Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-08, 09:49   #811
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by Jok3r K10 View Post
Azi am vazut mercedes-ul cu o bucata de aripa lipsa.....se dezintegreaza pe zi ce trece....
sunt gropi pe strazile noastre .....si se pot ocoli cu mare usurinta.... dar depinde si de sofer.... k degeaba ai dita mai mercedesu....daca intri intr-o groapa cu 60 km/h...k tot reusesti s-a strici ...nu in momentul acela ...dar cu timpul ...
PS: nush ce draq se intampla la scolile de soferi ...k am obs o chestie.... incepatorii dar si cei ce au permisul de ceva timp ...franeaza cand ajung cu roata in groapa ....
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 10:14   #812
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post
sunt gropi pe strazile noastre .....si se pot ocoli cu mare usurinta.... dar depinde si de sofer.... k degeaba ai dita mai mercedesu....daca intri intr-o groapa cu 60 km/h...k tot reusesti s-a strici ...nu in momentul acela ...dar cu timpul ...
PS: nush ce draq se intampla la scolile de soferi ...k am obs o chestie.... incepatorii dar si cei ce au permisul de ceva timp ...franeaza cand ajung cu roata in groapa ....
Ehh na soferii trec prin gropi de parca nu ar fi nimic ,masinile se stica ....si la urma cine e de vina??? groapa ca era acolo nu?
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 10:21   #813
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by Jok3r K10 View Post
Ehh na soferii trec prin gropi de parca nu ar fi nimic ,masinile se stica ....si la urma cine e de vina??? groapa ca era acolo nu?
am observat si yo faza asta ..cu trecutul prin gropi...de parca nu ar exista...dar nush ce e mai ieftin....sa reduci viteza si sa treci usor in caz k nu o poti ocoli ...sau sa trec cu 40-50-60 km/h prin ele........
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 13:37   #814
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post
am observat si yo faza asta ..cu trecutul prin gropi...de parca nu ar exista...dar nush ce e mai ieftin....sa reduci viteza si sa treci usor in caz k nu o poti ocoli ...sau sa trec cu 40-50-60 km/h prin ele........
hai k va explic eu o treaba... e muult mai bine sa treci cu viteza prin ele decat sa franezi in timp ce dai in ea..deoarece se exercita o presiune f mare pe bascula..si risti sa`ti sara roata...
1..mergi linistit si eviti gropile...
2..daca mergi cu viteza..franezi inainte de a intra in groapa daca chiar nu o poti evita
3..Daca mergi cu viteza si nu poti evita groapa..franezi repede..iar daca deja ai dat cu roata in ea..nu frana in timp ce roata e in ea k risti sa`ti sara roata!
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 13:56   #815
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Acum depinde de situatie...daca treci cu 70-80 km/h peste o groapa de 20-25cm(in diametru) nici nu o simti...da nici roata nu are timp sa copieze groapa,sare peste ea! Dar cea mai buna solutie e slalomul!
__________________
AUDIOCLASS
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 15:55   #816
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

yo am uitat sa precizez ce fel d gropi ...dar zic acuma .... ma refeream la gropile alea cum ar fi cele de pe strada Gara Veche....la piata d la 1mai.... prin gropile alea ...iti spun yo ..k nu te risti sa le iei cu viteza )
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:44   #817
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by stefan_88 View Post
yo am uitat sa precizez ce fel d gropi ...dar zic acuma .... ma refeream la gropile alea cum ar fi cele de pe strada Gara Veche....la piata d la 1mai.... prin gropile alea ...iti spun yo ..k nu te risti sa le iei cu viteza )
eu am zis in principiu... eu era sa o patesc sa`mi sara roata..si acu is cu ochii in 4..crede`ma...k am trecut prin ceva f nasol...am mers cu bascula rupta...si ..oricand putea sa`mi pice roata...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 23:28   #818
NT21ADY

Stock
 
NT21ADY's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

) ) poate omu a ajuns la concluzia ca e in plus aripa...
NT21ADY is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 08:45   #819
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Aci e problema si multora care au "bling bling-urile`n" cap.... ma refer ca vrea sa aibe nu`j ce jante cat mai mari ... dar nu se gandesc la consecinte... totushi e ROMANIA ACI nu USA! si eu vreau sa-mi pun la fel jante cat de cat mari pt. Romania... dar cand am vazut ca un prieten are la fel si dupa 3-4 luni (Mers lejer si atent) jantele aratau groaznic ... nu mai zic ca , 2 cauciucuri le-a taiat.... mai bine le las cat mai "normale pentru aceasta tara din UE"
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 09:47   #820
Khristy
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Khristy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 911
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
Aci e problema si multora care au "bling bling-urile`n" cap.... ma refer ca vrea sa aibe nu`j ce jante cat mai mari ... dar nu se gandesc la consecinte... totushi e ROMANIA ACI nu USA! si eu vreau sa-mi pun la fel jante cat de cat mari pt. Romania... dar cand am vazut ca un prieten are la fel si dupa 3-4 luni (Mers lejer si atent) jantele aratau groaznic ... nu mai zic ca , 2 cauciucuri le-a taiat.... mai bine le las cat mai "normale pentru aceasta tara din UE"

hai k iti demonstrez eu ca nu e problema cu jante mari !!! Am jante pe 17 pe masina , cauciucuri 215/40 . Au in jur de 7 luni d cand le folosesc . Mergem la o vulcanizare sa vedem dak sunt strambe . Si dak sunt strambe ti le dau tie cadou !! Nu am mers incet , lejer sau cum vrei sa ii spui . Cine ma cunoaste bine , stie cum conduc . Aici conteaza calitatea jantei , dak vrei jante de 200 de euro ... fii sigur ca in 2 luni is strambe !!
__________________
Khristy is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 10:14   #821
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by Khristy View Post
hai k iti demonstrez eu ca nu e problema cu jante mari !!! Am jante pe 17 pe masina , cauciucuri 215/40 . Au in jur de 7 luni d cand le folosesc . Mergem la o vulcanizare sa vedem dak sunt strambe . Si dak sunt strambe ti le dau tie cadou !! Nu am mers incet , lejer sau cum vrei sa ii spui . Cine ma cunoaste bine , stie cum conduc . Aici conteaza calitatea jantei , dak vrei jante de 200 de euro ... fii sigur ca in 2 luni is strambe !!
cristi eu tot de 17 o sa-mi pun la masina ... eu nu zic de astea, oricum 17" cred ca e suficient pt o masina pt. drumurile noastre...
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 10:51   #822
Khristy
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Khristy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 911
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
cristi eu tot de 17 o sa-mi pun la masina ... eu nu zic de astea, oricum 17" cred ca e suficient pt o masina pt. drumurile noastre...

si al cu 20" tot 40 are cauciucul ... !!! asa ca e tot aceiasi treaba
Khristy is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 11:32   #823
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by Khristy View Post
si al cu 20" tot 40 are cauciucul ... !!! asa ca e tot aceiasi treaba
probabil ... in fine ... cand o sa-mi schimb jantele am sa vad si eu cum e ... oricum eu raman la parerea ca nu avem drumuri pt jante de nu`j cat ..
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 11:58   #824
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Moldova sta bine la capitolul drumuri ...nua re rost sa ne plangem ...sa mergeti prin tzara sa vedeti ce drumuri sunt si apoi va veti bucura ca la noi sunt cat decat bune. Da ce jante iti pui Mariuse pe masina?
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 12:02   #825
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: -=Masini din Piatra Neamt=-

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Moldova sta bine la capitolul drumuri ...nua re rost sa ne plangem ...sa mergeti prin tzara sa vedeti ce drumuri sunt si apoi va veti bucura ca la noi sunt cat decat bune. Da ce jante iti pui Mariuse pe masina?
Vreau ceva pe negru complet .. eventual doar buza argintie... daca nu gasesc (inca caut) o sa obtez la ceva pe argintiu si sa vad unde as putea sa le vopsesc sa iasa cat mai bine... (NEGRU)
mariusD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -