Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-06, 11:28   #46
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: difuzoarele din usi

viperu,
Din pacate eu sunt unul dintre cei care nu accepta ideea de "crede si nu cerceta"...

Citez:
"Pe lumea asta sunt destule boxe pe doua cai care realizeaza "lucrurile imposibil de realizat" cu mult mai multa acuratete decat multe boxe pe trei cai..."
- este parerea ta personala si o respect. Dar asta nu presupune sa fim toti de acord cu ea. Eu nu ma refer la "multe boxe", ci la unele dintre cele mai bune traductoare care se fabrica la ora aceasta. Ma refer strict la SQ pur.
"...asa ca nu as generaliza problema cu posibilitatea unui difuzor de a reda midbass si medii."
- O intrebare, sistemul tau de pe Subaru, este oare unul pe 4 cai sau ma insel eu...???
Ideea este ca daca dorim sa ascultam si la un nivel ridicat, sa simtim toba mare in plina forta, etc... atunci singura metoda de a inlatura distorsiunile la care am facut referire este un sistem pe mai multe cai. Intradevar mai greu de realizat dar net superior. Nu inteleg cum crezi ca un difuzor poate reda in acelasi timp cu acuratete si frecvente joase si frecvente medii... avand in vedere ca el va trebui sa se miste in acelasi timp cu 2 "viteze" total diferite...

"Aici intervin mult mai multe necunoscute decat distorsiunile de intermodulatie, si nu cred ca ar fi corect sa dam vina pe distorsiunile in cauza."
- De acord ca sunt mai multe necunoscute, dar te asigur ca distorsiunile de intermodulatie sunt unele care framanta pe multi puristi in SQ...

Am ascultat mai multe masini la Sinsheim, masini care participau in EMMA SQ, si culmea, 80% aveau sisteme pe 3 cai (no subwoofer) si 4 cai (majoritatea cu subwoofer-ul pozitionat in fata).
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 14:46   #47
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Vin cu o rugaminte , si anume sa incercam sa pastram nivelul exlicatiilor pe intelesul tuturor . Nu de alta dar riscam foarte mult sa nu mai vedem padurea din cauza copacilor.......
Discutia de fata trateaza masini normale , nu de competitie . Cei care creaza si urmaresc acest gen de discutii , vor sa stie ce au de facut sau ce sa aleaga pentru masina lor de zi cu zi . Vor sfaturi , pareri , informatii care sa-i ajute real in stabilirea configuratiei sau in optimizarea ei .
Oricum , pentru audio de competitie exista o sectiune speciala .
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 17:33   #48
tudop

Stage 2
 
tudop's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 25
Default Re: difuzoarele din usi

Vad ca topicul asta evolueaza repede si bine

Intre timp mi-a mai venit o idee: la masini "berlina" se intimpla de multe ori sa nu poti baga putere mare pe difuzoarele de pe spate (care dau in portbagaj, deoarece portbagajul, ca incinta, e prea mare) Deci... cine se confrunta cu problema asta ... sa experimenteze incintele aperiodice si sa ne comunice rezultatele

p.s. deja vad ca am deviat de la titlu, dar ... nu cred ca e offtopic total. mai ales comparat cu sistemele de competitie, nu toata lumea isi permite Oricum poze cu setup -uri de succes sunt intotdeauna binevenite, ca sursa de inspiratie.
tudop is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 18:52   #49
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Quote:
Originally Posted by Ground Zero
viperu,
Din pacate eu sunt unul dintre cei care nu accepta ideea de "crede si nu cerceta"...
Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu merg dupa principiul "crede si nu cerceta", poate detaliezi un pic, pentru ca exista posibilitatea ca din acelasi lucru sa intelegem lucruri diferite.
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 21:00   #50
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

tudop ,
Prima si cea mai simpla solutie e sa incerci mai multe modele de difuzoare .
Explicatia e ca in ciuda faptului ca difuzoarele auto sunt gindite sa mearga cit de cit in free-air , ele se comporta diferit intr-un volum dat ( in cazul tau portbagajul ) , ca orice difuzor dealtfel. Vei fi uimit de diferenta intre doua modele diferite in aceeasi incinta .
Spre exemplu , ( eu nefiind adeptul incintelor construite in usi din multe motive ) , cind vreau sa scot maximum dintr-o usa oarecare , incerc cit pot de multe difuzoare . Nu de putine ori , niste difuzoare mai ieftine se comportau mai bine in acea usa decit altele mai scumpe . Explicatia e simpla si anume ca acelui difuzor ii convine mai mult acel volum din usa decit celui mai scump .
Citeva ore de teste fac mai mult decit multe zile petrecute pe internet sau studiind specificatii.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 21:29   #51
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: difuzoarele din usi

Saxo,
Din cate imi aduc eu aminte, masina ta este masina pe care o folosesti zi de zi si culmea... este aceasi masina pe care ai folosit-o si in competitiile SQ organizate de Radu. Deci, sunt sisteme de zi cu zi, sisteme care sunt lucrate de pasionati in domeniu precum suntem si noi. Nu intelg de ce un om cu o masina normala nu ar putea beneficia de suport si sprijin in vederea obtinerii de performante maxime chiar din sistemul sau, fie ca participa in competitii (ca amator sau expert) sau nu!
Stiu ca pentru audio de competitie exista o sectiune speciala dar deja si la acest topic discutia a ajuns la nivel destul de ridicat - doar vorbeam despre incinte aperiodice - iti aduci aminte???
Referitor la incintele aperiodice, precum am mai spus si in mesajul sters de Saxo, am vazut si ascultat un singur sistem la Finala Europeana de la Budapesta in 2004. Sunt incinte foarte rar intalnite in domeniu audio auto.
Am sa incerc sa gasesc imagini cu aceea masina si deasemenea mai multe informatii despre folosirea acestei incinte in acest domeniu.

Last edited by saxo; 15-04-06 at 21:45.
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 22:16   #52
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Ground Zero
Te rog inca o data sa pastrezi linia topicului . Oamenii vor sfaturi practice , eventual exemple cu poze detaliate , pentru a intelege ce-i de facut in masina lor . Ca se vor duce sau nu si la competitii cu ea chiar nu conteaza .

Last edited by saxo; 15-04-06 at 22:19.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 01:02   #53
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: difuzoarele din usi

ma gandeam la c a spus un coleg p forum (imi cer scuze nu mai stiu cine si mie lene sa caut ) sa pui mai multe difuzoare in usa ca sa te apropii d volumul d aer necesar fiecarui difuzor...dar apar complicatii ,amplificatoare mai puternice si etc...si mi am amintit d o masina d la JL audio care are un setup "daily driver" si ei au adaugat un difuzor d medii/bass activ (care face parte dintr un sistem 2 cai )si unul pasiv....dar ce ma mirat este faptul k ei nu au instalat un difuzor pasiv special ,ci este unul normal dar nu este amplificat....c parere aveti ? e o idee buna sau nu?
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 01:03   #54
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: difuzoarele din usi

scuze am uitat sa postez c era mai interesant....http://mobile.jlaudio.com/gallery_pages.php?page_id=191
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 09:18   #55
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Sfigmo tocmai a postat niste poze cu o usa in care a montat 2 dif de 16,5 .
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/15975-renault-megane.html
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -