Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-12, 08:55   #91
b-23-REU
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

CHIAR NU AM STIUT CA TREBUIE SA O DUC PE PLATFORMA SI NU PE ROTILE EI ,AM SUNAT SI LA MINE LA ASIGURARE SA INTREB DE ASA CEVA NU A RASPUNS NIMENI .LA CARPATICA AM SUNAT DEGEABA !!!
ACUM INTREBAREA SE PUNE ASA ,CUM AJUNG EU LA EI ?? MA DUC LA VULCANIZARE SA IMI INDREPTE JANTA /TILE ?? SAU EI (CARPATICA)TREBUIE SA VINA LA MINE , SA CONSTATE DAUNA ???SAU SUN LA PLATFORMA SA VINA ??


CINE PLATESTE TOATE ASTEA ???(PLATFORMA ,INDREPTAT DE JANTE ETC )

AM VB LA OPEL -CHEVROLET MA COSTA 200 RON O CONSTATARE A ,AVARIILOR LA EI

MA DUC INTAI LA CARPATICA LA DAUNE ,PE RAHOVA ACOLO ??? SAU MA DUC LA UN SERVICE MAI ASA SA IMI FACA EI O CONSTATARE .
b-23-REU is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 16:48   #92
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by b-23-REU View Post
CHIAR NU AM STIUT CA TREBUIE SA O DUC PE PLATFORMA SI NU PE ROTILE EI ,AM SUNAT SI LA MINE LA ASIGURARE SA INTREB DE ASA CEVA NU A RASPUNS NIMENI .LA CARPATICA AM SUNAT DEGEABA !!!
ACUM INTREBAREA SE PUNE ASA ,CUM AJUNG EU LA EI ?? MA DUC LA VULCANIZARE SA IMI INDREPTE JANTA /TILE ?? SAU EI (CARPATICA)TREBUIE SA VINA LA MINE , SA CONSTATE DAUNA ???SAU SUN LA PLATFORMA SA VINA ??


CINE PLATESTE TOATE ASTEA ???(PLATFORMA ,INDREPTAT DE JANTE ETC )

AM VB LA OPEL -CHEVROLET MA COSTA 200 RON O CONSTATARE A ,AVARIILOR LA EI

MA DUC INTAI LA CARPATICA LA DAUNE ,PE RAHOVA ACOLO ??? SAU MA DUC LA UN SERVICE MAI ASA SA IMI FACA EI O CONSTATARE .
In primul rand te rog nu mai scrie cu Caps, pentru ca in "limbaj de internet" asta inseamna ca strigi

Fii atent cum decurg lucrurile:
tu lasi masina acolo unde este acum. N-o misti. Te duci la biroul de daune de la Carpatica; acolo o sa iti deschida un dosar de dauna, o sa trebuiasca sa descrii iarasi accidentul si ti se va propune sa alegi dintr-o lista de service-uri agreate de ei. O sa te intrebe daca masina este deplasabila, tu o sa le spui ca nu, ca jantele sunt strambe, ti se pare ca vezi ulei sub ea etc. Iti vor oferi numere de telefon de la platforme ca sa duci masina la unul din service-uri (ei o si deconteaza). Odata ajunsa la service, masina o sa stea neatinsa pana vine un inspector de-al lor de daune ca sa constate ce si cum, sa stabileasca daca intra la reparatii sau este dauna totala. Cam astia-s pasii. Detalii o sa afli pe masura ce faci treburile astea.

Mentionez ca nu am legatura cu domeniul, spun si eu din experienta proprie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 11:48   #93
nmarian2011

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 16
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

OAMENI BUNI! NU va grabiti sa incheiati o asigurare la Carpatica pentru ca va luati teapa!.Daca santeti nevoiti in urma unui accident sa dati polita de asg [la Carpatica],riscati sa fiti chemati in judecata pentru a plati personal daunele intrucit aceasta societate nu plateste !OCOLITI cit de departe aceata firma fantoma care inseala oamenii si ii duce in tribunale! ATENTIE! EVITATI inclusiv banca cu acelasi nume,EVITATI! tot ce inseamna CARPATICA!
nmarian2011 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 16:41   #94
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Hai sa va dau si eu cateva sfaturi din "interior".
Sa zicem ca ai avut un accident, si vinovatul are la Carpatica asigurarea.
Pasul 0 Fa poze la masini asa cum sunt ele lovite pe marginea drumului sau chiar la locul impactului
Pasul 1 CHEAMA POLITIA. Insisti la ei pana vin. Constatele amiabile au valoare 0 in fata celor ce "rezolva" dosarele.
Pasul 2 Pune pe politist sa iti treaca pe autorizatie TOT CE SE VEDE, si sa mentioneze la final SI ALTELE CE POT FI CONSTATATE ULTERIOR
Pasul 3 Cu procesul verbal, copie dupa talon/buletin/permis al pagubitului precum si o declaratie de mana a acestuia, semnata (il pui sa scrie cu cuvintele lui pe o foaie ce s-a intamplat) te duci la centrul de daune
Pasul 4 Daca nu vrei banii in regie proprie NU ESTI OBLIGAT sa mergi la service-ul lor (si credeti-ma pe cuvant ca NU DORITI sa mergeti la acele service-uri, fie ele si reprezentante ...ex: Star Motors Sibiu). Puteti merge la orice service doriti, nu e nici o problema. Ramane la atitudinea service-ului daca va pun sa platiti sau fac direct adresa catre Carpatica sa plateasca.
Daca platiti, cu toate facturile si devizul mergeti la Carpatica si le depuneti CU NUMAR DE INREGISTRARE. Odata facuta dovada prejudiciului, au 10 zile sa va plateasca dauna.
TINETI MINTE CE SEMNATI: o sa incerce sa va faca sa semnati cum ca luati la cunostinta ca au 3 luni de zile sa faca investigatii, o sa va puna sa mergeti dupa vinovat sa veniti cu el cu masina.... nimic din treaba asta nu e obligatoriu pentru voi, ca si pagubit.
Nu vor sa va deschida dosar, trimiteti pe fax cerere de deschidere dosar (avizare dauna) si sunt obligati prin lege sa deschida, si mergeti dupa 3 luni de zile sa va luati banii (asta daca platiti voi)
Si mai presus de toate, CITITI ORDINUL CSA 14/2011 ca acolo scrie pas cu pas ce sunt ei obligati sa faca.
Daca mai aveti intrebari, dati PM ca raspund cu cea mai mare placere.
P.S. Nu va amagiti ca va rezolva inspectorii/directorii din orasul vostru: toate dosarele ajung la Sibiu unde sunt semnate de o gramada de oameni, inclusiv de "El Patrone" care e in vizita pe la puscarie acum.
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 15:03   #95
Volk

Stage 2
 
Volk's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 59
Member of:
[AUDI]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Eviti Carpatica si rezolvi ce? Faci la Euroins sau alte firme care sunt aceeasi chestie. Nu va mai amagiti singuri ca vezi doamne dati inca 50 de lei si faceti asigurare pe bune. Eu am un A4 1.8T si cel mai ieftin RCA pe an este la Carpatica cu 343 de lei, urmatoarea este Euroins cu vreo 450 si ceva de lei. Prima firma ca lumea este undeva la 600 si ceva de lei si ajung pana la 1300 de lei.
__________________
Audi A4 B6 1.8Turbo
EX Audi A4 B5 1.8Turbo Quattro S-Line
Volk is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 16:43   #96
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by Volk View Post
Eviti Carpatica si rezolvi ce? Faci la Euroins sau alte firme care sunt aceeasi chestie. Nu va mai amagiti singuri ca vezi doamne dati inca 50 de lei si faceti asigurare pe bune. Eu am un A4 1.8T si cel mai ieftin RCA pe an este la Carpatica cu 343 de lei, urmatoarea este Euroins cu vreo 450 si ceva de lei. Prima firma ca lumea este undeva la 600 si ceva de lei si ajung pana la 1300 de lei.
Si faci la aia de 600 lei. Asta daca nu vrei sa lovesti pe cineva si sa-ti para rau cand o sa fii tu dat in judecata sa scoti banii.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 09:38   #97
Volk

Stage 2
 
Volk's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 59
Member of:
[AUDI]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Eu zic mai bine sa casti ochii si sa nu lovesti pe nimeni
Volk is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 10:09   #98
idm_vw

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 654
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Ce parere aveti de City Insurance,care e noua in romania dar in europa e un adevarat asigurator.Are preturile cele mai mici pentru persoanele pana in 30ani invers calculat decat la ceilalti asiguratori!
idm_vw is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 09:58   #99
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by idm_vw View Post
Ce parere aveti de City Insurance,care e noua in romania dar in europa e un adevarat asigurator.Are preturile cele mai mici pentru persoanele pana in 30ani invers calculat decat la ceilalti asiguratori!
Eu am facut la City Insurance , pe un an de zile ..... sper sa nu am ocazia sa aflu cat de buna e .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 15:59   #100
paulito

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 55
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Acu 1 luna mi-o platit mie, nu stiu de ce ziceti ca nu prea plateste.
paulito is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 16:41   #101
astra4ever

Stage 2
 
astra4ever's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 34
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Salut!

Sunt in situatia in care imi expira RCA'ul si am urmarit toata discutia legata de Carpatica, pentru ca ma gandeam sa ma asigur la ei pe 6 luni. Am vazut multe pareri contra si inteleg ... se pare ca astia chiar nu platesc ... dar ce sa va mai zic eu de BCR ASIGURARI?! Am fost lovit de unul care avea RCA + CASCO la ei. Lui i'au facut masina intr'o saptamana (Jaguar XF) mie pe RCA in 3 luni si jumatate (ASTRA F) dupa muuuuuuuuuuuuulte telefoane, chinuri si nervi. Intr'un final mi'am cumparat singur radiator (lovit in partea stanga radiatorul s'a spart in partea dreapta pentru ca de la impact l'a impins si a trosnit unde avea un furtun) ... bara fata si proiectoarele. Norocul meu a fost ca m'am inteles cu aia la service si au acceptat si SH sa monteze pe masina. Dupa 3 luni jumate am avut si masina (nu a fost vina service'ului ca doua luni am stat numai dupa dosar, patronul imi era prieten bun) ... care bineinteles ca a fost facuta in mare parte ca "reparatie" in nici un caz ceva inlocuit ... chiar si bara care era praf si pulbere, nu mai avea nici o prindere care sa fie intreaga ... deci eventual o prindeam cu sarma pe masina. Eu nu am putut sa fac gura mare autorului pentru ca era si asa de prin lumea interlopa ... pana si politia mi'a zis sa o lasam cum a cazut.

Am scris povestea asta aici ca nu cumva sa se creada ca BCR Asigurari, Aliantz sau altii sunt mai breji! In mare parte sunt aceiasi tepari de 2 bani care daca te prind la inghesuiala nu stiu pe unde sa scoata camasa. Daca vreti sa aveti liniste pentru voi platiti'va un CASCO ... acolo e alta treaba ... pentru ca oricum o repara pe banii vostrii ... prima de asigurare crescand pe masura.

Ma rog la Dumnezeu sa nu am evenimente ... am avut unul asigurat la Euroins ... suprinzator sau nu ... l'au rezolvat pe om mai rapid decat pe mine la BCR ... acuma ca ala vroia portbagaj nou ca a lui era masina noua (desi o avea de 5 ani) si asta doar pentru o mica lovitura pe muchie ... iar aia i'au reparat ... sa ma ierte Dumnezeu ... da no ... noua oricum nu mai e masina aia de cand a iesit cu ea din reprezentanta.

Pe final va doresc la toti asfalt uscat si Dumnezeu sa fie cu voi ... ca asiguratori sunt cu ei!

Last edited by astra4ever; 12-11-12 at 16:44.
astra4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 10:20   #102
Anita B.
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Povestea PROSTIA OMENEASCA: Ai asigurare la Carpatica Asigurari...hmmmm..cea mai mare greseala a vietii voastre...Veti fi dusi cu zaharelul pana la momentul in care va trebui sa fiti repatriati...atunci nimeni nimic....ca doar duminica nu este zi lucratoare...iar luni ne revenim dupa un week-end greu...si ne trezim marti sa sunam la companiile aerine...care "nu raspund" la telefon...oare de ce ar raspunde? ei nu vor sa faca bani pe bilete...le merge foarte bine...Marti pacienta isi pierde zborul..hai sa dam vina pe compania aeriana care nu a raspuns la telefon 5 ore...cu cinci minute inainte sa pleci la aeroport cu ambulanta....te anunta nu te mai duce....Miercuri daca vrei sa vi acasa mai plateste o mie de euro, ca ai depasit bugetul de 7500 de euro alocati pentru repatriere....iar pentru ca ai pierdut zborul din pricipa companiei aeriene care "nu a raspuns la telefon" ca ne-am trezit noi Marti sa ii sunam, mai stai in spital pana Sambata, dar iti platesti tu spitalizarea ca noi nu mai avem chef...in concluzie....asteptam pana maine....ca tot asta auzim de 10 zile....vedem maine...vorbim maine...nu stim nimic pana maine...vorbim cu doctorul...iar si iar si iar si din nou, ca doar un singur pacient are...el poate sta toata ziua la telefon cu "CASA DE ASIGURARI"...poate asteapta de la el sa rezolve chiar si biletele...sau sa nu taxeze pacienta pentru operatie...pentru spitalizare...FOARTE FRUMOS...FELICITARI
Anita B. is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 00:50   #103
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Accident serios ( Astra G victima), masina nedeplasabila, rupta roata cu totul + trager, aripa, bara, far, capota, radiator, furtune etc...

Pe 2 ianuarie a avut loc. Pe 3 ianuarie am facut si dosar si poze. Pe 25 am vazut masina in trafic din nou.

I-au reparat-o mai repede decat mie, care mi-am reparat-o cu banii jos.

Pobleme apar cand se umfa devizul, cand insisti sa iti alegi cel mai scump servis din judet pentru o masina din 96' toamna samd.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 16:14   #104
gmarinescu

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by DarkAngelXZ View Post
Bagati, sa afle surzii si orbii, inclusiv cei din Justitie care nu-i sprijina pe pagubiti si accepta documentele si manevrele stupide ale avocatilor Carpatica.

Oricum suntem o societate sclavagista care dupa 23 de ani de la Revolutie concureaza sub multe aspecte, inclusiv Sanatatea si salariile, cu Ruwanda ! Atat ca in Ruwanda CASS este modic si mai primesti ceva servicii medicale. La noi de la salarizarea medicilor pana la raspunsul fata de problemele pacientului - sau pagubitului, in acest caz - TOTUL, este o batjocura, o sfidare !

AfroEuropa !!!!!!!!!
gmarinescu is offline   Reply With Quote
Old 17-11-15, 01:50   #105
gabibunea
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 0
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

mi-au respins dosarul de dauna din nou pentru o bara spate chipurile accidentul nu s-a produs cum au declarat soferii.Acum 3 ani la fel acelasi raspuns atunci am fost lovit de un asigurat Carpatica atunci am platit 3000e sa-mi repar masina.CARPATICA NU DESPAGUBESTE ,LE-AM FACUT RECLAMATIE LA OPC SI ASF DEGEABA, ASF E TOTAL IMPARTIAL(ACOLO MIROASE A CORUPTIE) MI S-A SPUS SA-I DAU IN JUDECATA.I-AM DENUNTAT LA DNA.PANA LA URMA MI-AM REPARAT BARA CU BANI DIN BUZUNAR.SA VA FEREASCA DUMNEZEU SA VA LOVEASCA CINEVA CARE ARE ASIGURARE LA CARPATICA.NISTE TZEPARI.
gabibunea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -