Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-11, 10:55   #91
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Daca va intrebati cum merge procesul meu in renuntarea de a fuma, merge bine. N-am fumat de o luna si aproape ca nu imi mai trebuie, aproape ca nu ma mai gandesc la ele. Cand mananc, imi tai carnea cu furculita si cutitul, cand eram fumator, in timp ce mancam imi faceam cafeaua si aduceam scrumiera, asta pentru ca nu imi placea sa fumez pe stomacul gol si deabia asteptam sa termin "masa", iar cand nu rezistam sa fumez dupa masa si fumam inainte, ma simteam oribil, dar ma bucuram ca o sa pot manca linistit. Pe scurt, tigarile mi-au ingreunat doi ani din viata si sper sa ma las definitiv...si succes altor tineri care constientizeaza ca nu sunt bune drogurile, o sa va spun si secretul. Daca te gandesti ca o sa fumezi peste 30 de minute, abia astepti sa treaca cele 30 de minute, daca te gandesti ca nu vei mai fuma niciodata, nevoia dispare. Si daca esti multumit ca ai renuntat si te gandesti la cateva avantaje de fiecare data cand organismul sau creierul iti cere o tigara, atunci iti va fii mai usor sa te lasi, in asta consta metoda usoara.
__________________
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 20:46   #92
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

trebuie omorat in fasa micul monstru, ala care te impinge sa te otravesti.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 20:52   #93
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Micul monstru este mort 95%, acum este vorba de marele monstru, dependenta pe plan psihic. Totusi, nu este chiar dependenta, dar cateodata ma mai gandesc la tigari.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 20:59   #94
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

marele monstru moare primul, atunci cand decizi ca nu ai nevoie de otrava, ca este destula poluare in aer, E-uri in mancare, etc. si refuzi sa te ucizi zilnic incet incet dar sigur.
micul monstru e ideea aia cum ar fi daca .. destul sa incepi apoi iar.

chiar azi povesteam cu un amic care lucreaza in mediu destul de toxic, un vopsitor auto, si le injura de numa numa, zicea ca ar vrea atat de mult sa renunte le astea, dar ii este foarte greu.

fericiti cei care au renuntat si nici prin gand nu le mai trece sa redevina fumatori.
eu in toamna am iar anul de cand m-am lasat a doua oara, prima data vreo 8 luni, apoi am fost la o nunta si am cumparat un pachet si asa am redevenit fumator, timp de un an iar dependent, si acum liber de multe luni.
nici nu imi doresc macar sa aprind iar vreo tigara, mai bine mestec niste smoala.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 21:14   #95
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Pacat ca trebuie sa ne contrazicem reciproc...Dar, marele monstru nu moare atat de usor, pe el incerci sa il ucizi cand decizi sa te lasi de fumat, dar tot el iti readuce in minte gustul tigarilor si te face sa te gandesti cum ar fi daca te-ai apuca iar. Micul monstru moare o data cu nicotina din sange, adica senzatia de dependenta, de gol in stomac, pe scurt, dependenta fizica, fata de marele monstru care este pe plan psihic.
Ce am scris are valabilitate daca te referi si tu la cartea lui Allen Carr, el spunea in cartea lui despre marele si micul monstru. In alta ordine de idei, putem inventa alte denumiri si sa zicem ca asa e cum zicem/inventam noi
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 07:07   #96
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

important sa nu fumam, ca nu devenim mai grozavi, doar mai prosti. iar daca fumam cumva sa renuntam cat mai repede.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 08:54   #97
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

De acord
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 13:21   #98
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

si toate ca toate dar mirosul de tigara cred ca este printre cele mai infecte din lume, mai ales intr-o masina, greu de scos, si mai ales acum vara, vai si amar de cei care stau pe langa un sconcs/scoancsa din asta cu tutunuri si fumuri in cap.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 11:59   #99
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

In general cei care stau pe langa oameni cu fum in cap sunt si ei la randul lor fumatori. Cei care nu, asta este, prietenia nu inseamna fum.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 20:58   #100
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

daca sunt casatoriti stau ca ii obliga legea.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 21:08   #101
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Buna asta =))
Cazul meu, doi fumatori si doi nefumatori, deci am avut de la cine invata. "Cum sa tusesti ca e doar aer" =))) plina lumea de satane, mi-am amintit de anturajul din care nu stiam daca sa fac parte sau nu..."e fain sa fumezi"...cand ma gandesc ce oameni ratati am cunoscut...poate senzatia ca trebuie sa-i dai si la altul sa incerce este si de la drog, nu neaparat ca asa gandesti tu...eu am dat o singura tigara unui nefumator cand eram pe la inceput si nu stiam mare lucru despre tigari, dar nu vroiam sa il serversc deoarece stiam totusi ca nu e bine si sa nu dea vina pe mine dupaia, dupa multe insistente i-am oferit tigara, dar i-am spus: DACA TRAGI IN PIEPT, MORI! si n-a tras in piept si nici acum nu este dependent, nu a fumat de vreo 6 luni si nici n-a cumparat tigari niciodata.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 21:13   #102
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

eu am colege care fumeaza o tigara din aia slim azi, una peste alte 2 zile si tot asa, le ajunge un pachet si o luna. asa nu dauneaza foarte tare, e ca si cum ai merge intr-un bar cu mult fum din an in pasti, dar daca fumezi cum fuma unu in seara asta la o terasa vreo 4-5 tigari in 30 de minute atunci clar esti bolnav si trebuie sa incerci sa te lasi ca altfel nu o mai duci mult.
iar bolile astea de plaman sunt foarte greu spre deloc vindecabile si este super aiurea sa vrei sa tragi aer in piept si sa simti ca nu vine nimic.
din pacate legea imitatiei functioneaza bine si in romania, si orice copil ii vede pe cei mai mari si destepti cum fumeaza, ii iau imediat ca si exemplu, si de aici pana la dependenda este doar un pas.
apoi greu sa te mai intorci.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 09:17   #103
StoRo

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 75
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Fumeaza asa 1 azi 1 maine insa o sa ajunga sa fumeze in fiecare ora daca continua.
StoRo is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 09:31   #104
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

asa i-am spus si eu, insa colega sustine ca nu va ajunge dependenta. asa spuneam si eu la inceput si apoi foarte greu am scapat de viciu, in 2 etape.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 15:21   #105
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Bravo voua.Eu nu vreau sa ma las.Asa ca nu inteleg de ce criticati fumatorii.Cred ca toata lumea raspunde pentru actiunile sale.
du0n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -