Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-10, 15:50   #1876
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

mai multe detalii si poze despre accidentul de pe varianta:

http://www.adevarul.ro/locale/cluj-n...326967938.html
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 16:05   #1877
many-CST

Stage 4
 
many-CST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 193
Default Re: Accidente

Voi ce i-ati face la bighidiu asta care omoara un om care poate mergea acasa dupa o zi obositoare de lucru??? ..... Sau defapt nici macar akasa nu a ajuns!!!! Io mor cand vad accidente dinastea care se intampla din vina unor handicapati si aia nu patetesc nimic!!!
__________________
Ford Fiesta MK2 - rally edition (wannabe) )
https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...sta-1-6-a.html
many-CST is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 18:54   #1878
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: Accidente

Naspa, dar adevarul e ca am vazut si multi co-forumisti care crosetau traficul pe varianta. Macar de-am invata ceva din asemenea tragedii
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 19:01   #1879
Dementor

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 291
Default Re: Accidente

nu vreau sa acuz pe cineva dar si eu am stat intr-o seara in benzinaria aia de pe varianta si mam uitat cam jumate de ora cum se circula pe acolo si sincer... cam asa e cum zice jmf.
Dementor is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 19:36   #1880
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vladigrec View Post
Dupa parerea mea, in majoritatea cazurilor pietonii au o vina de 90% deoarece am vazut de multe ori ca multi si mai ales oamenii varstnici nu se asigura cand trec daca vad o trecere de pietoni si se arunca numai pe ea !!! Ar trebui facuta o campanie !!!
Oamenii varstnici care trec fara sa se asigure sunt doar 5% dintre pietoni. Gandeste-te putin, cati trec regulamentar... nu exagera. Pe de alta parte, as vrea sa vad, cati soferi respecta regulamentele in situatiile cand se intalnesc cu pietoni. In primul rand sa clarificam, ca in acest oras nimeni nu circula cu 50. Doar daca este incapabil sa conduca. Apoi, sa vedem, cati soferi REDUC VITEZA la indicatorul "trecere de pietoni". Apoi, sa vedem cati soferi se opresc cand cineva trece strada pe loc marcat. Apoi, sa vedem cati soferi trec pe ROSU, punand in pericol pietonii care trec pe VERDE.
Soferii creeaza sute si mii de situatii periculoase intr-o singura zi in totaliate, si cand se-ntampla un accident, unii isi dau drumul la gura... "pietonii sunt de vina ca am vazut un mos ca a trecut strada fara sa se asigure"

Ar trebui ca trecerile de pietoni sa fie ridicate 10cm, ca in unele tari...

Last edited by di48lo; 01-09-10 at 19:40.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 20:19   #1881
vladigrec

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 870
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by di48lo View Post
Oamenii varstnici care trec fara sa se asigure sunt doar 5% dintre pietoni. Gandeste-te putin, cati trec regulamentar... nu exagera. Pe de alta parte, as vrea sa vad, cati soferi respecta regulamentele in situatiile cand se intalnesc cu pietoni. In primul rand sa clarificam, ca in acest oras nimeni nu circula cu 50. Doar daca este incapabil sa conduca. Apoi, sa vedem, cati soferi REDUC VITEZA la indicatorul "trecere de pietoni". Apoi, sa vedem cati soferi se opresc cand cineva trece strada pe loc marcat. Apoi, sa vedem cati soferi trec pe ROSU, punand in pericol pietonii care trec pe VERDE.
Soferii creeaza sute si mii de situatii periculoase intr-o singura zi in totaliate, si cand se-ntampla un accident, unii isi dau drumul la gura... "pietonii sunt de vina ca am vazut un mos ca a trecut strada fara sa se asigure"

Ar trebui ca trecerile de pietoni sa fie ridicate 10cm, ca in unele tari...
Stai putin, una la mana nu am avut nici un astfel de incident, doi la mana, da, 5% trec pe trecere, restu pe unde apuca chiar daca unii abea se misca. Daca e trecere nu inseamna ca poti trece cum te taie capul.
vladigrec is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 20:23   #1882
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vladigrec View Post
Stai putin, una la mana nu am avut nici un astfel de incident, doi la mana, da, 5% trec pe trecere, restu pe unde apuca chiar daca unii abea se misca. Daca e trecere nu inseamna ca poti trece cum te taie capul.
Nu voi continua discuta asta, ca sa nu se dezvolte o cearta. Da, intr-adevar sunt multi care trec neregulamentar, dar am vrut sa va ganditi (nu numai tu) un pic, cate soferi conduc "cum apuca ei". Avand permis de conducere nu inseamna ca poti conduce cum te taie capul.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 20:55   #1883
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...-ranite-92178/ - Rascruci

http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...a-metro-92166/ - Metro

Acuma imi dau seama ca nu avem destule radare si politie. Radarele stau de obicei in Floresti si Jucu pe rutele unde au fost accidentele de mai sus, cum au trecut zebzecii de radare ii si dau in gura si calca oameni. Poate ar trebuii o camera radar la fiecare iesire si intrare in localitati, si intre, radare mobile.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 21:52   #1884
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

Nimeni nu zice ca soferii nu incalca legea ) vai de mine. Ce vreau sa spun e ca o campanie de sensibilizare a pietonilor ar fi foarte utila. Eu, si probabil multi dintre voi, nu o sa fiu niciodata lovit pe trecerea de pietoni. De ce? Pentru ca tin la viata mea, si pentru ca stiu ce inseamna sa fi sofer, si stiu cum reactioneaza un sofer la o trecere de pietoni. Normal ca imi pun piciorul in fata, si intru pe trecere, ca altfel nu as mai trece niciodata, dar nici nu ma bag ca bizonul! pana cand sunt 100% sigur ca masina poate opri nu trec. Sau, daca vad ca e o singura masina pe tot drumul, si in spate nici dracu, nu ma bag in fata lui ca sa opreasca la limita cand dupa aceea e tot drumul liber. Reguli simple, reguli pe care un om care constientizeaza le respecta, si care nu cred ca trebuie explicate aici, pentru ca sunt sigur ca majoritatea de aici faceti asa, dar exista o categorie care nu are treaba cu condusul deloc (se mentionau batranii anterior... copii cu capul in nori.. etc) si catre acestia ar trebui indreptata o campanie care nu sa "le deschida ochii".

Ganditi-va cand treceti o cale ferata. TOti ne oprim si ne uitam foarte atenti dupa tren chiar daca nu e lasata bariera. Pentru ca stim ca in eventualitatea unui incident am belit-o... eh asa trebuie sa stie si pietonii, ca nu pot sa isi lase viata pe mana unui bat cu un semn pe el!

Last edited by RA_2fast4u; 01-09-10 at 21:55.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 03:19   #1885
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: Accidente

"Radarele stau de obicei in Floresti si Jucu pe rutele unde au fost accidentele de mai sus"

Cel putin cu Florestiul nu-s de acord. Stau de obicei dupa curba de la indygo, ascunsi dupa ceva camion parcat pe-acolo. Pericol in curba aia = 0, nu stiu sa fi fost vreun accident. Deci stau sa "te prinda".

Ar fi bine daca ar mai sta la muzeul apelor (nu i-am mai vazut demult, probabil se semnalizau soferii si nu "incasau" nimic), fiindca asa ar avea efect dublu: trecerea de pietoni de la metro si trecerea de la biserica, ambele cu accidente la activ.

Pe de alta parte, am patit sa stau la trecere in Floresti, seful de post de cealalta parte si sa astept 5 minute sa ma lase careva sa trec. El observa traficul...impasibil
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 11:13   #1886
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Eu, si probabil multi dintre voi, nu o sa fiu niciodata lovit pe trecerea de pietoni. De ce? Pentru ca tin la viata mea, si pentru ca stiu ce inseamna sa fi sofer, si stiu cum reactioneaza un sofer la o trecere de pietoni...
Intr-adevar, toata lumea trebuie sa aiba grija de viata lor, dar soferii au o responsabilitate in plus fata de pietoni. A conduce este un privilegiu. Privilegiile sunt legate cu responsabilitate. Circuland cu 10-20 de ori mai repede si avand o greutate de 15 de ori ca un pieton, SOFERUL esti responsabl si pentru siguranta PIETONILOR. Cei care au dezvoltat regulile erau constienti despre acest fapt, de aceea au admis o vieza de numai 50 kmh, si obliga reducerea vitezei la treceri de pietoni (si nu numai). Astfel se poate evita o acrosare chiar daca un bizon trece srada. De aceea ai nevoie de permis ca sa conduci un autovehicul, pentru ca trebuie sa fii calificat pentru a nu pune in pericol mediul. Majoritatea oamenilor in tara noastra nu o sa inteleaga acest lucru niciodata, pentru ca nu au fost educati, nu stiu ce inseamna ordinea si respectul. Pentru ei a circula cu masina inseamna numai privilegiu, si cred ca tot mediul trebuie sa le acorda prioritate, unii chiar circula cu viteza marita ca sa nu poate opri in siguranta, si asa scapa de acordarea prioritatii.. pana cand un alt bizon ca el trece strada.
Daca bizonul este needucat si nepasator, nu se poate face nimic... pe de alta parte, are si el dreptul de a trai, fiind dobitoc nu iti da drept sa-l nenorocesti, pentru ca nu ai avut rabdare sa circuli cu 50. Daca un bizon este acrosat pe trecerea de pietoni (!), inseamna ca si soferul era bizon.
Deci soferii au obligatia de arespecta legea, si daca as face-o, asta ar fi de ajuns, nu ar fi necesar o campanie (inutila) pentru pietoni (pentru ca bizonilor nu ar fi de ajuns nu numai o campanie, dar nici o bataie ca sa inteleaga).
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 07:20   #1887
Dolce CST
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,263
Member of:
[4Rally]
[VW]
Default Re: Accidente

http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...aciului-92490/
Dolce CST is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 14:03   #1888
friky

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 622
Default Re: Accidente

http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...aktiker-93119/

cam slabut articolul, era mai ok cu mai multe poze...
friky is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 22:14   #1889
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by di48lo View Post
Oamenii varstnici care trec fara sa se asigure sunt doar 5% dintre pietoni. Gandeste-te putin, cati trec regulamentar... nu exagera. Pe de alta parte, as vrea sa vad, cati soferi respecta regulamentele in situatiile cand se intalnesc cu pietoni. In primul rand sa clarificam, ca in acest oras nimeni nu circula cu 50. Doar daca este incapabil sa conduca. Apoi, sa vedem, cati soferi REDUC VITEZA la indicatorul "trecere de pietoni". Apoi, sa vedem cati soferi se opresc cand cineva trece strada pe loc marcat. Apoi, sa vedem cati soferi trec pe ROSU, punand in pericol pietonii care trec pe VERDE.
Soferii creeaza sute si mii de situatii periculoase intr-o singura zi in totaliate, si cand se-ntampla un accident, unii isi dau drumul la gura... "pietonii sunt de vina ca am vazut un mos ca a trecut strada fara sa se asigure"

Ar trebui ca trecerile de pietoni sa fie ridicate 10cm, ca in unele tari...

daca ar ridica 10cm ar trece doar cei cu carutele si loganurile . ...

tot vorbesti prostii... sa se uite si pietonii, trec pe unde i apuca si pe trecerea de pietoni, cu capu in fata ca bou, fara sa se uite macar stanga dreapta, is incompetenti si pietonii, si soferii!!! dar nu doar soferii!!!
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 22:30   #1890
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by roby200687 View Post
daca ar ridica 10cm ar trece doar cei cu carutele si loganurile . ...

tot vorbesti prostii... sa se uite si pietonii, trec pe unde i apuca si pe trecerea de pietoni, cu capu in fata ca bou, fara sa se uite macar stanga dreapta, is incompetenti si pietonii, si soferii!!! dar nu doar soferii!!!
Eu zic ca e numai vina pietonilor! De ce le trebuie sa treaca strada? Sa ramana pe partea pe care s-au nascut, adica la spital, si doar cei care s-au nascut in masini, sa aiba prioritate tot timpul.


Daca s-ar circula normal si nu s-ar preface toti soferii ca sunt grabiti, nu ar fi lovit nimeni pe trecerea de pietoni, prin simplul motiv, ca trecerile de pietoni sunt puse in zone cu limite de viteza de 50 kmh sau mai mica, iar la 50 kmh poti opri la oricine e pe trecere. Nu e vina pietonilor ca nu au facut scoala de soferi, sa stie cum gandeste un sofer grabit. Si chiar daca pietonii SE UITA dupa masini, si trec numai cand sunt oprite masini sa le dea prioritate, tot se gaseste un tampit sa ii ia pe capota (ex. accidentul de la biblioteca cu BMW-ul si fetitele). Hai sa zicem, ca si pietonii sunt vinovati, cand sunt beti si cad in strada sau traverseaza in fuga prin loc nepermis, dar cat timp sunt pe trecere, eu consider, ca orice accident este din vina soferului.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -