Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > ASIATICE

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-12, 12:07   #16
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

cat te'au costat toate schimburile enumerate de tine?adica uleiuri+bujii+fise(fara manopera)
si as mai vrea sa stiu cat este impozitul pe an si asigurarea la motorizarea de 2.4.
Ma incanta mult de tot masina asta si am fost incantat de prima data cand am vazut'o in Craiova la reprezentanta.
rs-dey is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 13:27   #17
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Preturile sunt ca la orice alta marca.
-filtru ulei 14 ron
-filtru aer 45 ron
-filtru benzina 29 ron
-ulei 4l 80 ron
-lichid frana/ambreiaj 1l 40ron
-ulei servo 1l 32 ron
-antigel 5l 80 ron
-bujii comandate din SUA, vreo 30-40 dolari
-fise bujii tot din SUA 100 dolari
-Ulei GL-4 5l 110 ron
-Ulei GL-5 5l 235 ron.

Impozitul e vreo 850 ron/an parca.
Asigurarea 280 ron/6 luni, dar aceasta poate sa difere in functie de proprietarul masinii, orasul de resedinta, etc.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 23:43   #18
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Sa mai stergem praful din topic si sa il actualizam putin...
Am avut o mica problema tehnica, a cedat bobina de inductie si o fisa de la bujii, am fost nevoit sa parcurg vreo 400km in 3 cilindrii, deci mi-a bagat putina benzina in ulei si pe langa schimbul bobinei si a fiselor am schimbat si uleiul + filtrul ulei,dupa 1500km de la schimbul anterior. De data asta am pus Mobil 1 5W30 ESP Formula.









Am dat afara magazia de CD-uri, nu mai imi e de folos de cand am montat unitatea mutimedia iar in locul ei o sa pun un compartiment din plastic:







Am dezactivat senzorul de la centura de siguranta:





Am imbracat in folie carbon butonul de la frana de mana, cromul original era exfoliat inca de cand am cumparat masina:




Grila fata am imbracat-o in carbon, mai exact partea de era cromata acum e carbonata iar sigla veche am inlocuit-o cu modelul nou de sigla GWM pe care am carbonat-o la randul sau cu folie carbon alb.










Am montat sistem de incalzire in scaune (detalii complete >>AICI<<:





L A w R is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 21:48   #19
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Am facut un cont nou pe 4tuning, "sqmpykwl" era vechi, nu imi mai placea numele si nici nu se putea redenumi. Asa ca solutia a fost banarea lui si crearea unuia nou
L A w R is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 19:10   #20
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Ieri a primit magazia, sa o foloseasca sanatoasa!

Intre timp:

Am sters dunga neagra de pe numere:



Am redus volumul avertizorului (piuitorului) invelindu-l in banda de izolat, astfel se aude cu vreo 60% mai incet si e mult mai acceptabil cand se apuca de piuit pt ca se lasa farurile aprinse sau se deschide o usa cu cheia in contact(suna si cand nu era pusa centura, dar functia aia am anulat-o anterior):



Improvizat un filtru polen, Hoverul nu vine dotat cu asa ceva:




La interior am aplicat folie carbon pe plasticurile de la butoanele pt geamuri, inca un plastic mic care contine niste comenzi si pe consola centrala din jurul playerului:










Toate elementele cromate de la exterior le-am imbracat in folie imitatie carbon, adica oglinzi, clante usi, chedere si ornamentul din jurul numarului din spate.
Tot in zona ornamentului spate, am aplicat folie carbon alb sub numar iar iluminatoarele numarului spate le-am desfacut, vopsit negru mat, aplicat folie cu tenta fumurie pe geam si schimbat ledurile cu unele mult mai puternice.
Am renuntat si la suportii de numere.
Grila tip fagure din partea frontala am vopsit-o negru mat si am aplicat niste folie carbon doar pe contur.

















Va urma ...
L A w R is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 23:02   #21
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Ce s-a mai facut la masina:

-Incarcat instalatia cu freon;

-Revizia la GPL, schimbat ambele filtre, s-a adunat foarte multa mizerie in filtre si perturba functionarea pe GPL;



-Pielea a primit un tratament de la Leatherique;



-Demontat traseul de admisie de pe masina pana la galerie (filtru, tubulatura, clapeta acceleratie) si curatat foarte bine, in special senzorii IAC si MAP. Apoi am renuntat la carcasa + filtrul original, punand in locul sau FilcoR + material filtrant Mann si am anulat rezonatorul de pe tubulatura. Functionarea motorului s-a imbunatatit considerabil!




-Jante 20" MAK Italy 9J ET+20 cu anvelope 275/40/20 2xPirelli + 2xBridgestone

L A w R is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 07:17   #22
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

De-a dreptul impresionant Suv-ul!...ma dau indragostit de el
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 22:18   #23
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Multumesc mult!

Intre timp: Lumina alba in plafoniere (fata, centrala si portbagaj), la picioare (sofer si pasageri) si usi (modulele usilor + sub usi)

L A w R is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 22:35   #24
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

frumos ..tot respectul !
tracky is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 00:43   #25
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Multumesc!

Si cateva poze mai profi:

L A w R is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 00:46   #26
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Talking Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Am comandat un Oil Catch Can, caruia i-am adus imbunatatiri. Modelul ales e unul bun pentru ca poate fi facut bucati foarte usor, permite accesul in interior pentru a efectua modificarile pe care le aveam in cap.
Are indicator de nivel al uleiului strans precum si buson de golire.



Modificarile aduse sunt:
-prelungit cu furtun accesul dinspre motor, iar in capat montat un mini-filtru din bumbac, care sa reziste fara probleme conditiilor. Rolul filtrului este in special de a ajuta la condensarea vaporilor de ulei si adunarea lor.
-adaugat un burete de sarma care sa ajute si mai mult la strangerea uleiului, iar mai departe spre admisie sa treaca doar eventualele gaze.



Montajul pe masina e provizoriu, o sa ii gasesc un loc mai bun in curand. Acum nu imi ajungea furtunul pentru a-l duce mai departe.



Rezultate ofera chiar si in varianta originala, fara aceste imbunatatiri. Dar in varianta mea sper sa fie filtrare optima!
.................................................. ...............
Dovada ca functioneaza perfect:
Dupa aproximativ 1000km parcursi de cand am montat epuratorul, rezultatele sunt vizibile. Pe furtunul dinspre motor se vede cum s-a depus niste ulei, iar furtunul care pleaca spre admisie e perfect curat.



O intamplare mai putin fericita: Am luat o tija in una din anvelope. Tija a strapuns-o transversal iar usor usor mi-a facut praf peretele anvelopei pana sa imi dau seama ca o am, iar cand am descoperit-o era prea tarziu. Initial am incercat sa introduc un snur, dar vazand ca e in zadar si tot scapa aer pe langa, am decis sa dau anvelopa jos de pe janta si sa verific. Surpriza a fost pe masura! Astfel a trebuit sa cumpar alte doua anvelope identice.



Rezerva mea slim si-a facut treaba cu brio vreo 3 zile, pana am gasit alte anvelope



Satul de frig si deszapezit&razuit gheata de pe masina pe timp de iarna + de ars la fund si aer irespirabil vara, am instalat si pe Hover un pachet de monitorizare-confort-siguranta format din ultimul model de Viper HD 5904 (2000 ron), specificatiile alarmei aici:

http://store.falcon.ro/produse/171-a...la-1.6-km.html

+ urmatorii senzori pe langa alarma:
-Senzor soc - gratuit
-Senzor Audio Geam Spart - 90 ron
-Indicator Electroluminiscent Viper - 90 ron
-2x Modul Ridicare Geamuri Electrice (pt fata-spate) 170 ron/bucata = 340 ron total
-Senzor Antitractare Miscare Tilt - 220 ron
-Senzor Proximitate perimetru Dubla Zona - 220 ron

TOTAL 2960 ron + montaj 400 ron (250 alarma + 150 modulele de ridicat geamuri, a fost mai multa munca la aceste module decat la toate celelalte la un loc) = 3360 ron. Dupa o negociere am platit 2700 ron, montaj inclus, garantie pe viata (pana mor sau pana vand/fac dauna totala masina)

Singurele lucruri "vizibile" dupa instalare sunt:

-Indicatorul electroluminiscent care palpaie in parbriz, in momentul in care este activata alarma, microfonul de la senzorul pt geam spart care se afla pe bord, sub indicatorul electroluminiscent si modulul antenei plasat sub oglinda, acesta avand la randul lui un led care palpaie cand masina e armata.

Modulele + senzorii functioneaza in felul urmator:

-Senzorul soc: detecteaza daca masina este lovita. La o lovitura usoara emite sunete de avertizare tip "warn away" iar la o lovitura mai serioasa declanseaza alarma.
-Senzor Audio Geam Spart : detecteaza daca se loveste sau daca se sparge vreun geam;
-Indicator Electroluminiscent Viper: Palpaie in parbriz, avertizand vizual faptul ca masina este echipata cu alarma de la Viper;
-Modul Ridicare Geamuri Electrice: Ridica geamurile electrice daca sunt lasate deschise
-Senzor Antitractare Miscare Tilt: Detecteaza daca masina este miscata-ridicata sau se dezumfla vreo roata;
-Senzor Proximitate perimetru Dubla Zona: Zona 2 Detecteaza daca cineva se afla prea aproape de geamurile masinii si da un avertisment "warn away" prin niste beep-uri iar Zona 1 detecteaza miscarea din interiorul masinii iar atunci se declanseaza alarma;

Tot ce se intampla cu masina e transmis imediat catre pager.

Alarma are multe optiuni si functii, pentru mai multe detalii se poate cauta pe site-ul oficial.


Last edited by L A w R; 21-07-12 at 01:12.
L A w R is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 14:19   #27
L A w R

Stage 3
 
L A w R's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 74
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Am trecut pragul de 50.000km si am inlocuit racordul flexibil de la evacuare


L A w R is offline   Reply With Quote
Old 26-12-13, 10:07   #28
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Interesanta rau masina. Cat despre modificari:> Ai inceput bine Dar spune-mi te rog cum ai vopsit stopurile pe interior ?
MateiT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -