Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Craiova

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-07, 22:29   #61
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

deci chiar se vede foarte misto de pe unirii spore casa poporului. E poza nasoala ca stau cumva pe colt Da cu fintinile alea ai dreptate curg si e apa jegoasa in ele daca ai observat. oricum stai linistit ca nici buc nu e extraordinar. mai ales cind au bagat nu stiu ce colorant in apa de la fintini era tiganie totala )) oricum parerea mea e ca la banii care s-au cheltuit pt centrul din craiova se putea face mult mai bine si parca vad ca nu peste mult timp sparg ca s-a stricat cine stie ce conducta pe sub granitul ala )) cum se face peste tot in ro + ca mi se pare stupizenie cu desfintarea parcarii de la mercur care putea sa aduca multi bani la primarie daca nu o dadeau la arabul ala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGP0039CASA.jpg
Views:	204
Size:	925.7 KB
ID:	319753  

Last edited by ponny; 08-08-07 at 22:32.
ponny is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:38   #62
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

am auzit si eu faza cu apa colorata din Buc...da asta e...trebuia s-o incerce...imi plac luminatoarele la noi...toare si alea cilindrice si cele cu reflector...
in legatura cu granitul...dejja e ori spart/crapaatl...ori au turnat desteptii ciment pe el si s-a spoit,s-a intarit cimentul acolo....oricum...deja nu e in cea mai buna stare granitul ala...care oricum este importat din india(sper ca am retinut bine)...nu de alta...dar este mult mai ieftin cel de acolo...la noi e scumpe domne ca noi avem calitate....stupizenie...
oricum...mi se pare mare fas centrul.cred totusi ca are un mare impact asupra turistilor....sau celor care vin din alte orase..."de afara" e mishto centrul nostru...bine spus centru civic...sau cum i-au zis ei...oricum e centru civic...toata lumea sta pi shentru acum:P
oricum....toata Craiova nu se compara cu vederea aia , cu Casa Poporului capat de perspectiva...e ciudat ca nu iti dai seama de dimensiunea cladirii...poate ca asta era si ideea...cladiri mari de-o parte si de alta a bulevardului...e frumos...pentru ca distantza pana la Casa Poporului e mult mult mai mare decat pare....nais
__________________
I can do Google , me!!!
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:45   #63
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

ar putea face mult mai misto si bulevardul . au incercat ei ceva sa faca pe aici pe unirii sa scoata gardurile alea de fier comuniste. dar au scos pe o parte au pus stilpi si pe cealalta parte au uitat sa mai puna si acum masinile sint parcare prin iarba etc ,... urit. oricum in craiova ala era ultimul lucru care trebuia facut ... centrul. trebuia sa mai faca si aia pe la primarie niste banuti ) iar cu granitul il importa pt ca asta de la noi il vind la export ceva de gen. ex bucuresti au scos bordurile de granit care erau de nu stiu cite zeci de ani si au pus borduri de ciment care au garantie 2 ani aduse ghici de unde din china sint atitea care trebuie facute in orasul ala. strazile sint muci . macar alea principale sa le faca. nici in buc nu-s strazile brici dar majoritatea alora principale sint bune. oricum la capitolul strazi e haos in toata ro. am fost acum 2 sapt in germania si am mers pe undeva pe la tara printre tarlale si crede=-ma ca era drumul fara nici o crapatura si in stinga si dreapta aveam porumb. ghici ce merge pe drumurile alea in afara de masini ... tractoare cind se duc oamenii la arat.
ponny is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:50   #64
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

faza ku granitul nu am zis k e nasoala.e bine.spuneam k e ciudat k e mai scump la noi la ro...faza misto este cu piatra cubica...la noi este data jos...este vanduta afara,iar la Sibiu acum sunt aproape sigur ca se pune piatra cubica de la export(made in ro)...Sincer sa fiu...eu nu ma omor dupa Bucuresti...si Craiova chiar nu aare o strada buna...am vazut acum una facuta cu o luna in urma...au spart-o sa puna o gura de canal..in mijloc...canalul l-au pus...dar in jurul lui nu mai e asfalt,ci pamant....
the romanian way...
Brasov,Sibiu...alea orase
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:55   #65
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

da in partea aia mai spre vest sint strazile mai bune. in craiova centura aia e mai buna asa putin dar si pe aia sint denivelari. parca e neterminata
ponny is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:56   #66
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

parca ar mai tre sa puna o banda pe margine...centura e buna si atat...chiar m-as mira daca nu se gaseste o solutie sa puna canalizari pe centura...trebuie sa fie ceva sa mai mestereasca ei)
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 22:58   #67
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

aia de au case pe o parte si alta sa-si traga gaze apa etc ))
ponny is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:01   #68
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

Pai sa shtii...oricum pe acolo nu sunt gaze si nici apa nu cred))>...oricum cred ca raspunsul la intrebare nu poate fi gasit in nici una din variatele date aici...poate nu shtii cum "s-a lucrat" la centrul nostru...
un prieten de-al meu a venit din sua si a filmat intr-o dimineatza (pe la 10!!!!) cum se muncea...si nu era nici canicula...toti dormeau...de aceea...centrul asta de fapt nici nu e terminat...mai sunt unele retushuri...oricum "se lucreaza" in prezent)
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:04   #69
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

si nu o sa-l termine niciodata . oricum nu ma mai consum cu lucruri de genul : dorm muncitorii si nu muncesc. ca asta e peste tot in ro. mai avem mult timp sa ajungem macar ca ungurii. nu ma gindesc cite sute de ani sa ajungem ca nemtii .
ponny is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:05   #70
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

)...eu chiar cred ca aici la Oltenia e cea mai grava situatie...oricum imi planuiesc sa fug cat de curand...
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 23:13   #71
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

eu am plecat de ani de zile si bine am facut ... n-am avut nimic de pierdut
ponny is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 11:42   #72
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

Din cate am inteles...eshti la Bucuresti...eu tot acolo o sa plec...sau o sa vin...in toamna asta...Imi e asa putin frica,doar incep o viatza noua...in mare parte...sper ca o sa mearga...
dinteus is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 02:07   #73
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

Quote:
Originally Posted by dinteus View Post
...Mie ...sincer sa fiu...mi se pare un centru foarte chicios...adica..are si partile lui bune...lampile...ceasurile...si sunt sigur ca mai sunt cateva...
Dar in rest e plin de fantani facute parca pe vapor...cu metode "ingenioase" totally made in Romania...1000 de de led-uri la fantanile alea de te doare capul...Dar e si o schimbare in bine...led-urile s-au cam stricat si acum apa are numai o culoare...
Alta problema....fantanile astea "super tari" dau pe-afara...nici una nu functioneaza cum trebuie...si cand zic nici una vb serios...
Singura fantana frumoasa mie sincer mi se pare cea de la Ciuperca...dar si cu aia e o mare problema...nu cu fantana in sine,trecand pe langa faptul ca si aia cam "da pe dinafara"...dar...poate ca nu shtiatzi ca fantana care era initial la ciuperca...CIUPERCA in sine...era monument national...ocrotit etc...Oamenii si-au "amintiti" abia dupa ce au dat-o jos in mii de bucatzele...
Asa ca...ma baietzi...nu mai zicetzi de centrul nostru...normal...are elemente bune...noi...in regula...dar are multe elemente de chici...foarte multe...Oricum...trebuia facut ceva cu centrul nostruu...se putea si mai rau...dar va garantez eu ca nu e cel mai frumos centru....nicidecum!!!!Sper k nu va suparatzi pe mine,dar cred ca pana si Bucurestiul are centru mai mishto...privind de pe nush ce bulevard spre Casa Poporului ai o super vedere de pici...(pe timp de noapte)...etc etc....
p.s. Am facut la un moment dat o luicrare despre noul nostru centru GRI...lucrare foarte apreciata de catre un mare profesor de la Bucureshti...fiind desigur singura mea lucrare buna .... since ever...
Sper k nu v-am suparat...astept cu nerabdare sa vbim despre super orasul nostru...)


fiecare cu gustul lui Craiovene ! nu pot sa fiu de acord cu parerea ta ! .... Ce poate fi mai frumos in plin centru decat niste fantani care pe timpul verii sa te racoreasca , vrei verdeata dute in parc , vrei monumente statui ... dute in parcul de la teatru ! Vrei fantani simple fara lumini ?? crede=ma ca te-ai plictisi imediat daca ai vedea doar apa tasnind .... asa cu lumini e super ideea si nu e deloc kitch ! Nu degeaba vin multi din alte judete seara ca sa admire centru .... !
O singura fantana are probleme cu orientarea jetului de apa , restul dau pe langa doar la VANT ! - uitete mai atent !

Sincer seara sa asculti vivaldi sa vezi culorile proiectate in apa , sa auzi si apa curgand .... sa mai stai si cu gagica de mana .... e mult mai frumos decat sa te uiti la niste statui , monumente .. sau ce ai prefera tu !


Eu vad centrul craiovei ca un loc de relaxare cu prietenii/ prietena !

tot timpul o sa apara un giga contra ... anytime/anywhere - cum zicea Andrei !
__________________
NU MAI ESTE VALABIL
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 02:08   #74
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

Quote:
Originally Posted by ponny View Post
da in partea aia mai spre vest sint strazile mai bune. in craiova centura aia e mai buna asa putin dar si pe aia sint denivelari. parca e neterminata
tu vorbesti din carti ? unde dreaq ai vazut tu denivelari ... ca e ca=n palma centura ! eu o fac zilnic cu motoru !
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 02:55   #75
dinteus

Stage 5
 
dinteus's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 300
Default Re: Craiova....santier sau mina de aur?

Vialy...vecine...sau sa iti zic si eu tot craiovene?))...
Despre centrul nostru am facut,dupa cum am mai spus,o lucrare.Din nimereala aceasta a ajuns la unul dintre cei mai buni arhitecti urbanishti de la noi(noi reprezentand Romania).In lucrarea asta am zis in mare parte de rau.Si dupa cum am spus,lucrarea a fost cea mai buna lucrare a mea (since ever).
Chestia cu fantanile este total relativa.Atata timp cat nu shtii cum trebuiau sa se comporte fantanile alea,eu vorbesc degeaba.Ele sunt acum ceva intre home made si ultra mega super profesional realizate)...
Sa iti zic si ca vicepresedintele Ordinului Arhitectilor imi da dreptate?...
Singurul lucru 100% bun care a fost facut mi s-a parut refacerea pasarelei (restaurarea?) ce uneste biserica din fatza de la Colegiul Carol si blocul turn,cel din fatza de la Proiect,la parterul caruia se afla sediul ACR. Parcarea aia mi se pare chiar misto. Oricum tu shtii mai bine ca era mare nevoie de o parcare in zona.Desi asta e micutza...e mult mai bine decat deloc.Si arata bine,mai ales noaptea.
Cu fantanile...inca o data iti zic...nu functioneaza cum trebuie!!!!Am date de la oameni care se pricep(inclusiv consilieri locali)...
Daca sunt din Craiova nu inseamna neaparat ca trebuie sa laud orasul asta.
Recunosc necesitatea centrului astuia...dar se putea si mult mai bine,asa cum se putea si mult mai rau...
p.s. Mishto Kawa...
Al tau vecin de cartier,eu...
dinteus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -