Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ramnicu Valcea

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-11, 08:28   #1066
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

dupa ora 13 ne putem intalni?
dud.vl is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 09:22   #1067
Dj. Kameleon

Stage 5
 
Dj. Kameleon's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 457
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by dud.vl View Post
dupa ora 13 ne putem intalni?
pentru mine era intrebarea?baga id-ul meu sa nu spamam aici...cosmin_cameleon

Last edited by Dj. Kameleon; 20-01-11 at 09:26.
Dj. Kameleon is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 11:17   #1068
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Accident la Dedulesti in curba. Un x6 alb ( de valcea ) probabil a pierdut controlul si a intrat intr-un tir...Tirul era putin "julit" pe partea dreapta ..farul spart si cred ca putin bara , in schimb x6'le avea airbagurile sarite. Din ce am vazut din autocar , nu avea decat bara, farurile , capota lovite....nu cred sa fi ajuns pana la motor
__________________
MedLife !

318i 99' !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 11:57   #1069
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
Accident la Dedulesti in curba. Un x6 alb ( de valcea ) probabil a pierdut controlul si a intrat intr-un tir...Tirul era putin "julit" pe partea dreapta ..farul spart si cred ca putin bara , in schimb x6'le avea airbagurile sarite. Din ce am vazut din autocar , nu avea decat bara, farurile , capota lovite....nu cred sa fi ajuns pana la motor
pai si daca sunt sarite airbag-urile cum de nu crezi ca s-a ajuns la motor



Accident aseara Goranu un FIAT Punto Sporting 1.2 16V blue 6 speed gearbox (SDM) a pierdul controlul din cauza poleiului si a derapat necontrolat intr`o alta masina(nu stiu sigur ce tip)
Dupa constatare: 400 euro paguba doar fiat-ul.
revin cu detalii
dud.vl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 12:06   #1070
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

probabil senzorii sunt de vina [ de exemplu am un coleg la facultate cu un golf5, a trecut cu el peste niste fiare si i au sarit airbagurile din bord...el zice ca senzorii sunt pusi pe sasiu p'acolo pe undeva, habar n am....probabil asa si cu bmwu :P ]
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 12:12   #1071
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

FIAT Punto Sporting 1.2 16V blue 6 speed gearbox (SDM) Ce amuzant suna ) As fi fost interesat sa vad o masinutza din aia) nah..acum daca e avariata!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:29   #1072
fan3xxl

Stage 5
 
fan3xxl's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,471
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by DjRainManFast View Post
FIAT Punto Sporting 1.2 16V blue 6 speed gearbox (SDM) Ce amuzant suna ) As fi fost interesat sa vad o masinutza din aia) nah..acum daca e avariata!
RAULE!!!!!
fan3xxl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:55   #1073
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
probabil senzorii sunt de vina [ de exemplu am un coleg la facultate cu un golf5, a trecut cu el peste niste fiare si i au sarit airbagurile din bord...el zice ca senzorii sunt pusi pe sasiu p'acolo pe undeva, habar n am....probabil asa si cu bmwu :P ]
un prt tot cu un golf 5 a intrat in ultimul sens giratoriu (de la strand)
s-a spart bara si o roata si a ajuns aproape de radiator dar nu s-au declansat airbag-urile...
dud.vl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:56   #1074
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Airbagurile alea sunt si ele gandite sa sara la un anumit impact. La unele masini airbag-urile nu sar daca nu ai centura de siguranta pusa. De ce crezi ca sub inscriptionarea AIR BAG scrie si SRS ?
__________________
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:58   #1075
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by PrietenCuTine View Post
Airbagurile alea sunt si ele gandite sa sara la un anumit impact. La unele masini airbag-urile nu sar daca nu ai centura de siguranta pusa. De ce crezi ca sub inscriptionarea AIR BAG scrie si SRS ?
de ce? chiar nu stiu.
dud.vl is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:59   #1076
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

dar SRS stii ce in seamna ?!
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 00:03   #1077
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by PrietenCuTine View Post
dar SRS stii ce in seamna ?!
acum am gasit .. umfla airbag`urile instantaneu..
dud.vl is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 00:04   #1078
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

uite ce am gasit pe net:
Quote:
Pe de alta parte, exista si o latura negativa: pernele gonflabile au cauzat si accidente, chiar fatale, prin declansarea accidentala, in special daca pe scaunul pasagerului din fata a fost un copil cu varsta sub 12 ani. Declansarea se face cu viteze de cca. 300 km/h, astfel ca efectul este echivalent cu al unei lovituri brutale de pumn in plina figura.
Deci la un impact mai putin violent si fara sa porti centura de siguranta nu cred ca ai vrea sa te trezesti cu airbag-ul in m--e

E foarte important de retinut ca fiind SRS (Supplemental Restraint System) este eficient numai daca este pusa si centura!
Daca nu e pusa centura, se pot intampla doua rele:
1. Nu se declanseaza nici airbagul, ceea ce inseamna mucificare pe volan/bord/cap in parbriz/zburat prin parbriz sau geamurile laterale etc, depinde de viteza si de tipul de impact.
2. Se declanseaza oricum si airbagul, ceea ce la impact frontal sau pe-aproape inseamna risc foarte ridicat de rupt gatul (la propriu!) in zona cervicala.
Astfel incat eu consider ca nici macar nu conteaza care e comportamentul airbagului, centura este obligatorie!

Last edited by PrietenCuTine; 27-01-11 at 00:07.
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 00:05   #1079
fan3xxl

Stage 5
 
fan3xxl's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,471
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Supplemental Restraint System
fan3xxl is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 00:15   #1080
dud.vl

Stage 3
 
dud.vl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 149
Default Re: Accidente in RM. VALCEA

Quote:
Originally Posted by PrietenCuTine View Post
uite ce am gasit pe net:


Deci la un impact mai putin violent si fara sa porti centura de siguranta nu cred ca ai vrea sa te trezesti cu airbag-ul in m--e

E foarte important de retinut ca fiind SRS (Supplemental Restraint System) este eficient numai daca este pusa si centura!
Daca nu e pusa centura, se pot intampla doua rele:
1. Nu se declanseaza nici airbagul, ceea ce inseamna mucificare pe volan/bord/cap in parbriz/zburat prin parbriz sau geamurile laterale etc, depinde de viteza si de tipul de impact.
2. Se declanseaza oricum si airbagul, ceea ce la impact frontal sau pe-aproape inseamna risc foarte ridicat de rupt gatul (la propriu!) in zona cervicala.
Astfel incat eu consider ca nici macar nu conteaza care e comportamentul airbagului, centura este obligatorie!
da
ai dreptate.. daca nu ai centura sari spre parbriz cu ~100 km/h si mai vine si "ciocanul" in plina fata ala esti.. mai ales ca iti poate rupe gatu pozitia.. uraaattt..
scuzati off topic..
ON topic: avarii Fiat: capota, bara protectie, faruri stanga dreapta, aripa dreapta, usa dreapta spate -fata oglinda... cam atat
dud.vl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -