are doar 150000 de km reali .astept un raspuns multum
florin 75 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 13:23   #4990
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by florin 75 View Post
buna , recent miam luat si eu un rover 75 diesel motor 1951 , anu 2003 ,euro 3 , as dorii sa aflu din mare cam cat mar costa taxa ? masina e superba am cumparato de la unic proprietar din afara are doar 150000 de km reali .astept un raspuns multum
Salut, timbrul de mediu îl poţi afla foarte uşor dacă ştii capacitatea motorului,data primei înmatriculari,norma poluare şi noxele emise. Astea toate le poţi lua din brief sau dacă nu are noxele trecute acolo intri pe mobile.de şi cauţi o maşina că a ta şi afli noxele. Apoi cu toate datele astea intri pe cel mai cunoscut site de vânzări auto din tara sau pe anaf la timbrul de mediu şi afli taxa exactă. Dacă nu mă înşel e cam mare,în jur de 1300,1500 euro. Baftă
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 13-03-14, 18:43   #4991
DaNNyAHD

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 6
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by pataec View Post
Salut!
Am un rover 75 2.0 diesel.
Am o problema la inchiderea centralizata: nu mai pot sa inchid sau sa deschid masina din telecomanda. Cu nici una dintre cele 2 telecomenzi

Pot sa o deschid cu cheia. Din masina, de la butoanele de langa schimbator, inchiderea centralizata functioneaza. Ceea ce ma face sa cred ca e o problema legata strict de inchiderea/deschiderea din telecomanda. Exista vreo piesa/ modul ce se poate defecta?

Mi-ar prinde bine un mic ajutor. Multumesc anticipat.
Salut,te-ai gandit sa vezi bateriile la telecomenzi?sau chiar mecanismul cu butoane,cand apesi pe vreun buton la telecomanda tre sa se aprinda un beculet rosu de pe langa butoane...face asa ceva?
DaNNyAHD is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 14:54   #4992
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by florin 75 View Post
buna , recent miam luat si eu un rover 75 diesel motor 1951 , anu 2003 ,euro 3 , as dorii sa aflu din mare cam cat mar costa taxa ? masina e superba am cumparato de la unic proprietar din afara are doar 150000 de km reali .astept un raspuns multum
te costa in jur de 7500 lei taxa
player1 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 15:01   #4993
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sadsmile View Post
Salutare. De curând am cumpărat şi eu un rover 75 diesel din 2001 şi m-am lovit deja de prima problema. Am citit pe forum şi am văzut că e destul de comună problema cu ambreiajul la maşinile astea. Am păţit şi eu că şi sebyaft şi aş vrea să merg pe varianta folosită de el cu pompă ambreiaj de bmw. Dacă poate cineva să mă îndrume îi sunt profund recunoscător.
Cam asta patesc eu: În prima faza îmi prindea pedala la ambreiaj tot mai jos până nu am mai putut băga în viteză. Am luat o pompă master second şi acum cuea îmi face presiune dar rămâne pedala jos şi se aude un fasait şi văzând că mai mulţi proprietari cu ales varianta cu pompă de bmw vă rog dacă aveţi bunăvoinţă şi timp să îmi explicati şi mie ce trebuie făcut că să meargă. Ce fel de pompă trebuie să iau şi ce am de modificat la ea. Mulţumesc anticipat
Sau eventual că prima varianta nu găsesc set de garnituri să încerc să le schimb?
din cate stiu set de garnituri nu gasesti pentru master
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-14, 15:47   #4994
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Gata, in sfarsit am rezolvat problema cu ambreiajul si acum ma pot bucura de masina. Am urmat pasii aflati de la marckuss303 ( caruia ii multumesc mult de tot) si am improvizat o pompa de ambreiaj de BMW E46 pe Rover 75 si acum merge struna. Multumesc inca odata rover-istilor
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 24-03-14, 22:38   #4995
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sadsmile View Post
Gata, in sfarsit am rezolvat problema cu ambreiajul si acum ma pot bucura de masina. Am urmat pasii aflati de la marckuss303 ( caruia ii multumesc mult de tot) si am improvizat o pompa de ambreiaj de BMW E46 pe Rover 75 si acum merge struna. Multumesc inca odata rover-istilor
sa te bucuri de ea
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -