Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-05, 11:00   #301
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

hmm, care-i condensatorul
deci dk e sa pun plus de la baterie pe bobina, infasor firul pe borna bobinei si-i pun si mufa veche peste, NU?
Cu electronica sunt varza, ap de masura e pus ca sa masoare curentul la baterie(DCV) deci banuiesc ca e setat bine si pt bobina, pun plusul pe borna de la bobina(+) si minusul la borna(-) la baterie sau fac masa la caroserie ?? Si pun contactul cand masor sau dau si la automat?

Aici imi prind urechile
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 19:41   #302
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"florin_cars\"
hmm, care-i condensatorul
deci dk e sa pun plus de la baterie pe bobina, infasor firul pe borna bobinei si-i pun si mufa veche peste, NU?
Cu electronica sunt varza, ap de masura e pus ca sa masoare curentul la baterie(DCV) deci banuiesc ca e setat bine si pt bobina, pun plusul pe borna de la bobina(+) si minusul la borna(-) la baterie sau fac masa la caroserie ?? Si pun contactul cand masor sau dau si la automat?

Aici imi prind urechile
pui doar + de la borna bareriei la + -ul de pe bobina. si dai la automat. faci asta pt ca e posibil sa nu ajunga curent suficient la bobina pe firul din instalatie. condensatorul este pus pe delcou. daca skimbi si condensatorul monteaza-l in aceeasi pozitie pt ca trebe sa fie lipit de delc.
__________________
celica t23 in parcare
capri 2.8 de vanzare
0744.319.383
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 20:10   #303
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

pai dk e aprindere electronica n-are nici un condeu la delcou.
Si chiar n-are ca l-am dat si jos de pe masina sa vedem ce pui lui are, sii....nu-i are, ....puii
Am masurat cat intra in delcou cu contactul pus si masurat borna +(15) si indica cam 12-14V asa ca eu zic e OKI.
Masina de ieri e la mecanic si a incercat sa vada cum da scanteia pe bujii si zice ca e kk. A verificat si pe fisa ce intra in delcou si e beton.
Deci delcoul e de vina. capacul prezenta anumita urme, zgarieturi, si mecanicul a zis ca oricum ar merge naspa, sa-l schimb si vedem dupa aia.
Nu merge nici cu el, asa ca s-a gandit ca o fi delcoul. maine il schimbam cu unul mecanic cu platina de la un taunus, ca altul nu are de unde.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 00:21   #304
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"florin_cars\"
pai dk e aprindere electronica n-are nici un condeu la delcou.
Si chiar n-are ca l-am dat si jos de pe masina sa vedem ce pui lui are, sii....nu-i are, ....puii
Am masurat cat intra in delcou cu contactul pus si masurat borna +(15) si indica cam 12-14V asa ca eu zic e OKI.
Masina de ieri e la mecanic si a incercat sa vada cum da scanteia pe bujii si zice ca e kk. A verificat si pe fisa ce intra in delcou si e beton.
Deci delcoul e de vina. capacul prezenta anumita urme, zgarieturi, si mecanicul a zis ca oricum ar merge naspa, sa-l schimb si vedem dupa aia.
Nu merge nici cu el, asa ca s-a gandit ca o fi delcoul. maine il schimbam cu unul mecanic cu platina de la un taunus, ca altul nu are de unde.
pai nu ai specificat ca e aprindere electronica. oricum succes. trebuie sa mearga!!
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 11:31   #305
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

aolo, de unde veniti, cum sa pui distribuitor cu platina in locul aprinderii electronice? voi faceti mai multe downgradeuri decat upgradeuri
daca scanteia la fisa centrala este puternica, verifica lamela de cupru de pe \"lulea\" sa nu fie oxidata, contactele din capac pentru a nu fi topite sau oxidate sau verifica capacul de eventuale fisuri, sau chiar fisele
__________________
BMW E30 324td S50B30 Twin Turbo Touring (Pt moment la grupa mica M50B25)
BMW E21 325iX M50 Turbo - Proiect ...
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 14:05   #306
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default

Vezi ca in \"lulea\" (sub epoxi) se afla o rezistenta (cred) prin care este transmisa scanteea,rezistenta care este posibil sa se fi intrerupt .Masoara continuitatea in \"lulea\" sau poti sa faci un strap direct ( dupa ce indepartezi pelicula de epoxi ) .Scanteia va fi mult mai mare. Cei care stiu sa-mi explice si mie rolul acelei \"reziztente\"!!!!!
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 15:10   #307
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default

Apropo , stie cineva de unde pot cumpara 2 etriere ford capri mk 3? Am un ford capri mk1 fabricat in 69 , dar etrierele originale sunt cu mult mai mici si parca nu mai fac fata , mai ales dupa ce am schimbat motorul.La etrierele originale se potrivesc pistoanele de la dacia ( trebuie numai un pic scurtate ) si semeringurile la fel.In scimb am probleme cu aparatorile de praf de la pistoane ( nu se potrivesc cele de dacia), pistonul intra destul de mult in etrier si arunca aparatoarea de pe el iar pe etrier nu cade bine deloc. Motorul este de la un scorpio de 2 litri ( pe injectie N9D DOHC ) 120 caluti si ma costat acum un an in Brasov 6.500.000 lei + 1.500.000 calculatorul si 1.500.000 partea leu..pardon partea mesterului care l-a legat .Momentan sunt multumit .Fara ambreiaj intorc masina in derapaj pe asfalt!! ( viteza I) iar cauciucurile nu sunt de aruncat.Rog parerea dvs. Ce manere de usi se potrivesc mai bine pe masina cele originale sau cele de la mk3.
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 17:17   #308
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

mk1 e atat de clasic si fremos ca nu merita sa-i pui altceva decat manerele originale.
in bacau este un mk1 ce poate fi luat k piese de skimb,numai ca tre sa-l scoata primaria la licitatie.
referitor la etriere,poate te ajuta cosmineloo....
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 14:19   #309
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B 31 FXN\"
aolo, de unde veniti, cum sa pui distribuitor cu platina in locul aprinderii electronice? voi faceti mai multe downgradeuri decat upgradeuri
daca scanteia la fisa centrala este puternica, verifica lamela de cupru de pe \"lulea\" sa nu fie oxidata, contactele din capac pentru a nu fi topite sau oxidate sau verifica capacul de eventuale fisuri, sau chiar fisele
aloooo!! upgrade la win 95! vekiturile astea trebuie intai sa mearga si dupa aia sa le upgradezi. omul ar fi fericit sa auda intai un \"vrum\" si dupa aia sa se gandeasca la turbo...
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 14:25   #310
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default

cv-03-btf esti cumva proprietarul capri-ului care m-a sunat in legatura cu usile de mk1? (nu capri-ul m-a sunat) cand ajungi vara asta pe litoral da un semn si te rezolv si cu etrierele.
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 14:31   #311
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default

in atentia posesorilor de vekituri!!!
m-a gandeam sa facem o intalnire (neoficiala) de vekituri. cu costuri minime bineintzeles. sunt amatori? pe parcurs o sa va dau si alte detalii. intai vreau sa stiu daca sunt amatori. ma refer la masini pana in anii 80' 83', si la proprietarii pasionati ai acestor masini.
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 14:33   #312
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default

codrine cum e treaba? mai fura curent? te-ai hotarat la culoare? eu am dus barile la vopsit intr-un final. dar ma freaca pompa de frana ca nu vrea sa se aeriseasca. dar o omor eu sper zilele astea....
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 18:58   #313
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

deci FXN am precizat inaintea postului tau ca am schimbat capacul cu unul NOU si tot nu mere.
La fel am avut si la V6, fostul proprietar i-a schimbat aprinderea electronica pt ca evident se stricase, cu una mecanica.
Vad ca ai si tu o \"vechitura\" ca noi, vrei sa zici ca dk ti se strica ceva de genul care costa cat jumate de masina o schimbi?? sau faci DOWNgrade ieftin...
eh asta fac eu, prefer sa pun platina dekat sa dublez valoarea masinii, cred ca un Delco Bosch electronic NOU costa vo' 7 bulioane deci practica nu prea e solutia asta.

FXN si BTF, luleaua la delcoul meu nu are lamela, are doar in varf metal si in mijloc, deci nu e ca la dacia cu lamela din centrul lulelei pana la margine. Banuiesc ca scanteia \"sare\" din centru spre margine(ciudata chestie ), continuitatea am incercat s-o masuram dar nu mere, nici la alte lulele asemanatoare de Audi 80(din care una noua) pt ca se pare ca nu e lamela continua dupa cum am precizat mai sus. Am pus una de Dacia si avea continuitate deci e clar ca nu e lamela intreaga la FORD.
Fisele, nu pot fi toate 4 bulite, motorul a mers anul trecut, de atunci doar sta, plus ca am incercat cu alta fisa de bobina-delcou(care merge) sa punem la delcou-bujie si tot la fel.

cosmineloo wrote:
Quote:
aloooo!! upgrade la win 95! vekiturile astea trebuie intai sa mearga si dupa aia sa le upgradezi. omul ar fi fericit sa auda intai un \"vrum\" si dupa aia sa se gandeasca la turbo...
bine zis, asta e ideea vreau sa stiu care e problema, s-o vad ca merge si dk consider ca intr-adevar merita tot una electronica atunci mai vad ce si cum.
Oricum, am incercat sa punem delcoul mecanic(de taunus) si culmea mamii lor de Forduri, numa ciudatenii au astea, axul (unde intra in pompa de ulei sau ce-o fi acolo jos) are un hexagon pe interior..si este mai mic in marime decat la delcoul meu.
Am dat telefoane si am gasit tocmai la Lugoj la un schrot delcouri la 1,6mil/buc. AM vb cu sefu si i-am zis ca-l iau dupa modelul meu dar il verific si dk nu e bun i-l dau inapoi. Ca o fi bun si nu e asta problema la mine, nu ma intereseaza, il returnez dar atunci mai ramane o singura problema>>>aprinderea electronica MotorCraft(pesa aia..breinu cum ii zice ) si aia e mai ieftina.

cosmineloo am vb mai devreme cu stamatide, codrin si ar fi de acord sa facem un meeting la Timisoara, caprise banuiesc ca prefera locatia mea dekat mai departe spre Mare, asa ca poate ne reparam americancele(clone) si ne vedem la TM in nr cat mai mare
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 20:26   #314
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default

ar fi super! dar cu cazarea? la costinesti pot oferi cazare dar la timisoara? drumul ca drumul dar sa mai dau si 500000 pe o camera la un motel...
eu sa zic ca pot sa suport vreo 12 locuri acum, iar in primavara kiar mai multe (ma extind) la pretzuri super oferta 3in 1 adica undeva la 75000 de pers insemnanad fix keltuielile mele apa si curent. daca ar mai fi cineva dispus sa faca treaba asta in alta zona ar fi super. eu daca o fac nu fac afacere ci doar din pasiune.
cosmineloo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 22:29   #315
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

ce mistooo, dar venim cu masinile pe slep, merge oare???? sau tren e mai convenabil?? care stie
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -