Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-01-08, 16:22   #91
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
dupa felul cum scriI nu stiu cate clase ai dar chiar vad ca nu ai o logica si vad ca nu ai inteles ironia mea

loganul nu e un esec,se vinde foarte bine pe piata europeana si mai ales in america de sud.....cielo (nexia) a fost un esec pe piata vestica si noroc ca romanii au mai cumparat-o si au mai prelungit agonia fabriciI de la Craiova...dar si asa......

motorizarea de pe logan e in aceasi concordanta cu propulsoarele ce echipeaza gama actuala renault.nu au cel mai bun raport de performante..dar se aliniaza cerintelor actuale ale pietii.
sa compari o masina conceputa acum 25 de ani cu una din zilele noastre e acelasi lucru cu comparatia intre ....sa zicem passat 88 cu 2004

prin poza ce am pus-o(AI ATASAT-O) mai sus am vrut sa arat slaba rezistenta a sasiului ce arata de parca a lovit-o autobuzul.ati comparat vreodata diferenta dintre lonjeroanele celor doua modele?ati vazut cate pliuri de tabla are in stalpi si in prag un logan si cate are un cielo?

sau la voi calitatea unei masini de familie ce se vrea ieftina se rezuma la cine ajunge primul la urmatorul semafor?pai daca vrem viteza si demaraj trebuie sa mai urcam un pic si sa examinam alte alternativa mult mai scumpe.

aceasta masina se vrea a fi ieftina,fiabila,sigura si incapatoare.eu zic ca are cel mai bun raport-calitate pret
te platesc bine astia de la Dacia k le faci reclama......la cat dai pe un logan iti iei masina mult mai capabila si ai mai multe optiuni si ai si siguranta,la 3500 de euro cat dai pe un cielo din 95,96,nu iti iei o masina sa aiba AC,geamuri electrice,SERVODIRECTIE(nici loganu de 7500-8000d euro nu are asa ceva),decat sa dai 7500 de euro pe logan,mai bine uite-te ce iti poti lua de banii aia.....7 din 10 posesori de logan se plang de el si vrea sa scape cat mai repede de el,ceilalti 3 sunt romani de rand care au avut dacie 1310 sau oltcit toata viata lor si pentru ei loganu e o ''realizare'':d
__________________
mandru posesor de cielo rosu

Last edited by PetricaCBD; 12-01-08 at 16:26.
PetricaCBD is offline  
Old 12-01-08, 16:22   #92
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
dupa felul cum scri nu stiu cate clase ai dar chiar vad ca nu ai o logica si vad ca nu ai inteles ironia mea
Haideti sa ne rezumam mai putin pe discutii de genu asta si mai mult pe masini.

Intradevar, Loganu nu este o masina pt raliu urban.
Snapy_xxl is offline  
Old 12-01-08, 17:00   #93
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by PetricaPTK View Post
te platesc bine astia de la Dacia k le faci reclama......la cat dai pe un logan iti iei masina mult mai capabila si ai mai multe optiuni si ai si siguranta,la 3500 de euro cat dai pe un cielo din 95,96,nu iti iei o masina sa aiba AC,geamuri electrice,SERVODIRECTIE(nici loganu de 7500-8000d euro nu are asa ceva),decat sa dai 7500 de euro pe logan,mai bine uite-te ce iti poti lua de banii aia.....7 din 10 posesori de logan se plang de el si vrea sa scape cat mai repede de el,ceilalti 3 sunt romani de rand care au avut dacie 1310 sau oltcit toata viata lor si pentru ei loganu e o ''realizare'':d
la 3500 sunt destule variante si ai avea ce sa alegi....iara eu as merge pe un mercedes w124 care e totusi o masina sigura si nu cum e cielo de parca e facut din staniol.daca era sa se planga lumea de loganu-uri nu se mai cumparau si se inchidea fabrica asa cum sa intamplat cu daewoo
dar odata ce masina fabricata la colibasi se ansambleaza in cantitati mari si mai ales se si exporta in vest .....

atasez mai jos dovada sigurantei oferita de ..... cielo

testul e efectuat la 54km/h si nu la 64 conform normelor ncap
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	nexia.jpg
Views:	75
Size:	136.7 KB
ID:	424416  

Last edited by 300zxtt; 12-01-08 at 17:02.
300zxtt is offline  
Old 12-01-08, 17:08   #94
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
la 3500 sunt destule variante si ai avea ce sa alegi....iara eu as merge pe un mercedes w124 care e totusi o masina sigura si nu cum e cielo de parca e facut din staniol.
Da?! Cumpara-ti tu Mercedes si vb cand e sa iti faci asigurarea sau cand o sa iti cumperi piese pt el. Aspectul asta nu il mai iei in calcul?
Snapy_xxl is offline  
Old 12-01-08, 17:10   #95
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

stai linistit ca nu se face cielo asa la 54km/h.
am avut cielo din 2000 pana acum juma de an si am avut 2accidente cu el si cu viteze peste 70km/h si nu s-a facut asa.
te pup
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline  
Old 12-01-08, 17:13   #96
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Da?! Cumpara-ti tu Mercedes si vb cand e sa iti faci asigurarea sau cand o sa iti cumperi piese pt el. Aspectul asta nu il mai iei in calcul?
pretul pieselor este primul lucru la cumpararea unei masini,si la 3500 de euro nu iti iei tu mercedes decat din 1992 in jos....cu peste 400 de mii de KM la bord
PetricaCBD is offline  
Old 12-01-08, 17:31   #97
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Da?! Cumpara-ti tu Mercedes si vb cand e sa iti faci asigurarea sau cand o sa iti cumperi piese pt el. Aspectul asta nu il mai iei in calcul?
deja incepe sa se schimbe titlul topicului.....am mercedes si chiar sunt uimit ce ieftine sunt preturile pieselor si mai ales ca se gaseste si second

un simpla ideie am vrut sa evidentiez mai sus...cand soferul taxi-ului nu a respectat indicatorul stop si s-a intamplat incidentul.....el avand umarul luxat si fata plina de zgarieturi.ma mir ca a scapat doar cu atat...la ce colac se facuse masina si eu doar cu bara si capota indoite+farurile sparte.deci impactul nu a avut viteza mare

nu vreau sa arunc cu noroi in cielo....spun o realitate,dar vad ca multi sunt orbiti de calitatile acestei masini de parca e perfectiunea intruchipata.a fost masina super buna la timpul ei,adevarat...dar e o conceptie invechita.asta vreau sa atrag atentia.si bunica era tanara si frumoasa la timpul ei....dar acum......

e o alternativa buna pt 3500e....dar nu perfecta

o seara buna va doresc tuturor...

Last edited by 300zxtt; 12-01-08 at 17:34.
300zxtt is offline  
Old 12-01-08, 17:47   #98
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
spun o realitate,dar vad ca multi sunt orbiti de calitatile acestei masini de parca e perfectiunea intruchipata.
Hai te rog, nu exagera! Toate masinile au hibele lor. Nu a zis nimeni ca Cielo este perfectiunea intruchipata. O seara buna iti urez si tie!
Snapy_xxl is offline  
Old 12-01-08, 18:26   #99
kamikaze69
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 502
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuze,)

imi pare rau se vede ca esti fan infocat logan la bani care ia dat tata pe loganul acela putea sa ia alta masina mai veche mult mai buna si mai capabila legat de clasa imi pare rau sa te anunt fac studii superioare omule imi pare raud e tine ...crezi ce vrei oricum logan a naspa si vorbesc din ce stiu ca am unu in garaj til vand daca vrei...e varza omule nici cielo nu e perfectiune frate da la bani care il dai pe el e multumitor cum merge as vrea sa vad loganul peste 10 ani o sa cazi din el ca din dacia 1310
__________________


Just All For Tuning Renault Laguna 2 Under onstruction!!!
STOP ACCIDENTELOR RUTIERE VIATA ARE PRIORITATE!! VITEZA UCIDE VISE!!!!

AUTO RULATE LA COMANDA
kamikaze69 is offline  
Old 12-01-08, 18:34   #100
kamikaze69
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 502
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

legat de motorizarea de pe logan da ai dreptate cel diesel ii dau nota 10 doar la motor in rest e varza benzinarul are cam obositi caii ori saraci is in vacanta..consuma vai de el )) trezestete omule meri cumpara un logan si umbla cu el numai vorbi din reclame si nu uita compari cielo care e o masina aparuta mult inaintea loganului..loganul e o masina recenta deci trenuia dotari ca atare are succes ina frica dar in europa ))))) au oameni bani blocati in conturi si nu le cumpara poate
kamikaze69 is offline  
Old 12-01-08, 19:46   #101
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

Quote:
Originally Posted by kamikaze69 View Post
legat de motorizarea de pe logan da ai dreptate cel diesel ii dau nota 10 doar la motor in rest e varza benzinarul are cam obositi caii ori saraci is in vacanta..consuma vai de el )) trezestete omule meri cumpara un logan si umbla cu el numai vorbi din reclame si nu uita compari cielo care e o masina aparuta mult inaintea loganului..loganul e o masina recenta deci trenuia dotari ca atare are succes ina frica dar in europa ))))) au oameni bani blocati in conturi si nu le cumpara poate
bv kamikaze cielo rullez....forzza cielo club
PetricaCBD is offline  
Old 12-01-08, 19:54   #102
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

motorul de 16v de pe logan cu 100 si ceva de cai nu trebuie sa nu il luam in seama....creca face muci orice cielo normal in afara de dohc 16v...eu am si logan si sa stii ca se infige dar nu mam pus cu cielo desi am si cielo....dar cum sa fac...tata la logan si eu la cielo...creca il fac si cu diferenta de 100 de cai pe tata ca ala nu vrea sa bag picioru in ea...
__________________
Golf 5
nucu_as is offline  
Old 12-01-08, 21:35   #103
kamikaze69
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 502
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

da mai petrica am zis doar adevarul..vorbim despre 2 lucruri total diferite cielo a aprut demult timp si a aparut la un pret rezonabil cu o serie de dotari in timp ce loganul frate daca il vrei full option trebe sa scoti ceva bani din buzunari ..dar decat sa iei logan nou mai bine un a 4 adus din germania )) eu nu zic nimik dar cam asta iia devarul daca zicetic a loganul merge bine e normal e o masina noua orice masina noua merge bine inca loganul e inapoiat pe langa ce dispun alte masini noi la ora actuala si de cielo ce sa zic la anii lui si la pretul care il dai pe el e perfect nu poate fii ferari nu e miss perfectiunea e o masina ieftin de intretinut
kamikaze69 is offline  
Old 12-01-08, 21:46   #104
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

nucu ai sa ramai uimit dar cielo inca pe 400 metri nu se face de rusine in fata mult doritei dacii de 5000 euro.
hai sa zicem ca 16v si 105 cai de la dacia nu`i 5000 euro...dar un cielo bun ii da fum pe 400 metri.
si la timp conducand acelasi sofer.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 12-01-08, 21:49   #105
kamikaze69
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 502
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

ai dreptate dacia dar ce sa faci mai sunt multi romani uimiti de logan ) care de fapt nu e ceea ce pare sa fie e faina reclama dar multi au modificato cand spune tata iara ai trecut de scoala )) si omul zice daci dute dracului ca iara am ramas fara frane )) logan MCV masina de carat morti )) e ca un dric
kamikaze69 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -