Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-06, 17:56   #16
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: difuzoarele din usi

La montarea difuzoarelor in usi mai apare o problema destul de des intalnita, aceea find locul magnetului in usa, si atunci trebuie scos difuzorul in afara pt k acesta sa iaba loc.Dak vrem sa fabricam si o incinta pt acel difuzor apare alta problema, cea a spatiului macaralei, care este calculat destul de ,,la limita''.Deci dupa parerea mea fabricarea unei incinte pt difuzoare in usi este cam foarte greu realizabila, deoarece pt a avea loc si macaraua geamului boxa ar trebui sa iasa peste 10 cm din usa cea ce inseamna k ar intra in scaun.Sper sa nu fii spus vreo tampenie ,dar ce am explicat aici stiu k am patit pe pielea mea cu dif fata
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 18:31   #17
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: difuzoarele din usi

singura problema ar fi ca trebuie sa faci cateva incinte pana o nimeresti pe cea buna... cam nasol la buzunar dar nu ceva spectaculos.
cat despre amplasarea incintei, m-am uitat la fiesta si in buzunarul de jos gasesti 10cm intre tabla si scaun...acum asta depinde de la masina la masina...
si despre aperiodic nu stie nimeni nimik din proprie experienta?
salutari
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:06   #18
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Pai hai , cine se incumeta sa studieze pe "viu" incintele "aperiodice" ?? Va spun cu siguranta ca la noi nu a incercat nimeni inca ....( cel putin in car-audio )
Subiectul imi pare foarte interesant !
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:33   #19
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: difuzoarele din usi

Lasand putin la o parte incintele aperiodice, si tot batandu-mi capul cu litrajul necesar difuzorului, daca stai totusi sa te gandesti nu este nevoie de un litraj mare deoarece din acele difuzoare sunt asteptate frecvente de peste 150 - 200 herti sa zicem (gama de jos nu ne intereseaza de la ele)..iar pt asta, la un dif de 16,5 cm nu cred ca trebuie mai mult de 6 L ...nu? Ba chiar incinta se poate confectiona din inele mdf. Deci nu este chiar asa de grav cu spatiul, parerea mea.

Last edited by decibels; 13-04-06 at 20:35.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:34   #20
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

pai si restul pana la 200hertz de unde sa vina ?
viperu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:36   #21
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: difuzoarele din usi

Din difuzoarele din spate, si subwoofer.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:42   #22
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

ce difuzoare ai ? pentru ca daca ai nevoie de raspuns peste 200hz atunci poti face o mica incinta inchisa (compresie) si ai rezolvat problema...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:43   #23
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: difuzoarele din usi

nu-i poti cere unui sub sa redea frecvente de pana la 200Hz...gandeste-te asa...un sub de la un sistem 5.1 altec lansing are crossover spre sateliti la 150Hz...iar diametrul sau este de ... 6.5", deci cam cat un difuzor de medii din masina. subul la un diametru de 12", de ex, nu l-as pune sa cante peste 80Hz...si in fuctie de cutie nici sub 30-20Hz.
saxo, m-as pune la DIY pe o incinta aperiodica...dak n-ar fi fost bacu asta... poate la vara sau mai bine la toamna, dupa ce imi termin masina.
salutari
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:52   #24
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Unhappy Re: difuzoarele din usi

Pai eu m-am gandit asa: daca tot este problema cu spatiul din usi atunci din difurile din usi obtinem de la 200 in sus (automat incinta mica), de la cele din spate (de sub luneta) de la 80 in sus, iar de la 80 in jos din sub.. daca am facut o varza din discutie imi cer scuze.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 20:57   #25
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: difuzoarele din usi

Topicul l-am deschis din simpla curiozitate, nu pt ca as vrea sa-mi construiesc un sistem (inca) deoarece masina pe care o am deocamdata nu merita..dar ca si subuiect m-am gandit ca as crea inca o solutie celor care nu s-au gandit la posibilitatea asta, obtinand in felul asta probabil un sunet mai bun.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 21:00   #26
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: difuzoarele din usi

ai facut foarte bine ca ai deschis topicul!!! tine minte, o masina SQ nu prea "vrea" difuzoare in spate...de fapt vrea doar in fatza. daca o bucata din sunet vine dintr-o parte si cealalta din spate o sa auzi cam o varza...la sub nu e cazul pt ca frecventele joase nu sunt directionale...adik se propaga in toate directiile si nu se simte de unde vin. dar la celelalte da. tocmai de asta se cauta solutii ca difurile fatza sa acopere cat mai mult din spectrul audio. sper ca te-am lamurit cat d cat :P
salut
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 21:02   #27
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

Hai sa va zic ce cred eu :
- Masina ideala e cea FARA sub ! ( adica fata sa redea TOTUL ) . Din pacate e aproape imposibil .
- Daca tot folosim sub , e pentru ca fata nu poate cobori suficient . DAR important e sa facem fata sa coboare cit mai mult !
- Cu alte cuvinte , de aia se chinuie toti sa faca incinte pentru difuzoarele fata !!!
- Daca lasi fata sa redea numai peste 200 , nu vad cum vei avea stage .....baritonu va veni cind din spate cind din fata ..... Pianul , chitara la fel , etc...
Marele "secret" la o masina e sa faci in asa fel incit sub-ului sa-i ramina cit mai putina treaba.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 21:05   #28
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: difuzoarele din usi

dupa cum saxo a explicat, si mai bine....
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 21:11   #29
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: difuzoarele din usi

Da inteleg ce spuneti si aveti perfecta dreptate, am vazut si eu o masina pe net (bmw) parca, toate difuzoarele le avea in fata, exact ce ati spus voi, avea si amplificare pe lampi daca-mi aduc bine aminte. Mai sus am incercat doar o idee pe care o credeam salvatoare din problema de "spatiu" dar se pare ca m-am inselat, nu a fost buna. Nici o problema..am mai invatat un lucru Numai bine.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 21:18   #30
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: difuzoarele din usi

TOTI invatam , si asta mereu ...
Asta e rolul forumurilor !
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -