Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-06, 20:49   #1531
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
Da' mie-mi poti aduce chedere de usi de MK III?
da!26,95 liresterline bucata+30 de lire transferu bancar+max 12lire transportul
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 20:55   #1532
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
... si perii exterioare de geamuri? Ca astia de la Ford din CJ nici nu au auzit de Capri
9,95 lire sterline bucata!dak le comanzi impreuna cu chederele scutesti transportu si transferu
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 21:07   #1533
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by DASCALUGABRIEL View Post
700ron?mai tata cu banii astia iti aduc caseta noua din anglia cu transport inclus in pretz!burdufele sin 980 de mii cu tot cu tva rulmentul nu face mai mult de 5-600 de mii!
ce naiba mai oameni buni 700 de ron e exagerat!
Da, sunt de acord... Inainte sa ma duc la mecanic m-am gandit ce sa fac: sa cumpar caseta de pe oldcars.de, sa cumpar una sh de la fostul mecanic sau sa o repar la asta... Prima varianta pica din start deoarece, momentan, nu am banii necesari achizitionarii unei casete noi in conditiile in care trebuia sa o dau pe cea veche la schimb (deh... regulile shopului nemtilor).
Fostul mecanic imi oferise una sh la 150 RON sau una, tot sh, dar chipurile aproape impecabila, la 500 RON + 100 manopera...
Pana la urma am zis ca daca o repar pe asta o sa fie mai bine, referitor la conditia casetei, si ca per total o sa ies mai ieftin raportat la rezultatul obtinut.

Inutile au fost insistentele mele fata de mecanic, pentru a afla un cost aproximativ al intregii distractii, inainte de a incepe lucrul.

Asta este... o sa ma duc la el, cu intentia de a-i da intreaga suma, dar nu voi scoate niciun ban din buzunar pana cand nu voi sti cat ma costa manopera si cat piesele, dovedit cu chitante, bineinteles. Eu, oricum, i-am spus la telefon (cand mi-a spus cat ma costa) ca ce mi-a schimbat el puteam sa cumpar si eu cu cateva zeci de euro, iar el mi-a replicat spunandu-mi: "Daca vrei, le cumperi tu, eu le dau jos pe astea si te astept cu piesele"... putin mai tarziu: "Eu in momentul asta stopez toata lucrarea si te astept sa vii sa vezi cum arata"... evident ca nu mai pot sa astept sa ajunga piesele si nici sa ma duc pana in Bucurestii Noi ca sa vad masina... asa ca am fost nevoit sa-i spun sa continue...
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 21:15   #1534
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Da, sunt de acord... Inainte sa ma duc la mecanic m-am gandit ce sa fac: sa cumpar caseta de pe oldcars.de, sa cumpar una sh de la fostul mecanic sau sa o repar la asta... Prima varianta pica din start deoarece, momentan, nu am banii necesari achizitionarii unei casete noi in conditiile in care trebuia sa o dau pe cea veche la schimb (deh... regulile shopului nemtilor).
Fostul mecanic imi oferise una sh la 150 RON sau una, tot sh, dar chipurile aproape impecabila, la 500 RON + 100 manopera...
Pana la urma am zis ca daca o repar pe asta o sa fie mai bine, referitor la conditia casetei, si ca per total o sa ies mai ieftin raportat la rezultatul obtinut.

Inutile au fost insistentele mele fata de mecanic, pentru a afla un cost aproximativ al intregii distractii, inainte de a incepe lucrul.

Asta este... o sa ma duc la el, cu intentia de a-i da intreaga suma, dar nu voi scoate niciun ban din buzunar pana cand nu voi sti cat ma costa manopera si cat piesele, dovedit cu chitante, bineinteles. Eu, oricum, i-am spus la telefon (cand mi-a spus cat ma costa) ca ce mi-a schimbat el puteam sa cumpar si eu cu cateva zeci de euro, iar el mi-a replicat spunandu-mi: "Daca vrei, le cumperi tu, eu le dau jos pe astea si te astept cu piesele"... putin mai tarziu: "Eu in momentul asta stopez toata lucrarea si te astept sa vii sa vezi cum arata"... evident ca nu mai pot sa astept sa ajunga piesele si nici sa ma duc pana in Bucurestii Noi ca sa vad masina... asa ca am fost nevoit sa-i spun sa continue...
ar fi treebuit sa iti zica din start o estimare -concluzia -japcar.
casetA de directie produsa de AMK te costa fara trenserul bancar si transport 27,95 lire sterline,garantia fiind de 12 luni sau 12mii de mile(inmultesti cu 1,6pt km)depinde de care intervine prima.
cu tot cu transport (apropo si la ei tre sa le trimiti una la schimb)nu cred ca sare de 5 milioane.nea caisa iti da garantie la lucrare?
da factura pe banii astia?
are service agreeat de rar?
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 21:28   #1535
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

1. care e adresa site-ului de unde ai preturile astea?

2. nu cred ca da nicio garantie, in afara de cea verbala... care "expira" in momentul cand ai iesit pe poarta serviceului

3. daca nu-mi da factura nu vede niciun ban

4. din cate am inteles nu este agreat RAR serviceul, dar zicea ca de la anul va fi si va fi doar pentru Ford...
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 00:21   #1536
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

www.burtonpower.com . fa-ti rost de un MASTERCARD
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 09:27   #1537
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

cu banii aia puteam sa iau un capri... complet... este foarte mult silencer..700 ron...hmmm.. vezi ca se potrivesc elemente de la caseta de taunus... de ce nu ai intrebai mai inainte pe forum..???? se putea rezolva cu mult mai putini bani.. chiar daca a pus numai piese noi tot nu se justifica pretul...
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 17:35   #1538
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default re: Club Ford Capri

vreau sa va intrebsi eu ceva :
luam urmatoarea situatie un ford capri adus sa zicem undeva intre 200 - 250 cp si o laguna 2 din 2002 cu toate sistemele pe ea ...
care dintre cele 2 cdreti ca va castiga la un traseu precum magura sau oituz ,urcat si coborat
va rog sa raspundeti sincer si sa dati argumente...
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 18:38   #1539
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Traseele "recomandate" banuiesc ca sunt mai mult de handling decat de viteza, situatie in care cei 200-250 cp nu mai sunt relevanti...

ps: Bruce Lee il bate pe Van Dame? )
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 19:13   #1540
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default re: Club Ford Capri

hmmm eu cred ca margelatu' ii sparge pe amandoi )
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 20:03   #1541
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default re: Club Ford Capri

dap de asta ziceam...
el se lauda ca are atatea sisteme si nu are cum sa nu castige...
dar eu vreau sa aflu parerea vostra
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 20:16   #1542
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

depinde de sofer si de setarile ambelor masini!
personal consider ca o masina cu tractiune spate are avantaje pe trasee virajate.
cum s-ar desfasura intrecerea?fiecare pleaca singur de la start si se incearca scoaterea unui timp cit mai bun sau pleaca amindoi o dat?
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 11:42   #1543
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Ce ziceti, merge pentru un 2.0 V6 (chiar daca intr-o oarecare masura nu se justifica investitia)?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Adaptor - www.jameng.com.jpg
Views:	68
Size:	50.8 KB
ID:	167310  
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 12:00   #1544
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

se merita pina la ultimul cent! dak ai cum fa pasul!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 12:24   #1545
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Chiar daca schimb motorul, pentru ca s-ar putea sa pun ceva mai mare, mai putin de doua carburi dublu corp nu voi avea... ehhhh... sper eu la mai multe, dar V8-urile "sunt rare" - spunea Florin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IA1245H.jpg
Views:	80
Size:	115.2 KB
ID:	167321  
Silencer Power is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -