Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-06, 17:01   #1
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Nova project

Ok dupa ce am urmarit si io ce si-a pus lumea pe masini am inceput si io a achizitzia a unor componente pentru sistemul meu in limita fondului financiar disponibil
Pe o masina Dacia nova am pus urmatoarele:

HU:CD-player JVC KD-s71R 4x40
fatza: Kenwood KFC-1387
spate: Kenwood kFC-6904
o statzie : D&W High Performance III 4x175w (nu stiu de kre) bridged 2x350w
2 subwoofere: Jensen XS1212 (la care astept incinta)


Momentan este montat sistemul fara subwoofer si se aude frumos
Mentionez ca sistemul meu nu va avea mari pretentzii

pareri??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pr-JVC_KD-S71R-resized200.jpg
Views:	150
Size:	4.5 KB
ID:	169467   Click image for larger version

Name:	kenwood-kfc-6904.jpg
Views:	72
Size:	5.4 KB
ID:	169470   Click image for larger version

Name:	IMAG0002.JPG
Views:	226
Size:	963.1 KB
ID:	169472  

Attached Images
  
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 18:30   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nova project

schimba playeru, prerea mea
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 18:35   #3
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nova project

... momentan raman cu asta deabia am facut rost si de el... la banii pe care i-am dat pe el...io zic k e bun...
deocamdata
ms pt sfat
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 19:11   #4
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Nova project

De acord cu tine. Nu toti sunt dispusi sa investeasca sute de euro in sistem audio. Fiecare dupa posibilitati,preferinte si gusturi.
Stiu ca am avut si eu un JVC ca asta pe masina,tot o Nova,acum vreo 5 ani. Pe vremea aia era super scula. Dadusem vreo 12 mil pe el.Dabia aparuse. Am facut furori printre prieteni cu asta,o statie magnat si un sub Pioneer.
Toti plecam de jos...
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 19:31   #5
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nova project

bigu a venit cu o un sfat foarte bun...
pt k acest player nu are reglaj pt statzie
o sa il schimb cu timpul
deocamdata ma bazez pe el pt k mai sunt multe de luat pentru a termina proectul
inca astept incinta pt subwoofer
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 19:40   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nova project

sfat: scapa cat mai repede de playeru ala, si pt viitor gandestete la un condensator
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 22:37   #7
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Nova project

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
bigu a venit cu o un sfat foarte bun...
pt k acest player nu are reglaj pt statzie
Sa-ti dau si eu o idee. Daca scapi de boxele de pe spate poti sa reglezi sub-ul din FADER. Dar asta implica sa ai ceva klumea pe fata. Deci : vinde toate 4 difuzoare si cumpara o pereche de componente (tweeter+medii) facute special pt. HU ca altfel sunt mai scumpe +iti trebuie amplificare. Vei avea si reglaj pt sub si se va auzi si mai bine (nu mai tare decat acum, dar mai bine). DLS de exemplu are niste sisteme pe componente destul de ieftine si cred ca vei simti diferenta. Sau Hertz dieci si poti sa folosesti toate iesirile HU, pui 2 pe tweet-ere si 2 pe mid-woofer-e. Dar iar nu mai ai control pe bas

Last edited by adiv; 31-10-06 at 22:39.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 14:50   #8
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Nova project

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
.eu am avut sony si a fost foarte bun, citea cduri zgariate si nu m-a dezamagit niciodata. sony nu e sute de euro
Ah,deci ii sugerezi sa treaca pe SOny,nu? Buna alegere..
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 15:44   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nova project

Si eventual niste difuzoare Xplode.....
Acum vorbind serios, in afara de faptul ca e foarte bine cunoscuta calitatea Sony la car-audio, incearca sa asculti niste HU-uri inainte sa schimbi ce ai deja.
Iar la instalare, uita deocamdata de condensator ( care e un fel de frectie la piciorul de lemn ) si pune mai bine un kit de instalare pe amplificator corect dimensionat.
Daca vei creste in consum ( inca un amplificator ), gindeste-te serios la o baterie deep-cycle, fie ea cit de mica.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 16:10   #10
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nova project

sony din ce am auzit io nu prea da randament...sincer am ascultat un sony si nu mi-a placut...
sunt multzumit pt calitatea sunetului scos de acest jvc insa nu este cine stie ce puternic...dupa cum am zis la banii pe care i-am dat pe el nici nu ma asteptam...
o sa il schimb cu timpul insa momentan raman cu el...

am revenit asupra ideii cu 2 incinte gen cele foste a lui bigu si voi construi 2 cutii separat...
cea singura cu mai multe canale este prea complicata pt me si imi trebuiesc multzi parametrii care mie imi sunt necunoscuti

zilele astea trebuie sa rezolv cu cutiile si poate voi reveni cu niste poze cu sistemul complet...
poate si un filmuletz
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 22:11   #11
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nova project

scuze de offtopic: din pacate cineva pare atacat de pura realitate. astept raspuns din partea moderatorului de ce mi s-a sters postul. eu am fost on topic cu raspunsul meu. daca ai probleme personale, te rog exprima-le in privat, pt ca nu am mai vazut pe nimeni cu cartonas rosu pe forum inafara de mine si eu nu cred ca am gresit asa de tare. scuze gabriel ca imi expun opinia pe threadul tau. puteti sterge mesajul acesta
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 06:48   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nova project

Mesajul a fost sters pentru faptul ca induci in eroare cititoriii cu sfaturi proaste.
Daca nu te pricepi la car-audio nu da sfaturi. Forumul asta nu e chat, nu se abereaza, si daca cineva are pareri personale sa o spuna ca atare. Cei care nu stiu intreaba, iar cei care stiu raspund. Asa se invata.
Daca poti ajuta in mod real cu ceva, fa-o. Daca nu , abtine-te.

Cartonas ai primit la vremea respectiva pentru limbajul de mahala din acel post. La fel se va intimpla cu toti cei care nu discuta on mod civilizat pe forum.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 07:24   #13
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nova project

Cum poti sustine ca "Acum vorbind serios, in afara de faptul ca e foarte bine cunoscuta calitatea Sony la car-audio" ???????
spune-mi tu mie te rog frumos: la ce concurs ai vazut o masina echipata 100% Sony ???????? Sunt o gramada de posturi in alte threaduri care sustin ideea de proasta calitate, mai ales a diffurilor Xplod.
NU folosesc forumul pe post de chat domnule moderator si nici nu incerc sa induc in eroare cititorii! Poate v-a deranjat faptul ca v-am contrazis recomandarea d-voastra asupra diffurilor Xplod. Mi-am sustinut parerea ca fost consumator de Sony, fapt ce l-am precizat. Si poate pana la urma cine stie...poate chiar ma pricep cat de cat la car-audio...

Last edited by Bigu; 03-11-06 at 07:26.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 09:21   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nova project

Citeste mai atent. Nu am recomandat Sony !
Iar la partea cu priceputul, lasa-i pe altii sa te aprecieze.
Oricum la virsta ta, doar sa fii vre-un Einstein ai avea sanse sa dai "lectii"....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 09:42   #15
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Nova project

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Cum poti sustine ca "Acum vorbind serios, in afara de faptul ca e foarte bine cunoscuta calitatea Sony la car-audio" ???????
spune-mi tu mie te rog frumos: la ce concurs ai vazut o masina echipata 100% Sony ???????? Sunt o gramada de posturi in alte threaduri care sustin ideea de proasta calitate, mai ales a diffurilor Xplod.
NU folosesc forumul pe post de chat domnule moderator si nici nu incerc sa induc in eroare cititorii! Poate v-a deranjat faptul ca v-am contrazis recomandarea d-voastra asupra diffurilor Xplod. Mi-am sustinut parerea ca fost consumator de Sony, fapt ce l-am precizat. Si poate pana la urma cine stie...poate chiar ma pricep cat de cat la car-audio...
Cred ca ai probleme in a citi printre randuri,mai citeste porturile lui Saxo unde vei vedea sfaturi pertinente si la obiect si mai ales OBIECTIVE.
Nu vreau sa apar pe nimeni dar ai prea multa "modestie" in tine. Daca tot spui ca ai "experienta" ramai la "hifoniX"-ul tau si la nu de mult x-plode-ul care il laudai dar cand ai auzit ca esti singur contra mai avizatilor ai trecut si tu la blamarea Sony-ului la car audio.
Nu imi lua postul in nume de rau,dar.....te-ai luat la harta chiar cu cine nu trebuie 'Saxo' are probabil cea mai mare experienta din tara in domeniul car audio sau daca nu ..oricum in top5 in tara.
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB
basic is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -