Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/258005-pioneer-deh-p3630-mp-instalare-subwoofer-ajutor.html)

mihayyy2000 10-05-11 19:58

Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Sunt incepator cu auto/audio. Mi-am luat o masina SH si am gasit MP-3 ul asta Pioneer (50W x 4) pe ea. Vreau sa va intreb de ce am 2 cabluri (duble si groase) in portbagaj? sunt de la sobwoofer? sau de la ce pot fi? Fostul proprietar a avut 2 subwoofere in portbagaj? Toate difuzoarele din portiere si din spatele tetierelor spate functioneaza corect, cu mentiunea ca atunci cand dau la maxim nu prea mai fac fata... Daca pun 1 sau 2 subwoofere in portbagaj trece basul pe ele iar mediile si inaltele raman pe difuzoarele din masina? Ce subwoofer sa-mi iau? ce firma ? ce putere? Daca este vreun cunoscator si ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc foarte mult... Astept raspuns...

mihayyy2000 10-05-11 20:42

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4317112)
Sunt incepator cu auto/audio. Mi-am luat o masina SH si am gasit MP-3 ul asta Pioneer (50W x 4) pe ea. Vreau sa va intreb de ce am 2 cabluri (duble si groase) in portbagaj? sunt de la sobwoofer? sau de la ce pot fi? Fostul proprietar a avut 2 subwoofere in portbagaj? Toate difuzoarele din portiere si din spatele tetierelor spate functioneaza corect, cu mentiunea ca atunci cand dau la maxim nu prea mai fac fata... Daca pun 1 sau 2 subwoofere in portbagaj trece basul pe ele iar mediile si inaltele raman pe difuzoarele din masina? Ce subwoofer sa-mi iau? ce firma ? ce putere? Daca este vreun cunoscator si ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc foarte mult... Astept raspuns...

Din ce am mai vazut cred ca 2 cabluri erau pentru amplificator... Astept pareri...

adrian_drift_king 11-05-11 12:10

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
cablurile pot fii de curent sau rca-urile . fa o poza la ele si pune-o aici sa vedem care e treaba
sunt destule amplificatoare si subwoofe-re pe care le poti lua , depinde doar de bugetu tau . fii incepator un amplificator + sub de 250-300WRms ar fii de ajuns.

mihayyy2000 11-05-11 18:56

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
6 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4318558)
cablurile pot fii de curent sau rca-urile . fa o poza la ele si pune-o aici sa vedem care e treaba
sunt destule amplificatoare si subwoofe-re pe care le poti lua , depinde doar de bugetu tau . fii incepator un amplificator + sub de 250-300WRms ar fii de ajuns.

Deci in partea stanga a portbagajului am 2 cabluri verzulii care spre final se impart in 4 (fiecare se imparte in 2). Iar in partea dreapta am 2 cabluri groase (cu f multe lite rosii in ele), unul Rosu si unul negru... Am imagini mai jos. Am uitat sa fac poze in spatele MP 3-ului (din masina). Va rog sa imi ziceti de la ce sunt toate cablurile astea si ce pot sa pun si eu acolo? Mentionez ca eu nu vreau "club mobil" ci doar sa se auda muzica destul de clar, tare, dar sa nu tremure masina/portierele cand dau la maxim... Pe cat posibil as vrea ca inaltele si mediile sa se auda pe boxele din interior (iar bass-ul in portbagaj) dar sa nu le mai schimb si pe alea ca ar fi cam mult de munca si sunt multumit cum se aud acum... Bine cu bas cu tot, cand dau la maxim, sunt cam depasite... de asta vreau sa pun si subwoofer.

ralphmandl 11-05-11 19:30

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
sunt cablurile de la un amplificator auto.

adrian_drift_king 11-05-11 21:28

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
exact pt amplificator
2 rca pt semanl player
cablurile de curent

mihayyy2000 12-05-11 12:09

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4319654)
exact pt amplificator
2 rca pt semanl player
cablurile de curent

Asa si eu cum fac? cumpar un amplificator auto si un subwoofer si cum vin montate? toate cablurile o sa intre in amplificator? sau 2 in amplificator si 2 in subwoofer? cam care ar trebui sa fie bugetul pentru un amplificator si subwoofer ? sa nu fie cele mai performante dar nici cele mai slabe?
Mai am acolo un cablu micut... se vede putin in una din poze care are 2 "piese" pe el, ceva sigurante sau ce-or fi alea... Alea ce trebuie sa fac cu ele? Nu cunosc...

adrian_drift_king 12-05-11 13:21

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
deci
cablurile alea sunt strict pentru amplificator
2 de semanal , cele verzi din porbagaj o sa vina in amplificator, celelalte 2 sunt de curent firu rosu + de la baterie (probabil nu e conectat) si unu mai scurt negru masa (-) il poti prinde pe caroserie in porbagaj.
subwoofer-ul nu are nevoie decat de 2 fire care o sa vina din aplificator spre bornele subului.

pentru inceput poti merge pe configuratia asta
GZIA 2125HPX (2x80Wrms punte 1x300Wrms) (amplificator)
GZTB 120MK2 (suporta maxim 350Wrms o singura bobina de 4ohmi)(subwoofer-u)

le poti comanda de pe net si sa mergi la un montaj la tine in oras.

mihayyy2000 12-05-11 13:26

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4320876)
deci
cablurile alea sunt strict pentru amplificator
2 de semanal , cele verzi din porbagaj o sa vina in amplificator, celelalte 2 sunt de curent firu rosu + de la baterie (probabil nu e conectat) si unu mai scurt negru masa (-) il poti prinde pe caroserie in porbagaj.
subwoofer-ul nu are nevoie decat de 2 fire care o sa vina din aplificator spre bornele subului.

pentru inceput poti merge pe configuratia asta
GZIA 2125HPX (2x80Wrms punte 1x300Wrms) (amplificator)
GZTB 120MK2 (suporta maxim 350Wrms o singura bobina de 4ohmi)(subwoofer-u)

le poti comanda de pe net si sa mergi la un montaj la tine in oras.

Merci mult! acum am inteles si eu despre ce e vb...

adrian_drift_king 12-05-11 13:33

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
1 Attachment(s)
ti-am atasat si o schema sa intelegi situatia mai bine
sper sa iti fie de folos

mihayyy2000 12-05-11 13:38

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4320896)
ti-am atasat si o schema sa intelegi situatia mai bine
sper sa iti fie de folos

si eu de ce am 2 cabluri de semnal? ca vad ca e nevoie doar de 1 ...

adrian_drift_king 12-05-11 13:45

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
1 Attachment(s)
nus ce amplificator a folosit cel de dinaintea ta , dar poti scoate capetele alea 2 si sa folosesti doar cele 2 rca-uri .

mihayyy2000 12-05-11 14:03

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4320906)
nus ce amplificator a folosit cel de dinaintea ta , dar poti scoate capetele alea 2 si sa folosesti doar cele 2 rca-uri .

Bun si ultimele intrebari: Bass-ul o sa se auda pe subwoofer si inalte+medii pe difuzoarele din auto? pot regla treaba asta ca difuzoarele mele nu fac fata cu bass pe ele.. cand dau la maxim (nu as mai vrea sa demontez o usa sa vad ce difuzoare a lasat fostul proprietar pe masina, sau sa le inlocuiesc pe astea)
Si amplificatorul este doar pentru bass/subwoofer? ca nu as vrea sa imi "sparga" difuzoarele din portiere...

adrian_drift_king 12-05-11 15:01

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
1. amplificatoru nu are legatura cu difuzoarele din usi dak nu sunt conectate la el
2. amplificatorul are un comutator pentru filtre LP(lowpass) si HP(highpass) daca il treci pe low o sa scoata numai bass si ai acolo si reglaj de frecventa.
3. din moment ce o sa ai subwoofer din reglajele player-ului poti lua din bass si sa mai dai niste inalte . din egalizator bass pe minus si inalte pe plus

mihayyy2000 12-05-11 15:14

Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4321041)
1. amplificatoru nu are legatura cu difuzoarele din usi dak nu sunt conectate la el
2. amplificatorul are un comutator pentru filtre LP(lowpass) si HP(highpass) daca il treci pe low o sa scoata numai bass si ai acolo si reglaj de frecventa.
3. din moment ce o sa ai subwoofer din reglajele player-ului poti lua din bass si sa mai dai niste inalte . din egalizator bass pe minus si inalte pe plus

Ms ! esti meserias :P


All times are GMT +2. The time now is 03:13.

- Copyright 2026 4Tuning