Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-10, 22:43   #211
2fast4ut

Stage 2
 
2fast4ut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

mobil 1 5w30
2fast4ut is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 23:01   #212
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

a auzit cineva ceva de petro canada? cica e un ulei sintetic cu o puritate foarte mare ( 99.9%) produs pe undeva prin canada.
as vrea pentru un sprinter si un vw t4 ambele diesel care fac foarte multi km saptamanal si li se face schimbul odata la 1 luna.
distribuitorul l-a laudat foarte mult si cica ar avea clienti extrem de multumiti, pentru ca le merge masina mai bine, consuma mai putin ulei etc, dar pana sa cumpar uleiul vrea sa aflu daca foloseste cineva, cum se comporta, e bun etc. am avut surprize neplacute din cauza uleiului la una din ele si nu prea as vrea sa bag chiar orice.

pana acum am mers pe mobil 1 ( sprinter) si castrol magnatec (vw)
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 12:41   #213
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

CASTROL 5w 40
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 02:22   #214
petre 1

Stage 3
 
petre 1's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 94
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Motul 5w40 x- clean;si pentru ca mai inainte cineva intreba de produsele Metabond am sa-i raspund in calitate de utilizator.
Deci in cazul meu am folosit Metabond M care se foloseste la motoarele noi,el poate fi folosit la orice tip de motor benzina sau motorina(in cazul meu motorina).La primul tratament am pus tot flaconul(250ml) in uleiul proaspat schimbat si am condus pentru 150km fara oprire in afara orasului,efectele sesizabile au fost o diminuare usoara a zgomotului tehnologic produs de un motor diesel,iar accelerarea la relanti pare a fi mai usoara si mai lina,nu am sesizat nici o crestere a puterii motorului si nici a acelerare mai rapida la plecarea de pe loc.La urmatorul schimb de ulei cantitatea de Metabond folosita scade la jumatate.pretul cu care eu am cumparat Metabond M,tratament pentru ulei a fost de 170 ron un flacon.
Eu am mai cumparat si un aditiv pentru motorina care se numeste Megasel,aici diferenta sesizabila a fost clara, acceleratia este fara indoiala mai buna.(se simte bine de tot)Se dozeaza astfel: primii 200L de combustibil se pun 20ml/40 L de motorina,apoi scade la 10 ml/40 L de combustibil.Pentru precizie eu folosesc e seringa gradata dar magazinele care vand produsele Mtabond au si un fel de dozator(ca o pipeta).Un flacon de 250 ml costa aproximativ 100ron.
Eu am ales sa folosec Produsele Metabond cat si Motul pentru ca am citit despre calitatea lor foarte buna si pentru ca eu merg mult cu masina in afara oraselor si sta cam la 3700rpm ceea ce pentru un diesel e un pic cam mult deci incerc sa il protejez cat pot de mult.
Nu vreau sa intelege-ti ca fac reclama acestor produse,ci doar mi-am expus cunostintele ca utilizator.
petre 1 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 10:48   #215
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

off topic - petre1 - chiar daca e diesel nu are nici o problema ca il tii la 3700 RPM - pentru a evita infundarea injectoarelor si a catalizatorului chiar e sanatos sa tii motorul la o turatie mai ridicata!

ON TOPIC - CASTROL EDGE SPORT 0W-40!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 08:25   #216
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Mobile 1 10W40
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 16:47   #217
XADO

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Default Re: Ce ulei folosesti ?

Quote:
Originally Posted by B-83-DAC View Post
mobil sau elf depinde de ce am de gand sa fac in urmatorii 3000/4000 de km...mobil pentru regimuri solicitante si elf pentru mers normal
Ai auzit de XADO ?
XADO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 16:58   #218
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce ulei folosesti ?

Quote:
Originally Posted by XADO View Post
Ai auzit de XADO ?
Te rog nu polua topicul despre uleiuri auto cu reclama la geluri revitalizante si alte lucruri dubioase.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 17:30   #219
XADO

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Default Re: Ce ulei folosesti ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Te rog nu polua topicul despre uleiuri auto cu reclama la geluri revitalizante si alte lucruri dubioase.
Ce anume te face sa spui ca sunt "lucruri dubioase" ? Ai folosit ? Daca ceva nu iti inspira incredere, sunt gata sa iti demonstrez ca te inseli. Nu e vorba de reclama, e vorba de ajutor in exploatarea masinii. Cui ii pasa si vrea sa aiba o masina OK. Astept sa ma provoci sa te conving ca nu exagerez ( nu ca nu mint ! ) .
XADO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 17:32   #220
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Imi pare rau, n-am de gand sa-ti dau ocazia de a-ti face reclama in continuare.
Bafta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 17:39   #221
XADO

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
cel mai bun tot motul ramane ... mai scump dar bun
Cineva spune ca stric discutiile pe forum, dar eu insist
pe marca XADO. De-abia acum incepe sa se auda de aceasta, dar, dupa prima utilizare, vei deveni sigur fan. Astept sa ma contactezi pentru dovezi.
XADO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 17:41   #222
XADO

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Imi pare rau, n-am de gand sa-ti dau ocazia de a-ti face reclama in continuare.
Bafta.
Mie imi pare si mai rau, dar te astept oricind la o confruntare, daca treci prin Bucuresti. Am dovezi pentru ceea ce afirm. Numai de bine ( tie si masinii )!
XADO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 17:47   #223
XADO

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by petre 1 View Post
Motul 5w40 x- clean;si pentru ca mai inainte cineva intreba de produsele Metabond am sa-i raspund in calitate de utilizator.
Deci in cazul meu am folosit Metabond M care se foloseste la motoarele noi,el poate fi folosit la orice tip de motor benzina sau motorina(in cazul meu motorina).La primul tratament am pus tot flaconul(250ml) in uleiul proaspat schimbat si am condus pentru 150km fara oprire in afara orasului,efectele sesizabile au fost o diminuare usoara a zgomotului tehnologic produs de un motor diesel,iar accelerarea la relanti pare a fi mai usoara si mai lina,nu am sesizat nici o crestere a puterii motorului si nici a acelerare mai rapida la plecarea de pe loc.La urmatorul schimb de ulei cantitatea de Metabond folosita scade la jumatate.pretul cu care eu am cumparat Metabond M,tratament pentru ulei a fost de 170 ron un flacon.
Eu am mai cumparat si un aditiv pentru motorina care se numeste Megasel,aici diferenta sesizabila a fost clara, acceleratia este fara indoiala mai buna.(se simte bine de tot)Se dozeaza astfel: primii 200L de combustibil se pun 20ml/40 L de motorina,apoi scade la 10 ml/40 L de combustibil.Pentru precizie eu folosesc e seringa gradata dar magazinele care vand produsele Mtabond au si un fel de dozator(ca o pipeta).Un flacon de 250 ml costa aproximativ 100ron.
Eu am ales sa folosec Produsele Metabond cat si Motul pentru ca am citit despre calitatea lor foarte buna si pentru ca eu merg mult cu masina in afara oraselor si sta cam la 3700rpm ceea ce pentru un diesel e un pic cam mult deci incerc sa il protejez cat pot de mult.
Nu vreau sa intelege-ti ca fac reclama acestor produse,ci doar mi-am expus cunostintele ca utilizator.
Daca vrei sa sti mai multe despre uleiuri si tratamente de motor, te pot consilia. Foloseste mail-ul sau telefonul ( e pe Cosmote ), ca sa nu zica cineva ca poluez cu reclama.
XADO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 20:37   #224
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by XADO View Post
Daca vrei sa sti mai multe despre uleiuri si tratamente de motor, te pot consilia. Foloseste mail-ul sau telefonul ( e pe Cosmote ), ca sa nu zica cineva ca poluez cu reclama.
Da, omule dar ti-ai făcut acum 5 minute profilul şi culmea ai pus numele de XADO.

Tu şi dacă ai auzi de rău de acest produs, tot minunat l-ai vedea, că na, toţi trebuie să mâncăm o pâine...
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 22:58   #225
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Castrol si Mobil 1. Cand cum.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -