Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-02-07, 21:50   #1
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan?

Va rog mult spuneti-mi si mie parerile voastre ca eu is prins intr-o cearta si chiar vreau sa stiu si alte pareri
BGD_NNE is offline  
Old 05-02-07, 22:05   #2
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Toata lumea e in disputa,Cielo vs Logan si se spune ca, cielo are caroserie de anii 80.Bine bine si asta nu e o dovada ca o masina de anii 80 inca se vinde si inca poate fi un bun oponent pentru o masina de anii 2000.Se spune ca te feresti de ceea ce te temi ce l mai tare.Daca Loganul ar fi asa tare cum se spune nu ar mai fi comparat cu o masina care asa cum sustin unii e din anii 80.In ciuda faptului ca cielo nu si a mai schimbat forma de mai bine de 10 ani inca se vinde in cifre mari.Dacia a schimbat model dupa model.De ce?Poate deoarece inca nu a putut produce o masina care sa impace toate gusturile si toate varstele asa cum inca o face cielo.
geti is offline  
Old 05-02-07, 22:10   #3
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Eu am o mare nelamurire , si anume:cum o masina de anii 80 si care nu e mercedes sau ceva mai bun(daca exista ) are ca doatre standard servodieresctie si o masina dupa anul 2000, cum este loganul, nu are asa ceva!?!?Pana la urma ajungem in anul 3000 si tot cu trasura mergem pe strazi?!?!?
BGD_NNE is offline  
Old 05-02-07, 22:38   #4
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Exact ce iti spuneam.Daca o masina de anii 80 poate da clasa uneia de anii 2000.Sunt curios ce mai facea Daewoo din cielo daca mergea inainte cu multiplicarea optiunilor.Sunt total de acord ca nu se poate ca o masina de anii 2000 sa nu aiba servodirectie standard. Deja se simt valentele celor doua firme una coreana si cealalta franceza.Coreeni au avut bun simt si au considerat ca si romanii merita o masina buna si fiabila pe cand francezii imi permit sa spun ca le au cam tras teapa romanilor si au mers pe varianta:Las-o ma ca merge asa.Loganul ramane in viziunea mea o masina de mers in vacanta si doar atat pe cand cielo intotdeauna se va preta la orice ocazie.Cielo este o masina pe care o poti conduce fie in pantaloni scurti fie in treining si mai ales la costum.
geti is offline  
Old 06-02-07, 22:02   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

bgd_nne tin sa-ti precizez ca cielo-u meu din 95 care l-am luat second....atuncea, avea 12 mii km...da clasa la loganu 16v
cu motoru meu amarat de 1.5 bate loganu de 1.6 16v de-i sare apa=n cap...
adica nu a meu...ca a meu deja sare de 100 cai...cu multe multe imbunatatiri.
cielo cum ii a meu nu i-au mai mult de 3000-3300 euro...dar ii net superior fata de logan
eu am geamuri electrice, loganu doar fata.
eu am a/c standard, loganu contra cost
am inchidere centralizata, loganu abia acuma are.
am servo directie, loganul doar unele au
eu am servo frana...de la supernova cam toate au.
eu am ambreaj hidraulic....loganu nu mai retin sigur daca are.
oricum cielo-ul are o mai buna stabilitate fata de logan
arata mult mai bine ca loganul
la drum lung....se aseaza...
fie ea masina din 95 dar la vremea respectiva nu multe masini aveau dotarile astea, sincer
abea loganul are centura reglabila
cielo are scaun reglabil si pe inaltime....
sunt multe comparatii de facut, prefer cielo-u ala vechi...sau astea romanesti pana in 97...
masina de 10 ani in stare buna de functionare ii da la logan de-i sare apa-n cap.
alege cielo pana in 97 si vei fi multumit ca ai facut o alegere buna.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 12-02-07, 17:14   #6
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

tin si io sa precizez si sa-mi arate si mie cineva......ca io nu va cred....toate loganurile care le-am vazut si din ce m-am interesat io au servodirectie deci nu e optionala daca ati vazut voi ca este sa-mi aratati si mie.....
Sindrom is offline  
Old 12-02-07, 17:42   #7
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

http://www.dacia.ro/logan/versiuni . Intra pe linku asta si aoi sa te convingi .Versiunea standard nu are servdirectie .
BGD_NNE is offline  
Old 12-02-07, 17:46   #8
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
bgd_nne tin sa-ti precizez ca cielo-u meu din 95 care l-am luat second....atuncea, avea 12 mii km...da clasa la loganu 16v
cu motoru meu amarat de 1.5 bate loganu de 1.6 16v de-i sare apa=n cap...
adica nu a meu...ca a meu deja sare de 100 cai...cu multe multe imbunatatiri.
cielo cum ii a meu nu i-au mai mult de 3000-3300 euro...dar ii net superior fata de logan
eu am geamuri electrice, loganu doar fata.
eu am a/c standard, loganu contra cost
am inchidere centralizata, loganu abia acuma are.
am servo directie, loganul doar unele au
eu am servo frana...de la supernova cam toate au.
eu am ambreaj hidraulic....loganu nu mai retin sigur daca are.
oricum cielo-ul are o mai buna stabilitate fata de logan
arata mult mai bine ca loganul
la drum lung....se aseaza...
fie ea masina din 95 dar la vremea respectiva nu multe masini aveau dotarile astea, sincer
abea loganul are centura reglabila
cielo are scaun reglabil si pe inaltime....
sunt multe comparatii de facut, prefer cielo-u ala vechi...sau astea romanesti pana in 97...
masina de 10 ani in stare buna de functionare ii da la logan de-i sare apa-n cap.
alege cielo pana in 97 si vei fi multumit ca ai facut o alegere buna.
Eu oricum am ales cielo dar am vrut sa vada mai totzi de ce e mai bun cielo decat loganu
BGD_NNE is offline  
Old 12-02-07, 21:56   #9
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

aia-i de stiut :P
DACIA-Wrc is offline  
Old 15-02-07, 17:50   #10
Fast_wheels

Stage 5
 
Fast_wheels's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 930
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Wink Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Salut.Si eu am avut problema asta.Si am ajuns la CIELO si nu regret nici macar putzin.Dupa parerea mea alege cielo.Sper k te-am ajutat salut
Fast_wheels is offline  
Old 15-02-07, 17:56   #11
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

Eu am cielo de 1 an aproape si is cat de cat multumit de el.nu se compara cu una noua dar e mult mia buna decat loganu .
BGD_NNE is offline  
Old 15-02-07, 19:05   #12
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

frate ia-ti cielo ca nu e dacie.consumu e mare la toate am inteles dar al meu e exagerat(15-18 ) dar nu exisa logan care sa ma faca si m-am dat cu multe inclusiv 16v si nu a avut ce face pe 4-500 m aveam o masina in fata.alege calitate nu an de fabricatie plus ca cielo al meu e din 97 darsunt de parere k e mai bun k unu mai nou. adik peste 2000
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline  
Old 15-02-07, 19:08   #13
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

eu zic ca cielo ar fi mult mai tare decat loganul ala
dani3lll is offline  
Old 15-02-07, 19:19   #14
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

topicul asta mai e dezbatut - https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5334-logan-1-6-ambition-vs-cielo-executive.html
sfatul meu - daca gasesti un Cielo bun - merita in detrimentul loganului (depinde daca vrei sh sau noua - sunt mai multe conditii) ..... citeste pe linkul care l-am scris mai sus, iti va fi util.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 15-02-07, 22:03   #15
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bey Ce Alegetzi Voi : Cielo Sau Logan (daca Mai E Topicu Asta O Data Imi Cer Scuz

cielo rulz...ma dau cu logan pe 400 metrii si il las sa plece innaintea mea si ajung innaintea lui la finish ...cielo ii masina mestiala pe drumurile din romania, am 540.000 azi dimineata facuti, masina din 95 octombrie luata second(vrei 18.000 km avea real) si numa-i in romania un drum de paris si vreo 2 de wiena...deci nu prea mult, rest numa romania...si am schimbat acu 2 saptamani suspensia si maine un capat de planetara, ii mult? a sa nu uit 2 discuri de ambreaj :d ca o invatat si nevastamea si fratemio sia conduca :P
DACIA-Wrc is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -