Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-11, 16:49   #1
iuda

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 37
Default problema statie

salutare
de cand am statia se aude muzica aiurea de tot,insa doar astazi am avut curiozitatea sa o desfac,desi nu ma pricep la nimic,nici macar componentele nu le recunosc.
am sa atasez niste poze cu ce cred eu ca e problema.
se vede ca si cand ar fi ceva scurs,iar aia din poza cred ca sunt finalii (dau si eu parerea )

se aude in ultimul hal,vajaie,baraie,iar cand ascult o melodie cu bass se aude ca "din canal" si membrana aia parca se rupe in bucati.
Repet,nu ma pricep deloc,deci aveti rabdare si explicati ca la prost care e problema,ce trebuie sa cumpar,ce trebuie sa schimb,etc
iuda is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 21:22   #2
iuda

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 37
Default Re: problema statie

pozele si scuze de dublu post
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	a.jpg
Views:	75
Size:	2.56 MB
ID:	2191612   Click image for larger version

Name:	b.jpg
Views:	72
Size:	2.68 MB
ID:	2191623   Click image for larger version

Name:	c.jpg
Views:	86
Size:	2.28 MB
ID:	2191631  

iuda is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 22:45   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema statie

Din pacate explicatia
"se aude in ultimul hal,vajaie,baraie,iar cand ascult o melodie cu bass se aude ca "din canal" si membrana aia parca se rupe in bucati" este foarte relativa si nu poate nimeni sa-si dea seama ce se intampla la tine acolo in utilaj...
Cel mai bine ar fi sa o probezi pe alta masina,ca sa elimini din start problema cablurilor de semnal sau alimentare ,daca "figurile" persista la reparat cu dansa
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 16:56   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: problema statie

Nu vad nimic in neregula in pozele tale.

Amplificatorul asta amplifica... ce? Subwooferul? Difuzoare? Daca da, de care? In ce masina? Ce amplificator este?

Hai cu detalii.

Si schimba locatia cu numele unui oras in care locuiesti, ca poate e cineva aproape de tine sa dea o mana de ajutor. Si scapi si de un avertisment din partea moderatorului, nu de alta dar nu-i conform regulamentului.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 18:24   #5
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,406
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: problema statie

Relaxx uita-te la starea finalului acela care apapre pozat singur
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 20:31   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: problema statie

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Relaxx uita-te la starea finalului acela care apapre pozat singur
L-am observat, dar nu pot sa-mi dau seama daca sunt urme de pasta sau a scos fumul magic din el.

Oricum, asta nu-i treaba de depanat pe net.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 21:56   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema statie

N-are nimic acel tranzistor,e doar murdar,dar oricum din poze nu poti stabili daca ceva e stricat in ea
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 23:52   #8
iuda

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 37
Default Re: problema statie

scuze de intarziere si pentru explicatia vaga gen "baraie,huruie,etc" .
Poate vin cu o explicatie si mai tampita de data aceasta,dar poate o sa intelegeti.
Boxele se aud exact ca un tub de bass in genu acestuia (secunda 2 si 3 si 1:23 - 1 : 30 ).
In poza aia e murdar cu pasta,insa dedesubt sunt niste pete si nu stiu ce e cu ele. (poza 2 )
Amplifica 4 boxe ( 2 dintre boxe au si filtre ) si 2 tweetere.
iuda is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:09   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: problema statie

Quote:
Originally Posted by iuda View Post
scuze de intarziere si pentru explicatia vaga gen "baraie,huruie,etc" .
Poate vin cu o explicatie si mai tampita de data aceasta,dar poate o sa intelegeti.
Boxele se aud exact ca un tub de bass in genu acestuia (secunda 2 si 3 si 1:23 - 1 : 30 ).
In poza aia e murdar cu pasta,insa dedesubt sunt niste pete si nu stiu ce e cu ele. (poza 2 )
Amplifica 4 boxe ( 2 dintre boxe au si filtre ) si 2 tweetere.
Nu am glumit cu modificarea locatiei in profilul tau.

Inca o data subliniez, s-ar putea sa te si ajute!
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:16   #10
iuda

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 37
Default Re: problema statie

o sa o schimb,dar totusi e irelevant deoarece sunt plecat din tara.
iuda is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:59   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: problema statie

Quote:
Originally Posted by iuda View Post
o sa o schimb,dar totusi e irelevant deoarece sunt plecat din tara.
Mai avem prieteni si pe-acolo. Asta daca ai chef sa tragi o fuga pana la un atelier cat de cat aproape de tine.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -