Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-07, 22:33   #61
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
supertare..ma bate si pe mine gandu sa`mi pun si cred ca asa o sa si fac daca ai zis ca e diferenta mare..
sa nu-ti cumperi mai tari de 6000k ca nu este recomandat pentru faruri cu sticla striata si oricum nu este lumina mai puternica ci doar este ma albastra la modelele de 8000 si 12000! Modelele de fabrica au de 4500k iar maxim admis este de 6000k! Iti recomand si tie sa dai capacelele acelea de tabla din far care acopera becul original pentru ca instalatia h4 are deja asa ceva!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 00:35   #62
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
sa nu-ti cumperi mai tari de 6000k ca nu este recomandat pentru faruri cu sticla striata si oricum nu este lumina mai puternica ci doar este ma albastra la modelele de 8000 si 12000! Modelele de fabrica au de 4500k iar maxim admis este de 6000k! Iti recomand si tie sa dai capacelele acelea de tabla din far care acopera becul original pentru ca instalatia h4 are deja asa ceva!
ms mult de sfat,o sa revin si eu cu detalii cand voi achizitiona instalatia.
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 22:47   #63
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
ms mult de sfat,o sa revin si eu cu detalii cand voi achizitiona instalatia.
Nu ai de ce! Bafta la achizitie! Apropo exista shi varianta pro care are 2 ani garantie dar e mai scumpa cu aprox 30%!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 00:08   #64
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
Nu ai de ce! Bafta la achizitie! Apropo exista shi varianta pro care are 2 ani garantie dar e mai scumpa cu aprox 30%!
apropos,tu ce ai facut cu motorul benzinar care l`ai dat jos de pe masina??..lasa`mi un id de mess sa vorbim mai detaliat.
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 17:51   #65
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
apropos,tu ce ai facut cu motorul benzinar care l`ai dat jos de pe masina??..lasa`mi un id de mess sa vorbim mai detaliat.
motorul meu benzinar a devenit 2.0 16valve turbo pe un ritmo pt liniute! !
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 17:56   #66
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
motorul meu benzinar a devenit 2.0 16valve turbo pe un ritmo pt liniute! !
eu am pus motoru pe butuci, s`au lipit cuzinetii de arbore la pist 3 si am urcat alt motor pe masina ,ca mai aveam unu cu aceeasi problema si am luat un set de cuzineti de biela noi de ST .Dar am facut o mica prostie...nu am masurat arborele si acum imi bate o biela peste 2500 rpm.
__________________
'06 FIAT Croma Emotion 1.9 JTD 150cp
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 23:26   #67
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Nu mai are nimeni nici o schimbare la cromele lor? A murit thread-ul?
Apropo eu am mai inceput un proiect dar cu un fiesta: https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/55734-ford-fiesta-mk1-mk2.html!
Speram ca va iesi ceva din ea!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 00:01   #68
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
Nu mai are nimeni nici o schimbare la cromele lor? A murit thread-ul?
Apropo eu am mai inceput un proiect dar cu un fiesta: https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=55734!
Speram ca va iesi ceva din ea!
Asa se pare..nu mai intra nimeni..nu mai zice nimeni nimic. Eu personal caut o Croma 2.0 ie adusa de afara si buna la pret sa mai o imbunatatesc pe a mea ca tare mie dor de un motor normal pe care sa`l turez linistit,deoarece al meu este inca schiop la pist.3,dar are deja 4000 km si merge ,bataia este aceeasi,nu s`a accentuat.

P.S. mai avem un nou venit in familia FIAT ,dar nu posesor de Croma ci de Ritmo Abarth.Vineri o sa aduca masina din CT si abia astept si eu sa vad ce poate.
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 02:02   #69
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

nu ma pot abtine sa nu va spun ca mi`am achizitionat o pereche de faruri noi noute din magazin + semnalizatoare si bineinteles ce putea intra mai bine in faruri decat niste becuri Bi-Xenon ...cu instalatie cu tot ...:P..sunt supermultumit si incantat de achizitie.Inainte luminile erau foarte slabe cred ca si datorita modelului de far,dar acum totul e rezolvat. ....apropos nu are nimeni un buton de geam dreapta fata??? eu l`am pierdut din greseala..please help me anyone if u have...
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 20:41   #70
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
nu ma pot abtine sa nu va spun ca mi`am achizitionat o pereche de faruri noi noute din magazin + semnalizatoare si bineinteles ce putea intra mai bine in faruri decat niste becuri Bi-Xenon ...cu instalatie cu tot ...:P..sunt supermultumit si incantat de achizitie.Inainte luminile erau foarte slabe cred ca si datorita modelului de far,dar acum totul e rezolvat. ....apropos nu are nimeni un buton de geam dreapta fata??? eu l`am pierdut din greseala..please help me anyone if u have...
Ai scos capacelele alea de metal care acoperea becul original???? Iti recomand (daca nu le-ai scos) sa le scoti cat mai repede ca-ci cand comuti pe faza lunga nu se schimba "filamentul"! Becul bi-xenon functioneaza cu un electromagnet si iese mai inafara bulbul cand comuti pe faza lunga! Problema e ca pe faza lunga atinge xenonul in capacelul ala de metal plus ca fara ele se vede mult mai bine! De cati "k" e xenon-ul??? Sa-l folosesti sanatos!

P.S. Cat a fost farurile+semnalizatoarele?
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 20:44   #71
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
nu ma pot abtine sa nu va spun ca mi`am achizitionat o pereche de faruri noi noute din magazin + semnalizatoare si bineinteles ce putea intra mai bine in faruri decat niste becuri Bi-Xenon ...cu instalatie cu tot ...:P..sunt supermultumit si incantat de achizitie.Inainte luminile erau foarte slabe cred ca si datorita modelului de far,dar acum totul e rezolvat. ....apropos nu are nimeni un buton de geam dreapta fata??? eu l`am pierdut din greseala..please help me anyone if u have...
Apropo Cipin-Kus are multe piese de crome!!
incearca sa-i dai un pm!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 00:20   #72
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
Ai scos capacelele alea de metal care acoperea becul original???? Iti recomand (daca nu le-ai scos) sa le scoti cat mai repede ca-ci cand comuti pe faza lunga nu se schimba "filamentul"! Becul bi-xenon functioneaza cu un electromagnet si iese mai inafara bulbul cand comuti pe faza lunga! Problema e ca pe faza lunga atinge xenonul in capacelul ala de metal plus ca fara ele se vede mult mai bine! De cati "k" e xenon-ul??? Sa-l folosesti sanatos!

P.S. Cat a fost farurile+semnalizatoarele?
nu cred ca lovesc in capacele alea ,deoarece si kitul bi-xenon vine cu ,capacele care se monteaza pe bec daca nu ai in far ..si sincer imi cam pare rau de faruri ca sunt noi...stii tu sigur ca se vede mai bine??

xenoanele sunt de 6000k...merci frumos

300ron farul si 67 ron semnalizatorul...firma DEPO
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 00:23   #73
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by leu22 View Post
Apropo Cipin-Kus are multe piese de crome!!
incearca sa-i dai un pm!

am vorbit cu el si nu are..am luat diverse componente de la el..chiar vorbim zilnic pe messenger,sper sa gasesc cat mai curand....oricum intentionez sa aduc o masina din germania si sper sa se intample cat mai curand deoarece am nevoie si de un motor
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 22:02   #74
leu22

Stage 3
 
leu22's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 91
Default Re: ce ziceti? de croma?

Quote:
Originally Posted by RobertGadau View Post
nu cred ca lovesc in capacele alea ,deoarece si kitul bi-xenon vine cu ,capacele care se monteaza pe bec daca nu ai in far ..si sincer imi cam pare rau de faruri ca sunt noi...stii tu sigur ca se vede mai bine??

xenoanele sunt de 6000k...merci frumos

300ron farul si 67 ron semnalizatorul...firma DEPO
Se vede muuuuuuuult mai bine! Ai dreptate si becul xenon are capacelul lui! Eu am umblat 2 saptamani cu capacelele puse iar cand le-am demontat a fost o diferenta mare!
leu22 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 00:34   #75
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce ziceti? de croma?

eu nu le`am montat pe ale becurilor,deoarece scria in manualul lor ca nu mai este nevoie in cazul in care sunt in far.....tu le`ai dat jos pe cele din far?...daca da...cam cat in procente zici ca ai castigat in intensitatea luminii ?? %??

P.S. sunt pus in situatia de a`mi schimba sau repara motorul care il am pe masina 2000 cc i.e...pot lua un motor ieftin de la cineva ..complet fab.1996 137 cp motor +cutie++debitmetru+calculator+electromotor pe care cere 1200 RON...sau il pot repara pe asta fab. 1986 la care am nevoie sa rectific arborele+cuzineti +pompa de apa+garnituri.....astept o parere
RobertGadau is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -