Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-10, 21:52   #1
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Smile citroen xantia

Bine v-am gasit, dupa aproximativ un an de cand urmaresc sectiunea asta m-am hotarat sa imi prezint si eu masina.
Citroen xantia estate

Hu alpine 9831r,un player zic eu foarte bun, cel mai bun avut pana acum de mine si cred ca la asta raman

Difuzoare fata Alpine sxe-1725s, de 16.5 cm, foarte bune momentan

Partea de bass nu e stralucita, dar suna destul de bine, momentan

Amplificator Fusion en-am 6001, monoblock
167 Watts RMS x 1 Channel @ 4 Ohms and 1% THD+N
247 Watts RMS x 1 Channel @ 2 Ohms and 1% THD+N
Max Power Rating: 600 Watts
THD @ Rated Power 1kHz/100Hz: 0.1%
Frequency Response Hz (-3dB): 10Hz - 250Hz
Signal to Noise: >90
Variable Low Pass Filter: 6dB/Octave
Bass Boost @ 45Hz: 0dB/6dB/12dB
Input Sensitivity: 0.2-8V
Input Impedance: 20K
Fuse Rating: 30A

Subfoofer fusion encounter, de 12'', incinta bandpass cu plexiglass
Specifications:
Magnet Structure: 80 Oz
Power Handling: 400 Watts
Frequency Response: 23Hz to 3kHz
Impedance: 4 Ohms
Efficiency: 91dB
Voice Coil: 2" Kapton SVC

ENCLOSURE FEATURES
18mm MDF Board
Black Carpet
Heavy Duty Gold Plated Terminals
Acoustically Lined Inside
Plexiglass Window
Internal LED Detailing
Størrelse (BxHxD): 59 x 42 x 39 cm

Cablaj, facut de mine, cu o siguranta de 30 A ( autoleads parca)

Asa, acum ca am spus ce am sa zic si ce as vrea.

Vreau sa imi schimb difuzoarele fata cu un sistem de componete ( midbass si tweetere) dar nu stiu ce sa aleg. midbasii trebuie sa fie de 16.5 cm pentru ca nu vreau sa aduc modificari estetice panoului. Ca si sound as vrea sa fie ceva spre sq sistemul meu laun moment dat. Ce imi recomnadati? ca si pret as prefera cel mai ieftin si cel mai bun .

In viitor as vrea sa schimb si partea de bass cu ceva mai bun, dar momentan ma rezum la componente.

Trebuie neaparat amplificate? Nu vreau sa le folosesc in competitie sau ceva de genul. Daca trebuie amplificate , am ceva pe 4 canale, cred ca tot gen no name ( vrx scrie pe amplificator) , 1000 de w power. pot sa il folosesc pe asta? are filtre low pas/high pass, si cateva reglaje.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100903_190230.jpg
Views:	116
Size:	1.13 MB
ID:	1643502   Click image for larger version

Name:	100905_150429.jpg
Views:	143
Size:	1.44 MB
ID:	1643503   Click image for larger version

Name:	100825_173656.jpg
Views:	122
Size:	340.8 KB
ID:	1643506  

Click image for larger version

Name:	100825_173532.jpg
Views:	111
Size:	370.1 KB
ID:	1643507  
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 21:56   #2
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: citroen xantia

arata chiar bine , bafta in continuare cu ea
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 22:00   #3
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Multam, la estetic am luat un set de jante tsw alpine pe 15'' dar sunt et 35 si mie imi trebuie et 15...acum astept distantierele de 10 mm, sper sa nu fie prea mici..daca sunt, sa vad cum fac rost de unele de 20 mm, vreau sa ii foliez geamurile si atat....
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 07:09   #4
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: citroen xantia

daca scrie ceva s-ar putea sa fie audison vrx si nu poate fi numit no name, poate este o varianta mai veche acelor de la audison .... pana nu vedem nu putem sti.

bafta in continuare.
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 10:07   #5
groundzerofan

Stage 3
 
groundzerofan's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 147
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Vreau sa imi schimb difuzoarele fata cu un sistem de componete ( midbass si tweetere) dar nu stiu ce sa aleg. midbasii trebuie sa fie de 16.5 cm pentru ca nu vreau sa aduc modificari estetice panoului. Ca si sound as vrea sa fie ceva spre sq sistemul meu laun moment dat. Ce imi recomnadati? ca si pret as prefera cel mai ieftin si cel mai bun .

Salut,Ti.as putea recomanda:
Ground Zero GZTC 13MK² [GZTC 13MK²]-228 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-77-g...ztc_13mk_.html

Ground Zero GZTC 16MK² [GZTC 16MK²]-250 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-78-g...ztc_16mk_.html

Ground Zero GZTC 130T [GZTC 130T]-284 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-83-g...gztc_130t.html

Ground Zero GZTC 165T [GZTC 165T]-312 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-84-g...gztc_165t.html

Ground Zero GZRC 165FX [GZRC 165FX]-395 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-90-g...zrc_165fx.html

Infinity REF 6520CS 379 RON http://www.***********/produse/Difuz...ty/REF_6520CS/

Ti.am dat ce cred eu ca sunt bune si ieftine!!!
Bafta in continuare cu sistemu
groundzerofan is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 10:22   #6
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by groundzerofan View Post
Vreau sa imi schimb difuzoarele fata cu un sistem de componete ( midbass si tweetere) dar nu stiu ce sa aleg. midbasii trebuie sa fie de 16.5 cm pentru ca nu vreau sa aduc modificari estetice panoului. Ca si sound as vrea sa fie ceva spre sq sistemul meu laun moment dat. Ce imi recomnadati? ca si pret as prefera cel mai ieftin si cel mai bun .

Salut,Ti.as putea recomanda:
Ground Zero GZTC 13MK² [GZTC 13MK²]-228 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-77-g...ztc_13mk_.html

Ground Zero GZTC 16MK² [GZTC 16MK²]-250 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-78-g...ztc_16mk_.html

Ground Zero GZTC 130T [GZTC 130T]-284 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-83-g...gztc_130t.html

Ground Zero GZTC 165T [GZTC 165T]-312 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-84-g...gztc_165t.html

Ground Zero GZRC 165FX [GZRC 165FX]-395 RON http://www.hifi-audio.ro/produs-90-g...zrc_165fx.html

Infinity REF 6520CS 379 RON http://www.***********/produse/Difuz...ty/REF_6520CS/

Ti.am dat ce cred eu ca sunt bune si ieftine!!!
Bafta in continuare cu sistemu

Intai ia-ti masina, fa-ti un sistem si pe urma sa recomanzi difuzoare.

Ca raspuns la intrebarea ta, difuzoarele trebuie amplificate, intrucat playerul scote pe undeva pe la 15 W RMS pe canal. Si asta maxim. Incearca sa te uiti la niste Helix, Hertz sau Focal pentru difuzoare.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 10:29   #7
groundzerofan

Stage 3
 
groundzerofan's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 147
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Intai ia-ti masina, fa-ti un sistem si pe urma sa recomanzi difuzoare.

Ca raspuns la intrebarea ta, difuzoarele trebuie amplificate, intrucat playerul scote pe undeva pe la 15 W RMS pe canal. Si asta maxim. Incearca sa te uiti la niste Helix, Hertz sau Focal pentru difuzoare.
Domnu' nu stiu ca e problema ta,sau cum te.ai trezit in dimineata asta!Dar sincer mi sa luat de ingamfati gen tu.

Era doar un reply pe care omu isi putea arunca o privire,si putea decide singur daca sunt bune sau nu

Bafta!
groundzerofan is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 10:43   #8
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: citroen xantia

Frumoasa masina si arata bine ce ai pus pe ea pana acum Referitor la boxe , pune ce iti place tie cum da la ureche iar in privinta jantelor ai grija ca distantierele de 10 mm sunt mici si or sa arate cam aiurea cand pui rotile pe fata mai ales.....pe spate mi se pare ca intra fara probleme . Iti recomand 20 mm fata-spate ca sa se pastreze linia masinii si sa arate cum trebuie. In Pitesti sunt distantiere de 20 mm la 150 ron setul , 4x108 , din aluminiu . Aceeasi problema o am si eu cu un set de Borbet-uri , mai precis intra fara probleme pe spate insa pe fata lovesc in etrieri . Au tot ET 35 si ale mele , dar nu le mai pun intrucat banii alocati pentru distantiere , prezoane etc. au intrat in kit-ul de ambreiaj SACHS pentru Xantia mea . Multa bafta in continuare cu "masinuta" si te astept un usergroup-ul Citroen !
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 16:25   #9
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

ok, vad ca s-a dus spre altceva topicul, o sa deschid un topic probabil si la ''masina mea citroen'' , pentru alte discutii.
legat de difuzoare, helix , hertz sau focal...sunt foarte multe modele....eu ascult mai mult hip hop ..poate ajuta cu ceva

poze cu amplificatorul, nu cred ca are treaba cu audison pentru ca e prea bling bling
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100907_152310.jpg
Views:	102
Size:	1.18 MB
ID:	1644634   Click image for larger version

Name:	100907_152336.jpg
Views:	74
Size:	1.20 MB
ID:	1644635   Click image for larger version

Name:	100907_152421.jpg
Views:	73
Size:	1.36 MB
ID:	1644637  

giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 17:49   #10
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by groundzerofan View Post
Domnu' nu stiu ca e problema ta,sau cum te.ai trezit in dimineata asta!Dar sincer mi sa luat de ingamfati gen tu.

Era doar un reply pe care omu isi putea arunca o privire,si putea decide singur daca sunt bune sau nu

Bafta!
si multi de aici s-au saturat sa citeasca o multime de prostii.....
ar fi misto sa nu decida dupa ce da banii, nu crezi?

cat pentru un reply, incearca sa asculti difuzoarele inainte de a cumpara, in orice caz, daca nu te gandesti sa le amplifici , sa fie cat mai slabute
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 19:35   #11
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: citroen xantia

intr-adevar prea bling bling insemana ca atunci au auzit si chinezi de vrx.
in legatura cu sfaturile ar trebui sa "apleci urechea" la toti dar in special la unele persoane are au si o experienta in spate nu doar premii ca sunt destule si nimeni nu cred ca este rau voitor

bafta
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:08   #12
groundzerofan

Stage 3
 
groundzerofan's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 147
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

si multi de aici s-au saturat sa citeasca o multime de prostii.....
ar fi misto sa nu decida dupa ce da banii, nu crezi?

De tine,stiu sigur ca ai ceva cu mine si cu astia "nepriceputi" care incearca sa invete.NU zic nimic ,ai experienta in domeniu,dar,doar amintesteti cum erai la inceput!
groundzerofan is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:17   #13
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Sa ma incadrez si in buget , cautand, am gasit urmatoarele:
- Rockford Fosgate R1652-s
- MTX rts652
- MB quartz 09 FSA-216

M-as arunca si la ceva mai scump dar asta o sa atraga si alte cheltuieli ( amplificare) . asta in cazul in care amplificatorul asta al meu nu e bun...

sfaturi ceva? nu as vrea sa chetui banii degeaba si dupaia sa imi doresc altceva . posibilitatea sa ascult difuzoarele este foarte limitata deoarece nu prea gasesc magazine de profil pe aici..cel putin nu stiu eu pe unde sunt
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 23:23   #14
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by groundzerofan View Post
si multi de aici s-au saturat sa citeasca o multime de prostii.....
ar fi misto sa nu decida dupa ce da banii, nu crezi?

De tine,stiu sigur ca ai ceva cu mine si cu astia "nepriceputi" care incearca sa invete.NU zic nimic ,ai experienta in domeniu,dar,doar amintesteti cum erai la inceput!
de unde stii tu sigur? nici nu te cunosc si cred ca a fost prima data cand te-am citat. cei ce incearca sa invete, o si fac, nu incearca! adica mai pun mana si mai si citesc umpic, nu dau sfaturi aiurea. cat despre mine nu are rost sa povestim ca numai eu stiu cate greseli am facut pe buzunarul meu nu pe al altora ca sa am putinele cunostinte de acum. deci calmeaza-te ca nu am nimic personal cu tine sau cu oricine altcineva

@giubau, esti fix din buzau? sau te mai si plimbi ca poate gasim un loc unde poti asculta inainte

Last edited by Bigu; 07-09-10 at 23:25.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 15:40   #15
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

pai asta e problema, momentan sunt fix la vreo 3000 de km de buzau...as putea sa mai astept cam 2 luni pana ajung acasa dar nu stiu ce sa fac
de aceea am si intrebat pe forum, poate cineva a avut , are, si ma poate sfatui
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -