Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-10, 22:35   #46
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by cristi_timidu View Post
acum o luna un "prieten" mi-a zgariat masina peste tot, exceptie au fost pragurile si barile si oglinda dreapta fata. Masina este un logan de culoare albastru nemetalizat.
Am dat o gramada de declaratii si facut dosarul, dupa doua saptamani vine raspunsul la dosar despagubire la vopsea 1863,37 lei si 150 lei la oglinda in total vreo 2000 lei (franciza scazuta) in acel moment am turbat de nervi si mai sa il bat pe cel cu dosarul, ne-am certat ore pana a aparut si directoare unitati si pana la urma am reusit sa aflu ce service-uri sunt autorizate sa imi fac masina.
Am facut masina pe banii mei am luat factura si am trimis-o la cei de la Carpatica, in prealabil directoarea imi promisese ca voi despagubit daca voi proceda asa.
La trei zile dupa ce am trimis factura a venit si acceptul suma a fost aproape 3500 lei am vrut ca banii sa ii primesc la unitatea de asigurare si am stat fix doua saptamani ca sa stranga ei suma motiv "este o suma foarte mare".
Am intrerupt orice colaborare cu ei instant si am bagat masina la cei de la generali pentru ca accepta reprezentanta dacia si cea de la audi, cei drept si polita este cu mult mai mare dar cel putin stau mai linistit.
Concluzia: asa plata, asa servicii
La tine fiind vorba de CASCO.

Aici s-a vorbit de RCA, care sunt mult mai nesimţiţi din fire.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 08:47   #47
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Inca o gafa mare facuta de Carpatica:

acuma ceva timp am vandut o masina, am radiat`o, am facut toate actele....propietarul nou nu si-a luat`o in evidenta si inca merge cu numerele mele....acuma apare ca asigurata la Carpatica asigurari filiala Giurgiu...pe numele meu
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 12:50   #48
DrAg0nX

Stage 1
 
DrAg0nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

salutare. Acum aproximativ 3 sapt in timp ce dadeam cu spatele, un logan vine in parcare si il ating putin cu stopul pe aripa stanga spate facandu-i 2 dungi iar mie mi s-a crapat stopul. Imi recunosc vina si urmatoarea zi mergem la Carpatica (unde sunt asigurat) agentul intocmeste dosarul ne face poze si ramane sa il sune pe pagubit sa ii faca aripa. Acum o saptamana il suna si ii zice ca dosarul a fost respins pe motiv ca noi 2 ne-am inteles sa il lovesc sa isi faca el aripa. Mergem la asigurator facem din nou poze (agentul de la carpatica ploiesti fiind super de treaba) si trimite din nou dosarul. Acum ma suna pagubitul ca dosarul este tot respins si ca nu are ce sa faca decat sa ma dea PE MINE in judecata. Ce ar trebui sa fac? sa mai merg la carpatica? sa ii platesc omului dauna? sau sa merg in proces in speranta ca firma carpatica va fii obligata sa il despagubeasca?
DrAg0nX is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 14:40   #49
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Sa dea firma de asigurari in judecata, nu pe tine.
El poate sa te dea si pe tine in judecata si tu trebuie ulterior sa te judeci cu Carpatica sa-ti recuperezi banii. O idiotenie...

Last edited by 22VIN; 14-06-10 at 14:47.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 13:38   #50
DrAg0nX

Stage 1
 
DrAg0nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

asa ma gandeam si eu ca daca se judeca sa se judece cu Carpatica... dar la noi in Romania toate sunt pe dos. In fine e vorba de o suma mica ceva de genu 200lei si pentru aceasta suma nu ma taranganesc pe nu stiu unde dar nu mi se pare normal sa platesc asigurare degeaba.Ca idee poate maine intru in unu il fac praf (nu am avut nici un eveniment pana la acesta in aproape 2ani de permis) ii repar toata masina pe banii mei? Macar sa nu mai platim asigurare ca le umplem aiurea buzunarele unor hoti. Avem drepturi dar le avem doar pe hartie...
DrAg0nX is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 15:16   #51
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Pentru acea suma nu mai trebuia sa mergeti la asigurari.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 17:30   #52
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

news flash:
aventurile mele cu Carpatica continua
de data asta e groasa rau
intr-o seara am dat masina unui coleg din club sa se duca sa ia o trusa cu chei.prima data cand am dat masina asta altcuiva sa mearga cu ea (exceptie prietena mea care-o conducea cand ma trotilam eu)
si s-a intamplat beleaua
i-a iesit unu in fata,pe neacordare de prioritate,l-a lovit pe respectivul cu coltul dreapta fata in coltul lui stanga spate,dupa care masina a ricosat intr-un stalp dupa care s-a mai invartit de vreo 2 ori (dupa cum spun martorii)
treaba asta s-a intamplat acum 2 luni...
si de-atunci Carpatica (la care am deschis dosar de dauna in urma accidentului) n-a miscat nimic,chiar se pare ca vor sa declare accidentul frauda ...cica au trimis dosarul sa fie cercetat de un expert din Sibiu
partea nasoala (pentru ei) e ca au existat martori la accident,exista proces verbal de la Politie,intocmit la fata locului (cel care nu a acordat prioritate avea fetita de 6 luni in masina si a sunat la 112 dupa accident,speriat sa nu se fi lovit fetita)
partea nasoala pentru mine e ca ori o sa incerce sa-mi dea praf in ochi (masina e dauna totala) ori o sa-mi respinga dosarul pe motiv de frauda
banii mi-i recuperez,dar dupa spusele avocatului o sa dureze minim 8 luni si o sa am ceva cheltuieli cu procesul dar n-am de gand sa ii las sa-si bata joc de mine,chiar de stiu ca ultimii bani din buzunar ii bag in proces.
__________________
mu˛
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 17:43   #53
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

De ce frauda?
Cred ca nimeni n-ar face frauda cu copilul in masina.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 20:14   #54
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
De ce frauda?
Cred ca nimeni n-ar face frauda cu copilul in masina.
asta e politica Carpatica,sa traga matza de coada si sa isi bata joc de tine
am eu ac de cojocul lor...ma reprezinta avocat care are experienta de 10 ani in domeniul asigurarilor si lucreaza ca jurist la un broker de asigurari national de 8 ani
singura mea durere era masina...dar aia s-a rezolvat,mi-am luat o masina cu bani putini,cu care-mi fac treaba si ma concentrez ca sa-mi fie respectate drepturile legale de catre firma de asigurari
P.S. procesul o sa le fie intentat si celui care a fost vinovat de accident si asiguratorului si instanta de judecata o sa hotarasca cine-mi plateste dauna
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 16:05   #55
tatiana25

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

In 30 noiembrie am fost implicata intr-un incident din care a rezultat avarierea masinii mele. Asiguratul si-a recunoscut vina, dar Carpatica refuza plata daunei spunand ca accidentul nu a avut loc in conditiile declarate de mine si asigurat. Am facut o reclamatie la CSA dar cred ca va mai dura ceva vreme pana sa am masina “reparata” (. Ce urmeaza? Sa-i dau in judecata? Dar pe cine? Pe asigurat, Carpatica Tg Jiu sau Carpatica Sibiu pentru ca acolo s-a trimis dosarul? Am gasit si o comunitate online a celor care au avut diverse probleme cu Carpatica. Ii gasiti in datele de mai jos. Cred ca e cazul sa facem ceva impotriva acestei societati, pentru ca sunt prea multe marturii impotriva lor!
tatiana25 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 09:10   #56
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
asta e politica Carpatica,sa traga matza de coada si sa isi bata joc de tine
am eu ac de cojocul lor...ma reprezinta avocat care are experienta de 10 ani in domeniul asigurarilor si lucreaza ca jurist la un broker de asigurari national de 8 ani
singura mea durere era masina...dar aia s-a rezolvat,mi-am luat o masina cu bani putini,cu care-mi fac treaba si ma concentrez ca sa-mi fie respectate drepturile legale de catre firma de asigurari
P.S. procesul o sa le fie intentat si celui care a fost vinovat de accident si asiguratorului si instanta de judecata o sa hotarasca cine-mi plateste dauna
cand eram eu la ei in birou cu beleaua mea tocmai ce sosise un domn care ii fusese respins dosarul de dauna. era vorba de un accident care a fost dat si la televizor. pentru carpatica si ala era frauda. nu stiu cum inca mai rezista astia frate
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 16:26   #57
tatiana25

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Nu stiu ce afaceri la limita legalitatii se invart in spatele Carpatica, dar e ceva foarte putred aici. Nu poti sa deschizi o societate bazata pe lucrul cu clientii si sa-i tratezi cu atata dezinteres si rea vointa.
tatiana25 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 22:33   #58
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

am avut parte de cel mai stupid accident din lume acum mai bine de 2 luni
un taximetrist a calcat pe un canal,capacul antrenat de roata lui mi-a lovit masina in 2 locuri apoi a ricosat la el in masina si i-a taiat un cauciuc si i-a belit o janta
RCA la Astra,am fost s-a facut constatarea,mi s-a dat devizul de reparatie+posibilitatea de a-mi alege daca o fac in regie proprie (primesti cam 60% din suma) sau la un service
am preferat sa iau banii si o sa-mi fac masina (n-am avut inca timp s-o repar) iar suma acordata ca despagubire o sa-mi fie mai mult decat suficienta.
1 saptamana a durat analiza dosarului,in cea de-a doua sapt am primit acceptul de plata dupa care in urmatoarele 3 sapt am avut banii
jos palaria pentru Astra,la ei o sa-mi fac urmatorul RCA,pentru linistea mea sufleteasca nu de altceva
in legatura cu Carpatica ...inca nu am dat drumul la proces,mai sunt cateva demersuri legale de facut inainte,in maxim o luna incep procedura
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 16:05   #59
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Astra într-adevăr MERITĂ!

Am avut şi eu o întâmplare nefericită şi norocul meu a fost că am încheiat poliţa de asigurare cu Astra şi sunt consideraţi serioşi.

P.S Ce s-a întâmplat cu siteul nucarpactica.org?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 00:10   #60
ghizda2005

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
am avut parte de cel mai stupid accident din lume acum mai bine de 2 luni
un taximetrist a calcat pe un canal,capacul antrenat de roata lui mi-a lovit masina in 2 locuri apoi a ricosat la el in masina si i-a taiat un cauciuc si i-a belit o janta
RCA la Astra,am fost s-a facut constatarea,mi s-a dat devizul de reparatie+posibilitatea de a-mi alege daca o fac in regie proprie (primesti cam 60% din suma) sau la un service
am preferat sa iau banii si o sa-mi fac masina (n-am avut inca timp s-o repar) iar suma acordata ca despagubire o sa-mi fie mai mult decat suficienta.
1 saptamana a durat analiza dosarului,in cea de-a doua sapt am primit acceptul de plata dupa care in urmatoarele 3 sapt am avut banii
jos palaria pentru Astra,la ei o sa-mi fac urmatorul RCA,pentru linistea mea sufleteasca nu de altceva
in legatura cu Carpatica ...inca nu am dat drumul la proces,mai sunt cateva demersuri legale de facut inainte,in maxim o luna incep procedura
Sarpe sa traiesti si bafta la proces....am avut si eu acum 2 zile accident...bizonul avea tot la carpatica...masina sa o repar costa cam in jur de 2000E...azi sa trimis dosarul la sibiu iar sapt. viitoare din spusele lor primesc raspuns...oricum deja m-am pregatit pentru proces pentru ca eu ma astept la o suma cam de 7-10 mil din partea lor...de banii astea nici vopseaua nu mi-o cumpar...
ghizda2005 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -