Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-11, 19:58   #1
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Sunt incepator cu auto/audio. Mi-am luat o masina SH si am gasit MP-3 ul asta Pioneer (50W x 4) pe ea. Vreau sa va intreb de ce am 2 cabluri (duble si groase) in portbagaj? sunt de la sobwoofer? sau de la ce pot fi? Fostul proprietar a avut 2 subwoofere in portbagaj? Toate difuzoarele din portiere si din spatele tetierelor spate functioneaza corect, cu mentiunea ca atunci cand dau la maxim nu prea mai fac fata... Daca pun 1 sau 2 subwoofere in portbagaj trece basul pe ele iar mediile si inaltele raman pe difuzoarele din masina? Ce subwoofer sa-mi iau? ce firma ? ce putere? Daca este vreun cunoscator si ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc foarte mult... Astept raspuns...

Last edited by mihayyy2000; 10-05-11 at 20:21.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 20:42   #2
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Sunt incepator cu auto/audio. Mi-am luat o masina SH si am gasit MP-3 ul asta Pioneer (50W x 4) pe ea. Vreau sa va intreb de ce am 2 cabluri (duble si groase) in portbagaj? sunt de la sobwoofer? sau de la ce pot fi? Fostul proprietar a avut 2 subwoofere in portbagaj? Toate difuzoarele din portiere si din spatele tetierelor spate functioneaza corect, cu mentiunea ca atunci cand dau la maxim nu prea mai fac fata... Daca pun 1 sau 2 subwoofere in portbagaj trece basul pe ele iar mediile si inaltele raman pe difuzoarele din masina? Ce subwoofer sa-mi iau? ce firma ? ce putere? Daca este vreun cunoscator si ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc foarte mult... Astept raspuns...
Din ce am mai vazut cred ca 2 cabluri erau pentru amplificator... Astept pareri...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 12:10   #3
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

cablurile pot fii de curent sau rca-urile . fa o poza la ele si pune-o aici sa vedem care e treaba
sunt destule amplificatoare si subwoofe-re pe care le poti lua , depinde doar de bugetu tau . fii incepator un amplificator + sub de 250-300WRms ar fii de ajuns.
__________________
Car Audio 4tuning forum
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 18:56   #4
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
cablurile pot fii de curent sau rca-urile . fa o poza la ele si pune-o aici sa vedem care e treaba
sunt destule amplificatoare si subwoofe-re pe care le poti lua , depinde doar de bugetu tau . fii incepator un amplificator + sub de 250-300WRms ar fii de ajuns.
Deci in partea stanga a portbagajului am 2 cabluri verzulii care spre final se impart in 4 (fiecare se imparte in 2). Iar in partea dreapta am 2 cabluri groase (cu f multe lite rosii in ele), unul Rosu si unul negru... Am imagini mai jos. Am uitat sa fac poze in spatele MP 3-ului (din masina). Va rog sa imi ziceti de la ce sunt toate cablurile astea si ce pot sa pun si eu acolo? Mentionez ca eu nu vreau "club mobil" ci doar sa se auda muzica destul de clar, tare, dar sa nu tremure masina/portierele cand dau la maxim... Pe cat posibil as vrea ca inaltele si mediile sa se auda pe boxele din interior (iar bass-ul in portbagaj) dar sa nu le mai schimb si pe alea ca ar fi cam mult de munca si sunt multumit cum se aud acum... Bine cu bas cu tot, cand dau la maxim, sunt cam depasite... de asta vreau sa pun si subwoofer.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11052011(001).jpg
Views:	60
Size:	261.0 KB
ID:	1999915   Click image for larger version

Name:	11052011(002).jpg
Views:	51
Size:	295.5 KB
ID:	1999916   Click image for larger version

Name:	11052011(004).jpg
Views:	63
Size:	369.5 KB
ID:	1999917  

Click image for larger version

Name:	11052011(005).jpg
Views:	72
Size:	349.5 KB
ID:	1999918   Click image for larger version

Name:	11052011(009).jpg
Views:	67
Size:	263.0 KB
ID:	1999919   Click image for larger version

Name:	11052011(011).jpg
Views:	67
Size:	291.9 KB
ID:	1999920  

mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 19:30   #5
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

sunt cablurile de la un amplificator auto.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 21:28   #6
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

exact pt amplificator
2 rca pt semanl player
cablurile de curent
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 12:09   #7
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
exact pt amplificator
2 rca pt semanl player
cablurile de curent
Asa si eu cum fac? cumpar un amplificator auto si un subwoofer si cum vin montate? toate cablurile o sa intre in amplificator? sau 2 in amplificator si 2 in subwoofer? cam care ar trebui sa fie bugetul pentru un amplificator si subwoofer ? sa nu fie cele mai performante dar nici cele mai slabe?
Mai am acolo un cablu micut... se vede putin in una din poze care are 2 "piese" pe el, ceva sigurante sau ce-or fi alea... Alea ce trebuie sa fac cu ele? Nu cunosc...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 13:21   #8
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

deci
cablurile alea sunt strict pentru amplificator
2 de semanal , cele verzi din porbagaj o sa vina in amplificator, celelalte 2 sunt de curent firu rosu + de la baterie (probabil nu e conectat) si unu mai scurt negru masa (-) il poti prinde pe caroserie in porbagaj.
subwoofer-ul nu are nevoie decat de 2 fire care o sa vina din aplificator spre bornele subului.

pentru inceput poti merge pe configuratia asta
GZIA 2125HPX (2x80Wrms punte 1x300Wrms) (amplificator)
GZTB 120MK2 (suporta maxim 350Wrms o singura bobina de 4ohmi)(subwoofer-u)

le poti comanda de pe net si sa mergi la un montaj la tine in oras.
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 13:26   #9
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
deci
cablurile alea sunt strict pentru amplificator
2 de semanal , cele verzi din porbagaj o sa vina in amplificator, celelalte 2 sunt de curent firu rosu + de la baterie (probabil nu e conectat) si unu mai scurt negru masa (-) il poti prinde pe caroserie in porbagaj.
subwoofer-ul nu are nevoie decat de 2 fire care o sa vina din aplificator spre bornele subului.

pentru inceput poti merge pe configuratia asta
GZIA 2125HPX (2x80Wrms punte 1x300Wrms) (amplificator)
GZTB 120MK2 (suporta maxim 350Wrms o singura bobina de 4ohmi)(subwoofer-u)

le poti comanda de pe net si sa mergi la un montaj la tine in oras.
Merci mult! acum am inteles si eu despre ce e vb...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 13:33   #10
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

ti-am atasat si o schema sa intelegi situatia mai bine
sper sa iti fie de folos
Attached Images
File Type: bmp explicatie.bmp (549.0 KB, 61 views)
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 13:38   #11
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
ti-am atasat si o schema sa intelegi situatia mai bine
sper sa iti fie de folos
si eu de ce am 2 cabluri de semnal? ca vad ca e nevoie doar de 1 ...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 13:45   #12
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

nus ce amplificator a folosit cel de dinaintea ta , dar poti scoate capetele alea 2 si sa folosesti doar cele 2 rca-uri .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	expl2.JPG
Views:	61
Size:	48.6 KB
ID:	2000694  
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 14:03   #13
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
nus ce amplificator a folosit cel de dinaintea ta , dar poti scoate capetele alea 2 si sa folosesti doar cele 2 rca-uri .
Bun si ultimele intrebari: Bass-ul o sa se auda pe subwoofer si inalte+medii pe difuzoarele din auto? pot regla treaba asta ca difuzoarele mele nu fac fata cu bass pe ele.. cand dau la maxim (nu as mai vrea sa demontez o usa sa vad ce difuzoare a lasat fostul proprietar pe masina, sau sa le inlocuiesc pe astea)
Si amplificatorul este doar pentru bass/subwoofer? ca nu as vrea sa imi "sparga" difuzoarele din portiere...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 15:01   #14
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

1. amplificatoru nu are legatura cu difuzoarele din usi dak nu sunt conectate la el
2. amplificatorul are un comutator pentru filtre LP(lowpass) si HP(highpass) daca il treci pe low o sa scoata numai bass si ai acolo si reglaj de frecventa.
3. din moment ce o sa ai subwoofer din reglajele player-ului poti lua din bass si sa mai dai niste inalte . din egalizator bass pe minus si inalte pe plus
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 15:14   #15
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 485
Member of:
[FORD]
Default Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
1. amplificatoru nu are legatura cu difuzoarele din usi dak nu sunt conectate la el
2. amplificatorul are un comutator pentru filtre LP(lowpass) si HP(highpass) daca il treci pe low o sa scoata numai bass si ai acolo si reglaj de frecventa.
3. din moment ce o sa ai subwoofer din reglajele player-ului poti lua din bass si sa mai dai niste inalte . din egalizator bass pe minus si inalte pe plus
Ms ! esti meserias :P
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -