Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-11, 18:16   #31
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
P.S ``Pot sa ma las oricand,nu asta e problema.Dar deocamdata nu vreau.``

Acest pasaj apare ad literam in cartea din link ...STRANIU NU ???!
Capitulol "Avantajele de a fi fumator" e cel mai tare
Champion is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 18:55   #32
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Sincer , credeţi că dacă staţi pe forum să daţi sfaturi că nu e bun tutunul şi mai ştiu eu ce ....rezolvaţi ceva ? Nu o zic cu răutate dar este alegerea fiecăruia ce face ...mie de exemplu poate să-mi spună oricine să mă las de fumat , nu mă las nici dacă mă plăteşte , este alegerea mea personală dacă vreau să fumez şi ce fumez

Ştiu că nu sunt bune , cunosc riscul lor ...dar sinceră să fiu eu nu vreau să mă las acum ...nu am avut probleme de la ele momentan şi fumez de 6 ani , am dinţii albi ...nu-mi miroase gura a scrumieră şi nici hainele ( puţin da , dar nu foarte tare cum credeţi voi ăştia nefumătorii ) ...motivul ? că mă îngrijesc

Acum să nu spuneţi că " da , dar m-am obişnuit eu cu mirosul " , de la mine din familie nu fumează nimeni ...

Nu am cunoscut persoană să vadă pe pachetele de ţigări imaginiile alea ( horror ) şi să se lase de fumat ..iar ăştia care spun că " m-am lăsat că mi-a zis prietena/ul " că dacă nu mă las îmi taie " porţia " sau mai ştiu eu ce ...sinceră să fiu consider că spun aberaţii Eu de exemplu nu aş putea aşa ...dar mi-am propus că după ce îmi rezolv anumite chestii că o să mă las , dar atunci o să mă las din ambiţia mea pentru că voi avea ceva care automat o să mă facă să nu mai am nevoie de tutun ...aşa sunt eu şi aşa consider că e marea majoritate ...
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 18:58   #33
NCDHD

Stage 4
 
NCDHD's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 191
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Dupa vreo 30 de ani cu tigari am renuntat, am 14 luni fara cele aproape doua pachete pe zi, am pus cam 10 kg, cel mai mult ma deranjeaza mirosul hainelor mele cand stau in locuri cu mult fum. Daca vreti un motiv bun pentru a renunta la tigari, inafara de sanatatea fiecaruia, faceti un calcul cati bani am ars eu de pomana si da a fost o placere sa fumez asa cum sunt poate o suta de alte lucruri placute pe care poti sa le faci.
__________________
NCDHD is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 19:00   #34
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
M-am lasat de 2 ori pana acum.Odata pentru o saptamana,iar a 2a oara pentru 3 saptamani.Salut !
Prietene ,daca imi permiti sa-ti spun asa ..nu mie imi faci rau , tie iti fumezi sanatatea ,nu trebuie sa te superi pe mine , nu te cunosc si poate nu ne vom cunoaste , dar ce citesti tu acum mai citesc si altii !

Deci fara suparare imi exprim o parere de care poti tine cont sau nu .
Daca imi obosesc degeaba degetele sau nu ...imi place sa cred ca nu degeaba imi bat capul ,este posibil sa am altceva mai bun de facut decat sa incerc sa-ti explic tie niste lucruri pe care daca ai noroc le vei intelege singurel la un moment dat !

Sanatate maxima !
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 19:02   #35
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

dupa ce am rasfoit asa tentativa aia de carte pot spune cu mana pe inima ca este o idiotenie la fel de mare ca si cartile alea in care vezi doamne iti este explicat cum poti cucerii orice femeie vrei tu indiferent ca e extrem de frumoasa , bogata , extraterestru etc , iar tu trebuie doar sa urmezi niste pasi simplii din cartea aia.deci , o mai mare porcarie n-am citit in viata mea.

numai din quote-ul asta :

Quote:
Originally Posted by carte pag.179
Dupa parerea mea fumatul e cel mai mare scandal din societatea noastra-mai mare decat armele nucleare.
imi pot face o idee despre persoana care a scris cartea aia.si am impresia ca omu era cam "fumat" cand a scris cartea aia de vedea numa conspiratii peste tot si spalari de creiere....

ca toate balariile de genu e doar o metoda de a te imbogatii de pe urma fraierilor , asa cum le zice la sfarsit "daca aveti probleme nu ezitati sa apelati la cea mai apropiata clinica Alen Carr"

ideea e mult mai simpla de atat si nu trebuie sa citesti 1000 de pagini.vrei sa te lasi de fumat?termini pachetu de tigari care il ai si altu nu mai cumperi si nici nu mai pui tigara in gura.e atat de simplu

am fumat jumate din cls a 7-a si pana intr-a 11-a n-am mai pus tigara in gura.cumnatu meu a terminat odata 1 tigara si a zis ca el nu mai fumeaza.si 1 an de zile nu a mai fumat.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 21:35   #36
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Prietene ,daca imi permiti sa-ti spun asa ..nu mie imi faci rau , tie iti fumezi sanatatea ,nu trebuie sa te superi pe mine , nu te cunosc si poate nu ne vom cunoaste , dar ce citesti tu acum mai citesc si altii !

Deci fara suparare imi exprim o parere de care poti tine cont sau nu .
Daca imi obosesc degeaba degetele sau nu ...imi place sa cred ca nu degeaba imi bat capul ,este posibil sa am altceva mai bun de facut decat sa incerc sa-ti explic tie niste lucruri pe care daca ai noroc le vei intelege singurel la un moment dat !

Sanatate maxima !
Nu iti face griji,nu ma supar.Nu am de ce.Sunt constient ca e sanatatea mea in joc.Dar mai sunt constient de faptul ca ma pot lasa in orice moment.Dar deocamdata nu.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 21:55   #37
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

De ce nu va ganditi si la cei din jurul vostru ? De ce sunt ei obligati sa-si strice sanatatea pe baza slabiciunilor voastre?
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 22:03   #38
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Nu am obligat pe nimeni sa stea langa mine cand fumez.Ma duc in pub-uri unde fumatul este permis.Deci...automat isi dau seama la ce riscuri se supun.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 22:20   #39
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Dar de cei nespălaţi care nu ştiu ce e apa şi săpunul ( şi nu mă refer la aurolaci sau oameni amărâţi că am văzut şi alţii la 4ace care puţeau a transpiraţie ) sau ăia de înjură ca la uşa cortului sau alte 1000 de motive înafară de fumători ce mai zici ? Pe ăia trebuie să-i suportăm nu ?
DTH is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 22:24   #40
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

))
Lovitura sub centura )
du0n is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 13:27   #41
tinted

Stage 3
 
tinted's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 157
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Potrivit celor mai recente studii, rata mortalitatii în rândul fumatorilor este de 2-3 ori mai mare decât la nefumatori la toate grupele de vârsta. Aceasta înseamna ca jumatate dintre fumatori vor deceda în cele din urma ca rezultat al fumatului. Daca tendintele actuale legate de fumat vor persista, aproximativ 500 de milioane de persoane aflate astazi în viata, adica cca. 9% din populatia globului, va deceda ca urmare a folosirii tutunului.
__________________
Folii Auto | LLumar
tinted is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 14:51   #42
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by tinted View Post
Potrivit celor mai recente studii, rata mortalitatii în rândul fumatorilor este de 2-3 ori mai mare decât la nefumatori la toate grupele de vârsta. Aceasta înseamna ca jumatate dintre fumatori vor deceda în cele din urma ca rezultat al fumatului. Daca tendintele actuale legate de fumat vor persista, aproximativ 500 de milioane de persoane aflate astazi în viata, adica cca. 9% din populatia globului, va deceda ca urmare a folosirii tutunului.
"Nu ii un lucru rau ))" ne mai imputinam si noi, oricum se urmareste reducerea populatiei la nivel mondial, crezi ca tigarile au aparut degeaba? is curios cati oameni au omorat tigarile de-a lungul istoriei lor si cati au omorat razboaiele?

@Tzzantaru despre quote-ul din carte.Ce ti se pare asa o porcarie?Anual mor cateva sute de mii de oameni din cauza nicotinei cati au murit din cauza armelor nucleare?


Sa nu se inteleaga ca incerc sa fac pe cineva sa se lase de fumat, fiecare face ce vrea, eu nu incerc sa conving pe nimeni ce e bine si ce e rau.Fiecare cu viata lui
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 14:56   #43
r@dy

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 509
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Wink Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

cata agitatie si pentru ce ?? tinted crezi ca datorita deschideri topicului pe tema asta unii se vor lasa de fumat sau alti se vor apuca?? ?) aici fiecare isi sustine partea asa ca nu ajungem la nimic )nefumatori spun ca fumatori sunt de vina.. iar fumatori ca nefumatori.. si asa intram in razboi) ROMANIA e libera de asta te duci pe la scolile generale si din clasa a 5 isi bat profesori,se joaca cu fustita colegei etc.. FREDOM!! Dom'le ce sa mai..(multa multa multa multa etc prea multa libertate..)succes
r@dy is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 15:57   #44
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by Champion
"Nu ii un lucru rau ))" ne mai imputinam si noi, oricum se urmareste reducerea populatiei la nivel mondial, crezi ca tigarile au aparut degeaba? is curios cati oameni au omorat tigarile de-a lungul istoriei lor si cati au omorat razboaiele?
vezi ca tigarile au aparut in prima forma in juru secolului 9 si mayasii si aztecii le foloseau in diferite ritualuri religioase.iar dupa aia au intrat "pe banda" cam in secolu 18 dezvoltandu-se si ajungand la forma de azi.adica intr-o perioada in care lumea nu era atat de stresata de orice ca in ziua de azi.si stai tu linistit ca tigarile n-au aparut ca vezi doamne trebuie redusa populatia la nivel mondial(pt asta s-a inventat gripa aviara , porcina , ebola si multe altele...)


Quote:
Originally Posted by Champion
@Tzzantaru despre quote-ul din carte.Ce ti se pare asa o porcarie?Anual mor cateva sute de mii de oameni din cauza nicotinei cati au murit din cauza armelor nucleare?
sa scrii o asemenea prostie cum a scris ala in carte de am dat eu quote trebuie sa fii mult prea...incuiat(asta sa nu folosesc un termen neortodox) , si ca sa sustii treaba aia (fara suparare) trebuie sa fii habarnist si deplasat rau de tot(inca odata nu te supara pe mine).DAR pune tu in balanta efectele fumatului/tigarilor(care btw sunt pe propria raspundere) si efectele armelor nucleare , si aici includem atomicele de la hiroshima si nagasaki , Chernobyl(a carui efecte persista si in ziua de azi) , si efectele asupra mediului/naturii/faunei/populatiei tuturor testelor armelor nucleare care au avut loc de-a lungu timpului(si sa nu mai zic de toate depozitele cu materiale radioactive rezultate de domeniu nuclear) , si vezi in ce directie se inclina balanta.iti spun eu , efectele tigarilor nu depasesc 5% din efectele care le are domeniul nuclear. dar deja deviem prea mult de subiectu topiclui(oricum daca am ajuns sa vorbim despre teste nucleare e grav rau de tot )
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 14:43   #45
tinted

Stage 3
 
tinted's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 157
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

42% dintre cei care fumeaza pâna la trei tigari pe zi vor deveni fumatori regulati.
tinted is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -