Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-11, 12:22   #106
FlaviusHK

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Unhappy Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

Am fost astazi la Promotor si am spus ca vreau rulment fata pentru un logan cu ABS le-am spus si seria de sasiu tot, a trebuit sa astept aproximativ o ora si jumatate ca sa aduca piesa de la depozit.
Am asteptat si surpriza cand m-am dus sa iau piesa.. aceasta piesa era intr-o cutie albastra pe care scrie DACIA sau RENO nu mai stiu exact.. aceasta cutie continea doar rulmentul nu si sigurante si un surub, deci sunt tepari mari de tot iti vand piese contrafacute in cutii pe care scrie dacia sau reno fara serie fara nimic pe ea.. dupa parerea mea evitati Promotor ca nu sunt seriosi si probabil o sa aveti numai surprize cu ei.
FlaviusHK is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 22:15   #107
dlhgov

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
Default Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

NU recomand acest service nici celui mai mare dusman. Am fost la magazinul lor si am comandat piese(ulei filtre etc etc,distributie pompa de apa) si ca bonus am primit montare gratuita la service ProMotor(timisoara) am mers la acel service si am intrebat daca pot monta piesele asta pe la ora 14:00. Seful de service mi-a zis aaaa nu se pot monta astazi dar lasa-ne masina si o rezolvam noi. Dupa care eu am zis ca nu le las masina si vreau sa fiu acolo cand se schimba piesele. La care omu a plecat si nu m-a mai bagat in seama. Dupa care vine un coleg si imi spune ca el are timp sa il faca dar sa vorbesc cu seful. Am fost iar sa vb cu el la care omu mi-a zis ca el nu poate sa faca nimic doar sa le las masina. Eu am spus ca o sa vin a doua zii dimineata. La care el mi-a zis ca nu are ce sa faca dimineata dar totusi sa le las masina.


Mi se pare putin dubios insistentele lor sa le las masina. Banui ca doreau sa monteze niste piese second hand si sa le duca pe ale mele la loc pe raft sau le trebuiau ceva piese de pe masina mea.


NU RECOMAND NIMANUI ACEST SERVICE PROMOTOR SUNT NISTE JEPCARI HOTZI JEGOSI
dlhgov is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 22:15   #108
azkan

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 9
Default Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

chiar dacă postez după foarte mult timp o pe acest thread o sa scriu și eu ce am pățit azi la promotor tm.
De curānd am cumpărat un 320d e90 163 cp, la reprezenta la constatarea service mi-au spus ca trebuie sa schimb uleiul si filtrele, bratul spate stanga superior are joc (trebuie schimbat), flansa cardan diferential spate si ca imi curge ulei pe la garniturile de la intercooler.
Am mers la promotor, le-am spus ce vreau, iar ei mi-au propus sa-mi faca o diagnoza in timp ce-mi aduc uleiul si filtrele. Au facut diagnoza si au ajuns la concluzia ca trebuie schimbate 4 brate spate 2 stanga 2 dreapta. Eu citind si auzind de la unii si altii ca daca schimbi un brat e bine sa le schimbi ambele, m-am gandit ca poate au observat ei ceva si trebuie schimbate dupa cum am zis. Le-am dat acceptul si urma sa aduca piesele si sa ma programeze joi, azi fiind marti (cost fara schimbul de ulei: 2200 ron). Legat de garniturile de la intercooler mi-a spus ca spera ca atunci cand le desface sa nu rupa furtunul ca o sa ma coste 900 de ron.
Au schimbat uleiul si filtrele dupa exact 3 ore si a ramas sa ne vedem joi la ora 9. Plec cu masina din service pana in parcare la LIDL(la 50 m de service) sa iau ceva, cand ies din magazin surpriza, martorul de la motor aprins in bord. Ma intorc la ei si ii spun celui care preia comenzile de problema. Niste pustani vin sa citească eroarea cu un aparat si-mi spun ca nu e nici o problema "se reseteaza". Īntr-un final a venit altul mai in varsta si mi-a spus ca au UITAT SA PUNA LA LOC FURTUNUL DE LA VACUUM (habar nu am ce e ala). Īntr-un final l-au pus ,au șters eroarea si am plecat spunāndu-le sa-mi anuleze programarea.
Pe drum se auzea un fel de troncanit la motor. Ajuns la un alt service la Carlos mai exact, i-am explicat unui domn Adi de acolo care a constatat ca, capacul de la motor nu era pus cum trebuie, nici un brat nu era cu probleme(ei au vrut sa schimbe 4), iar garniturile alea NU SE SCHIMBA deoarece sunt capsate si daca e sa curga ulei trebuie schimbat tot furtunul ei spunandu-mi ca e posibil sa-l rupa, deci era de așteptat sa se īntāmple asta si sa-mi creasca factura cu 900 ron.
Poate am scris cam mult, dar nu puteam sa nu scriu si eu ce am pățit cu jigodiile alea.
azkan is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 15:26   #109
remy69

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 1
Default Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

intr-adevar sunt niste tepari, eu nu merg cu masina la ei ca stiu ce a patit un prieten la ei cu masina si imi rezolv problemele in alta parte, in schimb mai cumparam niste piese de la ei si tot timpul aveam probleme cu ele, 2 faruri unul avea o ureche fisurata si se cam misca, celalant avea oglinda fisurata... detali pe care nu le-am observat cand am fost dupa ele, ma-m intors la ei le arat defectele si ei cu zambetu pe fata spun ca nu au cum sa ma ajute, ce ai fost chior cand le-ai luat .....am ramas mut, o data am avut nevoie de cureaua de distributie si 2 role intinzatoare si ii intreb daca au ca imi trebuie urgent, se uita mucosu ala in calculator vede el ca ar fi ceva numa ca nu are in magazin ci la depozit si sa vin maine dupa ele daca pot.... bine hai fie vin maine dupa ele, dar maine sa fie ca am nevoie neaparat, vin a doua zi ii dau biletu care mi la dat si ii spun ca am venit dupa piese, la care el imediat ajunge ca ii baiatu pe drum, ok.. ma mai uit pe acolo mai vorbesc la telefon trece aproape o ora, il intreb ce se intampla, la care el zambaret sa vin deseara sau maine dimineata ca nu gaseste nu stiu ce. vin a doua zi dimineata si imi zice ca nu au rolele si or dat comanda in alta parte si trebuie sa ajunga. nu multumesc si am plecat, acum am probleme cu o baterie de la ei dar nici nu ma gandesc sa ma duc la ei, mai bine imi cumpar alta, dar sigur nu de la ei...


si voi astia care ii pupati in cur habar nu aveti despre ce vorbiti....
remy69 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-15, 09:18   #110
Cristy92

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 4
Default Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

Am mers ieri la ProMotor cu un citroen C3 din 2007 cu motorul care batea si scotea fum negru si abea se mai misca pe drum.
Dupa tester oamenii au "presupus " ca e chiuloasa si mi-au facut deviz de 37 de milioane initial , si dupa ce o sa dea chiuloasa jos o sa mai gaseasca "sigur" alte chestii arse care o sa mi le adauge in factura .
Si culmea ca printre piesele care mi-au zis ca trebuie sa le schimb unele le-am schimbat cam acum o luna , dar ei vor obligatoriu altele si de la ei , ca altfel nu imi dau garantie , ies cum masina pe poarta si pica ..apoi nu e treaba lor.

Am mers la altcineva si defapt aveam un piston spart ...si chiar acum masina e aproape gata reparata.

Forta ProMotor!

Last edited by Cristy92; 08-10-15 at 09:22.
Cristy92 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-17, 12:19   #111
Cracanel

Stock
 
Join Date: Nov 2017
Posts: 1
Default Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")

Merg la marele service ProMotor cu un Ford din 2008 care are o bataie si o trepidatie cand ridic ambreiajul. Mi se spune frumos ca e ambreiajul si ca
trebuie schimbat tot kit-ul : Placa presiune, disc ambreiaj, volanta si rulment presiune. Le platesc frumos (4500 ron) si repara masina a treia zi.
O iau, plec acasa fericit ca nu se mai aude nimic. A doua zi dimineata nu mai intra in marsarier. Ii sun frumos si imi spun sa merg cu masina sa o vada.
Se uita la ea si imi spun ca am probleme la cutie. Masina intra perfect in mansarier inainte sa imi schimbe ei kitul de ambreiaj. Ma cert cu ei si imi
spun ca ei dau jos cutia(din nou, pt ca au dat-o jos odata cand au schimbat kit-ul de ambreiaj), dar daca nu gasesc nimic in neregula, platesc manopera
de aprox 1200 ron. Plec dezamagit, merg la cativa mecanici sa ii intreb ce ar putea sa aiba. Dupa cateva pareri imi iau inima in dinti si merga inapoi la ei.
Imi spun sa le duc cablurile de timonerie ca de acolo este problema.
Ii intreb cat costa si imi spun 900 RON. Neavand bani, aman interventia. Dupa 2 saptamani in care ma chinui sa fac rost de bani, merg la magazin si surpriza,
piesa costa 750 RON. Nu o cumpar nici de aceasta data (nu stiu de ce, cred ca m-am speriat cand am vazut cum fluctueaza pretul de la service la magazin si
automat m-am gandit la cuvantul tzeapa). Revin in magazin peste inca o saptamana sa cumpar cablurile si costa 900 RON. Ii spun ca acuma 2 sapt. costau 750 RON
la colegul lui si imi zice ca imi poate face reducere pana la 820 RON. Le cumpar si plec la service sa las masina. M-au tinut 3 zile ca cica trebuie demontat
tot bordul sa schimbe acele cabluri. Imi dau jos cutia iar, schimba cablurile dar tot nu intra in mansarier decat cand vrea masina. Ma suna si imi spun ca
asa trebuie sa mearga. Desi insist, masina nu avea problema asta inainte sa schimbe ei kitul de ambreiaj. Imi spun ca imi dau la test un alt Ford care e la
ei in service sa ma conving!!! ca doar sunt prost si nu stiu ce am condus in ultimii 8 ani. Aaaa, si au si tupeul sa imi spuna ca nu au verificat inainte sa
preia masina in service si sigur asa facea si inainte sa schimbe ei ambreiajul.
Dupa aprox 1-2 luni incepe sa imi intrerupa masina in mers. Am gasit intr-un final ca am probleme cu cardanul, ceea ce suspectez ca mi l-au inlocuit atunci
cand am avut masina la ProMotor in service. Nu stiu cum sa dovedesc asta, asa ca raman la stadiul de banuiala. Sau poate mi-ai schimbat si cutia de am
atatea probleme cu mansarierul?????
Merg la reprezentanta, imi repar viteza 1 acolo, nu si mansarierul. Au ameliorat situatia dar nu au eliminat-o complet. Asta doar regland
cablurile de timonerie. Ceea ce retarzii de la ProMotor nu au fost in stare sa faca.
La reprezentanta imi spune ca imi curge semeringul de la palier, semering pe care cei de la ProMotor sustin ca l-au schimbat cand au schimbat kit-ul de
ambreiaj ca doar au vazut cum curge. Si m-au si taxat pt asta.


Concluzie (pt cine nu vrea sa citeasca atata) : NU MERGETI LA PROMOTOR SI NU RECOMANDATI LA NIMENI. Mai bine va reparati singuri masina, aveti sanse mai
mari sa o stricati mai putin decat or sa o faca ei. Si or sa va si taxeze pentru asta!!!
Cracanel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -