Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-06, 22:09   #16
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: alegere incinta

nu am zis nimic de auzit incinte... probabil esti prea interesat sa raspunzi la ce vrei tu.... uite niste poze cu ceea ce am facut eu ... probabil ca nu or sa fie pe PLACUL tau dar asta este


in ultima poza nu erau bornele puse pt ca eram curios cum se aude
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	photo-0012.jpg
Views:	48
Size:	251.1 KB
ID:	174072   Click image for larger version

Name:	IMAGE_00001.jpg
Views:	34
Size:	35.7 KB
ID:	174073   Click image for larger version

Name:	IMAGE_00003.jpg
Views:	40
Size:	45.5 KB
ID:	174074  

Click image for larger version

Name:	IMAGE_00005.jpg
Views:	46
Size:	47.6 KB
ID:	174075   Click image for larger version

Name:	IMAGE_00007.jpg
Views:	55
Size:	55.6 KB
ID:	174076  
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 23:01   #17
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere incinta

nu este fff greu sa faci o incinta..si nici sa o acordezi....dar...este ff greu sa o faci sa sune.....bine .....uneori este aproape o arta sa faci o incinta buna kre sa sune bine ......blak cred k tu stii....
o_kh3....porturile bass reflex de la incinta cu woofere pioneer.....sunt cele din piata?? diametru 7,5 cm cu 15cm? k dak sunt.....clar...incinta nu este acordata cum trebuie...adik nu suna bine..
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 01:31   #18
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

Orice incinta faci tre sa sune ca doar nu-s difuzoare free air ... dar acum conteaza cat de bine.Difuzorul este un element care creaza presiune si atata timp cat nu le legi pe unu normal si unul invers sa se anuleze si nu exista diferente de faza merg si mai multe in aaceeasi incinta nu doar 2.
Cat despre tubuletzele de plastic puse de tine eu te cred ca se aude bass dar nu stiu cat de bine coboara in frecventa.
Te intereseaza ca iti zangane urechile sau sa-ti miste plamanii fara sa ai dureri de cap.Un subwoofer e bine facut cand nu-l auzi.Eu am pioneer 3004 SPL si am ajuns cu un port slot de 73cm lungime si acum intradevar coboara jos de tot (simt mai mult scaunele vibrand decat sa aud subu).
Smecheria e sa scoata mult aer iar viteza aerului pe port sa fie mica.
Bine acum una peste alta mai exista si compromisuri gen nu vreau sa folosesc tot portbagajul pt sub sau lucruri de genu dar atunci pretentiile trebuie sa scada.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 02:06   #19
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: alegere incinta

@blak
nu iti mai bate gura de pomana, oricum nu ajungi nicaieri....
@o_kh3
foarte frumoasa lada de zestre!
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 07:24   #20
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

@bulu un subwoofer nu inseamna ca e bine facut cand nu se aude
Pot sa il fac sa nu se auda din statie,sau pur si simplu din alte artificii....
Asta e o chestiune de gust . Exista subwoofere care le acordezi si la62hz, 51hz,....care dau sus cum se folosesc in db drag ....Ce inseamna ca nu sunt facute bine incintele?
Ce vorbesti tu acolo de un subwoofer care sa nu se auda ... nici la SQ nu intalnesti.
Legat de smecheria care o zici pot sa iti zic ca pica din start... am n exemple...
blak is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 12:06   #21
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

Eu am zis sa nu se auda ca ar fi ideal nu ca-l si realizeri.Si vorbesc de un subwoofer care suna bine ca de asta vorbim nu de dB.Nu am avut niciodata intentia de a spune ceva de un sub de dB care vii o data cu el la concurs si gata.Am o intrebare blak : tu asculti in mod normal (zi cu zi) sub de dB tunat special la o anumita frecventa sau un sub care suna bine?
Mie mi se pare foarte suparator sa auzi frecvente gen 100Hz intr-un sub (bine ca in toate le auzi dar conteaza cu ce atenuare)
Eu am masina cu haion si pre deosebire de 3 volume care poate sa gajaie subu-n spate ca tu tot bass vei auzi cu f putin gajait ... la mine gajaitu e suparator.
Ti-am trimis un PM cu incinta mea acum o sapt dar nu ai raspuns.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 12:55   #22
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

Deci eu am ascultat zi de zi pe tico cu o incinta de 59hz acordaj si 2 hertz de 1000W RMS (bucata) si crede-ma ca dadea mai jos ca multe sisteme care se apropie de 1000 W RMS.... Chiar daca e acordata sus incinta... subwooferul tot coboara.... dar problema e ca nu va avea un randament foarte bun ....
In legatura cu pm-ul chiar nu am avut cand sa raspund abia de curand am reintrat pe forum,....
blak is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 12:57   #23
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

Sa nu uitam ca in produsele profesionale de sonorizari discoteci si baruri acordajul lor s einvarte la 45-50 hz.... de obicei difuzoarele profesionale nu prea coboara sub 40hz... foarte rar vezi unul sa fie capabil... Si totusi te supara sunetu dintr-o discoteca?
blak is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 13:57   #24
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

Da nu am zisca frecventele inalte supara . Ele ma enerveaza int-o masina ca in discoteca seamana mai mult cu niste midbasi enormi care e cu totul altceva. Iar atata timp cat nu au distorsiuni sau sunt f mici(nu dalea care prin lipsa de putere le blanaresc) nu ma deranjeaza.
Intr-un spatiu mic ma deranjeaza.Eu am pioneer dar nu as fi de acord sa ascult la frecventa pe care au scos ei recorduri ca se aude f urat.50-60 e binisor dar multi dai au di distorsiuni si stii si tu ca parca intra vocea in sub cand distorsioneaza.Mie imi place curat si jos dar acum depinde de muzica.Parca iti trebuie un anumit timp de incinta pt fiecare tip de muzica care asculti.Un mille de 54 parca nu e suficient de agresiv daca asculti muzica mai dinamica.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 20:23   #25
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere incinta

e de vanzare cutia ce a atasat-o gabriel...400roni, prv me!
Attached Images
 
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 20:34   #26
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: alegere incinta

eu pesona m-am cam saturat de bass reflex.... daia americani folosesc seald-ul .... se aude mai frumos si nu e o stiinta de construit....
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 20:37   #27
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: alegere incinta

Quote:
Originally Posted by o_kh3 View Post
nu am zis nimic de auzit incinte... probabil esti prea interesat sa raspunzi la ce vrei tu.... uite niste poze cu ceea ce am facut eu ... probabil ca nu or sa fie pe PLACUL tau dar asta este


in ultima poza nu erau bornele puse pt ca eram curios cum se aude


apropo...anlea nu sunt cumva TS-W306....ca daca da... vaiii...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 01:28   #28
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

@swat-cat Daia ai tu port de 60 cm ca te-ai saturat de reflex.Bine americanii cred ca vor sa scape de dureri de cap de la prea mult SPL ... si au ajuns si la o faza in care stiu ce si cum si isi permit si financiar ca pt sealed iti trebuie amp si dif serios nu ca in romania in care bagam amp de 100rms si dif de 300 asa de capu nostru si vrem sa se auda cat mai tare si cumparam tub .
E bine ca vad ca se misca lucrurile incet incet si invatam si noi repede dar tre sa trecem si noi prin ce au trecut ei la inceput ca sa spunem "nu asa"' se poate si altfel mult mai bine .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 06:15   #29
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: alegere incinta

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
apropo...anlea nu sunt cumva TS-W306....ca daca da... vaiii...
sunt 306dvc.... nici dvs nu sunteti multumit de cum a iesit???? macar cel care l-a comandat e foarte multumit ....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 08:20   #30
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: alegere incinta

Nu are nimic cu incinta ta, stai linistit... nici eu nu pot sa iti judec incinta dupa poza, mai ales ca e reflex, dar am mai auzit 306, chiar am avut unu pana ieri si nu e cel mai sq sub nici cel mai bun de spl, e un compromis care nu prea multumeste nicio parte, ca doar asta e compromisul, nu?
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -