Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-10, 08:35   #46
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

In postul meu nu exista "fise tehnice aiurea"!
Daca tu crezi ca amplificatorul ala e potrivit pentru difuzoarele alea , e treaba ta, opinia mea e ca difuzoarele au nevoie de un amplificator mai potent .
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 08:59   #47
MH-79-TUN

Stage 4
 
MH-79-TUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 204
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
In postul meu nu exista "fise tehnice aiurea"!
Daca tu crezi ca amplificatorul ala e potrivit pentru difuzoarele alea , e treaba ta, opinia mea e ca difuzoarele au nevoie de un amplificator mai potent .
Cand zic amplificator "potent" esti evaziv...
Te invit oricand sa asculti acel amplificator,binenteles in sistemul pe care il am eu.
Mult respect!
MH-79-TUN is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 19:38   #48
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Momentan m-am oprit la 3 amplificatoare :

1. Varianta cea mai ieftina VIBE SpaceBox 4 Channel nou.... http://www.vibecaraudio.com/products/spaceboxs4/

2. Varianta intermediara SPL Dynamics S-6004 oarecum nou( fost demo, verificat si cu garantie) http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...=STRK:MEWAX:IT

3. Varianta cea mai scumpa dar si cea mai buna cred- Helix - A4 Competition ...foarte probabil sa urce foarte mult pretul licitatiei, e folosit... deocamdata e la acelasi pret cu spl dynamics

Intrebare. Pe mine ma incanta spl dynamics, si ca pret cred ca as putea sa ma arunc.... Ce parere aveti?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 19:45   #49
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: citroen xantia

Parerea mea: dak poti si ai unde,asculta TU personal aceste amplifuri!!bineinteles,k o masina identica cu a ta,aceleasi difuri si player mai rar gasesti...dar poti sa iti faci o parere in mare despre amplifuri!k poate c imi place mie tie nu-ti place si viceversa...personal,am un rahatel d magnat tribal x four limited,4x110w....si sunt multumit d el!
Bafta!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 02:10   #50
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: citroen xantia

Vibe Space Stereo 4 poti sa asculti daca vi la Severin... putin probabil... dar cred ca se merita. Ti se va instala pe masina si vei avea posibilitatea de a-l asculta cat doresti. Ca sunet se apropie foarte mult cu seria III de la Genesis, ma refer aici la 4ch. Nu stiu cat de ieftina este... pret retail in Romania este aproape 1.900Ron... La ora actuala este in promotie.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com

Last edited by IM; 28-09-10 at 02:18.
IM is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 16:45   #51
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Pai eu beneficiez de o super promotie la vibe spacebox, e aproximativ 800 ron. nou cu garantie, deci cred ca e foarte bine. Acum daca zici ca suna ca genesis ar trebui sa fie bine nu? De asculta nu am unde sa ascult .
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 20:25   #52
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

In sfarsit mi-au venit si mie difuzoarele...credeam ca s-au pierdut pe undeva pe drum ...Le-am probat sa vad daca functioneaza, totul e ok, dar mare nevoie de amplificator, la volum mai maricel distorsioneaza urat legate la player in schimb se aud superb, exact basul care imi place mie..cel putin din ce mi-am dat seama la volum mic... Acum astept o zi frumoasa ( sper sa mai prind asa ceva) , sa pot trage alimentarea si toate cablurile necesare pe sub plasticaraie .
Poze cu difuzoarele si kitul de alimentare pentru amplificator

PS : merita un Audison VRX 2.250 EX.2 Chrome Shadow, 1800 lei? second hand
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100930_175201.jpg
Views:	95
Size:	1.19 MB
ID:	1677860   Click image for larger version

Name:	100930_175706.jpg
Views:	75
Size:	1.15 MB
ID:	1677867   Click image for larger version

Name:	100930_175905.jpg
Views:	81
Size:	1.50 MB
ID:	1677868  


Last edited by giubau_v8; 30-09-10 at 20:33.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 23:16   #53
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Fa-ti drum pana la Bucuresti, poti asculta si Audison VRX si Helix P400 sau E 40 si Genesis si Brax, toata in acelasi loc. Ne rezervam o zi sa le ascultam pe rand si cumperi ce iti place sau ce se potriveste mai bine pe masina ta. In conditiile in care nu iti place nimic, nu platesti nimic

Am spus-o de mai multe ori, nu cumpara nimic fara sa asculti, este o regula de care si eu tin cont si este singura metoda care te asigura ca ai facut alegerea buna pentru tine.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:17   #54
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Fa-ti drum pana la Bucuresti, poti asculta si Audison VRX si Helix P400 sau E 40 si Genesis si Brax, toata in acelasi loc. Ne rezervam o zi sa le ascultam pe rand si cumperi ce iti place sau ce se potriveste mai bine pe masina ta. In conditiile in care nu iti place nimic, nu platesti nimic

Am spus-o de mai multe ori, nu cumpara nimic fara sa asculti, este o regula de care si eu tin cont si este singura metoda care te asigura ca ai facut alegerea buna pentru tine.
"Aprob pozitiv" , de la entry level in sus trebuie ascultat orice cumparati!
Iar oferta lui marinu : "Ne rezervam o zi sa le ascultam pe rand si cumperi ce iti place sau ce se potriveste mai bine pe masina ta. In conditiile in care nu iti place nimic, nu platesti nimic" e tot ce-si poate dori un pasionat de car audio.
P.S.
Eu as cauta seria veche (cele albastre) e parerea mea (imi plac mie mai mult)
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:07   #55
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
"Aprob pozitiv" , de la entry level in sus trebuie ascultat orice cumparati!
Iar oferta lui marinu : "Ne rezervam o zi sa le ascultam pe rand si cumperi ce iti place sau ce se potriveste mai bine pe masina ta. In conditiile in care nu iti place nimic, nu platesti nimic" e tot ce-si poate dori un pasionat de car audio.
P.S.
Eu as cauta seria veche (cele albastre) e parerea mea (imi plac mie mai mult)
Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Fa-ti drum pana la Bucuresti, poti asculta si Audison VRX si Helix P400 sau E 40 si Genesis si Brax, toata in acelasi loc. Ne rezervam o zi sa le ascultam pe rand si cumperi ce iti place sau ce se potriveste mai bine pe masina ta. In conditiile in care nu iti place nimic, nu platesti nimic

Am spus-o de mai multe ori, nu cumpara nimic fara sa asculti, este o regula de care si eu tin cont si este singura metoda care te asigura ca ai facut alegerea buna pentru tine.

@MARINU & CEACHI...aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti si este cel mai minunat lucru sa poti proba ceva inainte de a cumpara si acea persoana sa nu aiba nici un fel de pretentie financiara daca tu nu vrei sa cumperi produsul respectiv

@problema este ca oricum el nu vrea sa insonorizeze usile momentan , i-ar el vrea ceva mai mult pentru SPL pentru ca din cate mi-a spus mie o sa foloseasca niste subwoofere pentru asa ceva...nu stiu cat de mult l-ar ajuta niste amplificatoare de genu ala tinand cont ca nu o sa le valorifice la adevarata lor valoare...

@apropo man sa le stapanesti sanatos si sa le asculti cu placere
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:56   #56
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: citroen xantia

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Pai eu beneficiez de o super promotie la vibe spacebox, e aproximativ 800 ron. nou cu garantie, deci cred ca e foarte bine. Acum daca zici ca suna ca genesis ar trebui sa fie bine nu? De asculta nu am unde sa ascult .
Daca te costa doar 800Ron la tine acasa eu ti-l recomand cu mare caldura.
Poti sa folosesti canalele in punte si atunci vei avea si putere mult mai mare.
IM is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 13:50   #57
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa iau in considerare tot ce s-a scris pe aici.

Sistemul o sa fie cel mai probabil un hibrid intre sq si spl. Nu vreau sa o fac de competitie, o fac pentru mine. Difuzoarele si amplificarea pentru ele or sa fie in mod sigur axate catre sq, si insonorizarea o sa vina si ea in momentul in care o sa ma hotarasc daca pastrez masina, daca nu o pastrez in mod sigur ce va veni va avea parte si de insonorizare.Partea de bass probabil o sa fie mai mult catre spl, imi place basul puternic si cat mai jos . Trebuie sa am putina rabdare si trecem si acolo( la bas) dar asta numai dupa ce termin cu ce am inceput.

Aseara am sertizat cablurile de alimentare, leam cositorit/lipit...inca astept vreamea buna sa le pun in masina . Siguranta am pus-o la 20 cm de baterie, sper ca e ok asa.
ps -Nu imi plac zdranganelile, greierasii, si alte zgomote.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:31   #58
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

Gata, am achizitionat si ultima piesa din sistemul meu :d . Pentru o scurta perioada pun pauza achizitiilor, o sa urmeze instalarea dupa ce rezolv si partea cu insonorizarea, pana atunci le tin in vitrina
Audison VRX 2.250 EX.2 Chrome Shadow la care am primit si ornament de lemn ...probabil asa vine la pachet sau a fost doar un bonus.

Amplificatorul are cateva semne de folosire dar arata foarte bine, l-am testat azi, functioneaza,m-am uitat si prin el sa vad daca are semne de reparatii ceva, nu exista , dar o sa trebuiasca sa ma pun pe documentat deoarece are foarte multe reglaje( cel putin pentru mine) si imi prind urechile .
Sa ne auzim cu bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	101006_191139.jpg
Views:	91
Size:	1.24 MB
ID:	1685555  

Last edited by giubau_v8; 06-10-10 at 21:33.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 22:28   #59
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: citroen xantia

bv man...buna alegere sa il stapanesti sanatos si sa il asculti cu placere...
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 19:07   #60
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: citroen xantia

ar fi cineva interesat de achizitionarea amplificatorului?
2000 ron, inca nu l-am montat pe masina, doar l-am probat atunci cand l-am luat . Se poate face proba oricand, si vine si cu un ornament de lemn caruia ii lipseste un surub insa
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -