Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-11, 15:36   #76
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

gata prietene pune frana..ce te turezi asa? ai 3 posturi deja in care il c/]ci pe om... ok am inteles cu totii mesajul tau. FRANAAA

Andreica ..si eu cred ca`i aceasi persoana in spatele tastaturii... la urma urmei fiecare isi lauda marfa,ceea ce mi se pare normal.
Eu unu am fost foarte multumit de treaba pe care mi-a facut-o la o masina de-a mea. Doar ca in momentul cand am vazut devizul era sa lesin(si nu glumesc... era un scor f mare pt : indreptat si revopsit o aripa usor infundata = 14mil). Noroc ca a platit asigurarea(cu chiu cu vai).
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 16:29   #77
Averescu

Stock
 
Averescu's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
gata prietene pune frana..ce te turezi asa? ai 3 posturi deja in care il c/]ci pe om... ok am inteles cu totii mesajul tau. FRANAAA

Andreica ..si eu cred ca`i aceasi persoana in spatele tastaturii... la urma urmei fiecare isi lauda marfa,ceea ce mi se pare normal.
Eu unu am fost foarte multumit de treaba pe care mi-a facut-o la o masina de-a mea. Doar ca in momentul cand am vazut devizul era sa lesin(si nu glumesc... era un scor f mare pt : indreptat si revopsit o aripa usor infundata = 14mil). Noroc ca a platit asigurarea(cu chiu cu vai).
Sunt si eu sigur de confuzia ta prietene... din spatele tastaturii, nu-mi place sa ma cert cu nimeni si sunt chiar pacifist , dar cand ma uit pe atatea forum-uri si vad atatea comentarii pe diferite chestii ireale. Sa va spun ceva: fiecare are ce-si "doreste"- intr-un sens sau altul. Cand o sa fiti realisti si sa priviti problema cu maturitate si nu cu stiluri de astea stupide o sa aveti mult de castigat- pe cuvant. Sunt inspector de daune- nu pot spune firma . Am intrat accidental in aceasta discutie cautand ceva pe Google care m-a adus aici. Cunoscand multe din unitatile service aduse in discutie de voi dar si la vederea unor lucruri generalizate si rautacioase , am fost starnit sa fac unele comenturi binemeritate. Sunt cetatean al acestei tari si sunt de multe ori indignat de directivele ce mi se aplica de sus cu privire la anumite situatii si felul in care voi soferii si proprietarii de autoturisme puneti botu' la ce va spunem noi cand aveti o dauna.Sunteti pe un drum total gresit si nu faceti altceva decat sa "latrati" unde nu trebuie inloc sa conoasteti ceea ce trebuie. Dati fara motiv in multe service-uri fara sa va ganditi ca in anumite cazuri ii puneti intr-o postura proasta pt ca voi ati facut un pas gresit ce a generat asta. In multe cazuri aveti dreptate dar sunt si service-uri pe care le judecati gresit numai dupa ce ai auzit de la vecinu sau pt ca ti-ai gestionat gresit o situatie. Daca aveti nelamuriri vis-a-vis de asigurari sau daune ... intrebati-ma.
Averescu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 17:20   #78
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

eu nu stiu daca am dat intr`un service sau altul...si eu nu vbesc din povesti de adormit copii .
Sunt de acord cu tine ca multi latra fara sa cunoasca sau sa aiba vreo treaba cu service`ul respectiv dar asta nu inseamna ca tre sa umplii o pagina de forum repetand acelasi lucru si sa ataci nu stiu ce user ca si-a dat cu parerea(chiar si nefondata...) . E problema lui ce zice ce face pe cine acuza sau nu.
Sunt unele service-uri care au momente cand lucreza bine si alte momente cand pur si simplu isi bat joc de banii omului.
Ca tot veni vorba de daune... si domnii inspectori de daune...sa stii ca multe probleme de la voi incep sa apara si cand zic voi asta nu inseamna ca zic de tine doamne fereste... vb in general. Probleme apar de la inspectorii de daune pt ca uni sunt corecti iar marea majoritate is la furat ... nu mai zic ca stii si tu ce smenuri se fac cu inspectorii de daune la rca`uri si in special la casco.
Ca tot suntem pe un forum de tuning... stim foarte multe exemple in care oamenii si-au modificat ( "tunat") masinile pe casco...
Eu am avut un caz foarte usor de dauna si domnul mare inspector fura curent intr-un stil barbar ,pe limba romana pe scurt iti si explic... a dat cu spatele un tir si mi-a atins haionul cu coltul dubei ...eh a penetrat haionul si a afectat si aripa de sub haion ,se vedea clar punct pe punct ... iar domnul inspector cretin ce e... a zis ca nu-i adevarat ca nu avea cum si ca eu vreau sa trag bani de pe firma lui de asigurari... de parca era firma lu masa...
Asa ca cu asigurare sau fara asigurare ,cand is tamponat din vina altuia din trafic stau cu inima-n gat ca nu stiu daca imi evalueaza corect dauna domnu inspector de la firma de asigurari.
Si sa nu mentionam de smenul ala de carpatica...care stim cu totii cum sta treaba...
Sper sa nu sari acu pe mine cum ai sarit pe morpheus ... eu iti zic doar ce am patit eu si ma repet ...nu vbesc din carti sau din auzite...totul e patit pe propria piele.
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 18:45   #79
calibrafacebmw

Stage 3
 
calibrafacebmw's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 116
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

stii, repara singur, daca nu plateste
asta-i viata auto
calibrafacebmw is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 19:03   #80
Averescu

Stock
 
Averescu's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
eu nu stiu daca am dat intr`un service sau altul...si eu nu vbesc din povesti de adormit copii .
Sunt de acord cu tine ca multi latra fara sa cunoasca sau sa aiba vreo treaba cu service`ul respectiv dar asta nu inseamna ca tre sa umplii o pagina de forum repetand acelasi lucru si sa ataci nu stiu ce user ca si-a dat cu parerea(chiar si nefondata...) . E problema lui ce zice ce face pe cine acuza sau nu.
Sunt unele service-uri care au momente cand lucreza bine si alte momente cand pur si simplu isi bat joc de banii omului.
Ca tot veni vorba de daune... si domnii inspectori de daune...sa stii ca multe probleme de la voi incep sa apara si cand zic voi asta nu inseamna ca zic de tine doamne fereste... vb in general. Probleme apar de la inspectorii de daune pt ca uni sunt corecti iar marea majoritate is la furat ... nu mai zic ca stii si tu ce smenuri se fac cu inspectorii de daune la rca`uri si in special la casco.
Ca tot suntem pe un forum de tuning... stim foarte multe exemple in care oamenii si-au modificat ( "tunat") masinile pe casco...
Eu am avut un caz foarte usor de dauna si domnul mare inspector fura curent intr-un stil barbar ,pe limba romana pe scurt iti si explic... a dat cu spatele un tir si mi-a atins haionul cu coltul dubei ...eh a penetrat haionul si a afectat si aripa de sub haion ,se vedea clar punct pe punct ... iar domnul inspector cretin ce e... a zis ca nu-i adevarat ca nu avea cum si ca eu vreau sa trag bani de pe firma lui de asigurari... de parca era firma lu masa...
Asa ca cu asigurare sau fara asigurare ,cand is tamponat din vina altuia din trafic stau cu inima-n gat ca nu stiu daca imi evalueaza corect dauna domnu inspector de la firma de asigurari.
Si sa nu mentionam de smenul ala de carpatica...care stim cu totii cum sta treaba...
Sper sa nu sari acu pe mine cum ai sarit pe morpheus ... eu iti zic doar ce am patit eu si ma repet ...nu vbesc din carti sau din auzite...totul e patit pe propria piele.
Fii linistit... nu trebuie sa-mi spui anumite lucruri de care sunt satul. Vezi ... de ce scriu anumite lucruri pt ca "tabloul" nu poate fi dezvaluit deodata... Aici intervine experienta. Cand tu de exemplu ai o dauna odata in viata sau la un interval mare de timp este normal sa nu cunosti anumite lucruri pt ca nu este domeniul tau, si ar fi normal sa ai incredere in inginer. Dar uite ca la noi marea parte a inginerilor din diferite firme, fac instructie cu cine isi permit . Aici intra chiar si service-uri care fac jocul asiguratorilor si care sunt mai mult niste lingai. Pe romaneste nu au c..ie . Si incepe lantul nemultumirilor. In cazul tau era foarte simplu...Cand este amiabil atunci inginerul se comporta ca un arbitru iar cuvantul lui cantareste greu , daca nu stii legea. Daca aveai proces verbal de la politie era mult mai simplu. Dar si intr-un caz si in celalalt trebuie facut in felul urmator: Se convoaca asiguratorul respectiv la o expertiza extrajudiciara pe care tot el o plateste, in care ceea ce spune expertul este sfant si in instanta, si atunci domn' inginer isi inghite limba si nu mai are incotro. Sunt multe de spus dar o sa le lamurim incet. In orice situatie se poate face reconstatare si sa se convoace expertiza de care ti-am spus. Crede-ma legea este de partea asiguratului. Daca l-ai pune pe domn' inginer sa iti scrie tot ce iti indruga nu ar avea curaj pt ca stie ca nu are suport legal. Dar pe vorbe ne putem prosti in orice fel daca esti credul. In momentul in care a facut ceva scris atunci e ceva foarte nasol. Chiar si asa poti formula plangere penala pt abuz in serviciu si nu-i va sta bine inginerului cu o amenda penala in cazier , si asta in cel mai fericit caz daca are un avocat bun. In cel mai rau caz inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Si sa vezi cum se schimba mentalitatea inginerilor si amabilitatea dupa doua-trei cazuri mediatizate. Frica ta nu trebuie sa existe pt ca iti repet legea este de partea asiguratului sau a unui beneficiar RCA in cazul unui eveniment nedorit. Nu vreau sa dau eu nume de asigurari dar putem discuta orice speta vreti voi. Si asta cu trimitere la text de lege. Nu conteaza asiguratorul daca stii ce sa faci iti iei toti banii negresit in instanta in cel mai rau caz.
Averescu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 19:15   #81
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Ai perfecta dreptate... tot cu pretextul ca-l dau in judecata am reusit sa-mi evalueze paguba corect ...pt ca totusi am cerut sa mi se repare ce a stricat asiguratul lor. Nu le-am cerut alta masina... Si iar iti dau dreptate ca din ala periculosu care taie si spanzura s-a transformat in mielusel in momentul in care a vazut ca nu-i merge cum vrea el si ca l-am amenintat ca apelez la mass media. Nu vreau sa mai pun in discutie modul in care a vorbit si sictirul cu care m-a tratat inca din prima zi cand i-am cerut formularu pentru amiabila,ca deh mai avea jumatate de ora si iesea de la munca omu...cum mi-am permis sa-l deranjez.
Sa stii ca ar fi destul de interesant un thread despre acest subiect..pentru ca sunt sute de cazuri in care oamenii au lasat de la ei si si-au pierdut propriul drept de a fi despagubit. Oamenii ar trebui fi informati despre drepturile lor de care unele firme de asigurari isi bat joc si le incalca fara nici o remuscare.
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 00:37   #82
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Ma frend vezi ca acum vad si eu ce cacat mananci aici pe romaneste. Vezati tu de treburile tale ca mult ai mai mancat de pe urma sus numitilor daca atata ura si atac pe O OPINIE.

Gata, am inteles. Tu vorbesti din perspectiva ta, eu am vorbit din perspectiva mea si a altora din cercul meu care la un moment dat X cand era facuta acea afirmatie au ajuns pe acolo.

Ok?

Ca intre timp s-a schimbat treaba sau nu, sincer nu este problema mea...dar my frend te rog eu frumos veza'ti lungul nasului de hater ce esti si lasama pe mine in pace. Ca nu team jignit, nu mi team adresat, nu'ti permiti tu sa'mi vorbesti mie asa. Ca nu ne cunoastem si chiar daca neam cunoaste toti nu tias permite, oke?

Pana atunci nu am sa te jignesc si nici nu am sa'ti mai raspund. Te las cu parerea ta, nu ma deranjeaza. Dar te inseli, nu am sa ma chinui sa'ti demonstrez caci o stii si tu dar repet. Mult ai mancat de pe urma lor daca esti asa FAN.

Toate cele bune.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 20:59   #83
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

...sa revenim "ontopic"... in 2 saptamani ajung si eu acasa si... as dori sa stiu daca aveti cunostinta despre un Service care sa faca un schimb de distributie pentru un Renault Scenic... doar manopera... si cam cat costa? (as prefera un service Dacia sau Renault)

Servus
Marson is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 22:44   #84
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
...sa revenim "ontopic"... in 2 saptamani ajung si eu acasa si... as dori sa stiu daca aveti cunostinta despre un Service care sa faca un schimb de distributie pentru un Renault Scenic... doar manopera... si cam cat costa? (as prefera un service Dacia sau Renault)

Servus
Recomand Auto Park Deutsch !
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 23:22   #85
cristibest19

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 9
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

eu recomand profesionisti cu ani in spate de auto !
cristibest19 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 18:21   #86
CARABUSU

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 55
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by cristibest19 View Post
eu recomand profesionisti cu ani in spate de auto !
Cum ar fi?
CARABUSU is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 22:28   #87
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

...nu stiu daca am fost clar... insa este OK... avem 6 pagini la acest post si daca stau si adun nu sunt mai mult de 10 nume de service-uri... cu plus-uri si minus-uri... preturi nu am vazut descrise de nimeni... in rest... no comment
AP Deutsch - au cateva puncte pozitive in acest thread, suna nemteste ceea ce ar fi un avantaj pentru mine, sa speram ca vor face treaba profesionist si la preturi romanesti - amicii de pe Reno.ro coteaza schimbul la 200-300 RON (mecanicul meu este in Mallorca, aici treaba ar fi durat 3 ore si ar fi costat 120 de euro - asta ca sa va faceti o idee - pretul nu este de service-reprezentanta - acolo pretul este de 450 euro - doar manopera)

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 20:11   #88
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

La autopark deutsch .. recomand pe Mihai sau Bogdan ... restul e cancan
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 23:00   #89
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
La autopark deutsch .. recomand pe Mihai sau Bogdan ... restul e cancan
Şi nea Mircea îşi face treaba la mecanică !
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 21:31   #90
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

iar pentru a repara o ruptura/gaura intr-o bara fata la cine ar trebui sa apelez?
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -