Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-06, 23:46   #1
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default alegere incinta

De cateva zile ma tot gandesc cum sa fac incinta pt subwoofer
am 2 difuzoare jensen SX1212 si nu stiu cum sa fac incinta bass reflex
in prima faza vroiam sa fac(precum am aratat p forum mai demult) o incinta trapez kre sa aibe 2 camere separate...
acum stau si ma intreb... nu mai bine s-ar auzi in 2 incinte, separate pt fiecare difuzor cate o incinta?(tot forma trapez)
nu vreau sa ma grabesc si de aceea cer si io cateva opinii de la voi
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 23:55   #2
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

pentru o maximizare a output-ului e bine ca cele 2 dif sa fie in aceeasi directie si pe placa lor reflexele ... daca pui 2 nu stiu daca le vei indrepta perfect.
http://mobile.jlaudio.com/products_e...php?page_id=12
uitete aici un model cu Bass reflex si un tub f lung pentru o tunare joasa a frecventei .... oricum JL sunt super tari si ai putea sa incerci ceva de genu .... mai au si alte incinte daca te uiti pe site dar mi se par prea complicate
bulu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:09   #3
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: alegere incinta

io vroiam sa zic ceva de genu k in poza de jos
adica o singura incinta separata de un perete
sau 2 incinte separate exact k in poza aceea
scz k am folosit poza cuiva de pe site
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0076.JPG
Views:	145
Size:	480.0 KB
ID:	168863   Click image for larger version

Name:	IMAG0002.JPG
Views:	138
Size:	963.1 KB
ID:	168864  
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:13   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere incinta

ai folosito pe a mea, da nu ma supar
difurile au incinte separate in forma cubica
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:16   #5
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: alegere incinta

crede-ma k imi place la nebunie cum ai u sistemu in masina
si io am tot nova si de aceea acm ma intreb cum sa fac incinta(sau incintele)
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 00:50   #6
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

Scuze ca te intreb tu vrei un sis sa arate bine sau sa sune bine.
Ce vad eu un poza vad sub de 2x400 rms pe un amp de vreo 350rms ... daca mai are altu scuzele mele ca nu l-am vazut.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 01:11   #7
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: alegere incinta

man nush daq m-am facut intzeles
pe me ma intereseaza daq are acelasi sunet k si intr-o singura incinta si daca este recomandat sa fac 2 incinte k in poza lui bigu
eu am alta configuratzie(mai slaba)
asta vreau s stiu
cum e mai bine
cu o singura cutie pt ambele difuzoare
sau cu 2 cum are bigu
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 01:47   #8
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: alegere incinta

Daca te uitai cu atentie la ce am scris iti dadeai seama .. bine acum diferenta e destul de mica de obicei sesizabila doar pe aparatele SPL nu si pe urechile si plamanii tai.Eu ti-as recomanda ceva care intra cat mai bine in portbagajul tau daca mai vrei si spatiu pentru altceva.
Oricum cum e facuta incinta la JL ... pe site-ul care l-am pus suna ar trebui sa sune destul de bine .... portul slot e destul de recomandat.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 00:15   #9
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere incinta

daca intereseaza p cineva, sunt de vanzare, sculele nu mai sunt ale mele, sint ale unui prieten, vrea 19 mil p ele, le vinde pt ca si-a dat masina si isi ia duba si nare ce sa mai faca cu ele
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 20:58   #10
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,662
Member of:
[VW]
Default Re: alegere incinta

gabi... iti recomand fiecare difuzor cu camera lui.... daca incerci sa faci cu o singura camera... vei avea mult de lucru la calcul.... si daca nu iti iese din prima poti sa iti iei adio ca o sa se auda ca un C**.... este foarte greu cu acordarea frecventelor....
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 21:43   #11
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

@o_kh3 nu stiu cate incinte ai construit , dar se pare ca nu prea stii cu ce se mananca ...
Nu mai da sfaturi proaste ....
blak is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 21:47   #12
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,662
Member of:
[VW]
Default Re: alegere incinta

daca nu stii atunci de ce vb???
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 21:48   #13
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

Pai ai demonstrat ca esti pe total paralel
blak is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 21:52   #14
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,662
Member of:
[VW]
Default Re: alegere incinta

te-ar interesa o persoana de contact cu care sa vb sa aflii cate incinte am facut eu si cum se aud??? daca da da-mi un pm

a si spune-mi prin ce am gresit dandu-mi cu parerea pt om...
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 22:00   #15
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere incinta

Nu ma intereseaza sa aud o incinta... aud destule zilnic si am facut destule pentru diferite masini...
Daca ai face o incinta dupa regulile acusticii ai observa ca daca difuzoarele sunt la fel nu este nici o greutate sa faci 2 difuzoare sa functioneze in aceeasi incinta.....este exact la fel ca si cum ai face unul intr-o incinta .
Iar legat de acordajul frecventei nu cred ca este asa greu
blak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -