![]() |
Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Sunt incepator cu auto/audio. Mi-am luat o masina SH si am gasit MP-3 ul asta Pioneer (50W x 4) pe ea. Vreau sa va intreb de ce am 2 cabluri (duble si groase) in portbagaj? sunt de la sobwoofer? sau de la ce pot fi? Fostul proprietar a avut 2 subwoofere in portbagaj? Toate difuzoarele din portiere si din spatele tetierelor spate functioneaza corect, cu mentiunea ca atunci cand dau la maxim nu prea mai fac fata... Daca pun 1 sau 2 subwoofere in portbagaj trece basul pe ele iar mediile si inaltele raman pe difuzoarele din masina? Ce subwoofer sa-mi iau? ce firma ? ce putere? Daca este vreun cunoscator si ma poate ajuta cu niste sfaturi ii multumesc foarte mult... Astept raspuns...
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
cablurile pot fii de curent sau rca-urile . fa o poza la ele si pune-o aici sa vedem care e treaba
sunt destule amplificatoare si subwoofe-re pe care le poti lua , depinde doar de bugetu tau . fii incepator un amplificator + sub de 250-300WRms ar fii de ajuns. |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
6 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
sunt cablurile de la un amplificator auto.
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
exact pt amplificator
2 rca pt semanl player cablurile de curent |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
Mai am acolo un cablu micut... se vede putin in una din poze care are 2 "piese" pe el, ceva sigurante sau ce-or fi alea... Alea ce trebuie sa fac cu ele? Nu cunosc... |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
deci
cablurile alea sunt strict pentru amplificator 2 de semanal , cele verzi din porbagaj o sa vina in amplificator, celelalte 2 sunt de curent firu rosu + de la baterie (probabil nu e conectat) si unu mai scurt negru masa (-) il poti prinde pe caroserie in porbagaj. subwoofer-ul nu are nevoie decat de 2 fire care o sa vina din aplificator spre bornele subului. pentru inceput poti merge pe configuratia asta GZIA 2125HPX (2x80Wrms punte 1x300Wrms) (amplificator) GZTB 120MK2 (suporta maxim 350Wrms o singura bobina de 4ohmi)(subwoofer-u) le poti comanda de pe net si sa mergi la un montaj la tine in oras. |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
1 Attachment(s)
ti-am atasat si o schema sa intelegi situatia mai bine
sper sa iti fie de folos |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
1 Attachment(s)
nus ce amplificator a folosit cel de dinaintea ta , dar poti scoate capetele alea 2 si sa folosesti doar cele 2 rca-uri .
|
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
Si amplificatorul este doar pentru bass/subwoofer? ca nu as vrea sa imi "sparga" difuzoarele din portiere... |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
1. amplificatoru nu are legatura cu difuzoarele din usi dak nu sunt conectate la el
2. amplificatorul are un comutator pentru filtre LP(lowpass) si HP(highpass) daca il treci pe low o sa scoata numai bass si ai acolo si reglaj de frecventa. 3. din moment ce o sa ai subwoofer din reglajele player-ului poti lua din bass si sa mai dai niste inalte . din egalizator bass pe minus si inalte pe plus |
Re: Pioneer deh-p3630 MP instalare subwoofer AJUTOR!!!
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:13. |
- Copyright 2026 4Tuning