Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-05, 22:11   #946
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

da' ce ai facut?
tekno is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 18:38   #947
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

poi am fost la nicula
si veneam spre casa
cand am iesit de pe drumu de nicula spre cluj..la vreo 15-20-30 de metri este o trecere de pietoni
am oprit am lasat sa treaca apoi mi`am vazut de drum
la vreo 50-100 de m de trecerea de pietoni era nenea politaiu
mi`o facut semn
am oprit
s`o dus in dreapta s`o uitat l gume, s`o dus in stanga la fel fata spate
apoi sa ma dau jos din masina
i`am zis ca nu
sa`i dau actele, i`am dat actele apoi ca sa`l insotesc la masina
i`am zis ca in regulament nu scrie niciunde ca trebuie sa ma dau jos din masina si sa`l insotesc pe el la masina lui.
am stat 5 minute 10, am fumat 2-3 tigari pe urma m`am dat jos sa vad ce masa face
ma astepta sa semnez procesu verbal
ca am ceva de comentat?
ma, recunosc si eu ca cauciucu din dreapta era panza...da era ala de rezerva ca am facut pana inspre gherla

ma rog...semnez cacatu ala de proces verbal si imi retine talonu
ii logic sa`ti retina talonu in stfel de situatie?
am fost azi pe albac sa depun cacaturile alea...si surpriza
ca ei nu primesc ci sa ma deplasez personal s-o depun la ei
cum sa procedez? ii dau in judecata?
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 19:15   #948
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

mno da-o-n ****, ashtia or fo gunooie ca or vazut ca nu ii ascultz... ca asha se intampla deobicei...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 20:29   #949
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default

aici cam ai muscat-o.... daca nu ma inseala cunostintele, agentul de politie nu este in masura sa faca constatari legate de starea tehnica a masinii. in cazul de fata trebuia sa cheme un echipaj RAR sa constate starea tehnica a masinii si in functie de ce constatau ei sa decida daca sa iti retina talonul sau nu. scuze daca am dat-o in aberatii, da yo asa stiu ca trebuie IN MOD NORMAL sa se procedeze.

macar dovada pentru retinerea talonului ti-o dat?
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 20:40   #950
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

mdea, mi`o dat dovada, asa stiam si eu agentul de politie n`are voie sa te opreasca in mers decat daca te`o prins asupra fapte, infractiune, sau ce neregula ai comis
oricum el nu era abilitat sa decida starea gumelor mele, si daca ii panza, sarba sau crampoane de iarna.
pt chestia aia ...nu pt amenda, acolo sa zicem ca o procedat corect il dau in judecata pentru retinerea de talon.
mi`o impus sa`mi cumapr cauciucuri noi, numa cu factura cauciucurilor mi se elibereaza talonu si trebuie sa ma deplasez persoanal la masa`n ..... in gherla
da`l dau in judecata, da cum mama masi merge asta, dupa ce`mi retine talonu tot eu sa ma duc sa mi`l recuperez?
m`am dus pe albac ..si le`am zis si o zis ca ma duc la gherla dupa el, si am intrebat cum adica sa ma duc acolo, nu`i normal sa vina?
poi c`o fi c`o pati, dar daca vreau talon ma duc acolo.
ii normala treaba asta?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 21:07   #951
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

esti in romania,deci orice e posibil....despre faza cu luatul talonului are voie sa ti-l ia daca constata nereguli la masina , in cazul de fata ,adika cauciuc uzat poate sa il ia fara sa fie nevoie de un echipaj de la rar....daca bine tin eu minte in regulament zice ca iti retin talonul pana cand remediezi problema si faci dovada ca ai remediat-o, in cazul de fata sa schimbi cauciucul/cauciucurile uzate , si sa mergi sa le arati pe masina ca le-ai schimbat, nu ar trebui sa ai nevoie de chitante si alte chestii de genul, fiindca tu poate aveai alte caucicuri si blablabla.... dar talonul normal ar trebui sa ti-l trimita in cluj...asta daca stiu eu bine....fiindca se trimite in localitatea/judetul unde e inmatriculata masina....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 21:08   #952
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default

prin ce ti-a impus sa-ti cumperi gume noi? ti-a scris pe procesul verbal ca pana nu-i duci factura la gume noi nu iti da talonul?


Quote:
Originally Posted by \"WannaDie\"
esti in romania,deci orice e posibil....despre faza cu luatul talonului are voie sa ti-l ia daca constata nereguli la masina , in cazul de fata ,adika cauciuc uzat poate sa il ia fara sa fie nevoie de un echipaj de la rar....daca bine tin eu minte in regulament zice ca iti retin talonul pana cand remediezi problema si faci dovada ca ai remediat-o, in cazul de fata sa schimbi cauciucul/cauciucurile uzate , si sa mergi sa le arati pe masina ca le-ai schimbat, nu ar trebui sa ai nevoie de chitante si alte chestii de genul, fiindca tu poate aveai alte caucicuri si blablabla.... dar talonul normal ar trebui sa ti-l trimita in cluj...asta daca stiu eu bine....fiindca se trimite in localitatea/judetul unde e inmatriculata masina....
vorba vine ca orice-i posibil... numa ca eu nu stiam ca la politie se fac cursuri legate de uzura materialelor...


cel mai bine e sa vorbesti cu un avocat... acolo gasesti cea mai buna parere.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-05, 08:33   #953
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

o zis ca trebuie sa`i duc factura cu cauciucuri cumparate, pe numele meu, sau a lui taicami`o, ca el ii trecut in talon, cu chitanta(cat o costat) cu dovada de la vulcanizare ca mi`au fost momtate pe masina, altfel nu`mi dau talonu
factura ca le`am luat, o am, da de la vulcanizare nu am, ca montatul si echilibrate erau gratuite si incluser in pret ase ca...hehe am iesit mai eftin.
legat de talon, trebuia sa mi`l trimita in cluj pe albac.
chitanta trebuia sa mi`o primeasca la poarta pe albac nu s`o trimit eu in masa la gherla
eu stiu ca organu de politie nu are voie sa se pronunte cu exactitate de starea autovehiculului
trebuia sa cheme un echipaj rar sau service sa se pronunte
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-08-05, 18:46   #954
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

am fost azi pe albac...acuma vreo 2 ore si m`am dus la ghiseul pentru restituiri permise si certificate de inmatriculare
i`am aratat dovada aia.. si o zis ca aia numa dupa 3(TREI)LUNI imi este restituita!!!
o zis :apoi umbli 15 zile dupa care o tragi pe dreapta si astepti sau umbli rugandu-te sa nu te prinda\" asta o fost raspunsul cacatului ala de pe albac
cacatu ala de la gherla o zis ca maine dupamasa ii in cluj
maine insemnand m`o prins marti deci rezulta miercuri dupamasa, eu am fost azi, adica joi
dupa 50 de ore...aveau timp suficient sa`l trimita
m`oi duce si luni da chestia nasoala`i ca sambata iar ma duc la nicula, si doamne fereste sa`l vad pe ala
ca de ma opreste si`mi mai da o data amenda ca de ce nu am talon sange`l fac pe ala
maine dimineata vreau sa ma duc la un avocat(stiti unu bun si care ar putea castiga procesu? ii revine cota parte din castig...)
noah va mai tin la curent
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-08-05, 11:52   #955
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ba magazinele astia de piese auto tati au acelasi furnizor sau ce p mea ... ma face sa astept dupa o curea 4 zile ...
in fine asta e ... tekno no offence :P dapei la tati care am fost o zis pe marti dupa ora 3 ... si cred ca am fost la vreo 5 sau 6 magazine ...
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 30-08-05, 13:19   #956
andreinui

Stage 5
 
andreinui's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 378
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[TIME SQUAD]
Default

mah voi sunteti nebuni???
ti-o masurat politaiu crestele cu subleru?
daca nu de ce ti-o luat talonu? de ce i l-ai dat? de ce ai semnat procesu?
NU are voie sa iti ia talonul nici pentru toba care suna de iti muta urechile nici pentru muzica daca nu are aparat de masura!!!
daca ai semnat procesul nu mai poti sa faci nimic decat sa-l dai in tribunal si sa astepti catva ani buni sa se rezolve.
sa sti pe viitor!!!
__________________
mk4 GTI++
andreinui is offline   Reply With Quote
Old 30-08-05, 14:02   #957
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ZanDer\"
ba magazinele astia de piese auto tati au acelasi furnizor sau ce p mea ... ma face sa astept dupa o curea 4 zile ...
in fine asta e ... tekno no offence :P dapei la tati care am fost o zis pe marti dupa ora 3 ... si cred ca am fost la vreo 5 sau 6 magazine ...
daca nu ai aflat inca... se colaboreaza :P
+ ca motoru' tau ii destul de rar, nu se prea cer piese la el... deaia nu prea tzine nimeni pe stoc cureaua respectiva :P amin
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 30-08-05, 20:15   #958
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

deci, n`am stiut cum sta treaba cu procesu verbal si cu talonu
am fost luni pe la 2 pe albac dupa talon, o zis ca`i in cluj da nu`l vad pana nu ma duc la un atelier de itp si sa vada aia daca am repediat situatia
si eu stiam ca nu se i`a talonu da atuncea n`am stiut
si ma si grabeam, ghinionu meu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 30-08-05, 22:50   #959
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"tekno\"
Quote:
Originally Posted by \"ZanDer\"
ba magazinele astia de piese auto tati au acelasi furnizor sau ce p mea ... ma face sa astept dupa o curea 4 zile ...
in fine asta e ... tekno no offence :P dapei la tati care am fost o zis pe marti dupa ora 3 ... si cred ca am fost la vreo 5 sau 6 magazine ...
daca nu ai aflat inca... se colaboreaza :P
+ ca motoru' tau ii destul de rar, nu se prea cer piese la el... deaia nu prea tzine nimeni pe stoc cureaua respectiva :P amin
am aflat si io intre timp ca ii cam rar ... lasa asta e ... macar mere bine :P da ii bine intr'un fel ca comp de la motoru alalalt potrivesc la asta ...
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 31-08-05, 09:25   #960
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

Vand autoturism Fiat Polski, an fabricatie 1988,cu 2 usi, culoare alb. Motor pe benzina, capacitate cilindrica 650 cmc, viteza maxima 100 km/h. Transmisia manuala, 4 viteze, tractiune spate. Consumul: urban 5 (l/100km), extraurban 3 (l/100km), mixt 4(l/100km) instalatie audio originala. Masina poate fi vazyuta in Cluj-Napoca. Pret 700 euro.
Judet: Cluj Oras: Cluj-Napoca
Modificat: 0 Vizualizat: 237
Comentarii: 0 Vezi...
Email: onixro@personal.ro
Telefon: 0745520124
Data: 24-08-2005 20:03
Urmareste acest anunt
era aci o tipa interesata de un fiat din asta, noah...ii de vanzare, si si in lcuj :d
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -