Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-09, 21:30   #661
db 21 kat

Stage 4
 
db 21 kat's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 190
Default Re: Viteza maxima - Cielo

bai fratilor, eu v-am zis un caz concret. daca va tine facem pariu pe masini va iau cu mine si va demonstrez ca la 130 in gps am cam 132, max134 pe bord. acelasi gps pus pe logan arata vitea cu 10 km la ora mai mica la 100 km/h

Last edited by db 21 kat; 10-11-09 at 21:36.
db 21 kat is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:08   #662
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Quote:
Originally Posted by db 21 kat View Post
bai fratilor, eu v-am zis un caz concret. daca va tine facem pariu pe masini va iau cu mine si va demonstrez ca la 130 in gps am cam 132, max134 pe bord. acelasi gps pus pe logan arata vitea cu 10 km la ora mai mica la 100 km/h

Nu m'am luat de tine boss , nici macar nu am batut apropo. Chill , spuneam asa cand ii aud pe unii ca fura 15-20 km/h ceea ce mi se pare aberant.
Da fura 2-3 hai maxim 5 , cand le spuneam la unii ca m'am dus cu cielo 190 ," domneee defapt sti ca aveai 160 " . Ba sunteti nebuni nu cumva eram in masalier si nu mi'am dat eu seama .
__________________
Smoke Flow
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:09   #663
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

eroarea difera de la o masina la alta....am 3 prieteni cu cielo si la toti le da eroare....poate voua nu va da..oricum ca sa vedeti viteza reala mergeti cu gps-ul si apoi vedeti daca viteza e aceeasi....daca va duceti dupa gps la 190 sunteti tari
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:14   #664
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Quote:
Originally Posted by ArCaDa View Post
Nu m'am luat de tine boss , nici macar nu am batut apropo. Chill , spuneam asa cand ii aud pe unii ca fura 15-20 km/h ceea ce mi se pare aberant.
Da fura 2-3 hai maxim 5 , cand le spuneam la unii ca m'am dus cu cielo 190 ," domneee defapt sti ca aveai 160 " . Ba sunteti nebuni nu cumva eram in masalier si nu mi'am dat eu seama .
noi am vb frumos nu te-am facut nebuni...oricum nu ma chinui sa iti explic ca vad ca e degeaba....nu inteleg ce ti se pare asa ciudat sa iti dea un kilometraj erori de viteza..la tata la iveco pe bord are 90 si pe tacograf(diagrama) ii arata 80 si e masina din 2008....te contrazici aiurea....a ta poate nu face dar am zis ca sunt cazuri..ai luat foc degeaba
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:41   #665
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
noi am vb frumos nu te-am facut nebuni...oricum nu ma chinui sa iti explic ca vad ca e degeaba....nu inteleg ce ti se pare asa ciudat sa iti dea un kilometraj erori de viteza..la tata la iveco pe bord are 90 si pe tacograf(diagrama) ii arata 80 si e masina din 2008....te contrazici aiurea....a ta poate nu face dar am zis ca sunt cazuri..ai luat foc degeaba
Nu mai inteles, nu ma refeream ca m'ati facut voi nebun sau ceva de genu , spuneam, adica dadeam un exemplu ce am vorbit cu acele cunostinte de au zis ca fura atatia km: 15-20-30 . Nu zic ca nu fura Doamne fereste !!! Fura si una noua dar nu atat (vezi exemplu mai sus) , nu am zis ca nu fura deloc , ar fi prea detot . Nu ai ce sa imi explici , eu raman la conceptia mea ca nu poate fura 20-30 de km , 5-10 mi se pare destul de normal !! Bafta !!
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:04   #666
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Ba poate. Un exemplu real era la mine. La 150, pe gps era 135. Spre 160 batea spre 17-20. Dupa am umblat la bord cand a intrat masina pe mana mea si la 140 e cam 5-10. La loganul din familie la 110 e cam 5-7. Eu te inteleg ca ridici in slavi masina personala si ca tii la ea, dar e doar un cielo. si eu am, stiu ce poate si ce nu. Si nu te astepta sa mearga toate perfect la o masina low-mid-cost oarecum, gandita in anii 90. Astfel de erori eu zic ca sunt chiar acceptabile.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:19   #667
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Pfff. Arata'mi si mie unde am ridicat in slavi aceasta marca . Este o masina putin peste logan (exemplu) si atat . Daca stau sa insiri sunt o gramada de porcarii la ea , ca e puturoasa , ca e barca etc , chiar nu o laud, aici era vorba de furat la vitezometru, in fine !! Poate iti fura atat de mult din cauza rotilor posibil schimbate !! Orcum mi se pare enroma furaciunea astea , da normal 5-10 km nimic de spus !! Numai zic nimic ca porma iar ridic si bat campii .... Bafta !!
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:50   #668
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Viteza maxima - Cielo

A mea nu e puturoasa. Nici barca, ci din contra cam rigida :P Am exagerat eu cand am zis ca o ridici in slavi, dar mi se parea ca 'ii iei apararea'. Nu e de la roti, totul se intampla cu rotile originale pe 14''. Cu cele pe 15'' nu am facut test cu gps. Sunt o gramada de cauze de la cablu pana la mecanismul ceasurilor. Oricum eu tind sa cred ca atunci cand arata 200 e de fapt un 180... Cand la 180 oi avea la cielo eroare doar de 5-10... inseamna ca e ceva in neregula :P
banzay is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 09:43   #669
IONUTZje

Stage 2
 
IONUTZje's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 73
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Am si eu un prieten cu Cielo caruia ii arata 160km/h dar el are saracu 120
Nu zice nimeni ca unele Cielo sau ma rog...unele masini nu au eroare dar sa fim seriosi nici chiar 20km/h . 2 - 3 km nu zice nimeni.Hai 5
IONUTZje is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:31   #670
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

ma bucur ca veniti cu exemple in sprijinu meu...findca nu ma credea ARCADA...eroarea difera de la masina la masina..cum a dat exemplu IONUTZje ca are un prieten cu eroare de la 160 pe bord la 120 pe GPS adica de 40km..totu e posibil..cand luati cu atata usurinta 200km la ora cu un cielo trebuie sa va ganditi ca aveti eroare..banzay are dreptate....si lui ii da eroare ca si mie aprox la 200 la ora are real 180..la mine tinde spre 175..adica umpic mai mare eroarea ca a lui.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:44   #671
IONUTZje

Stage 2
 
IONUTZje's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 73
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
ma bucur ca veniti cu exemple in sprijinu meu...findca nu ma credea ARCADA...eroarea difera de la masina la masina..cum a dat exemplu IONUTZje ca are un prieten cu eroare de la 160 pe bord la 120 pe GPS adica de 40km..totu e posibil..cand luati cu atata usurinta 200km la ora cu un cielo trebuie sa va ganditi ca aveti eroare..banzay are dreptate....si lui ii da eroare ca si mie aprox la 200 la ora are real 180..la mine tinde spre 175..adica umpic mai mare eroarea ca a lui.
Corect.Eroarea difera de la masina la masina.Dar asta nu inseamna ca toate cielo`urile au aceeasi eroare
IONUTZje is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:52   #672
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

eu nu am zis ca la toate e la fel...dar cand s-a zis mai sus ca a mers cu 200 constant pe autostrada e cam greu de crezut..poate in loc de 200 avea 170-180 e mai credibil..deja 200 e cam exagerat.parerea mea.asa si eu am mers cu 200 dupa bord dar viteza reala era in jur de 175...pare mai credibil...viteza reala 200 la un cielo nu stiu ce sa zic dar imi e greu de crezut..poate sunt putine...sa iei gps-ul si sa mearga cu 200 pe bord si sa se uite pe el si apoi sa vada daca nu ii da eroare..sa ia pe cineva cu el sa ii faca poza cu 200 si pe bord si pe gps(ceasul de km si gps unu langa altu sa fie amandoua in aceeasi poza) si apoi o nu o sa mai zic nimic.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:56   #673
IONUTZje

Stage 2
 
IONUTZje's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 73
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
eu nu am zis ca la toate e la fel...dar cand s-a zis mai sus ca a mers cu 200 constant pe autostrada e cam greu de crezut..poate in loc de 200 avea 170-180 e mai credibil..deja 200 e cam exagerat.parerea mea.asa si eu am mers cu 200 dupa bord dar viteza reala era in jur de 175...pare mai credibil...viteza reala 200 la un cielo nu stiu ce sa zic dar imi e greu de crezut..poate sunt putine...sa iei gps-ul si sa mearga cu 200 pe bord si sa se uite pe el si apoi sa vada daca nu ii da eroare..sa ia pe cineva cu el sa ii faca poza cu 200 si pe bord si pe gps(ceasul de km si gps unu langa altu sa fie amandoua in aceeasi poza) si apoi o nu o sa mai zic nimic.
Nu e greu de crezut , sunt si cielo`uri care merg cu 195 reala (pe bord peste 200) . Se ia un cielo bun cu motor 16v cu cea mai buna benzina si incepi sa alergi la el . Eu am mers cu 195 real cu cielo . Daca aveam si eu 16v era altceva
IONUTZje is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:59   #674
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

da frate mergi cu 195 umpic nu cu 200 constant...fiecare isi lauda masina si tine la ea dar nu stiu daca rezista un cielo mers pe autostrada constant cu 200...ca ii dai o data 190-195 da dar nu sa mergi multi km cu el asa
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 11:05   #675
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Cielo

Chestia cu cielo la 200 REALI constant e cam imposibil. Poate sunt belite masinile alea de indica atata eroarea da'o in masa de masina 40 sa fure . In fine ,spuneam de cielo in general ca e cam puturoasa si barca, daca ii schimbi una alta devine cat de cat ,orcum de ceva vreme mai mult de 150 numai depasesc cu un cielo pentru ca deja mi se pare o viteza mult prea mare, se duce saraca de dus daca e motoru in mintile lui dar numai ai nicio stapanire asupra ei .
ArCaDa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -