Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?
Da, urasc soferii care fumeaza in timp ce conduc 24 40.68%
Nu, fiecare e liber sa faca ce vrea in masina sa 35 59.32%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-07, 09:27   #1
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Question Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Da, urasc soferii care fumeaza in timp ce conduc.

Nu, fiecare e liber sa faca ce vrea in masina sa.

argumentati
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 10:03   #2
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

poi duci mana de la volan la gura
de la gura o duci la scrumiera.
privirea ti indreptata spre scrumiera ca sa nu scrumezi pe jos, copilul scapa mingea, si ca sa nu dai pe jos esti atent la scrumiera.
ai dat pe langa scrumiera te uiti din nou sa nu ia foc, copilul fuge dupa minge in drum, tu injuri ca ai dat pe langa, lasi tigara stinsa in scrumiera iti ridici ochii si franezi brutal ca sa nu calci copilul.
ochii tre sa fie in fata, tigara la cafea dimineata, eu nu mai fumez de 12 zile si ma simt bine
am jumate de pachet de tigari ramas langa mine si acolo as vrea sa ramana si in urmatorii 75 de ani.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 10:10   #3
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

eu fumez si scrumez pe geam,plus ca daca nu as fuma in trafic,as innebuni de tot...
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 11:21   #4
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

si eu sunt fumator.... dar nu fumez la volan... plus ca sunt incepator si trebuie sa fiu mai atent....
poate la drum intins nu e o problema sa fumezi, dar in oras, in trafic.... cred ca nu e indicat... (mie imi e putin greu sa ma uit si la casetofon...)

am votat DA
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 11:50   #5
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

eu scrumez pe geam....daca nu as fuma as inebuni in trafic....!si ca masura nu o vad buna!!!o sa se inventeze hands-free si pt tigari?un suport ceva ?)
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 13:06   #6
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Post Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
poi duci mana de la volan la gura
de la gura o duci la scrumiera.
privirea ti indreptata spre scrumiera ca sa nu scrumezi pe jos, copilul scapa mingea, si ca sa nu dai pe jos esti atent la scrumiera.
ai dat pe langa scrumiera te uiti din nou sa nu ia foc, copilul fuge dupa minge in drum, tu injuri ca ai dat pe langa, lasi tigara stinsa in scrumiera iti ridici ochii si franezi brutal ca sa nu calci copilul.
In cazul asta nu mai franez ...cum sa ard bunatate de mocheta pentru un copchil? de ce nu l-a educat maicasa sa nu dea mingea in strada?
Fumatul nu e bun la volan pentru cei distrasi usor ..eu n=am avut nici un incident din cauza asta...si nici nu dau 2 bani daca ceilalti din trafic sunt de acord sau nu cu mine.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 13:30   #7
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

bine...acum conteaza si ce fumezi.....!!!
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 09:55   #8
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Pe mine nu ma deranjeaza ca altul fumeaza in masina lui, atata timp cate este atent la trafic si nu intra in mine.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 10:03   #9
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Nu am putut niciodata sa scrumez in scrumiera din mai multe motive (nu intotdeauna o nimeresti , iti capteaza atentia etc) si o fac pe geam ... nu consider ca imi capteaza atentia
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 12:24   #10
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

relativa intrebarea... eu spre exemplu nu fumez aproape deloc la volan... totusi, te distrage putin, dar motivul mai important e ca nu se fumeaza in masina... dar e total neplacut sa il vezi pe cel din fata ta ca se straduieste sa isi aprinda o tigara si puteau sa iasa 5 masini dupa el, si iar stai 2 minute... sunt importiva interzicerii fumatului la volan... cat despre ceilalti... ma intereseaza cat de putin
Korne is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 18:00   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Eu fumez in masina si nu cred ca imi distrage atentia deloc. Scrumez in scrumiera doar cand sunt oprit, in rest pe geam. Si cred ca toti soferii fumatori vor fii de acord cu mine ca scrumatul in timpul mersului, pe geam, nu iti distrage atentia.
Scrumatul in scrumiera intr-adevar iti distrage atentia... te apleci, esti atent sa nu dai pe langa (eu nu sunt, dovada e mizeria din masina ).
Cei carora le distrage atentia scrumatul pe geam probabil ca vor fii distrasi si de altele... si atunci sa stea acasa sau sa mearga cu ratb-ul.

Eu zic ca NU SUNT DE ACORD cu masura asta! In conditiile in care fac 1 h pe drum pana la servici si inca 1h la intoarcere, in fiecare zi lucratoare + in week-end diverse drumuri... si in fiecare zi cel putin jumatate din timpul pierdut stau blocat in trafic... chiar nu vad cum asi putea sa nu fumez si ideea mi se pare f proasta. daca am circula (deci...sa circulam, nu sa stam in ambuteiaje; bucurestenii stiu) atunci ar mai fii cat de cat ok.
Oricum legea ar fii neconstitutionala (e discutabil, dar eu asa cred), tinand cont ca este masina proprietate personala, la fel cum este si locuinta si mai stiu eu ce are fiecare... sunt la mine acasa (sau in masina), atata timp cat nu deranjez pe nimeni nu imi interzice nimeni sa fac ceva...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:06   #12
aristotel.c

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Oricum legea ar fii neconstitutionala (e discutabil, dar eu asa cred), tinand cont ca este masina proprietate personala, la fel cum este si locuinta si mai stiu eu ce are fiecare... sunt la mine acasa (sau in masina), atata timp cat nu deranjez pe nimeni nu imi interzice nimeni sa fac ceva...
Soseaua e spatiu public si chiar daca masina e personala esti obligat sa faci ce zice legea. Legea poate fi preventiva si sa interzica fumatul la volan tocmai fiindca unii soferi, din neatentie, pot comite accidente din cauza viciului.
aristotel.c is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 23:51   #13
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Sincer, eu daca vreau sa fumez, opresc, sunt nebun cu, curatenia din masina... nu vreau sa vad scrum si alte mizerii... daca vreau sa fumez, trag pe dreapta,fumez repede o tigare, si apoi imi continui drumul.. de asemenea nici pe pasagerii din masina nu prea ii las sa fumeze in masina.. majoritatea sunt nesimtiti... de ex aseara, am fost in oras, 5 insi in masina.. i-am lasat sa fumeze.. nu vreau sa va zic ce era azi in masina.. am impresia ca nu mai scrumau pe geam, ci direct in masina.. pe banchete, pe tot..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 00:16   #14
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

va spun cu sinceritate: m`am apucat de fumat in 1998 pana in 02.octombrie 2007.
de marti`a trecuta n`am mai pus tigara in gura.
fumam cate 2 machete jumate lejer pe zi + cafea
scrumam pe geam si eu, dar decand n`am mai pus tigara in gura nu ma mai doare capu.
nu`mi mai put hainele a tigari(nu omai aud pe nevastamea latrand)
cand intru in masina nu mai miroase a tigari, nu mi se mai murdareste parbrizul...etc etc
sincer: MA BUCUR CA NU MAI FUMEZ SI MA ROG SA MA TINA CAT MAI MULT (mai am sechele cand ma duc la magazin si cer un pachet si apoi il i`au si nu stiu de ce l`am cumparat, sau imi i`au brichetele la mine sau mai stiu eu ce).
chair acuma 2 ani de craciun era sa zbor in sant cu masina.
am mers la cabana si aveam 20 la ora si fumam.
eram singur cu bagaje ca vroiam sa petrecem din 22 pana prin 3-4 ianuarie acolo sarbatorile.
eu am mers cu o masina cu nevastamea si restul bagaje.
ai mei cu fratemio cu pretanasa si cu cainele in alta masina care avea porbagaj maimic.
si imi aprind o tigara chiar cu cativa kilometrii de cabana si imi pica jarul intre picioare.
si nu da dracu sa ma aplec dupa jar ca ma ardea intre picioare si cand ma misc trag de volan (eram singur pe drum ...ii undeva in munte acolo rar vezi masina) si cand masina pleaca nevastamea imi zice sa fiu atent masina o i`a prea tare, pisc frama si ne intoarcem si dau cu o roata in sant, noroc ca am avut prezenta de spirit sa accelerez ca din inertie sa sara roata.
era o rigola...da plina de gheata si nu mai plecam de acolo.
de atunci nu mai fumez, m-am ars la oo pantaloni, izmene, chiloti, scaunul distrus + o putoare de ars cateva zile bune in masina.
la volan esti la volan, cand fumezi nu sofezi.
mai nou respect regulile cu strictete, decat probleme cu politia mai bine evit
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 03:21   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Credeti ca interzicerea fumatului la volan ar fi o masura buna in Romania?

Sincer Sa Fiu
Este O Lege Destul De Buna Zic Eu Pt Ca Tigarea In General Te Face Sa Nu Fii Atent La Trefic
Deci Daca Sar Interzice Ar Fii Extraordinar
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -