Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-08, 23:33   #1
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Neamt)

Un astfel de thread lipseste sectiunii...Acum exista...haideti sa vorbim deschis despre atelierele auto unde ati dat de tzepari, "meseriasi" care faceau practica pe masinile voastre adica locuri unde nu e de calcat dar sa si laudam si sa promovam atelierele unde se face treaba buna la masina. Nu vorbesc de garaje tuning ca alea practic is aproape inexistente in NT, vorbesc de serviceuri auto...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 23:45   #2
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ateliere de Tzepari unde sa nu va duceti masina!!! (Roman si Piatra Neamt)

Sa incep eu...personal nu prea am avut contact cu lumea "servisurilor". Prefer sa comand piesele de la dealeri autorizati si sa le montez in garajul propriu. (Cu ajutorul lui taikmiu care stie meserie mai bine decat 1000 de mecanici). Totusi au fost unele chestii unde am avut nevoie de ajutor si atunci am apelat la:
- Pentru montaj alarma auto si ic am apelat la serviceul de la iesirea din Roman (pe stanga imediat dupa Royal-e85). Sa lucrat la masina cu foarte multa meticulozitate, incet atent. Electrician NOTA 10!!!
- Am pus de la LUX TUNING xenonu si la fel, mia placut cum a lucrat la masinuta cand la montat. Tot la ei am pus si folia dp luneta si am fost multumit si de cum a iesit si de pret.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 00:03   #3
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de Tzepari unde sa nu va duceti masina!!! (Roman si Piatra Neamt)

stii care`i faza morph...ca nu neaparat la service`urile astea ieftine fac treaba ca c..u ... am auzit zeci de cazuri in care s`a dus omu cu masina la reprezentanta si ba a uitat sa`i puna senzoru de abs..ba nu i`a prins nuj ce piesa calumea..ba deloc..... de bani nu mai vbim ca toti te rup la buzunar indiferent de cat de tare e service`u sau nu... is putine service`uri care lucreaza klumea.. asta`i tara noastra! sa vezi kti mecanici romani lucreaza prin germania la firme mari de tuning si nu numai...
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 00:24   #4
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ateliere de Tzepari unde sa nu va duceti masina!!! (Roman si Piatra Neamt)

Tocmai...asa ca hai sa ii laudam pe cei care merita si hai sa falimentam pe cei care pun masinile pe chituci. Din auzite am auzit si eu foarte multe...despre alte masini...acum adevarul e la mijloc...dar stiu si foarte multi mecanici care ar fi in stare sa deschida portiera la un Maybach cu ranga daca ar avea ocazia...

De asta zic...am facut threadul ca sa scriem negru pe alb..."frate am fost acolo si au fost baietii de 10" sau "frate am fost acolo si am crezt ca o iau sa o duc la Remat"...acum nu ma refer la operatiuni gen schimbat placute de frana sau schimbat ulei...ca banui ca asta km peste tot fac bine ) ca doar nu o sa iti ia placuta de pe stanga si tio pun pe dreapta si invers...sau nu iti trec uleiul prin sita si il baga la loc (dar am auzit cazuri la ulei) ...ma refer la lucrari mai de amploare...acolo se trag tepele grase...

Miam mai adus aminte de una...dea dreptul marlanesc facuta...dar in lipsa de dovezi nu am avut ce sa fac...la o vulcanizare din Roman...am fost cu 2 jante de otel la incaltat cu gume de iarna (iarna trecuta)...cumparasem 2 cauciucuri noi de iarna (ruptsesem folia aia de pe ele chiar inainte sa le scot din masina)...booon...intru eu in vulcanizare...pun cauciucurile rezemate de perete...intre timp ala imi ridica masina pe cricu hidraulic si imi scoate caciucu de pe janta...totu bun si frumos pana cand la al 2lea cauciuc imi spune "Sefu da vezi ca cu asta ai luat 1 cui ceva...ca uite e intepat"...SA MOR ACOLO!!! Gumele erau noi noute, verificate, intregi...nu ma asteptam la o faza din asta...asa ca hai...sa continuam...

Si inca o treaba care o scriu...poate multi nu o stiti...

Sunt multe vulcanizari, serviceuri care procedeaza in felul urmator...Dau jos prezoanele cu pistolul si tot cu pistolul le pun la loc (nu mai vb. ca uneori le strang de mori acolo incercand sa il desfaci daca ai o pana.)...ideea e ca atunci cand strangi prezoanele pe janta cu pistolul...le fortezi sa intre pe canal si in timp strici si filetul la capac si filetul prezonului. Corect e ca mai intai sa le insurubezi putin la mana, pana cand intra pe filet si apoi bagi pistolul...sau cu cheia putin pana intra pe filet si apoi cu pistolul...(observati ca sunt vulcanizari/serviceuri care procedeaza si asa...si incorect)

Continuati si voi...tu lexx nu ai patit nici una?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 19:47   #5
podx
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
podx's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 476
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Astazi am fost cu masina mea la servisul AUTO BRASOVIA unde am duso pt. o constatare sa vad ce are si mecanici lui peste au constatat ca am planetara rupta pe partea stanga fara sa demonteze nimic doar au ridicato pe elevator si au miscat oleaca de ea .... eu iam intrebata dar poate e siguranta dintre capul planetarei si planetara ei o tineau pe alor ca e planetara rupta ca nau ce face am fost la reprezentanta Opel si ei au zis ca e doar sarita siguranta deci concluzia este AUTO BRASOVIA este un servis de *** NU RECOMAN LA NIMENI ACEST SERVIS
__________________
podx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 19:51   #6
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by podx View Post
Astazi am fost cu masina mea la servisul AUTO BRASOVIA unde am duso pt. o constatare sa vad ce are si mecanici lui peste au constatat ca am planetara rupta pe partea stanga fara sa demonteze nimic doar au ridicato pe elevator si au miscat oleaca de ea .... eu iam intrebata dar poate e siguranta dintre capul planetarei si planetara ei o tineau pe alor ca e planetara rupta ca nau ce face am fost la reprezentanta Opel si ei au zis ca e doar sarita siguranta deci concluzia este AUTO BRASOVIA este un servis de *** NU RECOMAN LA NIMENI ACEST SERVIS
mda...si eu eram de fatza la aceasta mare "constatare" si k sa fiu sigur am intrebat... "domn`le siguri nu`i siguranta...sau sa fie iesit capul de planetara?" si rasp "nu...e rupta planetara...e praf ,nu mai aveti ce sa faceti cu ea"
Nu stiu daca sunt tot timpul asa de superficiali...sau chiar sunt lipsiti de profesionalism! concluzia...au preturi mari...dar munca calumea..zero !!

aaa sa precizez...nu s`a uitat doar un "mecanic" la masina...ci 2!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 20:20   #7
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

si pana la urma ce avea? planetara sau ... ?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 00:19   #8
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
si pana la urma ce avea? planetara sau ... ?
n`am mai apucat sa mergem in alt service...dar is 2 variante.. capu de planetara sa fie sarit..sau sa fie siguranta...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 00:38   #9
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Eu va recomand Autopark Deutch .. si mai ales pe Bogdan .. mecanic acolo E vecin cu mine .. le are cu mecanica ... eu am fost la el si am facut un passat si e de nota 10
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 10:52   #10
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

recomand cu incredere vulcanizarea de dupa podul de la orion pe dr (sensul spital-iesire tg n), lucreaza bine si cu grija, in detrimentul celor de pe varianta (in apropiere de coktail, pe dr sensul bicaz-piata), care mi-au spus ca n-am nimic la o roata care se dezumfla, desi aveam un cui in ea!
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 14:09   #11
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

uite o initiativa foarte buna cu topicul acesta.
ar fi de apreciat ca cei care posteaza sa dea cat mai multe detalii despre experientele traite la service astfel incat sa stie lumea ce si cum.

mai este insa un aspect: exista posibilitatea ca la un atelier bun sa dai peste un dobitoc si atunci ai tendinta sa generalizezi...hai sa fim cat de cat obiectivi.

Experienta neplacuta:
- autostefan (langa benzinaria MOL la 1 mai) >>> am fost pentru identificare zgomot puntea fata...concluzia celor 3: planetara dreapta. am schimbat planetara si zgomotul era tot acolo. in plus a mai aparut un zumzet la viteza mai mare (planetara era mai scurta cu cativa mm !?!?!?!!?!). au mers cu masina, au ascultat cum face si au ridicat din umeri.

Experienta pozitiva:
- interauto (la iesire spre dumbrava pe dreapta) aceeasi problema de mai sus >>> primul test in mers. apoi urca masina pe elevator, cheama vreo 4 mecanici care au ascultat-o si au concluzionat: rulment roata stanga fata. s-a schimbat rulmentul si am pus vechea planetara la loc (care de fapt nu avea nimic!!!!!!!!) si s-a rezolvat.
- autopark deutsch OK de acord cu scarto. majoritatea interventiilor la masina (revizii periodice, frane, suspensii, ambreiaj, clima) acolo le-am facut si a fost totul ok.

....mai multe in alte posturi...
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 17:36   #12
lex309
Fiat Driver

Stage 2
 
lex309's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 58
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Dupa cum spunea si razvy_2002 vulcanizarea de dupa podul de la orion e super ok. eu am fost cand mi=au incaltat masina de iarna, nu pot sa spun ca a durat mai mult de 10 minute cu pus anvelope pe jante, umflat, echilibrat, tot. Si la un pret destul de rezonabil. Baietii s-au miscat super bine.

Alta experienta cu Autoparkdeutsch a fost una placuta, am fost cu un prieten i-a sters eroare airbag la un audi a4 plus schimbat ulei si filtre. destul de rapizi oamenii si cu simtul raspunderii.

Experienta neplacuta iarna trecuta la autostefan sus la rond. desi aveam programare pentru schimbat anvelopele de iarna, au bagat pe cativa d`aiurea in fata mea, timp de executie destul de lung, preturi oarecum rezonabile,

Cea mai jalnica experienta cu servisul Fiat de la Savinesti la revizia de 10.k. Dupa revizie spun la oameni ca am o bataie la trenul fata sa imi verifice, ei spun ca sunt bucsile. Am venit in service la Iasi si de fapt era coloana de directie.

Cam atat deocamdata.
__________________
www.clubfiat.ro Cea mai mare comunitate Fiat din Romania
lex309 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 14:05   #13
CARABUSU

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 55
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

De Automeister(cum te duci spre Savinesti pe stanga)ce parare aveti?
Eu am schimbat doua parbrize la ei,am fost multumit de executie si pretul a fost ok,nu stiu la lucrarile de mecanica cum se descurca.
De Tutuianu ce stiti?Mi-a fost recomandat sa ma duc acolo pentru schimbarea termoelementului la carburator.

Intamplari neplacute am avut cu cei de la Cosamira unde am vopsit partea din fata la Tico si o piesa nu mi-o gaseau chiar daca noi le-am dus-o si ... plus ca vopseaua a inceput sa sara dupa aproximativ o luna.
La fel si cu cei de la Raizner care au o tinichigerie de...,partea proasta a fost ca atunci cand a avut tata accidentul a fost obligat sa se duca la ei de catre cei de la asigurari.
Cand m-am ocupat in vara asta de Ticalos am vazut ca nici acum,dupa aproape 4 ani nu era uscat autovapantul dat de ei pe contraripa,binenteles a fost nevoie sa rad tot si sa dau doua maini de grund plus doua maini sanatoase de autovapant date cu simt de raspundere.
Nu mai spun ca nu au indreptat ochelarul farului si in primavara tre sa dau jos aripa de pe stinga sa-l indrept pentru ca farul sta prea jos.
La partea mecanica is asa si asa,este un mosulet acolo care face treaba dar ...

Cand m-am ocupat in vara asta de Ticalos am vazut ca nici acum,dupa aproape 4 ani nu era uscat autovapantul dat de ei pe contraripa,binenteles a fost nevoie sa rad tot si sa dau doua maini de grund plus doua maini sanatoase de autovapant date cu simt de raspundere.
Nu mai spun ca nu au indreptat ochelarul farului si in primavara tre sa dau jos aripa de pe stinga sa-l indrept pentru ca farul sta prea jos.
La partea mecanica is asa si asa,este un mosulet acolo care face treaba dar ...

Unde imi recomandati sa schimb amortizoarele fata,sa fac o geometrie si un reglaj de faruri?

Last edited by CARABUSU; 13-05-09 at 22:51.
CARABUSU is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 16:10   #14
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

Quote:
Originally Posted by CARABUSU View Post
De Automeister(cum te duci spre Savinesti pe stanga)ce parare aveti?
Eu am schimbat doua parbrize la ei,am fost multumit de executie si pretul a fost ok,nu stiu la lucrarile de mecanica cum se descurca.
De Tutuianu ce stiti?Mi-a fost recomandat sa ma duc acolo pentru schimbarea termoelementului la carburator.

Intamplari neplacute am avut cu cei de la Cosamira unde am vopsit partea din fata la Tico si o piesa nu mi-o gaseau chiar daca noi le-am dus-o si ... plus ca vopseaua a inceput sa sara dupa aproximativ o luna.
La fel si cu cei de la Raizner care au o tinichigerie de doi lei,partea proasta a fost ca atunci cand a avut tata accidentul a fost obligat sa se duca la ei de catre cei de la asigurari.
Cand m-am ocupat in vara asta de Ticalos am vazut ca nici acum,dupa aproape 4 ani nu era uscat autovapantul dat de ei pe contraripa,binenteles a fost nevoie sa rad tot si sa dau doua maini de grund plus doua maini sanatoase de autovapant date cu simt de raspundere.
Nu mai spun ca nu au indreptat ochelarul farului si in primavara tre sa dau jos aripa de pe stinga sa-l indrept pentru ca farul sta prea jos.
La partea mecanica is asa si asa,este un mosulica acolo care face treabba dar ...

Unde imi recomandati sa schimb amortizoarele fata,sa fac o geometrie si un reglaj de faruri?

la tutuianu ..e ok ...eu unu il cun personal si stiu ca fac munca buna acolo la service... la preturi nu mai stiu exact k nu am mai fost p acolo d mult...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:06   #15
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: Ateliere de ţepari vs ateliere bune pentru maşinile noastre (Roman si Piatra Nea

la autovest dumbrava sunt cativa baieti care se pricep bine de tot...,dar au scoruri mai mari si eu am avut vreo 2-3 neplaceri (au incurcat unele piese sau au schimbat ceva care mai mergea...cred )
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -