Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-07, 23:10   #76
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
eu nu le`am montat pe ale becurilor,deoarece scria in manualul lor ca nu mai este nevoie in cazul in care sunt in far.....tu le`ai dat jos pe cele din far?...daca da...cam cat in procente zici ca ai castigat in intensitatea luminii ?? %??

P.S. sunt pus in situatia de a`mi schimba sau repara motorul care il am pe masina 2000 cc i.e...pot lua un motor ieftin de la cineva ..complet fab.1996 137 cp motor +cutie++debitmetru+calculator+electromotor pe care cere 1200 RON...sau il pot repara pe asta fab. 1986 la care am nevoie sa rectific arborele+cuzineti +pompa de apa+garnituri.....astept o parere
Parerea mea este in favoarea celui din 96 cu conditia sa fie ok tehnic! Asta daca nu repari tu personal motorul caz in care iesi mai ieftin dar pe de alta parte ai mai multe piese daca il cumperi pe celalalt! Dar inainte iti recomand sa te interesezi la rar daca e ok sa pui motorul! Imi pare nespus de rau ca am dat motorul meu pe benzina (avea 122000 km) si a ajuns demontat si facut din el un motor pentru un ritmo la liniutze! Mai ales ca l-am dat pe gratis!
__________________
E imposibil de construit sisteme anti-prost deoarece idiotii sint uneori geniali.
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 23:39   #77
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

mie imi pare si mai rau...si mai ales ca nu se gasesc motoare bune
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 16:00   #78
marcelcrisan

Stage 5
 
marcelcrisan's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 301
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
eu nu le`am montat pe ale becurilor,deoarece scria in manualul lor ca nu mai este nevoie in cazul in care sunt in far.....tu le`ai dat jos pe cele din far?...daca da...cam cat in procente zici ca ai castigat in intensitatea luminii ?? %??

P.S. sunt pus in situatia de a`mi schimba sau repara motorul care il am pe masina 2000 cc i.e...pot lua un motor ieftin de la cineva ..complet fab.1996 137 cp motor +cutie++debitmetru+calculator+electromotor pe care cere 1200 RON...sau il pot repara pe asta fab. 1986 la care am nevoie sa rectific arborele+cuzineti +pompa de apa+garnituri.....astept o parere
ideea este ca am facut prostia sa-mi repar motorul 2000 T.i.e pe benzina care o rezistat cam un an sau aprox.40000 km...o costat toata reparatie enorm,apoi cand a crapat vibrochenul am cumparat o lancia thema si am pus motor 2000i.e. afacerea a fost cu totul la jumatate pretul fata de atunci cand l-am reparat...omologarea in 2005 m-a costat 500 RON

parerea mea daca poti sa cumperi un motor bun cu km putini pe probate nu ezita
__________________
fiat for life
marcelcrisan is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 16:07   #79
marcelcrisan

Stage 5
 
marcelcrisan's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 301
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by ceoby View Post
am si io o intrebare ...care sunt cele mai mari rosti care incap fara sa faca probleme...si daca ma pot baza pe distantierele acelea de faca din 4 prezoane 5 ? multumesc
merg fara probleme de 16" dar tre sa ridici masina cu distantiere la arcuri sau sa le intinzi...pe probate
marcelcrisan is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 13:51   #80
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Nimieni nu si-a mai facut nici o imbunatatire???
Chiar nu se mai discuta nimic?
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 12:09   #81
sabbre

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Default Re: ce ziceti? de croma?

are cineva idee care sunt cotele de reparatie la vibrochen de fiat croma 2500 td?
sabbre is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 16:09   #82
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

La MUlti ANi!! in primul rand....eu deja am luat motorul de 2000 I.E. 16v fab.1996 complet+cutie si este in service cu masina cu tot si sper ca pana la sfarsitul lui martie sa fie gata masina.Intre timp a mai aparut o mica problema defapt doua am avut un accident pe 27 decembrie in urma caruia masina este putin avariata si apoi eu am ajuns pe la spital dupa care am iesit azi.Acum sper sa reusesc sa strang banii de care mai am nevoie si o sa revin cu detalii despre montarea si functionarea motorului cel "nou"
__________________
'06 FIAT Croma Emotion 1.9 JTD 150cp
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 23:48   #83
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Talking Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
La MUlti ANi!! in primul rand....eu deja am luat motorul de 2000 I.E. 16v fab.1996 complet+cutie si este in service cu masina cu tot si sper ca pana la sfarsitul lui martie sa fie gata masina.Intre timp a mai aparut o mica problema defapt doua am avut un accident pe 27 decembrie in urma caruia masina este putin avariata si apoi eu am ajuns pe la spital dupa care am iesit azi.Acum sper sa reusesc sa strang banii de care mai am nevoie si o sa revin cu detalii despre montarea si functionarea motorului cel "nou"
Sorry de cele intamplate! Insanatosire grabnica!!! Cat ai dat pe motor si cutie?? Cat de putin e avariata masina daca tu ai fost in spital?? si nu in ultimul rand La multi ani!
Am facut si eu o achizitie!! Un croma 2,5 tdi din decembrie 95 neanmatriculat! Am mers pana in sighetul marmatiei dupa el! Acum urmeaza cateva zile de munca grea deoarece vreau sa mut motorul, cutia, instalatia electrica, bordul, fetele de usi, macarale, climatronoic, abs, airbag pe a mea! asta inseamna ca trebuie sa dezmembrez ambele masini aproape complet! Urati-mi bafta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SD532365.JPG
Views:	197
Size:	2.19 MB
ID:	442744   Click image for larger version

Name:	SD532369.JPG
Views:	136
Size:	2.26 MB
ID:	442745   Click image for larger version

Name:	SD532368.JPG
Views:	136
Size:	2.33 MB
ID:	442746  

leu22 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 01:05   #84
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
Sorry de cele intamplate! Insanatosire grabnica!!! Cat ai dat pe motor si cutie?? Cat de putin e avariata masina daca tu ai fost in spital?? si nu in ultimul rand La multi ani!
Am facut si eu o achizitie!! Un croma 2,5 tdi din decembrie 95 neanmatriculat! Am mers pana in sighetul marmatiei dupa el! Acum urmeaza cateva zile de munca grea deoarece vreau sa mut motorul, cutia, instalatia electrica, bordul, fetele de usi, macarale, climatronoic, abs, airbag pe a mea! asta inseamna ca trebuie sa dezmembrez ambele masini aproape complet! Urati-mi bafta!
Pe motor+cutie+debitmetru+instalatia electrica+electromotor+alternator am dat 1200 ron si am primit cadou si un rulment de presiune Valeo cadou,deoarece respectivul de la care am luat motoru are un magazin de piese auto.Inca astept banii de la asigurari sa ma pun pe treaba.In rest iti urez succes si rabdare in ceea ce banuiesc ca te ai apucat deja sa faci ..
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:39   #85
Splinter

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 27
Default Re: ce ziceti? de croma?

Salutare ... am si eu un FIAT CROMA din 91 ... este cu motor benzina injectie ... are ceva probleme pe la motor...nu stiu exact ce ... dar mi s-a spus ca se poate repara...Doresc sa il vand cuiva care vrea sa il repare sau are nevoie de piese...ptr mai multe detalii si poze dati-mi va rog un PM cu id-ul vostru si vorbim...
Splinter is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 21:36   #86
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by Splinter View Post
Salutare ... am si eu un FIAT CROMA din 91 ... este cu motor benzina injectie ... are ceva probleme pe la motor...nu stiu exact ce ... dar mi s-a spus ca se poate repara...Doresc sa il vand cuiva care vrea sa il repare sau are nevoie de piese...ptr mai multe detalii si poze dati-mi va rog un PM cu id-ul vostru si vorbim...
Pe mine chiar daca m-ar interesa nu valoreaza drumul cu platfoma cat masina eu fiind din oradea
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 10:26   #87
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Am reusit sa ma fac bine,am luat permisul mai devreme dupa un examen si am scos si masina din service.Am avut numai surprize pe la masina dupa ce am inchis dosarul cu asigurarile.Am constatat ca s-a torsional caroseria pe partea dreapta ..nu mult dar destul incat sa nu mai pice la M portiera si aripa dreapta.Nu am mai montat motorul pe care l-am achizitionat in decembrie deoarece si pragarele sunt mancate de rugina.M-a bate gandul sa vand motorul (2000cc 16v 141 cp din 1996 113.000km),deoarece caroseria nu mai corespunde acum.Ceva sfaturi??Chiar sunt intr-o cumpana in care mi-ar prinde bine si alte pareri/sfaturi.
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 20:21   #88
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
Am reusit sa ma fac bine,am luat permisul mai devreme dupa un examen si am scos si masina din service.Am avut numai surprize pe la masina dupa ce am inchis dosarul cu asigurarile.Am constatat ca s-a torsional caroseria pe partea dreapta ..nu mult dar destul incat sa nu mai pice la M portiera si aripa dreapta.Nu am mai montat motorul pe care l-am achizitionat in decembrie deoarece si pragarele sunt mancate de rugina.M-a bate gandul sa vand motorul (2000cc 16v 141 cp din 1996 113.000km),deoarece caroseria nu mai corespunde acum.Ceva sfaturi??Chiar sunt intr-o cumpana in care mi-ar prinde bine si alte pareri/sfaturi.
sfaturi nu stiu ce sa-ti dau! depinde de cat de atasat esti de masina asta! daca tii la ea atunci fa-i o reparatie a-z! daca tie indiferenta vinde-o si cumpara-ti alta masina! eu am ajuns cu investitiile in masina la "fara numar" si sunt constient ca nu ii vaoi recupera niciodata! dar asta e cand te indragostesti de o masina! eu mai am 2-3 zile de lucru si o scot din nou la plimbare
Bafta in orice decizie ai lua!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 11:00   #89
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Multumesc ! Am decis sa o repar total.Maine o duc la tinichigiu sa-i schimb pragarele care tocmai au sosit noi si sa imi indrepte stalpul care s-a crapat.Apoi ma apuc sa imi readuc la viata jantele ei originale Borbet 15" Abarth ,asta dupa ce am citit pe cateva forumuri cum poti sa ti le vopsesti/lacuiesti @home.
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 22:17   #90
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
Multumesc ! Am decis sa o repar total.Maine o duc la tinichigiu sa-i schimb pragarele care tocmai au sosit noi si sa imi indrepte stalpul care s-a crapat.Apoi ma apuc sa imi readuc la viata jantele ei originale Borbet 15" Abarth ,asta dupa ce am citit pe cateva forumuri cum poti sa ti le vopsesti/lacuiesti @home.
Si eu pe forduletul nevesti-mii acum vopsesc jentile tot home made! Nu e greu deloc doar pregatirea e mai importanta si neaparat sa dai fuler inainte ca altfel se decojeste! eu le fac negru phoenix (perlat) cu alb! Am sa pun niste poze cand sunt gata ! Bafta si tine-ne la curent!
leu22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -