Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-11, 14:23   #1
tinted

Stage 3
 
tinted's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 157
Default A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Un raport al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) de la mijlocul anilor ‘90 arata ca industria mondiala a tutunului castiga anual 168 de miliarde USD, mai mult decat economiile a 180 din cele 205 tari ale lumii. Acelasi raport arata ca “Tutunul cauzeaza anual mai multe morti decat toate celelalte forme de abuzuri de substante cunoscute la un loc”, omorand 3 milioane de oameni anual, adica unul la fiecare 10 secunde. Topul tarilor lumii in ordinea numarului de tigari pe fumator pe cap de locuitor este condus de Polonia, Grecia, Ungaria si Japonia.

Voi ce alegeti,oameni buni?
__________________
Folii Auto | LLumar
tinted is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 10:59   #2
tinted

Stage 3
 
tinted's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 157
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Sa vorbim despre fumat.Vreau sa stiu de ce fumati. Si vreau sa stiu cit fumati. Si vreau sa stiu de ce ati inceput sa fumati... Cind ati inceput sa fumati? Credeti ca o sa renuntati? Si imi este interesant sa vad care e raportul dintre fumatori si nefumatori aici.
Un raport mai recent relateaza ca: tutunul a ucis 4 milioane de oameni in 1999. Adica 10% din totalul deceselor lumii s-au datorat tutunului. La sfarsitul anilor 2020, numarul victimelor tutunului va ajunge la 10 milioane pe an.
tinted is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 15:11   #3
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

vad ca nu prea se bate lumea pe subiectu asta
eu sunt nefumator
nu am incercat nici macar o data in 22 de ani,nu am nevoie,dar cu toata vointa mea tot am ajuns sa am plamanii "negri"
si asta nu o spun din basme,sau povesti nemuritoare,
si eu am ramas mirat in fata unei doctorite cand mi-a zis-" da tu fumezi", asta dupa ce a vazut o radiografie pulmonara( a mea normal )

asa ca poti sa nu fumezi ca plamani tot zdrente ii ai multumita "prietenilor"
Attached Images
 
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 10:38   #4
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

eu am fumat.


in perioada care am fumat, aceasta fiind de 2 ani de zile, ajunsesm grav; eu si asa nu.s gras nici ca model, dar atunci eram pielea si osul vene subtiate, rezistenta scazuta la alergat si multe altele, acum am 8 luni de cand am terminat cu tigarile si sincer mi.e mai bine.
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:26   #5
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post

asa ca poti sa nu fumezi ca plamani tot zdrente ii ai multumita "prietenilor"
aici chiar esti deplasat.nu ai plamanii zdrente datorita "prietenilor" ci datorita tie.nu te obliga nimeni sa iesi cu fumatorii sau sa stai cu ei la masa.

in alta ordine de idei.sunt fumator , fumez deja de aproape 6 ani de zile.m-am apucat ca majoritatea , in liceu , din cauza anturajului(stateam mai toata ziua prin bar , in fum , cafea , alcool , prieteni , etc).in momentu de fata nici nu vreau sa ma las(cu toate ca daca le mai scumpesc astia mult o sa fiu nevoit sa ma las).de drogat nu ma droghez(si nici n-am facut-o vreodata) , de baut nu mai beau de aproape 4 ani deci e singuru meu viciu.o tigara te poate calma in conditii de stres , inainte de examen asa bine intra o tigara .

una din chestiile naspa e ca atat la fumatori cat si la fumatorii pasivi se impregneaza mirosu de tigara in haine si cand ajungi acasa dupa ce ai fost in oras la o cafea puti de rupi locu a tutun.

iti scade rezistenta la efort.iar chestia ca esti slab sau te ingrasi dupa ce le lasi nu e o chestie general valabila.depinde doar de organism.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 18:04   #6
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Nu fumez si sunt anti tutun! Am avut tentative de fumat dar m-am lasat repede . Daca a-ti vedea cazuri in care oamenii mor din cauza tigarilor eventual sa aveti cazuri in familie ... nu a-ti mai pune tigara in gura toata viata.
Ganditi-va logic la argumentele pro si contra... si vedeti in ce parte se inclina balanta ! Nu va bateti joc de viata voastra si de cea a celor din jurul vostru!
Oamenii dau bani pe medicamente sa se faca bine iar voi dati banii pe un drum mai sigur spre moarte!
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 19:47   #7
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

In 18 ani nu am bagat deloc tigara in gura si nici nu ma tenteaza dar am inhalat destul fum de la prieteni, de prin localuri etc.

@Tzzantaru eu nu fumez de exemplu, dar dupa o iesire intr-un club, local etc unde se fumeaza cand ajung acasa imi miros hainele de parca bag 3 pachete pe zi
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 19:48   #8
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
aici chiar esti deplasat.nu ai plamanii zdrente datorita "prietenilor" ci datorita tie.nu te obliga nimeni sa iesi cu fumatorii sau sa stai cu ei la masa.
nu sunt deplasat deloc
oriunde mergi se fumeaza
nefumatorii ce ar trebui sa faca?
sa stea inchisi in casa?

inevitabil inhalezi fum....
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 20:22   #9
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

@Champion : stiu , tocmai asta am zis.dupa o iesire "undeva" chiar daca nu esti fumator ajungi acasa cu hainele imbaxite.

@mihai : nu-i adevarat.de cand cu noua lege sunt localuri unde se fumeaza si localuri unde nu se fumeaza , sau localuri in care au salon pt fumatori si salon pt nefumatori.nu poti da vina pe prieteni ca fumeaza ca la urma urmei tu stai cu ei.ei fumeaza , nu ti-au pus tigara in gura , fumeaza pe sanatatea lor DAR printre altele esti si tu pe langa ei si intr-adevar inevitabil inhalezi fum DAR nu poti sa dai vina pe ei.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 21:47   #10
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

dar nici pe "mine"
acum renunt la prietenie ,la tot ......

e cu dus si intors

in fine
mai sunt nefumatori pe aici?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:14   #11
r@dy

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 509
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Question Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

NEFUMATOR!!


dar daca iesi la un suc cu prietenii si fumeaza e normal ca inhalezi si tu dar ce poti sa faci?? hai ca te aduni cu ceilalti nefumatori dar nu te poti izola chiar de tot adica unde mai e distractia??

si tot o sa murim nu? asta e!! mai devreme sau mai tarziu.... ce de-acum numai ies la o bere ca ion si vasile fumeaza si eu imi scurtez din viata asta e.... murim murim (macar mori cu berea-n mana))

Last edited by r@dy; 04-02-11 at 22:24.
r@dy is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 01:46   #12
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

<< = nefumator si probabil asa o sa ramana. Nu vad niciun argument pro sa ma apuc, contra sunt N.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 01:52   #13
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Me 2, la fel de nefumator convins! Dar mai rau e cand te afuma ceilalti )
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 11:07   #14
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Bun topicul ( not ) de ce zic asta ? Pentru că ...dacă cineva vrea să se lase de fumat , se lasă singur ( ambiţia contează ) sunt fumătoare ....fumez un pachet de ţigări pe zi şi chiar dacă sunt imaginile alea " horror " pe pachete tot nu mă fac să mă las de fumat aşa că ...

Eu de exemplu când o să consider eu că nu mai vreau să fumez ( mă voi lăsa ) fără discuţii ...am mai avut tentative şi n-am murit ...deci încă odată spun că ambiţia contează mult , să vrei să te laşi sau nu , acum savurez o ţigară şi nu-mi pare rău ştiu că nu sunt bune dar ...na
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 12:05   #15
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

tata fuma de pe la 14-15 ani
la 41 de ani in seara de revelion a zis ca nu mai fumeaza, si acum la 48 de ani e nefumator
deci se poate
mihai88 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -