| Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea |
22-10-08, 22:26
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of: [VW]
|
ALPINE golf 3 project
va salut , dupa ce am citit mai tot ce este pe aici m-am hotarat spre ALPINE......nu zic ca e cea mai buna marca dar este cu siguranta pintre cele mai bune , personal cred ca fiecare marca are un sunet specific si frumos in felul ei .............dar sa incepem cu ce exista deja :
ALPINE IDA X 300 - MEDIA PLAYER compatibil iPod , eu ascult de pe un stick , despre sunet voi vb mai tarziu momentan ascult doar in 2 boxe,
ALPINE coaxiale spe 17 c2 , sistem pe 2 cai . bass 16,5 cm , tweeter membrana textila ,
asta este deocamdata , despre sunet pot spune ca este de nota 8 din 10 , am un golf 3 in 2 usi si momentan ascult doar in boxele fata din usi si sunetul sincer sa fiu nu are acel bass profund caracteristic difuzoarelor spate , este un sunet clar , cristalin , extrtem de precis , abia astept sa ma ocup de boxele spate , aici am nevoie si de alte pareri , deoarece e puitn mai complicat masina fiind un hatchback , acel haion care exista in spate nu cred sa ofere un plafon prea bun pentru boxe serioase pe spate....ma gandeam sa confectionez eu un suport din pal mochetat ca sa ofere o baza mai solida si o acustica mai buna - parerea mea - ma gandeam si la o izolare pe interior ....in fine daca cineva are alte idei il rog sa posteze .......sa auzim numai de bine si asfalt uscat
__________________
ESCORT -1,6 , 16 V , 90 CP , DOHC-EFI:
|
|
|
23-10-08, 00:42
|
#2
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: ALPINE golf 3 project
salut . uite , vin eu cu o idee . daca ti-ai lua pe fata niste boxe mai sanatoase , care sa fie componente , nu sisteme coaxiale , amplificate de un amplificator decent , si un subwoofer in portbagaj ( aici e avantajul de a avea hatch-back ) , ai obtine un sunet puternic si clar si acel bass profund pe care ti-l doresti .
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
|
|
|
23-10-08, 12:24
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of: [VW]
|
Re: ALPINE golf 3 project
Quote:
Originally Posted by animalutz
salut . uite , vin eu cu o idee . daca ti-ai lua pe fata niste boxe mai sanatoase , care sa fie componente , nu sisteme coaxiale , amplificate de un amplificator decent , si un subwoofer in portbagaj ( aici e avantajul de a avea hatch-back ) , ai obtine un sunet puternic si clar si acel bass profund pe care ti-l doresti .
|
poi iau boxe mai sanatoase darrrrrrr tot in usa vor trebui montate si iarasi ne lovim d eproblema spatiului , indiferent de cat de bune a r fi boxele nu o sa scoti mare lucru dintr-un difuzor plasat in usa , nu o sa ajung nici pe departe la bass-ul boxelor spate .....spre sub cred ca ma voi orienta dar sa iau mai intai si boxe spate ca e pacat sa nu folosesc si celelalte 2 iesiri ale playerului
|
|
|
23-10-08, 13:45
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of: [Opel] [Competitor CNCA]
|
Re: ALPINE golf 3 project
asta e parerea ta ca din usa nu o sa scoti mare lucru dintr-un difuzor...eu zic sa iti antifonezi usa cu niste STP(materiat insonorizant)pui niste inele din mdf ca sa nu iti atinga geamu in magnetu difuzorului si ca difuzorul sa se prinda bine pe fata de usa si le amplifici boxele alea si s-ar putea sa uiti ca mai ai nevoie si de boxe pt spate...si o sa vezi ca ai si loc si o sa se auda si bine...apropo daca tot vrei boxe spate si iti place tie cum se aude de acolo amplificale si pe alea si nu le lasa pe canalele de la player ca nu faci mare lucru  acuma depinde si te tine de cati bani esti dispus sa bagi in sistem
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON
www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
|
|
|
23-10-08, 22:19
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of: [VW]
|
Re: ALPINE golf 3 project
Quote:
Originally Posted by pilula20
asta e parerea ta ca din usa nu o sa scoti mare lucru dintr-un difuzor...eu zic sa iti antifonezi usa cu niste STP(materiat insonorizant)pui niste inele din mdf ca sa nu iti atinga geamu in magnetu difuzorului si ca difuzorul sa se prinda bine pe fata de usa si le amplifici boxele alea si s-ar putea sa uiti ca mai ai nevoie si de boxe pt spate...si o sa vezi ca ai si loc si o sa se auda si bine...apropo daca tot vrei boxe spate si iti place tie cum se aude de acolo amplificale si pe alea si nu le lasa pe canalele de la player ca nu faci mare lucru  acuma depinde si te tine de cati bani esti dispus sa bagi in sistem 
|
nu te contrazic dar pe cealalta masina - un cielo - am un amarat de kenwood pe 4 boxe ordinare si iti spun ca efectiv simti basul in stomac iar de la alpine astept mai mult decat d ela kenwood.....apoi daca nici alpine nu isi amplifica bine playere-le.....sa vad masina pe romania inscrisa si dupa aia ma apuc de investitii
|
|
|
23-10-08, 23:43
|
#6
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: ALPINE golf 3 project
ceea ce scoate un H.U. (casetofon/player) pe partea de amplificare este o joaca de copil mic ( 20-25 W RMS ) , indiferent de ce scrie pe cutie sau pe el . daca faci cum a zis Pilula si faci chestia asta de la inceput , cu cap , ai sa fii surprins ce poate sa iasa din niste boxe din usi amplificate cu un amplificator decent . bine , conditia este sa fii dispus sa investesti in asa ceva . Din usile de VW se poate face ceva frumos de tot . si iti mai spun odata , daca o sa faci treaba asta cu cap , simplu , adic 1 amp in 4 canale + 1 set componente + 1 woofer , o sa fii mai mult decat multumit de cum se aude si o sa uiti de boxe spate si de alte alea . n-o sa mai ai nevoie de asa ceva !
Last edited by _vrx_; 24-10-08 at 10:23.
|
|
|
24-10-08, 12:02
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: ALPINE golf 3 project
nu vrei procesor de sunet cu tot cu kit de calibrare pt playeru ala? e nou nout si ti-l dau la pret de intrare. daca vrei sa discutam 0722.59.49.64
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell S-A DESCHIS
|
|
|
|
|