Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-08, 22:13   #946
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
te duci la judecatorie faci o cerere in 2 ex in care explici ca , contesti pv cu nr cutare seria cutare in calitate de petent pe motiv ca ... scri ce vrei si 2 copii dupa pv sau una nu mai stiu exact si o depui la registraturas parca dupa care astepti sa iti vina o citatie acasa
Corect, cu mentiunea ca la rubrica "parat" va figura organul constatator (ca sa stie instanta pe cine citeaza), iar ca sa nu lungesti prea mult procesul e indicat sa depui de prima data copie dupa toate hartiile in 2 exemplare, inclusiv procesul verbal (ca poate solicita organul constatator copie dupa intreaga actiune, si te-ai ales cu un termen in plus).
Doua aspecte importante: ai muuuuult mai putine sanse sa reusesti anularea procesului verbal, daca:
a)ai semnat procesul verbal
b)nu ai scris nimic la rubrica obiectiuni.
Temeiul juridic al contestatiei (plangerii contraventionale) trebuie sa fie unul din art. 16 - 17 din OG 2/2001 privind contraventiile, e o brosura mica de 10-20 de pagini, o gasesti la orice taraba sau la Barou sau la universitati, in biblioteci.
Poti sa chemi si 2 martori care sa sustina ceea ce spui tu. Probabil va fi chemat si martorul asistent (in cazul in care nu ai semnat).
Pentru un model de actiune, da-mi un mesaj privat si-ti trimit.
Sau ne intalnim intr-o zi si-ti dau si inelele alea, poate faci ceva cu ele (16-16.5-17, e vorba oricum de aceeasi marime).
PS: pentru plangere, ai grija sa te incadrezi in termen! Deci gandeste-te repede.
PS2: daca ai de gand sa faci plangere, NU PLATI AMENDA!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 06:50   #947
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

ok quick m-ai pus pe ganduri... cu plangerea mise parea mult mai simplu... dabia sambata seara am luat amenda am timp sa ma gandesc
de semnat am semnat , la obiectii a scris politistu ce ia zis... dar intelesesem dupa un site ca pot se depun contestatia si sa se judece in lipsa mea... si nu am de gand nici sa citez martori... nu stiu ma mai gandesc...
__________________
LUPTA si nu vei SUPRAVIETUI !!!
FUGI si nu vei avea SCAPARE!!!

Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea.....cine-i smecher si chiuleste are tot asa...

Last edited by sonykel; 03-11-08 at 06:54.
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 21:40   #948
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
ok quick m-ai pus pe ganduri... cu plangerea mise parea mult mai simplu... dabia sambata seara am luat amenda am timp sa ma gandesc
de semnat am semnat , la obiectii a scris politistu ce ia zis... dar intelesesem dupa un site ca pot se depun contestatia si sa se judece in lipsa mea... si nu am de gand nici sa citez martori... nu stiu ma mai gandesc...
Nu esti obligat sa te prezinti, insa in felul asta se va considera ca nu-ti mai sustii plangerea si va fi respinsa. De asemenea, daca pierzi, vei fi obligat sa platesti cheltuielile de judecata ale Politiei.
Ma anunti daca ai nevoie de model de plangere.
Daca mai are nevoie cineva, il pot posta aici.
Toate cele bune!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 00:51   #949
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Martorul asistent se vrea a fi martor la intocmirea procesului verbal nu martor la savarsirea contraventiei , si oricum martorii de obicei sunt cam aceashi la militie , bosket sau legitimari de nu stiu cand
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 14:00   #950
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

stie cineva unde gasesc un tester pentru un punto mk2 din 2000? inafara de reprezentanta. si eventual un service care poate sa-mi faca orice reparatie la masinuta. multumesc anticipat
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 21:12   #951
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Au tester in spate la Kaufland, putin mai spre Casa de Cultura. Nu stiu daca si pentru masina ta, dar merita incercat.
Pretul e in jur de 70 ron.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 15:08   #952
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Am cerut la militie numar patrat si nu au vrut sa imi dea ...stiti pe cineva care face placi?
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 19:50   #953
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
Am cerut la militie numar patrat si nu au vrut sa imi dea ...stiti pe cineva care face placi?
M-am interesat eu direct la Militie: daca vrei nr. patrat (doar format mare) trebuie sa aduci masina sau poze cu masina din care sa reiasa ca a fost conceput locasul numarului pentru un astfel de numar. Altfel... slabe sanse.
O excelenta idee (si eu o sa o pun in practica) ar fi sa-ti modifici suportul numarului din fibra... la mine se poate, ca este exact intre stopuri, insa nu incape numar mare
Oricum, m-am convins ca, intre numar normal si numar patrat mare, tot mai bine arata primul...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 20:57   #954
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Stie cineva care e povestea numerelor de inmatriculare care le au unele masini cu font schimbat ?(ma refer cele din cta ca in tarile civilizate[cu apa calda] se accepta astfel de model) Am intrebat pe cineva la rutiera si a spus ca sunt ilegale.. Recent mi-am inmatriculat masina definitiv, terminand leasingul si m-am interesat despre asta insa nu a stiut nimeni de el. O seara buna
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	franceplatewhite.jpg
Views:	83
Size:	35.7 KB
ID:	691928  
semjke is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 09:00   #955
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Eu stiu pe cineva care avea numere ca astea din poza si a umblat cu ele 2-3 luni si le`a dat jos , din cate am inteles au vrut sa ii ia talonul. Am vazut ca inca umbla lumea prin oras cu numere de genul asta
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 19:14   #956
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Talking Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by semjke View Post
Stie cineva care e povestea numerelor de inmatriculare care le au unele masini cu font schimbat ?(ma refer cele din cta ca in tarile civilizate[cu apa calda] se accepta astfel de model) Am intrebat pe cineva la rutiera si a spus ca sunt ilegale.. Recent mi-am inmatriculat masina definitiv, terminand leasingul si m-am interesat despre asta insa nu a stiut nimeni de el. O seara buna
te duci la politie si iti iei 2 table cu RO cam 500 de mii amandoua sau bucata .. nu mai stiu exact ...

apoi gasesti un prieten care face germania i le pui la subrat .. si ti le aduce inapoi cu caracterele de germania .. simplu

poti sa umbli cu ele ca sunt conforme cu standardul romanesc pentru ca in lege nu este specificat caracterul .. cu care este scris numarul .. dar atata timp cat placile sunt cu RO .. si nu sunt cu D sau alte tampenii cum am mai avzut prin oras nu ar avea de ce sa se ia de tine ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 21:02   #957
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

mersi frumos pt info Psycho, eu recent mi-am inmatriculat masina si am intrebat la biroul de inmatriculari si mi-au spus cei de acolo ca doar modelul asta se dau iar restul.. cu tot felu de embleme, tipuri, inscrisuri sunt ilegale.. si am auzit si persoane patite care au fost la un pas sa le retina talonul, probabil ca varianta cum ai spus-o tu e perfect valabila dar si legala
semjke is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 18:55   #958
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

salutare, are cineva idee prin constanta pe unde pot gasi un centru unde se monteaza folie auto ? ( de preferat Llumar ca am citit ca asta ar fii cea mai buna) cam cat ma poate ajunge luneta + geamurile spate, si cum se procedeaza ce acte se dau si incotro trebuie sa ma duc ? Recent am inmatriculat masina dupa sfarsit de leasing si cineva mi-a indicat ca e bine sa pun folia dupa inmatriculare. multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor
semjke is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 23:28   #959
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by semjke View Post
salutare, are cineva idee prin constanta pe unde pot gasi un centru unde se monteaza folie auto ? ( de preferat Llumar ca am citit ca asta ar fii cea mai buna) cam cat ma poate ajunge luneta + geamurile spate, si cum se procedeaza ce acte se dau si incotro trebuie sa ma duc ? Recent am inmatriculat masina dupa sfarsit de leasing si cineva mi-a indicat ca e bine sa pun folia dupa inmatriculare. multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor
Stiu mai multe locuri, insa iti recomand:
1)Margraf, pe b-dul IC Bratianu, dupa podul de butelii inca 2-300 metri spre Palas, pe partea stanga.
2)Langa spalatoria Trompi
3)La intersectia b-dului Tomis cu Aurel Vlaicu, pe diagonala cu LukOil-ul.
Toti 3 lucreaza cu folie Llumar, autorizata.
Ai nevoiede talon, mai departe se ocupa ei.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 09:56   #960
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: hai sa ne ajutam...sau nu!

Mersi frumos quick_5hifter.
semjke is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -