Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-11, 22:02   #151
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Sau sa ti le faci singur....e o idee si mai buna....asta daca ai resursele , posibilitatile, si cunostintele
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 11:44   #152
Aiftimoaie ANREI

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 73
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Ce unghi de cadere negativ pe fata as putea sa scot cu flansele m3 ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	suspension_e36_m3_1996-1999_front_upper_strut_mount_bearing_31332227897_1.jpg
Views:	68
Size:	33.0 KB
ID:	2245110  
Aiftimoaie ANREI is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 11:58   #153
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

) Nu pot sa cred ceea ce vad. Man...am vrut sa iti spun si de flansele de M3...dar am zis sa nu te trimit pe un drum, din start, gresit (in viziunea mea)...care mai si costa pe deasupra.

Acele flanse de m3...sunt excentrice, da, iti ofera un unghi negativ (nu stiu cate grade poti sa scoti din alea dar fie)...+ tind sa cred ca ele nu pentru asta au fost gandite (drift)...si nu cred ca vrei unghi negativ insesizabil...adica tu vrei sa se vada la ochi ca sunt / \ << asa rotile, nu?

Cum ziceam...nu cred ca au fost facute pentru asa ceva...iar cu banii care ii dai pe flansa si putin research, ajutat de un mester bun...cred ca poti sa'ti faci tu niste topmounturi.

Sau uite...anul trecut in iarna...am ajuns dupa frana de mana la Exelixis si iam intrebat si de topmounturi D2...erau 100e bucata la acea vreme...si mai erau si D2 (si bine stim ca toata lumea e OMAGAA cand aude "d2")...point is...sigur poti gasi niste topmounturi (pe ebaY) mai ieftine care sa te ajute...dar cum au zis si Cata mai sus...fara un coilover nu poti face mare branza cu topmount + arc gros k atinge...

Dar o treaba nu inteleg...de unde atata dorinta pentru camber ieftin?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 15:10   #154
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Cel mai ieftin - taiati oalele cu flexul si mutati-le mai incolo.
sau iti iei unele mai ieftine si modifici una alta
http://www.compbrake.co.uk/Suspensio.../prod_945.html
sau cumperi pillowballu' singur si-l sudezi tu
sau inlocuiesti bucsa de sus cu una din metal cu rulment si prelungesti bascula
sau vorbesti cu Mishu din Bucuresti sa-ti faca unele mai ieftin
sau cumperi unele second hand
sau cumperi toata suspensia second hand, mai gasesti cioace
sau poti schimba masina cu una care este echipata cu coilover
sau iei una de nissan de pe ebay pt ca sunt ieftine si multe si o pui la bimmer (parca de bmw era vorba?)

ce sa plictiseste unii mancatiaj
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 15:16   #155
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Quote:
Originally Posted by Aiftimoaie ANREI View Post
Ce unghi de cadere negativ pe fata as putea sa scot cu flansele m3 ?
si acum pe bune, astea negativeaza destul de mult dar n-o sa-ti iasa ambele la fel daca n-ai bascule reglabile.
Sfatul meu e sa-ti cumperi unele reglabile.(top mounturile)
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 23:30   #156
Aiftimoaie ANREI

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 73
Default Re: Preparare masina pentru drifting

top mount-urile de la nissan merg la bmw e36 ! ? nu prea cred da ma rog. lamuritima !
va rog!
Aiftimoaie ANREI is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 13:18   #157
240sx

Stage 4
 
240sx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 210
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Quote:
Originally Posted by Aiftimoaie ANREI View Post
top mount-urile de la nissan merg la bmw e36 ! ? nu prea cred da ma rog. lamuritima !
va rog!

NU! ....



http://www.ebay.co.uk/itm/Camber-Pla...ht_1702wt_1344
240sx is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 21:14   #158
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Fratele meu....daca vrei sa faci modificari, si nu ai cunostintele necesare, mergi la cineva care stie sa le faca....nu incerca sa faci lucruri care te depasesc, ca nu ai sa reusesti. Inteleg , ai vazut peste tot unghi negativ pe fata, respectiv spate, dar ai idee macar pt ce anume sunt unghiurile alea, sau cu ce te-ar ajuta?....bineinteles asta in cazul in care vrei sa le faci asha de amorul artei, pt. "Stance", dar si in cazul asta, nu se fac asa la nimereala. Daca vii pe forum si te astepti ca cineva care s-a chinuit sa invete, si sa construiasca anumite chestii, sa iti dea detailat tehnici si metode de realizare a ceea ce vrei tu, te inseli. Din ce am vazut , Razvan DOi, a oferit explicatii cam la toate metodele posibile de realizare, acum depinde de tine sa te apuci de sapat pe net via "GUGAL" si sa vezi care metoda ti se potriveste mai bine, atat tehnic cat si material.
Sper sa nu o iei in nume de rau ceea ce am scris.
Multa bafta, si asteptam noutati pe parcurs ce te hotarasti cum vrei sa abordezi problema.
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 12:47   #159
Aiftimoaie ANREI

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 73
Default Re: Preparare masina pentru drifting

nu va suparati incerc sa invat totul, dar la 15 ani ai mei pe langa 32 ai tai parca ceva nu e bun ! eu zic ca pentru varsta mea stiu destule pentru drift si ok mai am multe de invatat ! vreau sa invat ! ok inteleg ca aceste chestii se invata in practica ! am intrebat asa deoarece cineva a spus ca merg si alea de pe nissan !ceva de genu a spus ! ce ati spus dumneavostra nu o iau ca rau dimpotriva o iau ca pe o incurajare !
Aiftimoaie ANREI is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:24   #160
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Quote:
Originally Posted by Aiftimoaie ANREI View Post
nu va suparati incerc sa invat totul, dar la 15 ani ai mei pe langa 32 ai tai parca ceva nu e bun ! eu zic ca pentru varsta mea stiu destule pentru drift si ok mai am multe de invatat ! vreau sa invat ! ok inteleg ca aceste chestii se invata in practica ! am intrebat asa deoarece cineva a spus ca merg si alea de pe nissan !ceva de genu a spus ! ce ati spus dumneavostra nu o iau ca rau dimpotriva o iau ca pe o incurajare !
chiar nu m-am uitat la varsta, si nu e nevoie sa folosim persoana a 2-a plural in cazul meu . E incurajator faptul sa stii, ca un "pusti" de 15 ani, e interesat de mult mai mult decat "torn un v8 in BieMVieu meu, shi fac Drift", fata de multi altii , mult mai inaintati in varsta, si cu pretentii de soferi atotstiutori, si "Chiloti" care nici macar nu stiu sa deosebeasca "Geanta" de "Janta".
Btw....flansele de Nissan se pot pune pe BMW, numai ca ai nevoie de alte gauri, nu merg Plug&Play. ASa e la noi la romani, achizitionezi ce gasesti si ce poti, si apoi adaptezi . Vezi ca sunt niste top-mount-uri reglabile ieftine (de astea am si eu) , pe Ebay. Le vand niste polonezi. http://www.ebay.de/itm/Camber-Plates...item336e98b481
Te ajung 100 euro aduse acasa. Nu sunt D2Racing, dar isi fac treaba
Multa bafta...
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:41   #161
Aiftimoaie ANREI

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 73
Default Re: Preparare masina pentru drifting

pentru o investitie de inceput cred ca ar fi o varianta aceste top mount dar stiti cumva ce unghi dau ?


de vanzare : atv https://forum.4tuning.ro/473-atv/2922...ml#post4755382
Aiftimoaie ANREI is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:43   #162
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Cred ca un maxim de -4 grade, si bineinteles +4 grade, depinde in ce pozitie il reglezi....dar pe noi ne intereseaza unghiul negativ....right? Nu uita ca e nevoie de o suspensie tip coilover pt. asta, arcul standard este mult prea mare....nu cred ca ajungi nici la -2 grade cu suspensia stoc (eu nici macar nu am incercat cu suspensia stoc, mi-am construit din prima coilover).
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 22:49   #163
Aiftimoaie ANREI

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 73
Default Re: Preparare masina pentru drifting

da asai ! sper ca ingermania sa gasesc niste coilover la pret mai mic si sa ies cu un 500 euro cu tot ! daca stiti niste suspensii coilover spuneti nu ezitati !
Aiftimoaie ANREI is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 05:13   #164
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Vand Bmw e3o Drift Car.
Pana in Ianuarie pretul masinii scade la 25oo E. Urgent Criza.
Hai care te fac drifter. :P
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 12:34   #165
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Preparare masina pentru drifting

Quote:
Originally Posted by Aiftimoaie ANREI View Post
top mount-urile de la nissan merg la bmw e36 ! ? nu prea cred da ma rog. lamuritima !
va rog!
nu merg bolt on dar daca modifici destul, merge aproape orice pe orice, iar daca bugetul este limitat e bine sa te gandesti ce poti modifica sau construi tu ca sa poti pune piesa respectiva.
Top mount-urile mele n-au nici o legatura cu E30 si totusi sunt montate pe masina si functioneaza perfect de un an.
spor
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -