Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-13, 17:01   #4861
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

1.La 2.0V6 se aude alternatorul ciudat, are un bazait care acompaniaza sunetul motorului. Despre ce o fi vorba? Trebuie sa-mi caut alt alternator sau vreo rola, ceva? Alternatorul se poate repara, de ex, daca e vorba de rulmenti, se gasesc, se baga cineva sa-l repare? In rest, e ok, pe partea electrica isi face treaba, incarca.

2.La 2.0v6 a mai avut cineva probleme cu fisele de la bujii? Ce simptome are motorul V6 cand sunt fisele usor deteriorate, invelisul siliconic sau cauciucul au mici "julituri'', sau sunt impuscate?

De ex. mie imi trepideaza motorul cand accelerez, iar pe tester imi da P0300, ceva de genul rateuri multiple.

Ceva pareri, please?
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 20:26   #4862
profir_dumitru

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 4
Lightbulb Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare colegii, bine v-am regasit pe 4tuning :P cred ca ma fac si eu din nou rezident pe aici.

AM o problema/intrebare...acum cateva saptamani mi s-a dus un senzor abs (DS) l-am schimbat astazi cu unul Metzger nou si eroarea e tot acolo si abs tot nu am. Am incercat sa resetez cu borna dar nimic, este obligatoriu testerul ptr a sterge eroarea sau problema mea nu a fost din senzor?
profir_dumitru is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 09:45   #4863
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by profir_dumitru View Post
Salutare colegii, bine v-am regasit pe 4tuning :P cred ca ma fac si eu din nou rezident pe aici.

AM o problema/intrebare...acum cateva saptamani mi s-a dus un senzor abs (DS) l-am schimbat astazi cu unul Metzger nou si eroarea e tot acolo si abs tot nu am. Am incercat sa resetez cu borna dar nimic, este obligatoriu testerul ptr a sterge eroarea sau problema mea nu a fost din senzor?
Si eu am o problema la un senzor si cred ca este vorba de cel de pe stanga spate. Problema mi-a aparut dupa ce mi-am montat jante pe 16 si am nimerit-o pe cea de pe stanga spate stramba. Am crezut la inceput ca mi-a stricat rulmentul si nu mai citesete senzorul cum trebuie rotatiile. Am schimbat si rulmentul si eroarea persista, dar cum: merg cu masina, martorul din bord sta stins dar cand trec peste vreun damb sau iau vreo groapa mi se aprinde si raman fara ABS. Am pronit o data masina, martorul statea stins, m-am bagat sub masina si am miscat de cablu si mi s-a aprins martorul. Concluzia a fost ca s-ar putea sa fie cablul de la senzor intrerupt pe undeva si cand face, cand nu face contact. Cateodata statea martorul aprins inca de cand puneam contactul.
Daca se rezolva problema, martorul din bord se stinge singur, iar ABS-ul isi face treaba (iti spun ca am mai patit-o si cu senzorul stanga fata care iesise din clema si-l rosese roata, care dupa ce l-am izolat sistemul ABS functiona normal).
Ce te intreb eu este: de unde stii ca ai schimbat senzorul defect?

Last edited by bacyta; 27-09-13 at 09:51.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 29-09-13, 08:33   #4864
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Lightbulb Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

erorile dispar singure din bord functie de gravitatea lor la remedierea defectului
erorile care nu sunt foarte "importante" daca persista mult timp si/sau apar dispar (contacte imperfect) raman si dupa remedierea lor
(atentie sunt multi (alte testere) care "sting" doar martorul din bord eroarea ramand prezenta in calculator acesta functionad defectuos) mai multe detalii si rapunsuri doar pe site-ul clubului ROVER MG Romania...
off topic:
PS> in curand concursuri cu premii pentru masina voastra
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 29-09-13, 12:32   #4865
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by profir_dumitru View Post
Salutare colegii, bine v-am regasit pe 4tuning :P cred ca ma fac si eu din nou rezident pe aici.

AM o problema/intrebare...acum cateva saptamani mi s-a dus un senzor abs (DS) l-am schimbat astazi cu unul Metzger nou si eroarea e tot acolo si abs tot nu am. Am incercat sa resetez cu borna dar nimic, este obligatoriu testerul ptr a sterge eroarea sau problema mea nu a fost din senzor?
salut dumi.......

si eu zic la fel sa verifici bine cablajul la toti senzorii deoarece si eu am avut o problema de asta si era un fir ros chiar la despartirea de instalatia masinii in compartimentul motor sa zic asa din cauza ca la mine nu mai stateau mufele in suportii aceia speciali de pe carenaj si erau prea atarnati si prinsi cu coliere de alea de plastic ......eu de fiecare data am inadit firele la senzor si leam cositorit.... si am patit de 2 ori chestia asta numai la sensorul ABs si de 2 ori la cel de placute..... de fiecare data sa rezolvat cu succes prin prelungirea firului cu cablu de boxe de la dioda....
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-13, 18:15   #4866
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marckuss303 View Post
nu pot sa utilizez user name si parola veche ,,, nici nu pot sa ma inregistrez din nou !!! i-mi spune k user name este deja folosit ,,, i-mi cere adresa de email daca am uitat parola insa nici pe aceasta nu o recunoaste . Cum ma inregistrez ?
trimite-mi datele pe rovermgclubro@gmail.com
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 11:13   #4867
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cat ulei intra la un Rover 75, 2l benzina in motor si in cutia automata? Ce tipuri de ulei sa folosesc?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 19:45   #4868
jack_daniel

Stage 2
 
jack_daniel's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ortoanuv View Post
Cat ulei intra la un Rover 75, 2l benzina in motor si in cutia automata? Ce tipuri de ulei sa folosesc?
SALUT ! Ulei intra cam 6 litri si indicat e sa bagi ulei de CASTROL MAGNATEC avind in vedere ca e motor de bmw ei asta folosesc si e cel mai bun, si cu benzina in motor si in cutia de viteza nu stiu ce vrei sa spui!
jack_daniel is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 06:46   #4869
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jack_daniel View Post
SALUT ! Ulei intra cam 6 litri si indicat e sa bagi ulei de CASTROL MAGNATEC avind in vedere ca e motor de bmw ei asta folosesc si e cel mai bun, si cu benzina in motor si in cutia de viteza nu stiu ce vrei sa spui!
Salut. Ma refeream la schimbul de ulei in cutia de viteze care este automata, am inteles ca trebuie un ulei mai special.
Multumesc pentru raspuns.
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 08:32   #4870
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by flower67 View Post
Azi am schimbat uleiul si filtrul in cutia automata . Cei doi mecanici care au facut treaba asta sunt bazati, i-am vazut dupa cum au dat jos si au desfacut cutia de viteze ; se ocupa numai cu cutii automate de prin '92-'93 . Mi-a placut la nebunie cum se miscau si ce cunostinte in domeniu aveau . Ce am retinut de la ei : uleiul in cutia automata se schimba la 20-22000 km , filtrul din cutie la 80-90000 , cel mai bun ulei pe care-l poti pune (din ce gasesti la noi ) este Mobil sau Castrol , indiferent ce zice cartea . Baietii schimba ulei in cutii automate cam 2-3 pe zi , primesc la reparat cutii din Brasov , Arges etc. Acum poti sa-i crezi sau nu , mie mi s-au parut docenti in domeniu !
Eu am motor benzina 2000 V6 , dar cutia ma gandesc ca e la fel ...
P.S. Nici nu voiau sa auda de Texaco , mi-au dat exemple de masini cu axul cu came gripat din cauza lui (in cazul uleiului de motor din gama asta)...
Ce ulei ai pus?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 13:50   #4871
AgacH3

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Nuj cum sa explic dar ...
La maneta de semnalizare se invarte "varfu" ? ca la mine cred ca e blocat ...?
AgacH3 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 11:40   #4872
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by AgacH3 View Post
Nuj cum sa explic dar ...
La maneta de semnalizare se invarte "varfu" ? ca la mine cred ca e blocat ...?

cele cu bord computer au un buton acolo , restul nu.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 13:16   #4873
AgacH3

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Multumesc
Apropo , computeru de bord (acolo unde arata consumu etc ) se vede in lini , adica nu se vede foarte clar, se poate face ceva sau trebuie schimbat
AgacH3 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 21:15   #4874
jack_daniel

Stage 2
 
jack_daniel's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by AgacH3 View Post
Multumesc
Apropo , computeru de bord (acolo unde arata consumu etc ) se vede in lini , adica nu se vede foarte clar, se poate face ceva sau trebuie schimbat
SALUT ! Asa se vedea si al meu pina m-a pus naiba de l-am desfacut sa vad de ce nu face contact si l-am stricat de tot . sunt niste lamele foarte fine in spate care nu prea fac contact .Daca nu te deranjeaza prea tare mai bine lasal asa, decit sa-l strici de tot.
jack_daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 21:57   #4875
AgacH3

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by jack_daniel View Post
SALUT ! Asa se vedea si al meu pina m-a pus naiba de l-am desfacut sa vad de ce nu face contact si l-am stricat de tot . sunt niste lamele foarte fine in spate care nu prea fac contact .Daca nu te deranjeaza prea tare mai bine lasal asa, decit sa-l strici de tot.
Salut
Am Inteles, nu ma deranjeaza , dar am crezut ca se poate rezolva ,
Mersi pt raspuns
AgacH3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -