Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-07, 16:01   #1
fredy46

Stage 3
 
fredy46's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 133
Post Oltcit pe GPL

Sal all.

Am si eu o intrebare. Din punct de vedere legal se poate monta GPL pe Oltcit? Adica imi omologheaza RAR-ul? Si cum ii va afecta performantele?
fredy46 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 16:16   #2
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Oltcit pe GPL

RAR-ul nu omologheaza asa ceva. normal ca afecteaza motorul. e prea sarac gazul. are el cifra octanica amre dar distruge motorul. nu se merita. am vazut oltcituri cu gaz. merg bine dar daca da rar-ul in tine ai pus-o.
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 18:38   #3
fredy46

Stage 3
 
fredy46's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 133
Default Re: Oltcit pe GPL

Dar de ce nu omologheaza GPL pe Oltcit? Pe Dacie sau alte masini se omologheaza........
fredy46 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 18:49   #4
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Oltcit pe GPL

Quote:
Originally Posted by fredy46 View Post
Dar de ce nu omologheaza GPL pe Oltcit? Pe Dacie sau alte masini se omologheaza........
in primu rand ca are racirea pe aer...si in al doilea rand ca are 2 usi..si in caz de incendiu pasagerii din spate ard ca sobolanii......asa stiam eu
__________________
DJ-63-CRO - Pinky
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 20:44   #5
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Oltcit pe GPL

Quote:
Originally Posted by Laure2fast View Post
in primu rand ca are racirea pe aer...si in al doilea rand ca are 2 usi..si in caz de incendiu pasagerii din spate ard ca sobolanii......asa stiam eu
nu fi rau laure.. ca iasa prin haion..
uff..nu e vb de numar de usi. ci strict de racirea pe aer..
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 02-08-07, 23:40   #6
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Oltcit pe GPL

eu parca stiam ca gazul are cifra octanica mai mica decat benzina....dar ma rog...am invatzat alta chimie...desi totusi e normal sa-ti dai seama de lucrul asta din moment ce o masina reglata pe acelasi debit la gaz ca si la benzina o sa dezvolte mai multi NM pe benzina!dar in principui la oltcit nu se omologheaza gazi pt ca are racirea pe aer iar pt a instala GPL trebuie facut un artificiu astfel incat la acea instalatie de GPL sa-i faci racirea pe apa!deci....improvizatii....si deci nu e voie!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 00:15   #7
IeD3vil

Stage 5
 
IeD3vil's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 364
Default Re: Oltcit pe GPL

Sau pe ulei. Eu l-am dat jos, si schimb motorul. Am mari suspiciuni ca motoru e cam dus din cauza la gpl.

Fuck gpl... il pun doar daca vand masina.
__________________
Dezmembrez Honda Del Sol ESi
IeD3vil is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:07   #8
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit pe GPL

ascultati o parere si nu numai o parere in afara de depunerile pe supape care sunt decat pe palarii nu pe scaun nu dauneaza cu nimic incercati si o sa vedeti ce bine sa comporta motorisca. ca performante nici nu incape discutia ca e mai slab ca benzina e ceva normal dar e probat de mine la buzunar si pentru motor e foarte bun. Conducta de gaz la mine la masina e sudata pe evacuare si apoi intra in plaman de 5 ani e asa. da ma rog cine are gaz sa spuna
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 23:08   #9
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit pe GPL

E semnificativa scaderea de putere la un motor de 1100 pe gpl, care trage foarte bine pe benzina,(nu e uzat)?
Ce consum are Oltcitul pe gpl?
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 11:13   #10
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit pe GPL

Quote:
Originally Posted by George Hermenean View Post
E semnificativa scaderea de putere la un motor de 1100 pe gpl, care trage foarte bine pe benzina,(nu e uzat)?
Ce consum are Oltcitul pe gpl?
Depinde, daca vrei putere si nu te uiti la consum poate trage destul de bine, gaz bagat in ambele camere de ardere si reglat sa traga chiar o sa te multumeasca...daca vrei economic bagi doar in prima camera gaz si o sa fie econom dar destul de lenes...

Consum, depinde cum il reglezi, eu am gaz in ambele camere de ardere si`mi consuma destul de mult (nu stiu exact cat), dar macar este la jumatate din pretul benzinei...
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 20:24   #11
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit pe GPL

Deci nu afecteaza prea mult performantele masinii. Un consum asa estimativ, pe care il ai pe gaz, nu poti sa dai?
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 23:59   #12
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit pe GPL

ideea e ca orice instalatie pe gaz se regleaza ... dar daca vrei sa scoti performanta ca pe benzina o sa bagi bani in gaz tot atat cat bagi si in benzina ...mai departe pentru niste performante multumitoare si un consum din buget acceptabil in mod normal din ce stiu ar trebuii sa consume cu vreo 2-3 l de gaz in plus fata de benzina calculat la 100 km (daca ai un 10 la suta pe benzina sa ai un 12-13 la suta pe gaz)... si cam asa stiu ca erau si consumurile pe gaz fata de benzina si la cielo-urile dotate cu instalatie gpl din fabrica oricum pentru mai multe detalii vorbeste cu iulica ca stiu ca se pricepe si la chestia asta (dar oare la ce nu se pricepe?)
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 19:50   #13
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit pe GPL

merge bine si motorul de 1.1,am avut eu si era ok doar pe o camera am avut mereu si am fost multumit,la motorul de 1.1 aveam consum de 8 in afara si cam 10-11 in oras,si dupa ce i-am pus si turbo a crescut la 10-11 in oras si afara...acum am cam 12% consumul dar am nevoie sa-i dau gaz mai mult ca altfel nu merge rabla cum trebuie
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -